חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גיל ההתבגרות ותזונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גיל ההתבגרות ותזונה

גיל ההתבגרות (מגיל 10 עד גיל 18) מאופיין בגדילה מואצת של תאי הגוף, עליה במשקל, תוספת גובה, התבגרות מינית והתבגרות חברתית. הצרכים התזונתיים בתקופה זו גדלים ודרישתם של רכיבי תזונה חיוניים בתפריט נאות ורכישת הרגלי אכילה נכונים, הינם תנאי הכרחי להתפתחות תקינה של הגוף-נפש אצל כל נער ונערה. התרחשותם של תהליכי הגדילה הינם אישיים, ולגיל הכרונולוגי אין משמעות למעשה, מלבד העובדה שבגילאים 10-18 מתחילים תהליכים אלו.

אצל כל נער ונערה מתחילים תהליכי הגדילה בגיל אחר בתוך התקופה הנ”ל, והיא עשויה להמשך אז כשנתים. אצל נערות הגדילה המהירה חלה בגיל 10-13 ואילו אצל נערים היא תתחיל בגיל 12-15. בשנים האחרות בתקופה זו חלה האטה כמעט מוחלטת בתהליך הגדילה. גם תהליך ההתבגרות המינית שונה בין נער לנער ובין נערה לנערה. בשל ההבדלים הפיזיולוגיים בין המתבגרים יש ליחס את ההתאמת התזונה להתפתחות זו ולא לגיל הכרונולוגי. אי לכך ובהתאם לזאת המחקרים שעסקו בחקר התזונה הנכונה בגילאים אלו הם מעטים יחסית וזאת למרות חשיבותה המכרעת. מלבד ההבדלים הפיזיולוגיים בין המתבגרים, קיימים גם הבדלים של ממש ביכולת החיסונית של הגוף להגן על עצמו מפני מחלות, בהשגים בלימודים, ביכולת ליצירת קשרים חברתיים ובין אישיים וכמובן במבנה הנפשי של כל אחד ואחת מהם.

תקופת הנעורים מאופיינת לעיתים קרובות באכילה בלתי מספקת ועוד יותר בלתי מגוונת, מה שעשוי לגרום לחסרים תזונתיים שונים שנזקיהם התבטאו בטווח הקצר וללא ספק בעתיד הרחוק יותר. עם ההתפתחות המינית נערות רבות מתודעות “לטרנדים אופנתיים של מראה” ועל כן מנסות למנוע עליה במשקל, ויוצרות בכך תת תזונה, המביא חלק מן הנערות לידי אישפוז בבית חולים ולחלק מהן אף נשקפת סכנת חיים. מצד שני קיימת תופעה אחרת והיא התקפי זלילה לא מבוקרת המביאה להשמנת יתר קשה.

אנרגיה – צרכי הגדילה בין המתבגרים שונים בין נערים לנערות ומבחינה פיזיולוגית, התרבות התאים, חלוקתם והפיזור שלהם על פני שטח הגוף והן איכותם שונה בין בנים לבנות.
אצל הבנים מתרחשת הגדילה המואצת בשרירים ובעצמות הנחשבים לרקמות הגוף הרזים. ואילו אצל הבנות הגדילה מואצת יותר ברקמות השומן שבירכיים, בעכוז, בשדיים ובבטן. לעומת הבנים קצב גדילת שריריהן ועצמותיהן קטן יותר. מאחר שתאי השריר אצל הנער המתבגר פעילים יותר מבחינה מטבולית, וצורכים באופן טבעי יותר אנרגיה מתאי השומן יהיה הערך הקלורי גבוה יותר בתפריט אצל המתבגר מאשר אצל המתבגרת. תזונה לא מספקת אצל שני בני המינים תגרום להאטת קצב הגדילה וההתפתחות המינית וכן תהווה מתאם להשואה בין היות המתבגר/ת שמנים בתקופה זו של חייהם, לבין עתידם כמבוגרים שמנים.

חלבונים – הצורך בחלבונים בגיל ההתבגרות גבוה יותר מאשר בבגרות ונמוך יותר מאשר בגיל הילדות וזאת בגלל שבנוסף על צורכי הגוף הקבועים של הרס ובנייה מחדש, מתקיימים גם צרכים נוספים עקב הגדילה בגובה ובמסת הרקמות המשתווים לקצב הגדילה אצל האדם המבוגר. התפריט המערבי הטיפוסי מספק בדרך כלל את הצורך של הגוף בחלבונים בתקופת ההתבגרות ולעיתים אף יותר מכך.

מינרלים- בתקופת הגדילה הגוף חייב לקבל שלשה מינרלים חשובים ובכמויות גדולות.

סידן – דרוש בכל עוצמתו לגדילתן המואצת של העצמות ובניית השיניים.

ברזל – דרוש בכמויות מספקות בהחלט לצורך בניית תאי הדם האדומים, ולהולכת חמצן תקינה לכל רקמות הגוף. כמו כן לברזל השפעות מכריעות על קצב הגדילה, התפתחות תקינה של המח, חיוניות ויכולת תפקוד כללית טובה של המתבגרים מכל הבחינות.

האבץ – המשתתף ב- 70 פעולות ביוכימיות בגוף, אחראי בין השאר על התפתחותן התקינה של מערכות המין. נערים יותר מאשר נערות מקבלים מינרל זה בכמות מספקת בתפריטם, כאשר הנערות משמיטות אותו מתפריטן בשל נטייתן לתפריטים דלי קלוריות במיוחד, ובשל הפרעות בהרגלי אכילה, מסיבות נפשיות וחברתיות המאופיינות בגיל ההתבגרות.

ויטמינים – רוב בני הנוער משיגים את מזונם בדוכני המזון המהיר, כשלכך נלווים הרגלי אכילה גרועים ותפריט עני בפירות וירקות טבעיים ופחמימות מורכבות המכילים את כל ויטמיני ה- B, C, ו-A. בשל צורכי הגוף המוגברים בתקופת חיים זו עלול להיווצר חוסר משמעותי של ויטמינים חשובים, אשר יתן אותותיו לטווח ארוך, בהפרעות ובשיבושים בתפקודי הגוף. על כן יש להגביר את הצריכה שלהם, על ידי בניית תפריט מגוון ומזין ואף נטילת תוספי מזון בצורת מולטי ויטמין המכיל את כל רכיבי התזונה הדרושים.

צרכי האנרגיה המירבית אצל בנות בגיל ההתבגרות חלה למעשה עם קבלת הווסת הראשונה בגיל 12-13 והיא נסבה על 2,250 קלוריות ליום בממוצע. אחרי גיל זה חלה ירידה איטית בצורכי האנרגיה. לעומת הבנים, צריכת האנרגיה המירבית אצלם מתחילה למעשה בגיל 15-16 ובתקופת גדילה מואצת זו הם צורכים כ- 3,400 קלוריות ליום בממוצע. לאחר תקופה זו חלה ירידה בצריכה. מצב זה מלמד שאי אפשר לתת מזון המוקצב לפי קלוריות קצובות מראש, אלא יש וצריך להתאים את מס` הקלוריות לכל מתבגר/ת לפי המבנה הפיזי והנפשי, הפעילות הגופנית והמנטלית ושאר הנתונים האישיים והייחודיים של כל אחד/ת.

בתקופת בגרות הנערות מתהוים שינויים אישיותיים על רקע של שינויים במבנה הנפשי אצל המתבגרים. הנפש מעונינת בעצמאות וכן ישנה נטיה גבוהה לקונפורמיסטיות חברתית וניסיון אישי למצוא את “המקום הטוב באמצע”. תהליכים מורכבים אלו מלווים ברגישות יתר, מרדנות בהורים ובחברה וכמובן במוסכמות. מצבים אלו מוצאים את ביטויים גם ע”י שנויים לרעה בהרגלי האכילה. האכילה של הנער/ה הופכת להיות לא סדירה ומתבטאת “בחטיפה מכל הבא ליד”. כמו כן את רעבונם הם משביעים בדוכני המזון המהיר. בנוסף על כך אין שימת דגש על פעילות גופנית כתנאי לאיזון הקלוריות ואפילו לו במעט, על מנת למנוע השמנת יתר ובעיות רפואיות ונפשיות כאחד.

הדוגמה הקיצונית ביותר לתזונה לא מאוזנת המתבטאת בתפריט דל קלוריות או בזלילה מוגזמת נפוצה יותר בקרב מתבגרות מאשר אצל המתבגרים, האנורקסיה נברוזה המתבטאת בתפריט דל מאד ועד להרעבה מוחלטת, והבולימיה נברוזה המתבטאת בזלילה מוגזמת הקאות, שלשולים עקב השימוש במשלשלים ובסופו של דבר גורמת להשמנה רבה ואפילו קיצונית.

ההבנה לחשיבות התזונה הנאותה המזינה והמאוזנת, צריכה להיות בראש מעייניו של כל נער ונערה. על כן יש צורך לסגל את הרגלי האכילה הנכונה עוד מבית בתקופת הילדות. מכאן שהרגלי התזונה במשפחה צריכים להיות נוטים לתפריט מגוון ומאוזן המורכב מכל אבות המזון “כשמזון ריק” ועתיר קלוריות נדחק הצידה או מוסר לגמרי מהתפריט הביתי. באופן זה יש את כל הסיכויים שבעתיד תהיה מודעות רבה יותר אצל המתבגר-בוגר באשר לחשיבות התזונה הנכונה, כתנאי לשמירה על בריאות הגוף לאורך כל החיים, מה גם שיעשה את השימוש בה טבעי וקל הנובע מהשקפת עולם רחבה על צורכו של הגוף באורח חיים בריא ומאוזן.

בברכת בריאות טובה,
שלכם אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים