Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גורמים וסיבות לדמנציה אלצהיימר – מניעת דמנציה אלצהיימר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ישנם גורמים רבים אשר נקשרו להתפתחות דמנציה. חלקם גורמי סיכון, בעוד שאחרים נראים כמגנים.

גורמי סיכון הם מאפיינים שנראה כי יש להם קשר כלשהו להתפתחות מחלה. אם קיימים גורמי סיכון אלה, קיים סיכוי מוגבר, אך לא ודאי, שהמחלה תתפתח. לדוגמה, לא כל מי שמעשן מפתח מחלת לב ולא כל מי שיש לו מחלת לב היה מעשן. עם זאת, עישון הוא גורם סיכון חזק למחלות לב.

כמה גורמי סיכון ניתן לשנות, למשל הורדת לחץ הדם מפחיתה את הסיכון לשבץ. לא ניתן לשנות גורמי סיכון אחרים, כגון גיל או היסטוריה משפחתית.

גורמי סיכון לדמנציה

גורם הסיכון הגדול ביותר למחלת אלצהיימר ודמנציות אחרות הוא העלייה בגיל. למרות שהגיל מגביר את הסיכון, דמנציה אינה חלק נורמלי מההזדקנות.

אנו יודעים שיש יותר מ -20 גנים המשפיעים על הסיכון של אדם לפתח דמנציה. הגן APOE היה הראשון הידוע כמגביר את הסיכון של אדם לפתח מחלת אלצהיימר, והוא עדיין גן הסיכון החזק ביותר הידוע. ישנם גם גנים הגורמים ישירות לדמנציה, אך גנים דטרמיניסטיים אלה נדירים – על פי ההערכות הם מהווים פחות מ-1% ממקרי הדמנציה, וגורמים לצורות צעירות שבהן התסמינים מתפתחים בדרך כלל לפני גיל 60.

נשים נוטות יותר לפתח מחלת אלצהיימר מאשר גברים, אפילו אם לוקחים בחשבון את העובדה שנשים חיות זמן רב יותר בממוצע. הסיבות לכך אינן ברורות.

 

גורמי סיכון לדמנציה

גורמי סיכון הניתנים לשינוי
למרות שאיננו יכולים לשנות את הגנים שלנו או להפסיק להזדקן, ישנם שינויים שאנו יכולים לעשות כדי להפחית את הסיכון שלנו לדמנציה, בין אם שינויים באורח החיים כפרטים או שינויים רחבים יותר ברחבי החברה. גוף הולך וגדל של ראיות מחקריות קיימות עבור 12 גורמי סיכון הניתנים לשינוי. אנו עשויים למנוע או לעכב עד 40% ממקרי הדמנציה, אם היינו יכולים לשנות את כל גורמי הסיכון.

למרות ששינוי התנהגות הוא קשה וחלק מהקשרים עשויים שלא להיות סיבתיים, לאנשים יש פוטנציאל עצום להפחית את הסיכון לדמנציה שלהם. רבים מגורמי הסיכון משותפים גם עם מחלות לא מידבקות אחרות כגון מחלות לב, סרטן, סוכרת ומחלות נשימה כרוניות.

שמירה על פעילות גופנית, אכילה נכונה ועיסוק בפעילויות חברתיות מקדמים בריאות טובה של המוח ועשויים להפחית את הסיכון לפתח דמנציה. שמירה על בריאות הלב, כולל על ידי הימנעות מעישון וצריכת אלכוהול מופרזת, יכולה להפחית את הסיכון לדמנציה ומחלות אחרות מדי.

 

להלן רשימה של גורמי סיכון לדמנציה יחד עם הצעות כיצד לנטרל אותם ולהפחית את הסיכון.

חוסר פעילות גופנית
פעילות גופנית סדירה היא אחת הדרכים הטובות ביותר להפחית את הסיכון לדמנציה. זה טוב ללב, למחזור הדם, למשקל ולרווחה הנפשית. מומלץ למבוגרים לשאוף ל-150 דקות של פעילות אירובית מתונה או ל-75 דקות של פעילות אירובית נמרצת בכל שבוע.

עישון
עישון מגדיל מאוד את הסיכון לפתח דמנציה. אתה גם מגדיל את הסיכון למצבים אחרים, כולל סוכרת מסוג 2, שבץ וסרטן ריאות ואחרים. אף פעם לא מאוחר מדי – הפסקת עישון בשלב מאוחר יותר בחיים מפחיתה גם את הסיכון לדמנציה.

צריכת אלכוהול מופרזת
שימוש לרעה באלכוהול ושתייה של יותר מ -21 יחידות בשבוע מגבירים את הסיכון לדמנציה. השימוש המזיק באלכוהול הוא גורם סיבתי ביותר מ-200 מחלות ומצבי פציעה. קיים קשר סיבתי בין שימוש מזיק באלכוהול לבין מגוון הפרעות נפשיות והתנהגותיות, מחלות לא מידבקות אחרות וכן פציעות.

זיהום אוויר
כמות הולכת וגדלה של עדויות מחקריות מראה כי זיהום אוויר מגביר את הסיכון לדמנציה. על קובעי המדיניות לזרז את השיפור באיכות האוויר, במיוחד באזורים עם זיהום אוויר גבוה.

פגיעת ראש
פגיעות ראש נגרמות לרוב כתוצאה מתאונות דרכים, אופנועים ואופניים; חשיפות צבאיות; אגרוף, כדורגל, הוקי וענפי ספורט אחרים; נשק חם ותקיפות אלימות; ונופל. קובעי המדיניות צריכים להשתמש בבריאות הציבור ובאמצעי מדיניות אחרים כדי להפחית פגיעות ראש.

מגע חברתי נדיר
זה מבוסס היטב כי קשרים חברתיים מפחיתים את הסיכון לדמנציה. מגע חברתי משפר את העתודה הקוגניטיבית או מעודד התנהגויות מועילות. אין הרבה ראיות לפעילות ספציפית המגנה מפני דמנציה. הצטרפות למועדון או לקבוצה קהילתית הן דרכים טובות להישאר פעילים חברתית.

פחות השכלה
רמת השכלה נמוכה בגיל הרך משפיעה על העתודה הקוגניטיבית והיא אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר לדמנציה. המדיניות צריכה לתת עדיפות לחינוך ילדים לכולם.

השמנת יתר חולנית
במיוחד באמצע החיים, השמנת יתר קשורה לסיכון מוגבר לדמנציה. השמנת יתר קשורה גם למחלות לא מדבקות אחרות ובדרך כלל ניתן לטפל בה באמצעות שינויים באורח החיים כגון תזונה ופעילות גופנית.

יתר לחץ דם
יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) באמצע החיים מגביר את הסיכון של אדם לדמנציה, כמו גם גורם לבעיות בריאותיות אחרות. תרופות ליתר לחץ דם הן התרופה המונעת היעילה היחידה הידועה לדמנציה.

סוכרת
סוכרת מסוג 2 היא גורם סיכון ברור להתפתחות דמנציה עתידית. לא ברור אם תרופה מסוימת עוזרת לכך, אך הטיפול בסוכרת חשוב מסיבות בריאותיות אחרות.

דיכאון
דיכאון קשור לשכיחות דמנציה. דיכאון הוא חלק מהפרודרום של דמנציה (סימפטום המתרחש לפני הסימפטומים המשמשים לאבחון). לא ברור באיזו מידה דמנציה עלולה להיגרם על ידי דיכאון או להיפך, ושניהם עשויים להיות המקרה. בכל מקרה, חשוב לנהל ולטפל בדיכאון מכיוון שהוא קשור לנכות מוגברת, מחלות פיזיות ותוצאות גרועות יותר עבור אנשים עם דמנציה.

לקות שמיעה
לאנשים עם ליקוי שמיעה יש סיכון מוגבר באופן משמעותי לדמנציה. נראה כי שימוש במכשירי שמיעה מפחית את הסיכון. מכיוון שליקוי שמיעה הוא אחד מגורמי הסיכון המשפיעים על רוב האנשים, טיפול בו עלול לגרום להשפעה גדולה על מספר האנשים המפתחים דמנציה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  דילוג לתוכן