חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גם השנה יביא איתו החורף את השפעת: האם ניתן להקל את רוע הגזירה?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


מדי שנה בשלהי נובמבר, ועוד יותר מכך במהלך דצמבר, עולות המחלקות הפנימיות בבית החולים שלנו על גדותיהן. בכל אחד מהחדרים מוסיפים מיטה או שתיים כדי שתאכלס עוד מטופל שהגיע ממחלקת המיון, אך לשווא: חולים גונחים על מיטותיהם במסדרונות, וידי העוסקים ברפואה, רופאים ואחיות, מלאות. כתום שבועות אחדים, המצב חוזר לסדרו, לשגרה המוכרת מן הימים של טרם בוא השפעת, מחלה שהיא נחלת הכלל, אך מורגשת ואף מסוכנת יותר בקשישים.


אין זו מגיפה הפוקדת אותנו אחת לכמה שנים: גל השפעת שוטף אותנו כל שנה, עם בוא החורף, מעין חוק טבע. הימים מתקצרים, הטמפרטורות יורדות, והשפעת מגיחה. שפעת אוהבת את החורף.


בחצי הכדור הצפוני היא מגיעה בין נובמבר למרס, ובחצי הכדור הדרומי היא מכה בין מאי לספטמבר, החודשים הקרים ביותר. באזורים הטרופיים, בהם השמש זורחת תמיד ואין עונת חורף של ממש, יש מעט מאוד שפעת.


 


מחלות נשימה רבות מגיעות לשיאן בתקופת החורף, כאשר מטבע הדברים אנשים רבים יותר מתגודדים ומצטופפים בחדרי-חדרים, ומבלים פחות בחוץ, כך שיעילות ההידבקות איש מרעהו גדולה יותר.


שנים רבות התלבטו החוקרים, האם יש משהו בחורף, המעודד את האלימות של נגיף השפעת, influenza virus.


בשנת 2007 התפרסם מחקר שהראה, שכאשר מזריקים נגיפי שפעת לחזירי-ים, נמצא שהנגיף מועבר בין חיות אלה באופן יעיל בהרבה בטמפרטורה נמוכה.


חזירי-ים שהוחזקו בטמפ. של º5 צלזיוס, הפרישו את הנגיף למשך יומיים יותר מחזירי-ים שהוחזקו בטמפ. של º20, ואילו חזירי-ים שהוחזקו בטמפ. של º30, כלל לא הפרישו את הנגיף.


גם לחות נמוכה סייעה להתפשטות הנגיף, באופן שנגיף השפעת התפשט מהר ביותר בלחות של 20%, אך התפשטותו הייתה מוגבלת בלחות של 80%. נראה איפה שדווקא ימי הקיץ החמים והלחים מגנים עלינו מפני נגיף השפעת.


לא אחת אנו שומעים התייחסות מקלת-ראש בשפעת, ונכון הדבר שרבים מאיתנו לוקים בשפעת כמעט מבלי שהם חשים בכך, ובאלה שהמחלה תוקפת בכל עוז, רבים מבריאים באופן עצמוני ללא כל טיפול תרופתי או אחר. אך מדי שנה אלפי אמריקנים נפטרים מסיבוכי שפעת, ועוד מיליונים אחדים נופלים למשכב ונעדרים מעבודתם או מבית הספר. יחד עם זאת, למרות שנגיף השפעת יעיל בהדבקת אנשים רבים, ניתן למנוע אותו ולטפל בו ביעילות.


 


קבוצה גדולה של נגיפים משתייכת למשפחת ה-influenza, כאשר חלק מהם פוגעים בבעלי חיים, מחזירים וסוסים לעופות בית ובעלי כנף אחרים.


רוב נגיפי השפעת של בעלי החיים אינם חוצים את קווים ומדביקים בני-אדם, פרט לשפעת העופות, שהקדשנו לה מספר מאמרים באתר זה, והיא מהווה סכנה מתמדת לאדם.


ברוב המכריע של מקרי שפעת בבני-אדם, הם נגרמים מזני influenza אנושיים הידועים כזן A וזן B, כאשר זן A חמור יותר בהשפעתו הקלינית. זן זה מתעתע בנו על ידי שהוא משנה ללא הרף את מבנה החלבונים במעטפת שלו, באופן שהזהות האנטיגנית שדל הנגיף משתנה גם כן. כך, אנשים שפיתחו חסינות כנגד נגיף שפעת שתקף אותם בחורף שעבר ואולי קודם לכן, חסינות זו אינה מספקת להם הגנה מפני נגיף influenza מזן חדש שיתקוף בחורף הבא. זו הסיבה שאנו נדרשים לחיסון כל שנה עם בוא החורף, כנגד הזן הממשמש ובא. 


 


וכך הפך נגיף השפעת לבעיה כלל-עולמית. כיוון שזנים שונים של נגיף השפעת עולים על הבמה מדי שנה, התפרצויות של מגפות שפעת חדשות, מתרחשות מדי שנה. ברוב השנים, זנים חדשים מתגלים לראשונה באסיה, ומשם מתפשטים לרחבי העולם.


בארה”ב לדוגמה עונת השפעת מתרחשת בארה”ב מסוף נובמבר עד לחג הפסחא באפריל, אך השיא ממש מתרחש בדצמבר עד פברואר, כאשר בשנה ממוצעת כ-10% מהאוכלוסייה לוקים בשפעת, כ-200 אלף מגיעים בעטייה לאשפוז, וכ-36 אלף אמריקנים מתים ממנה מדי שנה.


אך במחזוריות של 10 עד 15 שנה , מתרחשת מגפת שפעת של זן אלים במיוחד, מה שעלול להכפיל נתוני תחלואה ותמותה מצמררים אלה. נגיף השפעת נחשב בעל כושר הדבקה רב. כנגיף של מערכת הנשימה, הוא מתפשט על טיפות זעירות של ריר או כיח המרוססות לחלל האוויר בשעת שיעול, התעטשות או אפילו בנשיפת אוויר.


בני משפחה הם תמיד הראשונים להידבק כאשר אחד מהם חולה בשפעת. גם עובדים במערכת הבריאות חשופים לשפעת במידה רבה מממוצע האוכלוסייה, וכמובן אלה השוהים בתנאי צפיפות גדולה. הנגיף יכול לעבור בין בני-אדם אפילו בלחיצת יד.  


 


שפעת מכה מהר. לאחר תקופת הדגרה של יום או יומיים, תסמיני שפעת מתחילים באופן מהיר ופתאומי. רוב הלוקים בשפעת סובלים מחום גבוה, לעתים עד טמפרטורה של º40 צלזיוס.


רוב הלוקים בשפעת סובלים מנזלת וכאב גרון, אך בניגוד למקרי הצטטנות רגילה, הם מפתחים גם שיעול יבש, חורק. כאבי מפרקים ושרירים עלולים להיות רציניים, כאבי ראש, עיניים צורבות, חולשה, ועייפות רבה כל אלה מגבירים את תחושת האומללות.


ברוב המקרים החום הגבוה והתחושות הקשות מתפוגגים תוך יומיים עד חמישה ימים,  אך השיעול יכול להימשך שבוע עד שבועיים, והעייפות יכולה להימשך אף זמן ממושך יותר.


הסיבוך הרציני ביותר של שפעת, היא דלקת ריאות, כאשר ילדים קטנים, קשישים, ואלה עם מחלות כרוניות נמצאים בסיכון הגבוה ביותר ללקות בה, ולכן אלה גם פלחי האוכלוסייה בהם חיוני ביותר החיסון המונע והטיפולים הרפואיים.


 


לעתים, דלקת הריאות נגרמת על ידי  נגיף השפעת עצמו. זו בעיה חריפה במיוחד שמתחילה מוקדם בהדבקת הנגיף ומתקדמת במהירות, עם תסמינים של שיעול יבש חמור, וקצר נשימה.


דלקת ריאות חיידקית היא אמנם שכיחה יותר, אך נוחה יותר לטיפול. היא עלולה להתחיל בשלב מאוחר יותר, כאשר החולה כבר בשלבי החלמה. החום חוזר, השיעול מתחזק, והמטופל פולט כיח או ליחה סמיכה ומוגלתית. סיבוכים נופים של שפעת עלולים לכלול התקפי אסתמה, דלקות אוזניים, דלקת הסמפונות (ברונכיטיס), דלקת מערות האף (סינוסיטיס), דלקת קרום הלב (פריקרדיטיס) או דלקת שרירים, או אפילו דלקת של מערכת העצבים.   


 


האבחון של שפעת נעשה ברוב המקרים בקלות יחסית שכן התסמינים מתרחשים “בעונה המתאימה”, והנגיף כבר הפיל את קורבנותיו למשכב בסביבה הקרובה.


אך לעתים, כאשר התסמינים קלים, הם יכולים להיחשב כדלקות אחרות של מערכת הנשימה, שגם הן כידוע אוהבות לפקוד אותנו בחורף. ברוב המקרים המעבדה מנסה מבחן מהיר כדי לגלות חלבונים אופייניים של הנגיף בחומר המצוי במשטח (swab) אף, וניתן גם לבצע בדיקות דם, צילומי רנטגן של החזה, או אמצעים אחרים במקרה של סיבוכים.


 


אמצעי זהירות והקפדה פשוטים אך יסודיים עשויים למנוע הדבקות בנגיף השפעת. נטילת ידיים עם תכשירים המכילים אלכוהול, הם היעילים ביותר.


היום משווקים נוזלי סבון ג’ליים או תמיסות נוזליות המכילות איזופרופנול או אתנול בריכוזים שבין 60 ל-95%, ובהעדרם תספיק נטילת ידיים בסבון ושטיפה טובה במים.


בנסיעות, כאשר מקור מים שוטפים אינו בנמצא, טוב להצטייד במטליות או מגבונים לחים, המכילים חומר אנטי חיידקי. תמיד טוב ליטול ידיים לאחר מגע עם אלה עם תסמינים דמויי-שפעת.


תמיד טוב “לשמור מרחק” של לפחות מטר אחד מחולה פעיל בשפעת, שכן זהו טווח ההדבקה של הנגיף. אם סביבתכם הקרובה נגועה במקרי שפעת רבים, השתדלו להמעיט במידת האפשר את השהייה במקומות הומים אדם.


למרות שאין הדבר מקובל במקומותינו לעומת מדינות כיפאן, ניתן לשקול שימוש במסכות פנים, אם שוהים במחיצתם של חולי שפעת מחוסר ברירה. חשוב כמובן לגלות אחריות כלפי אחרים, ולהימנע מהליכה לעבודה או לבית הספר, אם התגלו בכם תסמיני שפעת, ולבטח אם אובחנתם כחולים בשפעת. אך גם אמצעי הגנה …ונימוס בסיסיים לא יזיקו: השתמשו במטלית (tissue) לכיסוי הפה בעת עיטוש או שיעול, והשליכו אותה מיד לפח האשפה או אף מוטב לאסלה.


 


החיסון הוא אחד הנושאים החשובים והבעייתיים בשפעת. מדי שנה מכינים תרכיבים חדשים האמורים להגן בפני שני זני נגיף A, וכנגד זן אחד של influenza B, שהם הצפויים ביותר עם בוא החורף הקרוב. בארה”ב אוקטובר ונובמבר, הם חודשים אידיאליים לקבל את החיסון. ילדים בגילים שבין 6 חודשים עד 8 שנים, שלא חוסנו בעבר צריכים לקבל שתי זריקות חיסון, כאשר המבוגרים יותר יסתפקו באחת.


קיימים שני סוגים של חיסונים נגד שפעת: התרסיס האפי, ניתן לשימוש על ידי אנשים בריאים או נשים לא הרות, בגיל שבין שנתיים עד 49 שנה.


החיסון בהזרקה יכול להינתן כמעט לכל אחד, פרט אנשים האלרגיים לביצים או לתרכיב עצמו, שמכינים אותו על ידי גידול הנגיף על הזרקתו לביצים מופרות. תופעות לוואי לחיסון הן קלות ולא שכיחות, המתבטאות לכל היותר בנפיחות קלה בזרוע במקום החיסון, או אף חום קל לזמן קצר.


חיסון עשוי להפחית את הסיכון ללקות בשפעת ב-80%, אם כי למעשה למעלה מ-2/3 מאלה הזקוקים להגנה בפני שפעת אינם מתחסנים כנגדה.


 


ברשימת אלה שהחיסון חיוני להם אנו כוללים ילדים בגיל שבין 6 חודשים ל-4 שנים, כל המבוגרים מעל גיל 50 שנה, ונשים שאמורות להיות בהריון בעונת השפעת הקרובה. כמו כן רצוי שיתחסנו אנשים עם אסתמה, סוכרת, או מחלות ריאה כרוניות, מחלות לב, כליות או כבד.


כן חיוני שיתחסנו אלה עם מערכת חיסון פגומה, או אלה הנוטלים תרופות באופן כרוני הפוגעות במערכת החיסון, לדוגמה, מושתלי איברים הצורכים ציקלוספורין. טוב שיתחסנו דיירי מוסדות לטיפול כרוני, אנשי מערכת הבריאות, ואלה הנמצאים בתוקף עיסוקיהם במגע צמוד עם חולי שפעת. ההגנה בפני שפעת היא כשלעצמה סיבה הולמת להתחסן, אך מתברר שעשויים להיות לה יתרונות נוספים.


ניסוי גדול בקרב 286,383 אנשים בגיל 65 ומעלה, מצא שחיסון נגד שפעת הפחית בהם אשפוזים ממחלת לב, ואף הפחית 23% באשפוזים מסיבה של שבץ מוחי. כמו כן נרשמה בקרב מחוסנים אלה ירידה של 29% באשפוזים מסיבה של שפעת, וירידה של 32% באשפוזים מסיבה של דלקת ריאות.


בסך הכול, קשישים שחוסנו היו בסיכון כולל נמוך ב-50% למות מכל הסיבות שנמנו בעונת השפעת המתקרבת. 


 


הנטייה הטבעית של הציבור ליטול אנטיביוטיקה כאקט הגנה טבעי במקרים של מחלת חום, או כל מה שנראה כהדבקות בפתוגן, כמובן אינה ראויה במקרה של שפעת.


אנטיביוטיקה אינה פועלת או מגינה בפני נגיפים, ולבטח לא בפני נגיף influenza.


אך גם אם אין תרופות יעילות כנגד נגיפים שגרתיים, ישנן מספר תרופות מרשם שיכולות לסייע בטיפול או במניעת שפעת. שתי תרופות ותיקות יותר, amantadine (שם מותג Symmetrel), ו-rimantadine (שם מותג Flumadine) איבדו את יעילותן, אך לעומתן שתי תרופות חדשות עדיין יעילות כנגד רוב הזנים של נגיף השפעת A ו-B. שתי תרופות החדשות, מכוונות כנגד האנזים neuraminidase של הנגיף, אנזים המסייע לו להיצמד לתאים של הפונדקאי ולחדור לתוכם.


תרופות אלה אינן מרפאות שפעת קיימת, אך עשויות לקצר את משך המחלה, אם מתחילים ליטול אותן תוך 24 עד 36 שעות מהופעת התסמינים הראשונים שלה. שתי התרופות האמורות הן zanamivir (שם מותג Relenza), ניתנת על ידי משאף, והיא מאושרת לשימוש מניעתי מגיל 5 שנים ומעלה, או לטיפול באלה מגיל 7 שנים ומעלה.


מוכרות תופעות לוואי לא שכיחות וקלות כמו נשימה שורקנית, בחילה והקאות. תרופה נוספת, oseltamivir (שם מותג Tamiflu), זמינה בצורת טבלית, ומאושרת למניעה ולטיפול מגיל שנה ומעלה, עם תופעות לוואי של בחילה והקאות לעתים.


 


אם אובחנתם עם שפעת, ואין באפשרותכם לקבל את הטיפול עם 2 התרופות החדשות, לפחות הקפידו על מנוחה מוחלטת, תוך שתייה מרובה.


כמובן שניתן ליטול משככי כאבים ומפחיתי חום בנוסח acetaminophen (שם מותג Tylenol), ולהיות תחת השגחה רפואית בייחוד אם יש התפתחות של תסמיני דלקת ריאות או סיבוכים אחרים, העלולים לדרוש טיפול אנטיביוטי או אף אשפוז.


בעיני רבים בציבור, שפעת היא אמנם “רק שפעת”, אך גם נגיף זה הוא מחולל צרות רב-מעללים, וצריך להתייחס אליו בתור שכזה.


 

    בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים