Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בשעה שעולה הפופולריות של Ozempic להלן פרטים על semaglutide ואיבוד משקל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולרית וביוכימיה (בדימוס), פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

מהו Semaglutide?

תכשיר זה הוא פפטיד המיצר ונמכר על ידי Novo Nordisk תחת שמות המותג Ozempic, Rybelsus ו-Wegovy לטיפול במקרים של סוכרת type 2 והשמנה.
תכשיר זה שייך למשפחת האינקרטינים של glucagon-like peptide-1 receptor agonists (להלן GLP-1) המשמשת לטיפול בסוכרת type 2 כבר כמעט 20 שנה.
האגוניסטים של הקולטן של הורמוןGLP-1 מגבירים את ייצור אינסולין כאשר רמות הגלוקוזה בדם עולות. ההורמון GLP-1 מאט כמו כן את התרוקנות הקיבה, ועל ידי כך מאריכים את תחושת המלאות לאחר ארוחות, ומשמשים כמדכאי דיכאון על ידי אזורי יעד במוח האחראיים לרעב ולשובע.

 

מה ההבדל בין סוגים שונים של אחראיים לרעב ולשובע?

ההבדלים הם במינון, בצורת מתן התכשיר, ובאינדיקציות של פעולותיהם.
זאת על פי Susan Yanovskiהיועצת למחקרים על obesity קליני, וראש היחידה של חקר השמנת היתר במכון הפדרלי לחקר השמנת היתר, סוכרת ומחלות מערכת העיכול והכליה.

ה-FDA נתן אישור ל-Ozempic בשנת 2017 לטיפול בחולי סוכרת type 2. בדומה לאגוניסטים אחרים של הקולטן ל- GLP-1.
Ozempic ניתן לשיפור הבקרה הגליקמית, כאשר מטופלים שצרכו בעבר metformin ללא הצלחה.
Ozempic זמין במינונים של 0.5 עד 2.0 מיליגרם ובהזרקות עצמיות הניתנות אחת לשבוע.
בשנת 2019, אישר ה-FDA את התכשיר Rybelsus לנטילה פומית יומית, לסייע למבוגרים עם סוכרת type 2 לפקח ולווסת את רמת הסוכר בדם.
תכשיר זה זמין במינונים של 7 ו-14 מיליגרם. ואז, בשנת 2021, התקבל אישור ה-FDA עבור Wegovy, להתנהלות כרונית במקרים של בעיות משקל עודף, במבוגרים כבדי משקל שסובלים לפחות מגורם סיכון אחד לתרחיש המוביל לסוכרת type 2 , לכולסטרול גבוה או ליתר לחץ-דם.
בסוף שנת 2022 אושר התכשיר האחרון לבני נוער בני 12 שנה ומעלה.

בדומה ל-Ozempic, ל-Wegovy נדרשת הזרקה עצמית על ידי מחט ייעודית אחת לשבוע, אלא שמינון החומר המוזרק גבוה יותר-2.4 מיליגרם.
במינון זה, semaglutide בשילוב עם דיאטה מופחתת ופעילות גופנית מוגברת, יצרו איבוד משקל של בערך 15%, לאחר טיפול של 68 שבועות בקרב משתתפי הניסוי ללא סוכרת type 2ו, תוצאות אלה נשמרו עד שנתיים בניסוי מקביל.
יש חפיפה ניכרת בין שלושת התכשירים אמורים: לדוגמה, עם שלושתם מתחילים במינון נמוך, ועולים בו עד למינון המאפשר הגבלת תופעות לוואי. כיוון, שהצורה המוזרקת של semaglitide מכילה את אותה תרופה, 1 מיליגרם של Ozempic, זהה ל-1 מיליגרם של Wegovy להשגת הפחתה במשקל.

 

על פי יצרני תכשירים אלה, אנשים ללא סוכרת type 2 יכולים לצרוך Wegovy אם מדד מסת גופם (BMI) הוא 30 ומעלה, או 27 ומעלה והם סובלים מתופעות פיסיות הקשורות למשקלם העודף.
אך גם אם Wegovy אושר למטרה זו, Ozempic ידוע טוב יותר כתרופה להפחתת משקל, שכן Ozempic נראה מקבל יותר תשומת לב מאשר Wegovy, לפחות בכל הקשור לתקשורת ולרשויות המקובלות של העברת מידע לציבור.
אלה עם סוכרת type 2 שאינה בשליטה, יכולים להיות מועמדים אידיאליים לטיפול על ידי הזרקה של semaglutide קובע Cabandugama, מנהל יחידת ההשמנה הדיגיטלית ב-Cleveland Clinic.

 

מי יכול לצרוך Semaglutide באופן ספציפי להפחתת משקל?

אלה עם סוכרת type 2 עשויים להיות מועמדים אידיאליים לטיפול עם semaglutide, זאת על פי Cabandugama, המנהל של Digital Obesity בקליבלד קליניק.
Semaglutide מסייע להפחית ריכוזי גלוקוזה ללא גרימת היפו-גליקמיה, כל זמן שאינו ניתן במקביל לאינסולין או לתכשירים אנטי-דיאבטיים פומיים כגון Sulfonylureas.
יתרה מכך, אלה עם סוכרת type 2, המצויים בסיכון גבוה למחלת לב, עשויים להפחית סיכון זה בטיפול עם semaglutide. לא ברור האם אלה ללא סוכרת type 2 גם כן מפחיתים את סיכונם לתחלואת לב בצריכת semaglutide.

 

מה הם הסיכונים בצריכת semaglutide?

תופעות הלוואי השכיחות ביותר קשורות למערכת העיכול, וכוללות בחילה, הקאות, שלשולים, ועצירות. Semaglutide עלול להגביר את הסכנה של פנקראטיטיס, אי ספיקת כליות, וקרצינומה מדולרית של התירואיד, בעיקר באלה עם סיפור משפחתי של סוג סרטן זה.
Yanovski מזהירה שגם מחלת כיס המרה עלולה להתפתח כאשר המטופלים עם semaglutide מאבדים ממשקלם מהר מדי.

 

מה באשר לתכשירים אחרים להפחתת משקל?

פרט ל-semaglutide, ארבעה תכשירים נוספים וקומבינציות של תכשירים מאושרים בארה"ב להתנהלות כרונית עם המשקל: Liraglutide (שם מותג Saxenda), orlistat (שם מותג Alli) ו-Xenical (שם מותג Naltrexon פלוס bupropion (שם מותג (Contrave) ו-topiramate (שם מותג Qsymia).
Qsymia עלה על מדף התרופות בשנת 1959 והוא נחשב לתכשיר הוותיק ביותר שאושר על ידי ה-FDA להתמודד עם obesity ועל פי דו"ח פדרלי משנת 2019, מהווה עד היום כתרופה להפחתת משקל הנפוצה ביותר בארה"ב.
כתכשיר יחידני, ההוריות לצריכת phentermine הן לפרק זמן מוגבל לרוב לתקופה של פחות מ-12 שבועית, למרות שעל פי Yanovski, השימוש בו off label הוא למשך תקופה ארוכה יותר.
Phetermine נותר פופולרי בגין עלותו הנמוכה שהיא פחות מ-30 דולר לחודש. בניגוד בולט למחיר זה, עלות הצריכה של Ozempic מגיעה ל-900 דולר לחודש, וזו של Wegovy מגיעה אף ל-1,300 דולר לחודש.
אלה עלויות גבוהות בהתחשב בעובדה שחברות ביטוח בדרך כלל אינן מכסות הוצאות על תכשירים להפחתת משקל. יחד עם זאת יצוין ש-phentermine אינו יעיל כמו semaglutide גם כאשר הוא נצרך בשילוב עם topiramate כ-Qsymia.

 

למשך איזה פרק זמן עשוי semaglutide למנוע עלייה במשקל?

ניסוי קליני שהתפרסם ב-JAMA ומחקר עוקב שהבצע בהמשך, מצאו ש-semaglutide יעיל בהפחתת משקל רק במהלך תקופת השימוש בו, ומטופלים שצרכו 2.4 מיליגרם ליום, חוו החזר של 2/3 מהמשקל שפחת בשעת נטילת התכשיר, כאשר חדלו מצריכתו.
Obesity נובעת מגורמים גנטיים וסביבתיים שמביאים לדיס-רגולציה של הקלוריות הנצרכות וה"נשרפות".
כאשר מופסק השימוש בתכשירים אלה, יש למשקל נטייה לחזור לקדמותו.

 

מה מחכה לנו בעתיד הקרוב?

יש הסבורים ש-tirzepatide תוצרת Eli Lilly שקיבל אישור בשנת 2022 תחת השם Mounjaro, עבור אלה עם סוכרת type 2 עשוי להיות התכשיר הפופולארי הבא. לתכשיר זה הייתה השפעה משמעותית של הפחתה במשקל, בניסוי בו נטלו חלק אנשים obese, ללא סוכרת type 2. למעשה, ההפחתה הממוצעת במשקל הייתה סביב 20%, ממש כמו אחוז ההפחתה במשקל לאחר צורות מסוימות של ניתוחים בריאטריים. Tirzepatide הוא אגוניסט של הקולטן של GLP-1 בדומה ל-semaglutide, משולב עם פוליפפטיד אינסולינטרופי התלוי בגלוקוזה, או GIP.

בדומה ל-semaglutide גם tirzepatide מחקה הורמונים טבעיים המדכאים תיאבון, ועל פי Cabandugama שני תכשירים אלה מפחיתים את המשקל פי-3 בהשוואה לתכשיר דוגמת phentermine. אין אמנם מחקרים המשווים זה-נגד-זה את semaglutude ו-,irzepatide אך נראה שהאחרון מבין השניים הוא בעל שליטה טובה יותר על מצב של סוכרת, וכן מפחית משקל ביתר שאת. ה-FDA מעריך כעת את tirzepatide כמפחית משקל. אך נראה שאף לא אחד משני התכשירים האמורים טוב לכל אחד מצורכיו.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
21/05/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים