חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בעיות מצויות בשלפוחית השתן וחוסר שליטה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בעיות מצויות בשלפוחית השתן וחוסר שליטה

כמי שדוגלת באכילת כל סוג של מזון אך במידה, ומתנגדת בכל תוקף להסיר רכיב זה או אחר מהתפריט גם כשהאדם סובל מאלרגיה, ועל אחת כמה וכמה שהויכוח סביב “אשמתם” של הביצים, החלב ומוצריו, התותים, האפרסקים או האבק טרם הוכרע סופית, ושאלו הם “האשמים”, עומדת אני מול מחקרים חדשים, אשר ממצאיהם מסבירים מדוע דוקא ילדים לוקים יותר בזיהומים בדרכי השתן.

ולהלן הממצאים: עצם הרעיון שהחלב הטרי והנקי יכול להביא לזיהומים בדרכי השתן אצל ילדים, נשמע כמוזר ובלתי מתקבל על הדעת כלל ועיקר, אך מומחים קנדים בתחום האורולוגיה (דרכי השתן ואברי המין), מצאו שאכן קיים קשר כזה אם כי עקיף, באשר להימצאותם של חיידקים מזהמים בדרכי השתן הנגרמים בשל עצירות קשה, שנבעה משתיית יתר של חלב נקי, ובשל שתזונתם נעדרה מזון המכיל תאית, אשר יתרונה בכך שבגינה מתרככת הצואה ונפחה עולה. וזה אומר שהילדים שנבדקו במחקר לא אכלו פירות, ירקות וגרעינים. לעומת זאת כאשר הרופאים נתנו לילדים אלו תפריט, שאינו מכיל חלב בכלל, נתמעטו הזיהומים בדרכי השתן אצלם.

ההסבר ההגיוני למצב זה, כאשר נוצרת עצירות בגלל הסיבה הנ”ל, הצואה הקשה והיבשה גורמת ללחץ באזור החלציים הקטן של הילד היוצר לחץ על שלפוחית השתן וגורם להצטברות שתן ועמדודו זמן רב בשלפוחית. מצב זה הינו מצב אידיאלי להתפתחות ולהצטברות חיידקים פתוגנים, והתוצאה זיהום בשלפוחית השתן. אצל בנות הבעיה יותר שכיחה עקב הימצאות השחלות אשר באופן טבעי יוצרות אגן חלציים צפוף יותר, ועל כן שכיחות הזיהומים בדרכי השתן אצלן תדיר יותר. עובדות אלו מסתבר נכונות גם אצל נשים וגברים בוגרים.

השתנה מוגברת ותכופה מעידה על סימפטום בלבד. ברור רפואי מקיף יתן הסבר לתופעה באם מדובר בסכרת, זיהום בדרכי השתן או בעצבנות. אך אם וכאשר אין ממצאים פתולוגים כלשהם, רצוי להשתמש בצמחי מרפא המיטיבים עם הבעיה. אחד מהם הוא צמח הפרע, כן רצוי להרבות בשתיית מיץ דובדבנים טבעי, שנמצא כמי שעוצר את תכיפות השתן.

לנשים אשר חוות בריחת שתן לאחר הלידה או במהלך ההריון, כשהסימנים לכך הם – כאשר את צוחקת “והשתן בורח לך”, או שההתאפקות בעת הצורך להשתין נעשה כמעט בלתי אפשרי ושוב “בורח לך קצת” מעידים על רפיון שרירי ריצפת האגן ושרירי שלפוחית השתן. מומלץ אם כן לחזק שרירים אלו בעזרת התעמלות בשיטת פאולה או שיטת ד”ר קגל. (ישנם ספרים בנושא מעניין זה).

ולהלן תרגיל אחד: בעת הטלת השתן עליך להפסיק לסירוגין את זרם השתן, באם הושגה הצלחה בכך, הרי שהינך שולטת בשרירי רצפת האגן ושלפוחית השתן. כמו כן רצוי לחזור על פעולה זו גם כשאינך צריכה להשתין. הדקי והרפי מספר פעמים ביום את שרירי העכוז, וכן את שרירי ריצפת האגן, עשי זאת לעיתים קרובות. תרגילים אלו ניתן לעשות בכל זמן ובכל מקום, וללא חשש, שהרי איש מלבדכן אינו מודע לפעילותכן זו.

בנוסף לסיבות הנ”ל גם התרגשות יתר, בהלה, פחד וחרדה ממריצים את פעולת הכליות וגורמים לצורך תכוף להשתין, ולאי שליטה על מתן השתן, מצב זה נורמלי, אם כי מטריד, על כן רצוי מאד להיפטר מגורם המתח. ברגע שזה יעלם גם ההשתנה התכופה תיפסק. כמו כן, גם משקאות מכילי קופאין מזרזים את פעולת הכליות הגורמות להשתנה תכופה, כך מי שרגיש לכך רצוי שימנע משתיית ספלי קפה רבים מידי ביום ובלילה. כל עשבי התיבול, כגון פטרוזיליה, שמיר, סלרי, כוסברה, וירקות שורש שונים ידועים כמשתנים טבעיים, על כן רצוי לקחת זאת בחשבון, ולבסוף שתיית נוזלים רבה מידי בנוסף לנוזלים נוספים המגיעים אל הגוף ממזון עתיר מים, כירקות, פירות, מרקים וכו`, גורמים להשתנה מרובה ותכופה במשך היום, כפעולה טבעית של הגוף להיפטר מעודף הנוזלים שבו.

ולסיכום – ההשתנה הינה תהליך טבעי ובריא המעיד על תפקודו התקין של הגוף ומערכותיו, והמעיד על כך שהגוף מעוניין לווסת את משק הנוזלים וכן להיפטר מרעלים ופסולת שאינה רצויה לו. על כן רצוי צריך ובריא לאכול מזון המשתן, גם ממוצרי חלב ושתיית חלב נקי אין צורך להימנע, ובטח לא נשים צעירות, ילדות וילדים וכן לא אף אדם, אך יש לכלול בתפריט מספיק מזון המכיל תאית החשובה למניעת תופעת העצירות, ובכך למנוע זיהומים בדרכי השתן. כמו כן, חשוב לשתות מספיק בתקופת הקיץ במיוחד, אך צריך להתחשב בסה”כ הנוזלים המוכנסים לגוף ביום אחד. ואם וכאשר אתם חשים במצוקה נפשית השתדלו להרפות את הנפש ולסלק ממנה את גורמי המתח, כך שהכליות לו יעבדו יתר על המידה.

אין צורך להיבהל ולפחד מהפרשות הגוף כי אלו מעידות על תפקודו התקין של הגוף, צריך לפחד כאשר פעולות טבעיות אלו משתבשות ומעמידות את הגוף במצב של חוסר יכולת להיפטר מהפסולת שלו, המסכנות את בריאותו וחיוניותו עד לכדי חידלון.

בברכה – אילנה רפלוביץ תזונאית הוליסטית.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים