חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גישה וטיפול בחולי אוטם שריר הלב – מחיי היום יום

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גישה וטיפול בחולי אוטם שריר הלב – מחיי היום יום

מאת דר` אילן קיציס – מומחה לקרדיולוגיה ולרפואה פנימית בבית החולים איכילוב

הפעם סיפור.

וכך היה.
ערב אחד, במרפאה של הקופה נכנס מר, לצורך העניין נקרא לו יוסף, ובידיו בוחטה של ניירות, גם אשתו אתו.
לאחר שלום שלום וכו`, אני שואל מה אוכל לעשות עבורו. והוא אומר לי ככה: “עברתי אוטם שריר הלב ב – 1997, מאז אני מרגיש טוב ואני עושה כל שנה מיפוי לב, ואם תוכל למלא לי את הטופס למיפוי” והוא מקדם לעברי את בוחטת הניירות שבידיו ואומר “הנה הבדיקות הקודמות, תסתכל”.

אני חושב שהייתי במצב רוח טוב במיוחד ולכן במקום לבקש ממנו כלאחר כבוד לפנות לרופא שלו ולא אלי, החלטתי בכל זאת לברר אתו עוד מספר פרטים. אז באמת הוא עבר אוטם שריר הלב ב – 1997 לאחריו צנתור לב עם בלון ומאז הוא מרגיש טוב הולך כמעט כל יום 5 ק”מ על גבי מסילה ביתית, ופעם בשנה הוא עושה מיפוי לב.

עוד לפני שהתחלתי לברר על גורמי הסיכון שלו, אני מבחין בקוצר רוחו. ובאמת הוא מאיץ בי “רק תחתום לי על המיפוי דוקטור”. אני בטוח שהייתי במצב רוח טוב.
אז שאלתי אותו “מה אתה רוצה”?
והוא אומר “מיפוי לב”.
“לא לא, באמת, מה אתה רוצה” ?
“מה זאת אומר” הוא שואל ובאמת עדיין לא מבין את השאלה.
“אני אעזור לך” אני אומר וממשיך “אתה רוצה לחיות הרבה וטוב, נכון”?
הוא פולט “כן” קטנה, כאילו הדברים מובנים מאליהם.

וכאן בא מונולוג שתמציתו: לחיות הרבה זה אומר שלא יהיה לו אוטם שריר לב נוסף על סיבוכיו (מניעה שניונית), ולחיות טוב זה אומר לא לסבול מאנגינה פקטוריס (לעצור את התקדמות המחלה הכלילית), והופעת אי ספיקת לב, בצקת ראות ואשפוזים חוזרים (מניעת סיבוכים מאוחרים של אוטם).
הוא מסכים.

אז המשכתי במצב רוח טוב “אז אולי אתה רוצה לשאול אותי אם הטיפול שאתה מקבל והבדיקות שאתה עושה באמת עונים לצורך הבסיסי הזה – לחיות הרבה וטוב”
הוא מסכים ושואל.

אני כבר ידעתי מהתיק שלו שהוא מקבל רק אספירין.
וכאן בא מונולוג שני שתמציתו – אתה לא מקבל תרופות מקבוצת חוסמי ביטא
(beta blockers) – תרופות שאם ניתנות לחולי אוטם, מפחיתות את הסבירות לאוטם חוזר והתפתחות אי ספיקת הלב בעשרות אחוזים, ואתה לא מקבל תרופות מקבוצת
ה – ACE inhibitors וגם לא תרופות מקבוצת הסטטינים, שגם הן מפחיתות את הסבירות לאוטמים חוזרים בעשרות אחוזים” ועוד אני מוסיף שלכל הידוע בדיקות הדמיה אקראיות אצל חולי אוטם המתפקדים מצוין כמוהו (הולך כל יום 5 ק”מ), לא מוסיפות מידע רלוונטי וגם לא משפרות את הפרוגנוזה.

“אז אולי אתה רוצה שארשום לך את התרופות האלו” אני שואל. ובשלב זה מתערבת אשתו שעד כה רק השמיעה – “כן כן, תרשום לו” ומעיפה בו מבט מהול בזעם האומר בלי מילים “מה עובר עליך, אתה בכלל לא מטופל כמו שצריך משך כל השנים האלו” ואני חושב שהיא רצתה להוסיף `אתה אידיו..` אבל את זה היא לא אמרה.

אז רשמתי לו dimitone 6.25mg ו – vasopril 10mg ו – simovil 20mg וציידתי אותו בטופס לבדיקות דם לעוד 6 שבועות.
והוא החל לקום ורצה ללכת.
“רגע” אמרתי לו “אתה לא רוצה לשאול אותי עוד משהו”
“מה יש עוד”? – מופתע.
“בודאי” אמרתי “אולי אתה רוצה לשאול אותי אם המינונים שנתתי לך הם הם המינונים לגביהם הוכחה יעילות פרוגנוסטית וגם אולי מבין התרופות שבחרתי מכל קבוצה האם אלו היעילות ביותר עם הכי פחות תופעות לוואי”
“טוב הנה אני שואל” הוא אומר.
“לגבי הדימיטון ננסה להעלות את המינון בהדרגה, הכל על פי הדופק ולחץ הדם שלך, את הסימוביל נעלה על פי ערכי הכולסטרול ולגבי הוזופריל נראה בהמשך. וכן אלו לדעתי התרופות היעילות ביותר, כל אחת מהקבוצה שלה (או לפחות טובות כמו כל היתר).

הוא יצא עם תוכנית טיפולית שאמורה לשפר לו את הפרוגנוזה, לי היה פציינט נוסף, והקופה לא תשלם סתם על בדיקה לא דרושה.
ואשתו, אני מניח, תתערב יותר בכל הקשור לבריאות של בעלה.

מוסר השכל:

סליחה, ובמחילה מכם.
אין לכם את הכלים הדרושים להחליט מהו באמת הטיפול הטוב ביותר עבורכם – מה באמת יעזור לכם לחיות הרבה וטוב. ולא כל מה שהגיוני בעיניכם הוא האמת.
מר יוסף חשב שהצרויות בעורקים בסופו של דבר גורמים לאוטם – וזה נכון, אבל הוא לא הבין איך נוצר אוטם חריף – חסימה מלאה ופתאומית של עורק כלילי. הוא חשב שאם יעשה מיפוי שמגלה אם מופיעות הצרויות חדשות, אולי יוכל (הוא או מישהו אחר), לעשות משהו לפני הופעת האוטם – הגיוני, אבל לא ככה זה עובד.
מה שימנע את התקדמות המחלה הכלילית ואת סיבוכי האוטם אלו התרופות שרשמתי לו. יתרה מכך, כל יום מר יוסף עושה בדיקה שתוצאותיה “אין הצרויות חדשות ופונקצית המשאבה של הלב טובה” – הוא הולך ללא קושי 5 ק”מ.

לצורך הדיון, נצא מתוך הנחה שאין לכם את הכלים והמידע על פיו תוכלו להחליט מהו טיפול טוב עבורכם. תשאלו את הרופאים שלכם למה הם נותנים לכם את התרופות שהם נותנים לכם ובעיקר האם הטיפול הספציפי הזה ישפר לכם את הפרוגנוזה ויאריך את חייכם תוך שמירה על איכותם. ועוד, תשאלו אותם גם אם יש תרופות טובות יותר שהם לא נותנים לכם ואם כן למה. ואל תעזבו את החדר בלי תשובות לכל השאלות הקריטיות האלו והבנה טובה של מצבכם.

לא קל לבחור את השאלות הנכונות. אז רק תזכרו שבסופו של דבר אתם רוצים לחיות הרבה וטוב. וזהו.
אם הרופא שלכם משכנע אתכם בתשובותיו – לכו על זה. ואם הוא לא משכנע אתכם – אל תלכו על זה. לכו וקבלו חוות דעת שנייה.

זהו
להתראות
ושתחיו הרבה וטוב. דר` אילן קיציס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים