חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בריאות העור – מלחמת הישרדות

אהבתם? שתפו עם חבריכם


כתבה במושאי טיפוח קוסמטיקה, פנים טיפול פנים קוסמטיקה טבעית. יופי טיפוח העור מחלות עור. ניקוי פנים עור יבש טיפוח טיפול פנים קוסמטיקה מחלות עור פנים יפות. יופי טיפוח טיפול בפנים שמנים שמן זית וטיפול טבעי. טיפוח עור ויופי טיפול פנים עור יבש עור בריא.


 

העור כפרח מיוחד במינו – בעיית האקנה והנקבוביותכתבה שלישית בסדרה – לחץ כאן לכתבה ראשונה בסדרהלחץ כאן לכתבה שניה בסדרה

בכתבה הקודמת תואר העור כפרח בעל שבעת עלי כותרת. אם אחד מעלי הכותרת לא מתוחזק, כל מראה הפרח סובל. בנוסף, בוצעה סקירה על שש הבעיות הקשורות להזדקנות העור המפורטות למטה:

 קמטוטים וקמטים
 שינויים בפיגמנטציה (צבע) העור
 עור מדולדל
 עור יבש
 עור מחוספס
 עור חסר חיות

בכתבה זו ארחיב על עלה הכותרת השביעי – בעיית האקנה (חזזית) והנקבוביות.

אקנה
אקנה נגרמת על ידי הפרעה בבלוטות הסבום (הבלוטות בעור המייצרות שומן) אשר חוסמות את נקבוביות העור והתוצאה מתבטאת בהתפרצות פצעונים, לעיתים מוגלתיים, המלווים לעיתים קרובות בדלקת, שיופיעו בעיקר באזור הפנים והגב.

אקנה היא הפרעת העור השכיחה ביותר בארה”ב (17 מיליון אמריקאים), כ- 10% מכלל הביקורים אצל רופא ראשוני, ומעל 4.8 ביקורים אצל רופא פר שנה. שכיחות הקומדונים (זקיקים מוגדלים המלאים בחלב שומני ובבקטריות) בזמן גיל ההתבגרות מגיעה ל –100%, למעשה, 90% מהנערות ו – 100% מהנערים סובלים מצורה כלשהיא של אקנה בזמן ההתבגרות והתופעה יכולה להיעלם עד סוף שנות ה – 20. אך אקנה יכולה להופיע בכל קבוצות הגיל (ראה/י בסוף הכתבה), מתינוקות ועד לאנשים מבוגרים. יש עלייה במספר האנשים מעל גיל 25 שסובלים מהתפרצות מאוחרת או אקנה עיקש. אקנה מופיעה אצל כ – 8% מבני 25-34 ואצל 3% מבני 35 – 44. הסטטיסטיקה מראה כי התופעה משפיעה על נשים וגברים אך אצל הגברים תופיעה בצורה חמורה וארוכה יותר. נשים יסבלו יותר מהתפרצויות לסירוגין של המחלה (על רקע שינויים הורמונליים הקשורים למחזור החודשי).

אקנה היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השערה. בעור תקין בלוטות החלב נפתחות לתוך זקיקי השערות ומפרישות חלב דרך הנקבוביות אל פני העור. החלב משמש כחומר סיכה לעור ולשיער ומקנה להם גמישות והגנה. בלוטות החלב מפוזרות על פני כל הגוף פרט לכפות הידיים והרגליים. הבלוטות הגדולות ביותר נמצאות באזורי הפנים, חזה עליון, גב עליון ועל הקרקפת. לכן אקנה מופיעה בעיקר בפנים, בחזה ובגב אך יכולה להופיע גם בקרקפת, זרועות ואף בעכוז. אקנה מתרחשת כאשר יש שינוי בשכבה הפנימית של זקיק השערה הנגרם על ידי השלת תאים (ייצור קרטין עודף) החוסם את הזקיק ומונע יציאת סבום. צירוף זה גורם לדלקת הנקראת acnes Propionibacterium. דלקת זו מתפתחת בתוך הזקיקים החסומים. הפצעונים, הדלקת, הכתמים השונים ושאר מאפייני האקנה נגרמים בשל נוכחות החיידק acnes Propionibacterium בתוך הזקיקים.

אם תתבוננו בעור הסובל מאקנה תבחינו כי לא כל הפצעונים זהים. לאקנה צורות רבות של פצעונים. דלקת של בלוטות חלב יכולה להופיע בצורות שונות:
קומודון סגור/ראש לבן (כלוא מתחת לפני העור)
קומודון פתוח/ראש שחור (מעל פני העור)
(הערה- קומודונים הם זקיקים מורחבים המלאים בשומן ובבקטריות).
פצעון / “פפולה”: בליטה קטנה אדומה ודלקתית המופיעה כתגובת הגנה של הגוף לשומן שנשפך לרקמת העור.
פצעון מוגלתי / פוסטולה: פצעון שמכיל נוזל מוגלתי, מופיע כבליטה קטנה. הפצעון הופך למוגלתי בגלל חיידקים הנמצאים על פני העור ומזהמים את הפצע.
כיסתה / ציסטה: בליטה גדולה אדומה הנמצאת מתחת לפני העור וגורמת לכאב. כיסתה נוצרת כאשר נקבובית נסתמת לחלוטין וחלב שנוצר בבלוטה אינו יכול להשתחרר החוצה. החלב המצטבר נשפך לרקמות מסביב וגורם לדלקת עמוקה, אשר יכולה להותיר צלקת לאחר הריפוי.
הגורם המדוייק לאקנה עדיין לא ברור. המדובר במחלה על רקע רב גורמי. גורמים חיצוניים, מטבוליים, תורשתיים וכמובן הורמונליים.

מכל מקום נראה כי קיימים 5 גורמים עיקריים:
• Hyperkeratosis – עודף ייצור של קרטין בתאי העור
• עלייה בייצור סבום
• נוכחות החיידק acnes Propionibacteriumבתוך הזקיקים
• דלקת
• רמת ההורמונים האנדרוגניים (הורמוני המין), בעיקר רמת ההידרו-טסטוסטרון, יכולה להיות על רקע של בעיה בחילוף החומרים של אבץ. כאמור, אבץ מעכב את האנזים אלפא רדוקטאז שהופך טסטוסטרון לדהידרוטסטוסטרון. עודפי אנדרוגנים, שהעיקרי הוא הדהידרוטסטוסטרון מגבירים פעילות בלוטות החלב. בשנים האחרונות נמצא שברוב המקרים חומרת האקנה תלויה בצורה שבה בלוטות החלב מגיבות להורמונים אלו ולא בכמות ההורמונים.
קיימת הנחה כי לסובלים מאקנה יש ריכוז נמוך של חומצה לינולאית. להנחה זו יש תפקיד חשוב ב – Hyperkeratosis (יצור יתר של קרטין).

הגורמים המביאים להחמרת האקנה
* זיעה: אחד הגורמים העיקריים להתפתחות פצעי אקנה, היא הזיעה המצטברת על פני העור ומחמירה את החסימה של הנקבוביות מהן מפרישות בלוטות החלב. בנוסף, בטמפרטורות גבוהות גובר קצב ייצור החלב בנקבוביות העור. אצל העוסקים בפעילות גופנית ניתן לראות את הנגעים בעיקר בגב, בחזה, בעכוז ובירכיים ופחות בפנים. יחד עם זאת אין הוכחות כי היגיינה לקויה מובילה לאקנה אם כי ברור כי היגיינה טובה עוזרת בשמירה על עור בריא.

* תזונה: רוב הרופאים אינם קושרים בין אקנה לתזונה. יש להדגיש, כי התגובה למוצרי מזון שונה מאדם לאדם. ההנחה הרווחת כי מאכלים כגון שוקולד, אגוזים, גבינה צהובה, מטוגנים וכד` עלולים להחמיר אקנה עדיין לא הוכחה, אך עדיין מומלץ לשמור על תפריט מאוזן. יחד עם זאת המחקר האחרון שהתפרסם על ידי אוניברסיטת קולורדו באפריל 2003 טוען כי הפרזה באכילת פחמימות מזוקקות ובעלות אינדקס גליקמי גבוה עלולות לגרום לאקנה. עובדה היא כי תופעת האקנה כמעט ולא קיימת במדינות בהם לא נהוגה אכילת פחמימות מזוקקות. כאשר מזון בעל אינדקס גליקמי גבוה (כגון סוכר לבן, תפוחי אדמה או סוכר) מעלה את רמות האינסולין בדם, גם רמות הטסטוסטרון עולות והתוצאה ברורה.

* גלולות למניעת הריון: תלוי בסוג הגלולה. גלולות שהמרכיב הדומיננטי שלהם אסטרוגן יכולות לשפר מצב של אקנה. פרוגסטין עם פעילות אנדרוגנית יכול להחמיר מצב של אקנה.

* תרופות: כגון ברביטורטים, סטרואידים, תרופות אנטי שחפתיות, אנטי דיכאוניות (ליטיום) ותרופות אנטי אפילפטיות.

* קוסמטיקה: שימוש במוצרי קוסמטיקה אשר אינם “ידידותיים לאקנה” יכול לגרום להתפרצות אקנה או להחמרתו.
לדוגמא מוצרים כמו משחות וקרמים, סומק, שפתון, צלליות עיניים, קרם לחות וקרם הגנה מהשמש, מייק-אפ, ג`ל לשיער ועוד. יש להיזהר במיוחד ממוצרים המכילים לנולין, וזלין, שמנים צמחיים וחומצה אולאולית. כדאי לחפש מוצרים ללא שומן (Oil-Free ).

* מתח נפשי: מתח נפשי יכול להחריף את האקנה בעיקר בקרב נשים צעירות.

*צבירת נוזלים: צבירת נוזלים לקראת המחזור החודשי עלולה להחריף אקנה.

* שפשוף וקרצוף נמרץ של הפנים עלולים לגרום לפתיחה של זקיק השערה החסום ולהתפשטות הדלקת לאזורים חדשים. מומלץ לכן לרחוץ את הפנים בעדינות פעמיים או שלוש ביום בסבון נאוטרלי ובעל פעילות אנטי דלקתית (סבון אנטי ספטי).

* עישון – במחקר שהתבצע בשנת 2001 גילה כי עישון יכול להיות גורם סיכון לאקנה. במחקר שכלל 900 נבדקים נמצא כי 41% של המעשנים סבלו מאקנה בהשוואה ל 26% אצל הלא מעשנים. המחקר הצביע על כך שמעשנים נוטים לפתח יותר מיקרים חמורים של המחלה.

נקבוביות
הנקבוביות הם אותם פתחים קטנטנים היוצאים אל העור, דרכם עובר השומן המופרש על ידי בלוטות הסבום לעור. כשנקבובית נחסמת על ידי השומן קל להבחין בה, מאחר ובלוטת החלב לא מפסיקה לייצר שומן, ולכן הנקבובית ממשיכה לגדול ותתפתח לקומודון שחור. מספר הנקבוביות בעור קבוע ולכן לא ניתן להפחיתן. אין להם שרירים שיכולים לפתוח או לסגור אותם. הנקבוביות פשוט נפתחות אל העור ותפקידם לשחרר שומן והזעה מהגוף. תפקידם החשוב מתבטא בוויסות רמת הלחות בגוף. גודל הנקבובית שונה מאדם לאדם, קיימים יותר נקבוביות במרכז הפנים, מעט יותר בלחיים ובמצח. בעלי עור יבש בדרך כלל לא יסבלו מנקבוביות מורחבות (בניגוד לבעלי עור שמן). תופעת הנקבוביות בדרך כלל מתבטאת באיזור ה – T (מצח, אף וסנטר). אצל בעלי עור שמן נראה נקבוביות גם ברקות ובלחיים. קל להבחין בנקבוביות באיזור האף מאחר ואיזור זה משופע בבלוטות חלב.
לצערנו, נקבוביות מורחבות אינן נחלתם של הצעירים בלבד. הנקבוביות של אנשים בכל הגילאים יכולים להתרחב במידה והן נחסמות (למשל על ידי תאים מתים, איפור, לכלוך, הזעה, חשיפת יתר לשמש ועודף שומן). ובכלל, עם הגיל, הבלוטות הגורמות לזיעה ולשימון העור מתחילות לעבור תהליך אטרופיה (ניוון). העור נעשה יבש יותר אך במקביל גם נעשה חשוף יותר לאקנה במידה והנקבוביות נעשות עמוסות.
אז לא לשכוח את ניקוי הפנים …

ובשבוע הבא על תרגילי פנים לעיכוב וטישטוש הקמטים, למה וכמה ?

בברכה, מיכל לזרוביץ
אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים