חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בעיות ילדים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בעיות ילדים

מאת: ד”ר ליאנה סופר, רופאת MD

*מהן בעיות ילדים?
*כיצד הן נוצרות ומה דרכי טיפול יעילות?
*מי אחראי על בריאות הילד? ילד, סביבה או גנטיקה / תורשה?
*האם התנהגות ההורים משפיע על חינוכו של הילד?
*כיצד לזהות בעיות בשלבים מוקדמים?

כאן תמצאו תשובות על השאלות הללו.

ניתן לחלק בעיות ילדים לשני סוגים: גופניות והתנהגותיות. להלן דוגמאות:

בעיות התנהגות:
1.קנאה
2.ביישנות וחוסר ביטחון
3.אלימות ותוקפנות
4.היפראקטיביות והפרעות ריכוז
5.קשיי למידה
6.סירוב לאכול
7.הפרעות שינה וכו`

בעיות גופניות:
1.דלקות חוזרות באוזניים.
2.דלקות חוזרות בגרון ובמערות פנים.
3.עליה מחזורית בחום.
4.פריחה, גירוד ואלרגיה.
5.הפרעות בעיכול וכו`

רוב הבעיות אצל ילדים נובעות מקשיי הסתגלות לתנאי הסביבה. מדובר בעיקר בסביבתם הקרובה – במשפחתו. הורים רבים אינם מודעים לגודל השפעת התנהגותם על עולמו הפנימי של הילד. חשוב לזכור, שנפש הילד רגישה מדי, וכל זעזוע קטן עלול להוביל להיווצרות מחלה נפשית/התנהגותית או גופנית. על הורים להקפיד על צורת התבטאותם בחברת הילדים. הורים משמשים דוגמא, שלפיה הילדים בונים את תפיסותיהם הבסיסיות.

לתורשה יש תפקיד מסויים בהיווצרות מחלות, אך אינו מכריע, למעט מחלות גנטיות קשות המאופיינות בחוסר אנזים חיוני. לפני שאנו טוענים “זו בעיה גנטית!”, עלינו לבדוק היטב את נסיבות היווצרות הבעיה. ניקח דוגמא של גמגום. ילד מגמגם מספר שגמגומו היא בעיה תורשתית, כי אביו מגמגם וסבו גמגם. על פניו נדמה, שבאמת מדובר בבעיה משפחתית.

אך אם נחתור לעומק, נוכל לעקוב אחרי שרשרת חיקויים וניסיונות להדמות לאב, לגבר במשפחה. ילד מנסה לחקות את התנהגות של הוריו. בדרך כלל הוא יבחר נציג מינו. במידה ואב מגמגם, ילד יחקה את דיבורו, כי בתת הכרתו הוא ישאף להזדהות עם אביו וכן הלאה…

האחראיות על בריאות ילדינו מוטלת עלינו, על ההורים. עלינו להבחין בסימנים מוקדמים של בעיה ולפותרה בהקדם. חלק גדול מהורים נוטה לחשוב שבעיות התנהגות אצל ילדיהם יעברו עם הזמן, ואין צורך לפנות לעזרה מקצועית. דעה זו אינה נכונה. הרבה פעמים ילדים מתריעים על בעיה דרך שינוי בהתנהגותם. כדאי לשים לב ולהקשיב היטב לילד, המביע את מצוקתו בדרך הלא מילולית.

דוגמא: אמא אומרת לבתה בת 3: “תתלבשי! קר בחוץ. אסור לצאת החוצה בלי מעיל, את עלולה להתקרר!”
הבת עונה: “אני לא רוצה! לא קר לי! לא אלבש את המעיל!”
אמא ממשיכה להתעקש בלי לשים לב, שבעצמה אינה לובשת מעיל. באמצעות לבושה, אמא נתנה דוגמא ברורה – המעיל לא נחוץ. בתה בת 3 קלטה את המסר התת הכרתי ונקטה עמדה משלה. ניתן לפתור את הקונפליקט בקלות! ברגע שאמא תלבש את מעילה, בתה תתלבש בעקבותיה.
משפט המפתח של אמא: “בואי נתלבש ביחד. אני אלבש את מעילי ואת לבשי את מעילך.”

דוגמא נוספת: ההורים רואים טלויזיה בשעה מאוחרת. איתם נמצא בנם בן 6. על המסך מופיעות פרסומות הכוללות מסר מיני מובהק. למחרת מתקבלת תלונה מהשכנה – בנם בן 6 הוריד לבתה את תחתוניה. הורי הילד כועסים על בנם ומענישים אותו על התנהגותו, בלי לקשר בין הפרסומות שצפה בהן אמש להתנהגותו המוזרה. בצופם בחברתו בקטעים של עירום, הוריו נתנו לילד אישור בשתיקה על התכנים המוקרנים! בנם קלט זאת וניסה לתרגל עם בתה של השכנה.

משני הדוגמאות הללו ברור שלמודע שלנו יש ערך עליון. אם נהיה מודעים להתנהגותנו, נוכל לגדל ילדים בריאים ומאושרים. ניקח דוגמא של דלקת אוזניים חוזרת או בשפה עממית “מים באוזן”. מה שאלתי הראשונה להורים? האם יש מריבות בסביבתו הקרובה של הילד? ובדרך כלל התשובה היא כן. ההסבר פשוט, כדי לא לשמוע מריבות, הילד מפתח מין מגן -חרשות זמנית – באמצעות דלקות אוזניים חוזרות או הצטברות של המים. הילד לא מעוניין להיות עד לאנרגיות של כעס והוא צודק. כדי לפתור את הבעיה יש ליצור אווירה נעימה, שתנעים לאוזניו של הילד. אך במציאות מתרחש תסריט אחר – טיפול חוזר באנטיביוטיקה שבתורו גורם לתופעות לוואי רבות בלי לפתור בעיה אמיתית. בהיעדר טיפול נכון, המצב עלול
להידרדר לחירשות של ממש, או להתפתח למחלות יותר מסוכנות, כמו אסטמה, מחלות במערכת עיכול, פגיעה נוירולוגית וכו`.

ילדים מגיבים לסטרס/הלם בצורה שונה. חלקם מפתחים מחלה גופנית, וחלקם השני מגיבים בשינוי ההתנהגות. ניקח דוגמא של בן בכור עם 4 אחים במשפחה. לעיתים, ילד בכור מרגיש הזנחה וחסר יחס מצד הוריו, המרוכזים באחיו הקטנים. מה התנהגותו הצפויה?
1.באמצעות מחלה כמו חום, דלקות חוזרות, בחילות ועוד, למשוך את תשומת ליבם של הוריו.
2.להסתגר בתוך עצמו, להרגיש נטוש ובלתי רצוי. זה יכול להתבטא כביישנות, חוסר ביטחון, ניכור, התבודדות.
3.מרד, אלימות, דרישת תשומת הלב בכל דרך אפשרית. התוצאה – היפראקטיביות, התנהגות אלימה.

ניתן להמשיך את הרשימה עד אין סוף. אם יש לכם הצעות, הערות, רעיונות, הביעו את תגובותיכם.

כדי להמחיש את התמונה, הבאתי כאן מקרים אמיתיים, שטופלו בעזרת היפנוזה ודמיון מודרך.

1.מקרה של הפרעות אכילה: אורן בן שנתיים וחצי הובא ע”י אימו עקב ירידה במשקל. לדברי האם, הילד סירב לאכול את מטעמיה הביתיים. אורן החל לרדת במשקל, וזה גרם לאימו להילחץ ולפנות לטיפול. הסתבר שהילד לא אהב את המאכלים של אימו. הוא אמר לי:
– האוכל שהיא מכינה פשוט לא טעים! אני שונא אורז, והיא מכינה אותו כל יום. אין לי מה לאכול!
– אמרת לה זאת? אולי אמך לא יודעת שאינך אוהב אורז?
– אני אומר לה את זה כל יום, אך היא לא מבינה.
– טוב. אז מה אתה אוהב? אני אבקש ממנה שתכין לך מאכלים שאתה אוהב.
– אני אוהב בעיקר אוכל של סבתא, היא יודעת לבשל.
– אורן, אולי גם אימך יודעת לבשל משהו טעים?
– כן, לפעמים אני אוהב את הקציצות שלה והמרק. אך היא לא מכינה אותם…
– אני אגיד לה שתכין אותם. אורן, אתה כועס על אימך לפעמים?
– המם, כן.
– מתי?
– כשהיא מתערבת במריבות שלי עם אחותי הגדולה. זה מרגיז אותי. אני לא רוצה שהיא תגן עלי. אני מסתדר לבד, אני כבר גדול!
– אתה באמת גדול! ומה אתה עושה כשאתה כועס על אימך?
– אני לא אוכל. כדי להרגיז אותה…
בעקבות המידע שהתקבל משיחתי עם אורן, אימו שינתה את
הרגלי בישולה הביתי, הפסיקה להתערב במריבותיו, ויותר הקשיבה לדבריו. כתוצאה מכך אורן חזר לאכול ועלה במשקל. כך ע”י שיחה ידידותית עם הילד, הצלחתי לגלות את נקודות התורפה של משפחתו. המקרה הזה השפיע עלי באופן אישי-הוא עזר גם לי להיות יותר קשובה לצרכי של בתי הקטנה. כולכם מוזמנים ללמוד מאורן. הרי כל הילדים דומים זה לזה!
בהצלחה!

2.מקרה של התנגדות לגן: נועה בת 3 הובאה לטיפול עקב בכי וסירוב ללכת לגן. לטענת ההורים, היא בכתה המון. נועה בכתה כבר מרגע יקיצתה וביקשה להישאר בביתה. היא בכתה גם בגן וקראה לאמה. אימה סיפרה שבתה אינה רגילה למסגרות ציבוריות, כי היא שהתה
עם אימה עד לפני כחודשיים. בשיחה התברר שאמה שמרה עליה בקפידה רבה, ואף מנעה ממנה לראות תוכניות ילדים כמו ספיידרמן, בטמן ושאר סרטי פעולה לילדים.
לטענת אימה, התכניות הללו העבירו מסר של אלימות. כל שאיפתה לעצמאות דוכאה ע”י אמה. משיחה עם הילדה, שנערכה ביחידות, הצלחתי לגלות את תלונותיה.
נועה התלוננה על יחסה הבוטה של הגננת, על אחד הילדים מהגן שנהג להציק לה, על החול שנכנס לנעליה וגרם לשפשוף כואב, על האוכל המגעיל, שהוצע לה בגן ועוד כמה וכמה דברים פשוטים וברי תיקון. היא סיפרה את משאלות ליבה וביקשה ממני לשמור על סודותיה.

הודות לשיתוף פעולה מלא מצד אמא, המצב השתפר והלך. אמה דאגה לפתור בעיות של הגן, אפשרה לבתה להיות יותר עצמאית ולמדה להקשיב לתלונותיה.
נועה מאוד אהבה חתולים. היא האמינה שחתול חזק ואמיץ. הצעתי לה לקחת איתה לגן בובת חתול כדי שתשמור עליה מפני הילד המציק ומפני הגננת. התרגיל הצליח. כמובן שהמלצתי להחליף גן עקב בעיות עם הגננת, אך הכל הסתדר בעזרת בובת החתול. הבובה נתנה לנועה תחושת ביטחון, כי היא האמינה שלחתול יש תכונות שהיו חסרות לה. בעזרת היפנוזה קלה ודמיון מודרך, נועה קיבלה אומץ וביטחון. והכל הסתדר על הצד הטוב ביותר.

בספרי “חלומות היפנוטיים” תיארתי מספר מקרים של טיפול בילדים. להלן הקטע מפרק “אהבה נכזבת” המתאר התמודדותו של ילד בן 5:
את רוזה הכרתי באחד הטיולים. היא הייתה נחמדה וחיננית, ומצאה חן בעיניי. התחברנו ושוחחנו הרבה על הא ועל דא. היא הייתה רווקה בת 34, תמיד חייכה והשרתה הרגשה של נוחות. פעם שיתפתי אותה בהרהוריי על המקרה שעבדתי עליו. בעתו היה בטיפולי ילד בן 5 בשם רועי. מצבו הנפשי היה ירוד עד לדיכאוני. הוריו דאגו לו מאוד. רועי בכה הרבה, סירב ללכת לגן, וקינא באחיו הקטן בן חצי שנה. רוזה התעניינה מאוד בפרטי הטיפול. כך התפתח בינינו דיאלוג מעניין. היא אמרה:

– לא חשבתי שילד בגיל 5 יכול להיות בדיכאון אמיתי. על מה הוא התלונן בעצם?
– הוא נראה סגור ועצוב, ולא מיהר לספר על עצמו. תלונתו העיקרית הייתה שעמום.
– וכיצד גילית מה הציק לו? הרי שעמום זו תלונה כללית.
– גרמתי לו להאמין שאני חברתו, שיחקתי אתו במשחקים שהוא אהב, אפשרתי לו להשתמש במחשבי. הוא נהנה, ותוך כדי המשחק, בעודו מרוכז, שאלתי שאלות מכוונות וגיליתי דברים מעניינים. הוא סבל מבדידות.
– מה הוא סיפר לך?
– רועי אמר שמאז שאחיו נולד, אמו הפסיקה להתייחס אליו. היא כבר לא שיחקה אתו כמו פעם. הוריו אסרו עליו לשחק עם התינוק.
– למה?
– בגלל שפעם הוא חיבק אותו חזק מדי. הם חשבו שרועי עשה זאת מתוך קנאה ופחדו לשלומו של התינוק.
– אווו…זה לא נעים…
– בכלל לא. הילד הרגיש דחוי. כשילד עצוב וחסר ביטחון, קשה לו להסתדר בחברה (גן,בית ספר וכו`). כל ילד זקוק לתשומת לבם של הוריו. תפקידם של הורים להעניק לילדיהם תחושת ביטחון והגנה.
– הוריו לא קלטו שהוא סבל בגללם? למה הם חשבו שרועי קינא ללא סיבה?
– מהתחלה, כמו רוב ההורים, הם חשבו שהתופעה תחלוף מעצמה. אך בהמשך, הם כבר לא קישרו את תלונותיו לקנאה. רועי לא סיפר לאמו על עצבותו. הוא גם לא התלונן על חוסר התייחסותה. הוא העדיף להפנים את כאבו ולסבול בשקט. בגיל 5 מנגנוני ההגנה שלנו מפותחים היטב. הם שומרים על הילד בפני פגיעה נוספת. רק באמצעות טכניקה מיוחדת הצלחתי לגרום לו לשתף פעולה. הבטחתי לו שאשמור את סיפורו בסוד (וכך עשיתי), וזה אפשר לו להיפתח אלי. אחרי כל מפגש אתו שוחחתי עם הוריו בנוכחותו כדי להראות לו שסודותיו שמורים.
– אמרת שהוא שיתף פעולה? מה הוא עשה בדיוק?
– הוא צייר מה שביקשתי, עשה שיעורי בית בקפדנות, דמיין מה שביקשתי והחל לשתף את אמו ברגשותיו.
– אילו שיעורי בית נתת לו? עדיין קשה לי להאמין, שילד בגילו משתף פעולה!
– דווקא עם ילדים הכי קל. הם מתקדמים מהר. ילדים יותר פתוחים וכנים ממבוגרים. אין להם כוונות להסתיר דבר. השיעורים שנתתי לו היו מיועדים גם להוריו. בלי שיתוף פעולה מצדם היה קשה להשיג תוצאות. הצעתי להם לרכוש בובה בצורת זברה, כי רועי מאוד אהב זברות. היה עליו פעם בשבוע לשחק במשחק
חיות עם משפחתו. הוא המציא את המשחק בעצמו, אני רק עזרתי בפרטים הטכניים. הצעתי לו לגשת לאמו ולהביא לה גור של זברה בכל פעם שיזדקק לליטוף. הבטחתי לו, שהיא תבין את בקשתו ותחבק אותו. היו עוד משימות…
– וכמה זמן נמשך הטיפול?
– אתמול נפגשנו בפעם השלישית. לדעתי הוא יצטרך מפגש אחד או שנים נוספים. בדרך כלל ילדים זקוקים לשנים או שלושה מפגשים. אבל המקרה הזה קצת מורכב.
– מה הפירוש ל”קצת מורכב”?
– אני מתלבטת בקשר למשפחתו. לדעתי גם הוריו זקוקים לטיפול, אך אינם מודעים לכך. עוד לא החלטתי, האם להציע להם לעבור טיפול. הרבה פעמים אנשים חושבים שרופא מעוניין למשוך אותם לטיפול רק בגלל הכסף. בהתחשב במצבם הכלכלי רוב הסיכויים שיחשבו כך. הדילמה שעומדת לפניי – להסתכן בהפרת אימון בי ולהציע להם לבוא לטיפול, או להשאיר הכל כפי שהוא.
לפעמים רק הצעה פשוטה לטיפול מרתיעה אנשים. מצד שני, יש לי מחויבות מקצועית המחייבת אותי להיות כנה וישירה ללא קשר לנסיבות. הרבה פעמים דבריי נתקלו באוזניים ערלות. המקרה הזה רגיש במיוחד, חשוב להישאר בקשר עם המשפחה כדי לעקוב אחרי התמודדותו והתפתחותו של רועי.

כאשר עלי לקבל החלטה חשובה אני משתמשת בהיפנוזה עצמית ומתחברת לתת המודע שלי. התשובה של תת-מודע בדרך כלל נכונה. ניתן להשתמש בהיפנוזה החל מגיל שנתיים וחצי- שלוש, למעט זה אין הגבלה של הגיל, כל אדם עם שמיעה תקינה ודעה צלולה מסוגל להתהפנט. אפשר להשתמש בהיפנוזה גם בתינוקות. אני עשיתי זאת עם בתי. הבעיה כאן, שתינוקות אינם מתקשרים בצורה וורבלית, ואין אפשרות לאמת את קליטת המסר. כדי לקבל תוצאות טיפול מדידות, אני זקוקה לשיתוף פעולה ותקשורת מילולית. שניתן להשיג רק החל מגיל 2.5- 3 שנים. בגילאים הללו אני בעיקר משתמשת בהומיאופתיה קלאסית. כדי להתאים טיפול הומיאופתי נכון, מספיקים מידע על הילד מפי הוריו, בדיקה גופנית והתבוננות כללית. כמו כן, בגילאים הקטנים הללו חשוב במיוחד המידע על הריון האם. לפעמים, לפי האירועים שהתרחשו לאם בהריונה, ניתן לאבחן את מצבו של הילד.

בברכה, ד”ר ליאנה סופר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים