חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בריאות העצם בילדים ומתבגרים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בריאות העצם בילדים ומתבגרים

דר` ליאוניד צייטלין, מנהל המרפאה למחלות גנטיות –מטבוליות ובריאות העצם בילדים ומתבגרים, בי”ח “דנה”, המרכז הרפואי תל – אביב

תקופת הילדות וההתבגרות הוא זמן לגדילה. השלד, בדומה לגוף גודל לאורך, לרוחב, וכן במשקל ובחוזק. על פי רמת מיצוי פוטנציאל הגדילה של העצמות בתקופת הילדות וההתבגרות תקבע בהמשך בריאות העצמות ועמידותן.

קיימת חשיבות רבה לשמירה על בריאות העצם. אי צבירה מספקת של חומר עצם בתקופת הגדילה עלולה לגרום לגדילה של עצמות חלשות, לנטייה לשברים ולפגיעה בעמידות השלד בגיל מבוגר. כמו כן דלילות עצם עשויה לגרום להחמרה בהתפתחות של אוסטאופורוזיס בגילאים מתקדמים.

ישנם גורמים שונים שיכולים להשפיע על התפתחות תקינה של העצמות. חוסר בפעילות פיזית מספקת, כלכלה דלת סידן, מחסור בויטמין D, בחלבונים ובמזינים אחרים ואף פיגור בהתבגרות המינית, הם מהגורמים עליהם ניתן להתגבר באמצעות תזונה נכונה, עיסוק בפעילות גופנית במהלך תקופת הגדילה וההתבגרות וטיפול בבעיות של התפתחות מינית.

בנוסף, השלד והעצמות עלולים להיפגע גם ממחלות גנטיות שונות כמו שבירות יתר של העצמות (אוסטאוגנזיס אימפרפקטה), ממנה סובלים כ- 300 – 500 ילדים בישראל, מומים מולדים ותורשתיים של השלד וצורות שונות של רככת. התהליכים הפתולוגיים הנגרמים כתוצאה ממחלות גנטיות אילו, גורמים במקרים רבים לאיבוד חומר העצם ובהמשך לשברים ועיוותים של השלד.

ניתן לעזור לילדים בריאים ולילדים הסובלים ממחלות כרוניות במניעת פגיעה בשלד ולשפר משמעותית את איכות חייהם. טיפול דיאטתי מתאים וייצוב משקל הגוף, פיזיותרפיה והתאמה של פעילות פיזית, טיפול בפיגור ההתפתחות המינית ואמצעים אחרים יכולים להועיל.

קיימים גם מספר פתרונות תרופתיים שהוכיחו עצמם כיעילים בהארכת תוחלת החיים ובשיפור איכות חייהם של ילדים הסובלים ממחלות עצם תורשתיות. הטיפול המקובל כיום הוא באמצעות ביספוספונטים המוכרים יותר כתרופות המשמשות לטיפול באוסטאופורוזיס בגיל הבלות שהוכיח עצמו יעיל גם בטיפול בילדים.

באופן כללי, ניתן לברר את מצב העצם אצל ילדים ומתבגרים הנמצאים בסיכון גבוה בעזרת בדיקות מעבדה ומדידת צפיפות העצם. ילדים החולים במחלות שריר ועצב, או כאלה שעברו חבלות מוח או חבלות בעמוד שדרה זקוקים לתהליך שיקום ממושך יותר. בקבוצת הסיכון להתפתחות של מחלות עצם נכללים גם מתבגרים חולים באנורקסיה, ספורטאים צעירים עם בעיות של איחור בהתבגרות המינית או כאלה הסובלים משברים חוזרים וכאבים בעצמות. ילדים החולים במחלות גנטיות של השלד ותינוקות עם שברים בעצמות מסיבה לא ברורה וחשד להתעללות.

בהמשך אביא לידיעתכם את חשיבות דיאטה מאוזנת ועשירה בסידן אצל ילדים ומתבגרים.

בברכה אולגה רז, מרכז הרפואי ת”א ע”ש סוראסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים