חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גורמי הסיכון למחלת לב וכלי דם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גורמי הסיכון למחלת לב וכלי דם

מהו גורם סיכון
גורם סיכון הוא מצב, שאם יש לך אותו – יש לך סיכוי גדול יותר (מאשר לחבר שלך ללא אותו מצב), לחלות במחלת לב. זה לא אומר שעל בטוח יהיה לך התקף לב. זה גם לא אומר שלחבר שלך, ללא אותו גורם סיכון, בטוח לא יהיה התקף לב. מדובר רק בהסתברות גדולה יותר.
יש מספר נתון של גורמי סיכון. יש גורמי סיכון הפיכים, ועליהם אדון בהרחבה, ויש גורמי סיכון לא הפיכים. לדוגמא הגיל – לא ניתן למנוע את זה. כולם מזדקנים בשלב זה או אחר. ולזקנים יש סיכויים לחלות במחלת לב יותר מאשר לצעירים. מה לעשות !? או לדוגמא המין. ידוע שגברים חולים במחלות לב בגיל צעיר יותר מנשים. לא ניתן לשנות גם את המין.
ואילו גורמי הסיכון ההפיכים, כוללים את כל המצבים והמחלות אשר ניתן לטפל בהן, ועל ידי כך להפחית את הסבירות להתפתחות מחלת לב. לדוגמא יתר לחץ דם או שומני דם גבוהים וכו`.

למה זה בכלל חשוב
המטרה הראשונית של הרופאים היא לעשות טוב לאנשים. טוב במושגים של רופאים, זה איכות חיים גבוה, ללא מחלות ולמשך שנים רבות. מילים מילים… ובכל זאת, יש כמות עצומה של מידע (ממחקרים רבים מאוד), המעידים שהפחתה בגורמי הסיכון ושינוי בסגנון החיים, מפחית בצורה משמעותית את הסיכויים לחלות במחלת לב. זה לא מבטל לחלוטין את הסיכוי, אבל מפחית אותו מאוד. אין יום שבני משפחה זועמים לא פונים אלי ושואלים איך זה שהאבא שלהם חטף התקף לב, והוא לעולם לא עישן הכולסטרול היה בנורמה ולא היה לו לחץ דם, ובכל זאת הוא קיבל התקף לב – וכאילו שאני, המייצג עלי אדמות של הרפואה המודרנית, מה בכלל אני יודע…
אז אומר שוב, היעדר גורמי סיכון, לא מבטל לחלוטין את הסיכויים לתחלואה, רק מפחית אותם מאוד. ומעבר לזה – הוא מלמעלה, יש לו את תוכניות לכל אחד מאתנו. ובעניין הזה אפילו אני לא יכול לעשות כלום.

מספר גורמי סיכון יכולים להיות קיימים בו זמנית אצל אותו חולה. מצבים אלו מעלים מאוד את השכיחות למחלת לב וכלי דם. משהו כמו 1+1 = 3. גם אם הכולסטרול ולחץ הדם “קצת” מעל הנורמה ואתה גם מעשן – שלושת גורמי הסיכון האלו מסוכנים יותר מאשר גורם סיכון אחד מאוד גבוה, נניח רק יתר לחץ דם לא מאוזן.
הגיל משחק תפקיד מרכזי. אותם גורמי סיכון, אצל צעיר בן 30, הרבה פחות מסוכנים מאשר אצל קשיש בן 75. והגיל תמיד “מנצח” את כל יתר גורמי הסיכון האחרים. נניח קשיש בן 85 ללא כל גורמי סיכון, סיכוייו לחלות באוטם גדולים יותר מאשר לצעיר עם לחץ דם גבוה לא מאוזן – הגיל תמיד “מנצח”.

מניעה ראשונית ומניעה שניונית
ב”מניעה ראשונית”, הכוונה היא למנוע את הופעת המחלה הקלינית. כלומר שלא יהיה לך התקף לב ראשון. ואילו “מניעה שניונית”, מגמתה למנוע התקף לב חוזר, לאחר שהיה לך כבר את הראשון. התקף לב או כל מחלת לב וכלי דם.
זאת חלוקה שרירותית לצורכי נוחות הטיפול בחולים בלבד. מחלת כלי הדם, החל מהרובד הטרשתי העדין וכלה בהתקף לב, היא מחלה אחת עם המשכיות, אשר מתקדמת עם הזמן והגיל. וזה שאתה מעשן כבד, לחץ הדם שלך גבוה והכולסטרול בשמים, אבל עדיין לא היה לך התקף לב חריף, לא אומר שהעורקים שלך תקינים. ועל כן, אם קיימים גורמי סיכון משמעותיים, גם ללא מחלת לב מוכחת, כדאי מאוד לטפל בגורמי הסיכון בצורה אופטימלית. קל וחומר, אם כבר הופיעו סימנים של מחלת לב וכלי דם – השלב הקליני של טרשת העורקים.
לחולים עם התקף לב בעבר יש סיכוי לחלות שוב במורד הדרך. סיכויי זה נע בין 20-40% במהלך עשר השנים הבאות. זה בגדול. יש כאלו עם המון גורמי סיכון, אצלם הסיכוי הרבה יותר גבוה. ויש כאלו, ללא כל גורם סיכון מוגדר, שאף אחד לא מבין איך זה שבכלל היה לו התקף לב, שאצלם הסיכוי להתקף חוזר הרבה יותר קטן.
עבור חולים בסיכון, אך ללא מחלה קלינית ידועה, נבנו “טבלאות סכנה”, המגדירות את הסיכוי לחלות במחלת כלי דם בעשר השנים הבאות. הטבלאות האלו לא מדויקות מאוד. למשל עבור חולים סוכרתיים, עם רמות כולסטרול “רע” (LDL), גבוה מאוד וכולסטרול “טוב” (HDL), נמוך, הטבלאות נוטות להפחית את הסיכוי. ומאידך, עבור חולים באגן הים התיכון (וגם ישראל בפנים), הטבלאות קצת מגזימות. ככל כנראה בגלל הדיאטה. באוכלוסיות אלו התקפי הלב קצת פחות שכיחים מאשר במרכז אירופה. אך כללית עבור האוכלוסיות האירופאיות והאמריקאיות, הטבלאות די קולעות למטרה.

סוכרת
אני רוצה להקדיש כמה מילים על סוכרת.
זאת מחלה רב מערכתית מורכבת, המעמידה את החולים בה בסיכון גבוה לחלות במחלת לב וכלי הדם. על כן בחולים סוכרתיים, הטיפול בכל גורמי הסיכון (אם קיימים), חייב להיות אגרסיבי במיוחד. הרבה יותר הדוק מאשר אצל חולים ללא סוכרת.
לדוגמא, בכל הקשור ליתר לחץ דם, נקבעו דרגות שונות של חומרה. ללא קשר לערכי לחץ הדם, חולים סוכרתיים, רק מעצם היותם חולים בסוכרת, הוכנסו לדרגת הסיכון הגבוהה ביותר. וכל זאת מתוך מגמה להוריד את לחץ הדם של חולים אלו לערכים אופטימאליים – בסביבות 125/85. במציאות, קורה שחולי סוכרת צריכים
לקבל יותר תרופות ליתר לחץ דם, במינונים יותר גבוהים, ולהקפיד על דיאטה דלת מלח ודלת חלבון, יותר מאשר האוכלוסייה הרגילה. זה לא קל, מתסכל ומעיק. על החולה והרופא כאחד. כי הרי כל כך לא נעים, בכל ביקור אצל הרופא, להעמיס על חולים אלו עוד תרופה ועוד בדיקה. חולים שמלכתחילה נוטלים תרופות רבות יותר, ולעיתים קרובות שמנים יותר ומוגבלים יותר מהלא סוכרתיים. וכמה שזה מתסכל שלמרות התרופות, לחץ הדם כאילו לא מגיב.
ובכל זאת, אני אומר לכם, חד משמעית, יותר מאשר באוכלוסייה הלא סוכרתית, איזון אופטימלי של יתר לחץ דם וגורמי סיכון הפיכים אחרים, הרבה יותר חיוני אצל החולים הסוכרתיים. זה אפילו יותר חשוב מאיזון רמות הסוכר.

גורמי הסיכון
ניתן לחלק את גורמי הסיכון לשלוש קבוצות גדולות:
1. הקשורים בסגנון חיים – עישון, דיאטה עתירת שומן וקלוריות, שתית אלכוהול מופרזת והיעדר פעילות גופנית.
2. גורמי סיכון הפיכים – יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים (בעיקר LDL גבוה), והשמנת יתר.
3. מאפיינים אישיים (לא הפיכים) – גיל, מין, סיפור משפחתי של מחלת לב וכלי דם.

סגנון חיים

עישון
זה לא טוב. זה מריח מהפה. זה עולה הרבה כסף. וזה עושה צהוב באצבעות.
וזה ממש לא טוב ללב ובטח לא לראות.
העישון הוא גורם התמותה מספר אחד בארצות המפותחות בגיל הביניים (35-69). כשלושים אחוז מהתמותה בגיליים אלו קשורה בעישון. עובדה. ושום אצת ים או מסג` ישנו עובדה זו.
העישון מעלה את הסיכויים לחלות בהתקף לב, מאורע מוחי ומחלה של כלי הדם. שלא נדבר על סרטן הראות ומחלת ראות כרונית (אנפיזמה וברונכית כרונית). עובדה.
אין כל צורך להרחיב פה על המחקרים שבדקו מה סיכויי התמותה ממחלות לב וכלי דם ביחס לכמות הסיגריות שמעשנים. ואין צורך לפרט גם את המחקרים שמצאו שאצל נשים, העישון מעלה את סיכויי המחלה יותר מאשר אצל הגברים. ואין צורך לפרט פה את המחקרים שהוכיחו שעישון סיגריות light”” לא מונע כלום. רק אם אתה לא שואף לראות… בחייך. גם קלינטון לא שאף לראות…
כלל ברזל – להפסיק לעשן.
וזה אף פעם לא מאוחר מדי. הפסקת עישון מוחלטת למשך 5-7 שנים מסלקת גורם סיכון זה, לפחות בכל הקשור למחלת לב.

דיאטה והשמנת יתר
ישנן דיאטות בערך כמספר החולים. זאת לא סקירה על דיאטות. אישית, נראה לי, שכל דיאטה יכולה להצליח. רק אם שומרים. וה – “רק” הזה, לרוב, לא מצליח. יסלחו לי כל מפרסמי הדיאטות (ורק שלא יתבעו אותי). אנשים שמנים, שבאמת צריכים לכלכל בדקדקנות מה הם מכניסים לפה, לא מצליחים להחזיק דיאטה. לא כולם, אבל רובם הגדול כן. הם פשוט לא מסוגלים לא לאכול.
אז אם זה כל כך בלתי אפשרי איך מתקדמים? לא יודע. באמת שאני לא יודע. ונראה לי שאף אחד לא יודע איך לשכנע את אוכלוסיית השמנים לאכול פחות. הרבה פחות. יש הצלחות מדהימות פה ושם. אבל כללית לאוכלוסיית השמנים, הדיאטות השונות לא ממש עובדות. ואני חושב שאני יודע למה. אני באמת מאמין שעל מנת לרזות ולהמשיך כל החיים להיות רזים, צריך להיכנס למצב נפשי מסוים מאוד. צריך לרצות (באמת לרצות, ולא רק להגיד שרוצים), להקריב מהנוחות היומיומית לטובת נושא ההשמנה. ולא רק זאת, דיאטה כמה שלא תהיה טובה, לרוב לא מצליחה בלי פעילות גופנית. חוק.
אני כמעט משוכנע שדיאטה והורדה במשקל לא קשורה רק באוכל, אלה במצב נפשי. משהו מן העבר, משהו שקשור ברגשות ויכולות אמוציונאליות, אולי משהו שקשור באימא ואבא והילדות והמצב עם הבעל והעבודה והילדים ובכלל עם החיים – אני לא רוצה להיכנס למקום ההוא.
לא אפטור אתכם ללא עצה טובה. יש דיאטות “טובות ובריאות” יותר. לדוגמא, דיאטה ים תיכונית טובה יותר מדיאטה צפון אירופאית ואמריקאית. פרקטית זה הולך בערך ככה: לאכול פחות לחם ופשטידות, פחות חמאה, פחות בשר אדום, פחות מטוגן עמוק וללא שוקולדים. ולאכול יותר פסטות (מקור הפחמימות), יותר ירקות, יותר דגים ועוף. לסלט – קצת שמן זית. תקנו טפלון חדש כל חודשיים. ההשקעה כדאית. ולשים פחות מלח באוכל.
אלכוהול – מעט, אפשר. כוס יין ביום עם האוכל. אם אתה דווקא מתעקש על כוסית אלכוהול או בירה, אחת ליום, גם אפשר, אבל שישית היינקין או חצי בקבוק סמירנוף ליום – ממש לא. ודרך הגב, האלכוהול בכמות קטנה, לא “מתנגש” עם אף תרופה ללב. בדוק. זה אפילו עוזר במניעה של מחלות לב וכלי דם.
אני גם נוהג לומר לפציינטים שלי, שאם יש להם ברית, או חתונה ובא להם לאכול כמו כולם, בבקשה. כל זמן שאין להם “שמחה” כזו כל יומיים.

זהו. בפעם הבא נדבר קצת על פעילות גופנית, יתר לחץ דם וכולסטרול.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים