חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גופך מדבר, האם את/ה מקשיב/ה לו?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גופך מדבר, האם את/ה מקשיב/ה לו?

גוף נפלא ברא לנו אלוהים ואף נפש ונשמה נטע בתוכנו. כל פרט לבדו לא יכול לקיים חיים מלאים ויש צורך בשינוע הרמוני של שלושת המרכיבים דלעיל. במובן מסוים, ישנה ערכאה עליונה והגוף הוא המוציא לפועל. התלות ההדדית כמעט מלאה עם כי אפשר לפתח את האחד על חשבון השני ואז כמובן נוצר ערעור שיווי המשקל. פיתוח הגוף ללא עבודה נפשית אינו מומלץ כפי שפיתוח הנפש ללא טיפוח הגוף גם הוא שגוי. על כך שנו חז”ל: “נפש בריאה בגוף בריא”. גופנו עושה כל מאמץ כדי לשמר את בריאותנו הכוללת ולצורך כך הוא מודיע לנו, ללא הרף, על ליקויים ובעיות כאלו ואחרות.

דרכים רבות חלקן ברורות ואחרות פחות, מצא גופנו להודיע לנו על קיומן של בעיות גופניות או נפשיות. מהתסמינים המוכרים והמציקים לנו ביותר, ובשידור מתמשך ו/או חוזר, מופיעים הכאבים. הכאב הינו פעמון אזעקה והזהרה, עצור לרגע, הבט פנימה, חשוב לעומק ודע כי לא לשווא ובאין סיבה מופיע הכאב. לעיתים קרובות ובשכיחות גבוהה, הנטייה של רובינו להיעזר במשככי כאבים ובכך להיפטר מן המטרד. במקום להיכנס לעובי הקורה ולחקור פנימה, מדוע בכלל הופיע הכאב? באיזה עיתוי בחר הגוף להודיע לנו על כך? עד כמה אנו מוגבלים ולמה? האם הקשבנו להודעות קודמות ופעלנו נכונה? מספר השאלות רב אך התשובות לא קלות. מדוע?

גופנו זוכר כל אירוע אותו חווינו, גופני ונפשי ויכול לבטאו בזמנים שונים ובנסיבות אותן ימצא לנכון לעשות. הופעת תהליכים שונים בעור, בגפיים, בעיניים, אוזניים, אף, גולגולת, גב ובטן מחייב תשומת לב מיוחדת בעטייה של סיבה מסוימת ובעיתוי ייחודי. נתקבלה החלטה פנימית לבטא כלפי חוץ חוויה מסוימת או מספר חוויות אותן הטמענו עמוק בתוך גופנו. הפנמה מתמשכת היא כמו הנבטת זרע. הזרע מוציא שורשים ומצמח גזע וענפים ויכול לגדול ולצמוח. בכל שלב של ההתפתחות, הגוף משגר רמזים. מופיע כאב גב בגובה מסוים, בהמשך יתכנו כאבים מתמשכים ומגבלות. תיתכן מעורבות אזורים אחרים בגוף בעלי חיוניות כזו או אחרת ועד להופעת מחלה אותה ניתן לאבחן לפי אמות המידה של הרפואה המערבית. שלב המחלה הנו שלב מתקדם בתהליך התפתחות המחלה וגם הוא בא לידי ביטוי בדרגות חומרה משתנות ובסוגי מחלות שונות ועד לשלב של מחלה בלתי הפיכה. האם בשלבי היווצרות תהליך המחלה עשינו פסק זמן לנתח מדוע כל “הצרות” הללו נפלו דווקא עלינו וכעת? או שמא פנינו אל עבר הרפואה המערבית וקיבלנו את הטבלייה “הגואלת”? האם שוב הפקרנו את חיינו ובריאותנו בידי אחרים? או אולי עשינו חשבון נפש, לקחנו אחריות ופשפשנו עמוק במעשינו ודרכינו וגם טיפלנו נכוחה בדורש טיפול?

מזה כשני עשורים אני בעל הרשאה, הסמכה ומומחיות ברפואה המערבית והסינית. מקרים רבים, מסובכים וקלים פונים בבקשת עזרה. מגוון תלונות האנשים, יכול היה למלא ספרים עבי כרס. רק בודדים מבין אותם האנשים הייתה נכונות ומודעות גוף ונפש. הפן האנושי השכיח בציבור מבליט את הנטייה לשנות ולסטות מהדרך הנכונה. הפיתויים בחוץ רבים, הזוהר והנוצץ מושכים אותנו לפרוק את עולה של תורת החיים הנכונה ו”ליהנות” מעץ הדעת. משום כך אנו מפתחים כאבים, סבל ומחלות. מתפקידו של הרופא לעזור לסובלים והחולים ולהקל על כאבם אך גם ללמד את המעונינים, מהי דרך החיים הנכונה להם. מהו תפקידו של הרופא אם לא להיות מורה דרך, המנתב אל הדרך הנכונה. מוביל בשביל המתאים, מחלץ אותנו מהמהמורות, תומך בנופלים, רופא לחולים ואף “חובש לעצבותם”.

כרופא מומחה ברפואה הסינית, ברור לי כשמש בצהרים, שטיפול מלא כולל את הטיפול בגוף ובנפש. דרך הגוף אפשר להגיע לנפש ודרך הנפש להגיע לגוף. כך עוזרים לאנשים לחיות מלא, טוב, באושר ועם ביטוי עצמי. התהליך אינו קצר ובדומה לטיפול שורש אצל רופא שיניים, זה גם יכול לכאוב. לרוב אנו פונים לעזרה רק לאחר שהזרע נבט וצימח שורשים, גזע וענפים. ככל שהעץ יותר גדול ושורשיו טמונים עמוק יותר באדמה, כך קשה יותר לעוקרו משורש וכוחות הנפש הנדרשים לכך רבים. בתום המאבק המייסר, מה יכול להיות יותר מתוק מן הפורקן של המעמסה הכבדה והכואבת הזו?

הנה דוגמא אשר תבהיר את מורכבות הגוף והנפש. פנתה אלי בחורה בשל כאבי-גב מתמשכים שלא הגיבו לטיפול במשככי כאבים. כאשר סכין הניתוחים איימה והמגבלות היו קשים מנשוא, פנתה אלי לעזרה. כבר בספור המחלה התברר לי כי מילדותה חשה עצמה כמכוערת. הדרך להשיג בחור בכדי לצאת עמו, הייתה רק דרך המיטה וכל זאת מגיל מאד צעיר. גם היא רצתה חבר כמו לחברותיה, בשונה מרובן, תמיד הדרך הייתה מהמיטה והלאה. חבר קבוע לא היה כי שמה יצא למרחקים. מספר המזדמנים הלך וגדל והתסכול לא ידע גבול. התפתחו כאבי גב והבחורה לא עצרה. היא המשיכה כמקודם רק עם גיבוי של משככי כאבים ובכמויות הולכות וגדלות ובעלי עוצמה גוברת. כך חלפו מספר שנים עד שלדאבון ליבה פרץ ולבלב לו וירוס ההרפס על שפתי הערווה. המציאות הנוכחית כפתה עליה לשבות מכל פעילות מינית. הלחץ החברתי – משפחתי גבר וטפח. כלום בחורה בגילה לא יוצאת עם עלם חמודות? מה יהיה כעת שבדלית ברירה נוספה סיבה כבדת משקל לדחות סיכוי לחתונה? התסכול והכאבים, הכאבים והתסכול, מערבולת שקשה לצאת ממנה במיוחד שהכאבים ייצרו בעיות תפקודיות משמעותיות. מקור ההכנסה נפגע כי נבצר ממנה להמשיך ולעבוד. ברגעים הקשים הללו סעדה אותה אימה, אישה נפלאה ואימהית, אשר בצר לה הפעילה לחץ על הבת לפנות לטיפול אחר. האם כמובן לא ידעה על ההיסטוריה “האפורה” של הבת כמו גם שלא ידעה על ההרפס.

הטיפול היה משולב, לפתח את המודעות של אותה בחורה על הגורמים לכאבי הגב. להכיר בקשר גוף נפש ובכך ליצור כלי עבודה בידי הבחורה בעזרתם יכלה להתעמת עם הגורמים לדרכה הנלוזה ולצאת מכך מנצחת. מובן שגם טיפלתי בכאבי הגב אשר חלפו כלא היו. ההרפס נעלם כלא היה והנרתיק שוב לא היווה מגבלה. הפעם הייתה לבחורה בחירה חופשית לדרך חדשה. ואכן, כמו בכל סוף טוב, גם במקרה הזה, הכירה הבחורה גבר נחמד, האהבה לבלבה והניבה חתונה. בחלוף השנה הראשונה הפכה האישה לאם מאושרת ולרעיה נאמנה. מאז לא שבו כאבי הגב להציק לה, לא נצפתה שום התלקחות של ההרפס. המשפחה גדלה והסבתא, אותה הכרתי משנים, רוותה נחת מהנכדים.

לצערי לא כל מקרה מסתיים בסוף טוב שכזה. לא כל אחד מוכן ובשל נפשית להיחשף, לפרוק מטען, להיות מוכן לשמוע המלצות ולממש אותן. הנכונות להשתנות מצביעה על דרגת מודעות גבוהה. הבחורה בחרה בדרך הנכונה ויצאה ממצבה הביש. הכל היה יכול להיות עם תסריט אחר לגמרי באם היא הייתה מסכימה לניתוח. לא היה מתחולל השינוי הפנימי, המודעות גם היא לא הייתה מגיעה. ההרפס לא היה חולף וממשיך היה להציק ולהגביל את חיי המין שלה. יתכן מאד שהיא הייתה ממשיכה להיות מתוסכלת ובשל כך עם חלוף הזמן, בעיות נפשיות וגופניות נוספות. כלום הייתה מכירה את בחיר ליבה ומקימה משפחה לתפארת? הבחורה החליטה לקחת חלק בניווט העתיד שלה והצליחה בשל כך בגדול.

תקוותי במאמר זה שאולי הצלחתי ולו במעט להאיר את עיני האנשים הקוראים כעת דפים אלו. אנא פנו אל המודעות ושם תמצאו את כל התשובות. אף רופא ושום ניתוח לא יכולים לפתור לאנשים את בעיותיהם ומחלותיהם. תפקיד המטפל הוא לאבחן, לנווט את האדם ולחנך אותו לאורח חיים נכון שמתאים ייחודית לאותו האדם. מכאן אני פונה אליכם אנשים יקרים, האם את/ה שומע מה גופך אומר לך כעת? הקשב/י לו בתשומת לב רבה ודע/י כי האחריות על גופך הוא בידיך בלבד. תוכל/י לטפל בו בעצמך ובמידת הצורך אפשר להיעזר במטפל המתאים לך אשר יוכל לתמוך ולעודד את הדרך. לחזק את הנפש התועה והמתחבטת כמו גם את הגוף הסובל והדווי. באם יורשה לי להוסיף הצעה קטנה ואחרונה בסיום דברי, אל תדחי/ה למחר מה שאת/ה יכול לעשות היום, תמיד טובה שעה אחת קודם. אל תבושו לשחרר מטענים, “אבני רחיים” הם לצווארכם. רק כך יתאפשר לחדש המתאים להיכנס פנימה לנפש ולגוף. רק כך נחווה את המושג “נפש בריאה בגוף בריא”. השפה היא תקשורת וניתן ללמוד אותה. חייבים להקשיב מה המסר של הגוף בכל שלב של החיים. שמרו על ערוצי התקשורת הזו פתוחים וללא הפרעות כלשהן.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים