חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

גוף ונפש. שינויים – פרק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

גוף ונפש.
שינויים – פרק א`

“נפש בריאה בגוף בריא”- חרטו היוונים ילידי ספרטה על דגלם, משכבר הימים. אכן הרבה חכמה הייתה ליוונים ההם. הם כבר הבינו שהאדם מקשה אחת, הוליסטי ניב עכשווי. ואם רוצים לתפקד היטב, רצוי שיתוף פעולה הדוק, בין הגוף והנפש.

לשם השוואה וכדי שדבריי יובנו כהלכה נגיד שהגוף – רכב (כזה שקיבלנו במתנה, לא אנחנו בחרנו)J. ואילו הנהג – נפש.

את הרכב אנחנו מתחזקים היטב, הולכים למוסך לטיפול ראשון ב- 10.000 וכן הלאה לפי הוראות היצרן, ובמידה ומשהו משתבש נכנסים למוסך על מנת לתקן.
שוטפים את הרכב, שמים דלק, מים, שמן לפי הצורך. ופעם בכמה שנים, כאשר מתעורר בנו הרצון, מחליפים רכב. כאן מסתיימת ההשוואה. כי את גופנו לא ניתן, בינתיים, להחליף. ולכן רצוי לתחזק אותו היטב. כל אחד מאתנו מבין זאת.
רכב יעיל ככל שיהיה, יפה ככל שיהיה, מתוחזק ככל שיהיה, ללא נהג, אין לו כל משמעות כי אין בו תועלת. סתם עוד חפץ. אך ברגע שהנהג מתיישב ליד ההגה, מקבל הרכב משמעות. הנהג יפעיל את הרכב, אשר אם מתוחזק היטב ישרת אותו נאמנה ויביאו היכן שהנהג החליט להגיע, בבטחה, בנוחות ובמהירות. רכב-גוף. נהג-נפש. רכב ללא נהג? נהג ללא רכב? גוף ללא נפש? נפש ללא גוף?

בגוף אנחנו מטפלים כי אנחנו מודעים לתחלואיו על ידי איתותים כמו כאב, או סימנים אחרים. הולכים לרופא לפי הצורך, ממלאים הוראותיו בקפידה, על ידי עריכת בדיקות או נטילת תרופות, בעת הצורך.

ומה עם הנפש ?

קודם כל מה זה נפש? מבחינתי זה מכלול הרגשות, המחשבות, התחושות, הרצונות, אינטואיציה ובקיצור כל אותם דברים הקיימים בתוכנו, ואשר אינם ניתנים לחוש בחושינו הרגילים, ראיה, שמיעה, מישוש, טעם וריח. אך הם קיימים. הדרך היחידה לגלותם היא על ידי מודעות. מודעות לעצמנו. אז שוב השאלה : מה עם הנפש? אם איננו מודעים וקשובים לעצמנו, כיצד נדע שנפשנו מרגישה שלא בטוב?
אין לה לנפש כל דרך להביע “צעקתה” אלא על ידי ביטוי בגוף. על מנת למשוך תשומת ליבנו אליה. כואב הראש, לוקחים אקמול. אין כאב ראש. טפלנו בסימפטום. אבל לא שאלנו עצמנו: למה כואב לי הראש?
אם הסיבה איננה פתולוגית, הווה אומר, תחלואי גוף, לבטח זה איתות של הנפש.
כעס, עלבון, חוסר סיפוק, פערים בין הרצוי והמצוי, וכן הלאה.

נהג – נפש, אמרתי. במוחו של הנהג תכנית. היכן ברצונו להגיע, באיזו דרך, באיזו מהירות . יצא לדרך, והנה פקק תנועה. רמזורים מעכבים. גשם זלעפות יורד ועליו להוריד מהירות נסיעתו. עבודות בכביש ועליו לבחור נתיב אחר. במילה אחת שינויים מתבקשים. אין כל קשר בין התכנית ההתחלתית, מתי הנהג יצא ומתי תכנן להגיע למחוז חפצו ובין מה שקורה פועל. עליו לשנות ולהסתגל לשינויים. כל עוד אנו דנים בנושא פשוט כמו יציאה מנקודה א` והגעה לנקודה ב`, לא נורא. אך מה יקרה כאשר נצטרך לשנות בנושאים אשר בנפשנו???? כמו עבודה, בני זוג,דפוסי חשיבה, התנהגות.

שינויים מפחידים. בדרך כלל. המילה שינוי מעוררת בנו פחד. פחד מהלא נודע. כל שינוי אוגד בתוכו בלתי ידוע. ואין מפחיד יותר מהבלתי ידוע. וכהוכחה ראו את פריחת הידעונים למיניהם, האמורים לשחרר אותנו מהלא נודע ולספר לנו על העתיד. ולכן נתמקד עכשיו בנושא. שינוי.
אפילו שינוי שנראה על פניו כשינוי לטובה, מפחיד. כי האדם מרגיש בטוח ומוגן בתוך המוכר והידוע. וכל שינוי, יש בו מן האיום.
בפרק הבא נעשה הכרה עם השינוי והדרכים המובילות לשינויים על מנת להשתחרר ולו במעט מן הפחד. הצעד הראשון אל השינוי, יהיה תהליך הבחירה.

אך לפני כן, תרגיל.

אנא תהיו מציאותיים, חברו בין הרצון והיכולת, ואל תפליגו על כנפי הדמיון.

1. רשמו נא לפניכם על דף, את סדר העדיפויות שלכם, היום, לדברים החשובים בחייכם, על פי סדר יורד. מס`1 הכי חשוב, וכן הלאה עד 10. אפשר לרשום יותר מנושא אחד בכל עמדה אך לא להגזים.
הניחו הרשימה בצד.

2. תעשו טיול אחורה בזמן. 10 שנים. דמיינו עצמכם אז, ורשמו את סדר העדיפויות אז.

3. השוו עכשיו את שתי הרשימות. בחנו והסיקו מסקנות מתבקשות, כאשר השאלה היא: האם יש לי היום, ברגע נתון של זמן אותו סדר עדיפויות כמו לפני 10 שנים? האם מופיעים אותם נושאים? באותו סדר עדיפויות?
לבטח חלו שינויים גם בנושאים וגם בעמדות. היכן חלו שינויים, באיזה עמדות? ואז תחשבו למה וכיצד בוצעו השינויים, איך התמודדתם עם השינויים, האם הוכתרו בהצלחה או לא. תוכלו לעשות זאת, בדיעבד.

4. כאשר הנכם מביטים היום ברשימה העכשווית שערכתם האם יש חפיפה בין המצוי והרצוי? במילים אחרות, האם אתם מגשימים על פי סדר העדיפויות או שמא נדרשים שינויים גם היום?

והיה והתשובה תהיה לא, אין צורך בשינויים כי המציאות מספקת אותי,
והדרך ברורה לי, נפלא ונהדר.

היה והתשובה תהיה שונה. פער גדול קיים בין הגשמה – המצוי, ורשימת סדר העדיפויות – הרצוי. משמעות הדבר, שינויים נדרשים על מנת לגשר על הפער. כי מי שאומר פער בין המצוי והרצוי, אומר אי שביעות רצון. אי שביעות רצון , מובילה אל פגיעה בנפש. ואם פוגעים בנפש אין מנוס מפגיעה בגוף עם חלוף הזמן. הנה סגרנו מעגל.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים