חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גיוון מול שיגרה בפעילות גופנית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גיוון מול שיגרה בפעילות גופנית

על מנת לעודד אנשים רבים להגביר את כמות הפעילות הגופנית שהם מבצעים בחיי היום-יום, ועל מנת למנוע שיגרה ושעמום דבר שעלול לגרום להפסקת הפעילות הגופנית. מומלץ לגוון את הפעילות הגופנית על ידי שילוב של מספר פעילויות (הליכה, שחיה, ריקודים, חוגי התעמלות שונים ועוד).

כאשר מדובר על גיוון רצוי לחלק את סוגי הפעילות הגופנית לשניים:
“הפעילות הגופנית הקלאסית” כגון: הליכה, ריצה, אופניים, שחיה, שבהם ניתן למדוד כמותית כמה מאמץ ביצעתי וניתן באופן שיטתי לשפר את הכושר הגופני. וסוג שני: פעילות ספורט כגון שיעורי אירובי, התעמלות מסוגים שונים, ריקודים. אלה פעילויות הגורמות להוצאה אנרגטית אבל קשה להעריך את דרגת המאמץ בכול שיעור.

נשאלת השאלה: מבחינה בריאותית האם עדיף לעסוק בסוג פעילות אחד או לגוון ולעסוק בכמה פעילויות? ובכן התשובה תלויה בראש ובראשונה באופי המתאמן, למשל אימוניי כדורסל של קבוצות המכללות בארה”ב לאורך כול העונה זהים. כל העונה מבצעים את אותם תרגילים. מה היתרון בשיטה זו? תרגול של אותם תרגילים שוב ושוב גורם לשיפור בביצוע התרגילים, השחקנים מרגישים את השיפור מה שמגביר את הביטחון העצמי ואת היכולת. ספק אם שיטה זו מתאימה לאופי הישראלי שדורש גיוון וגירויים חדשים.

מלבד אופי המתאמן, גורמים נוספים הם: כושר גופני וגיל או מצב בריאותי. ככל שהכושר הגופני טוב יותר כך רצוי לגוון בפעילות ולחלק את העומס בין קבוצות השרירים השונות. ואילו מתאמן מתחיל בעל כושר גופני נמוך או בגיל מבוגר רצוי לעסוק בתחילה בפעילות גופנית קלאסית כפי שהגדרתי ורק לאחר ששיפר את הכושר הגופני ניתן לגוון ולבצע פעילויות נוספות (ניתן לבצע פעילויות נוספות אבל לא להחשיב אותן כאימון).
בנוסף תמיד מומלץ לבצע באופן שיטתי 2 בשבוע פעילות קלאסית באופן קבוע על מנת לשפר או לשמור על כושרנו הגופנית, ולמשתעממים רצוי להוסיף עוד פעמיים בשבוע פעילויות מגוונות במידה.

יש לזכור שכיום ניתן יותר דגש על עצימות הפעילות, דרגת הכושר הגופני, מאשר מספר הפעמיים שאנו עוסקים בפעילות הגופנית בשבוע שנמדד על פי הוצאה הקלורית השבועית. ולכן החשיבות הרבה של אימונים קבועים כגון: ריצה, הליכה, שחיה , רכיבה על אופניים.

בברכה, שי גרינברג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים