חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גמילה מעישון – הכר את האויב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גמילה מעישון – הכר את האויב

נו… אז מה עושים?
משרד הבריאות, האגודה למלחמה בסרטן ומומחים בתחום נזקי העישון, מוסיפים לספר לנו מדוע העישון מזיק. הם שבים ומזכירים לנו כי בעשן הסיגריה התכלכל יש יותר מ-4000 רעלנים, אשר בחלקם נתגלו כמסרטנים ישירים. בכל שנה מתפרסמות שוב ושוב סטטיסטיקות הזוועה של “נפגעי הסיגריות”; כ- 10,000 איש כל שנה בישראל. בחישוב פשוט שערכתי, זה יוצא 830 איש בחודש, 27 ליום.

האמת? צודקים. זה באמת יותר מהרוגי הפיגועים ותאונות הדרכים גם יחד. בתוך המספר המצמרר הזה ניתן למצוא כ-1500 “ביישנים”, אותם אנשים שנפטרו מנזקי העישון הפאסיבי (תקין יותר לומר “עישון כפוי”) ומתוכם, שימו לב היטב, 46 ילדים אומללים, שמתים כל שנה כתוצאה מעישון פאסיבי של הוריהם !
נו, אז את כל זאת כבר קראו ידידנו המכורים לא אחת. ובמה הועילו הפירסומים הללו ? אם בכלל, הם הפכו את המעשן המכור למעשן מתוסכל. מודע- אך מתוסכל. בפועל, הם כמעט ולא סיפקו פתרונות יעילים לגמילה סופית מהמטרד…

ראשית, עלינו להכיר בכך, כי העישון הוא התמכרות. אמיתית. כל אלו מביניכם הנאחזים במשפט “אני אוכל להפסיק ברגע שרק ארצה”, שימו לב לנתון הבא: רק 5% מאוכלוסיית המעשנים, מצליחים להפסיק לבד, ללא כל סיוע. כל אלו מביניכם הטוענים, כי העישון אינו מזיק, תוך נפנוף בדוגמת הסבא המעשן, שחי בכיף עד גיל 102, אל נא תתעלמו עוד מהעובדה, כי על כל “סבא” שכזה, נפטרו בינתיים 10 “סבאים”, בגיל צעיר בהרבה, כתוצאה מנזקי העישון. ומה עם כל הטוענים כי “הכל בחיים מזיק, מה לעשות”…האמת היא, שבמקרה שלכם אין לי תגובה טובה. אני פשוט מרחמת על הפקרת חייכם בידי מקל הקסמים הזה, מפיץ העשן, שמצליח לכפות עליכם את רכישתו שוב ושוב…כשתחליטו כי חייכם חשובים לכם, שובו לקרוא מאמר זה…

תירוצים ללמה “כן” לעשן ניתן למצוא לרוב, במאמר זה אני פונה לאלו מביניכם שכבר יצאו משלב ההכחשה, שכבר שמעו שאיזה רועה צאן מאפגניסטן חטף סרטן ריאות כתוצאה מעישון רב שנים והבינו…שזה יכול לפגוע גם בהם.

עד כמה קשה ההתמכרות הזו? באוגוסט 1996, כינס הנשיא קלינטון את כל ראשי הממסד הרפואי האמריקאי על הדשא הלבן, בהכרזה דרמטית לאומה ולעולם כולו: הניקוטין הוא סם ממכר והמעשן הכפייתי הוא למעשה מכור לסם זה בלי-דעת. הסיגריה, התמימה למראה, הוגדרה לפיכך כ-DDD – Drug Delivering Device כלומר, מתקן-להחדרת-סם. ממש כמו אותו מזרק הידוע לשמצה המשמש את המסוממים הכבדים יותר.

במה העישון פוגע? לא. אין סיכוי שאכנס לזה, אתם בטח יודעים לדקלם לבד את רשימת המחלות ואם עדיין לא, אנא עיינו במאמרים המאלפים של פרופ` בן עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית בתל-השומר. ניתן למצוא אותם באתר זה.

אז מה עושים? ראשית, יש להבין מיהו האויב העומד מולנו על מנת שנדע באיזו לוחמה לבחור…
כיום, לאחר שנים רבות של מחקר, ידוע ומוכר המנגנון הפארמקולוגי של ההתמכרות. ההתמכרות לעישון, אם כן, מורכבת משלושה היבטים עיקריים: ההיבט הפיזיולוגי, ההיבט הפסיכולוגי וההיבט ההתנהגותי (הרגלים והתניות).

ההיבט הפיזיולוגי
כ- 25 שניות מרגע שנשאף עשן הסיגריה אל הריאות, הוא כבר נספג בדם ומולקולה קטנה ופשוטה (מבחינת הרכבה הכימי) אשר נקראת ניקוטין, עושה דרכה לרצפטורים (קולטנים) מיוחדים במוח. הרצפטורים מקבלים את “מנת” הניקוטין שלהם ונסגרים כאשר הם רוויים ניקוטין. כאשר הניקוטין מתפוגג, הם נפתחים מחדש ומבקשים שוב ניקוטין. (דמיינו את פעילותם של הצמחים הטרופיים הטורפים, כמו בסרט “חנות קטנה ומטריפה”- כך פועלים הקולטנים.) קצב הפתיחה והסגירה של קולטנים אלה, הוא זה שקובע מהי הכמות אותה מעשן המכור. חצי קופסא, קופסא, 2 קופסאות וכו`..
את הצורך הפיזיולוגי בסיגריה נכנה מעתה: “גל כמיהה”. אדם המעשן קופסא ביום, מדליק סיגריה בערך כל 45 דקות, הוא חווה “גל כמיהה” שכזה כל 45 דקות.
על מנת לטפל בהיבט הפיזיולוגי של ההתמכרות יש צורך להפחית את קצב הפתיחה והסגירה של הקולטנים ולמעשה להוריד למינימום את מספר “גלי הכמיהה”, עד למיגורם המלא. קולטני הניקוטין מסוגלים “להירדם” לחלוטין, רק כאשר לא ימצא כלל ניקוטין בגוף (אפילו לא קצת) לאורך זמן ממושך (לפחות שבועיים), הדבר היחידי שמסוגל לפתוח את הקולטנים מחדש הוא…ניקוטין. עישון סיגריה, אפילו “רק” אחת, ישוב ויפתח אותם.

כיצד מתמודדים עם ההיבט הפיזיולוגי בתהליך גמילה?
1. השוק מציע מספר מוצרים (המכונים מוצרי מדף. כאלה הניתנים לרכישה בפארמים), אשר בשימוש בלעדי בהם, ללא תמיכה וליווי אישי, נרשמו אחוזי הצלחה לא מדהימים. ניתן לבצע סקר שווקים ולבחון את מידת ההתאמה של כל מוצר בהתאם לאפיון ההתמכרות של המעשן וסגנון חייו.
2. קיים מוצר העשוי מתמציות צמחיות- טבעיות (לא תרופה), המפחית את גלי הכמיהה למינימום ועוזר בהכנת הגוף להפסקה מוחלטת של העישון, ללא תופעות הגמילה הנפוצות. היתרון העיקרי בשימוש במוצר מעין זה, הוא היעדר הסבל האופייני לאותם מעשנים המנסים להיגמל לבדם וחווים תופעות הדומות ל”קריזים” ומכונים “יסוריי גמילה”.
3. ניתן להתחיל ב”תכנית אימונים” משולבת, אשר מטרתה היא ללמד את הגוף דחיית סיפוקים וכן להעלות לרמת המודעות כל סיגריה מוצתת.

מניסיוני למדתי, כי תכנית זו תתאים במיוחד לאותם המעשנים, אשר אפיון ההתמכרות שלהם מדבר יותר על ההיבטים הפסיכולוגיים וההתנהגותיים. רובם המכריע של המכורים הפיזיולוגיים ישפרו את אחוזי ההצלחה שלהם, באם יעזרו באלמנט חיצוני למיגור גלי הכמיהה. כמו כן, רצוי להרכיב את תכנית האימונים תוך התחשבות בכל מרכיבי התמכרות, שעל כך אכתוב בהמשך.
במאמרים הבאים אפרט מעט על היבטי ההתמכרות הנוספים: הפסיכולוגי וההתנהגותי (הרגלים והתניות). סדרת המאמרים עשויה לסייע הן למעשנים המעונינים להיגמל והן למאמני גמילה המלווים נגמלים.

בהצלחה ובברכת בריאות מושלמת (גוף-נפש-רוח).
אתי בר-לב

אתם מוזמנים לשאול שאלות בפורום: גמילה מעישון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים