חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בעיות המצויות בשלפוחית השתן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בעיות המצויות בשלפוחית השתן

בעיות בשלפוחית השתן מתעוררות לא פעם בשל מצב הנקרא “התאפקות יתר” בו האדם המרגיש צורך להשתין אינו עושה זאת ומחזיק בשתן שעות רבות. מחקרים אחדים אשר חקרו את הנושא מצאו שישנם אנשים, לרוב נשים, ששלפוחית השתן היא בעלת תכולה גדולה מהרגיל, מה שגרם להם ללכת ולהשתין פעם ב-5 ש` עד פעם ב-10 ש`. נשים נוטות יותר מגברים ללקות בזיהומים בדרכי השתן, פי השופכה הקצרה אצל נשים קרובה לפי הטבעת, כך שאחרי “יציאה” נשים המנקות עצמן בכיוון השופכה, מסכנות עצמן בזיהומים קשים בדרכי השתן. בלילה חיידקים צואתיים “מטיילים” מפי הטבעת החוצה ונכנסים לשלפוחית השתן ומזהמים אותה. חיידקים שונים מצויים בשלפוחית השתן באופן טבעי לכל אדם, אך חיים שם בשלום ובטבעיות משום שרמת החומציות של השתן הנמוכה אינה מאפשרת להם להזיק.

מעסיקים רבים רואים בעין לא יפה את ההליכה אל השירותים התכופה של עובדיהם, ולכן עובדים אלו מתאפקים שעות רבות ולא משתחררים. נהגי משאיות ואוטובוסים הנעים שעות בדרכים, אינם יכולים לעצור את רכבם הכבד והעמוס ולהתרוקן וכך גם דוגמניות הנעות שעות על מסלול הדוגמנות אשר מצריך התלבשות מסורבלת והתפשטות מעיקה כשלחץ הזמן דוחק בהן. ילדים העסוקים במשחקיהם דוחים את ההליכה לשירותים מפאת הפחד להיות מוצאים מהמשחק עקב “המצאת תירוצים” וכך מחזיקים את הצורך להתרוקן שעות רבות. העדר שירותים ציבוריים נקיים או הפחד של נשים בעיקר שמא השירותים שבסביבתן אינם נקיים אף אלו מהווים סיבה להחזקת השתן שעות רבות. כל הדוגמאות הללו ועוד, גורמות לעמדוד השתן בשלפוחית השתן והתפתחותם של זיהומים הגורמים לדלקות בדרכי השתן.

בהעדר שתיית מים מספקת אין באפשרות הכליות להתנקות, וזיהומים שונים מהן עוברות אל שלפוחית השתן ומזהמים אותה. על כן חשוב מאד לשתות מים בכמות של עד 8 כוסות מים ליום, (יש להתחשב גם בכמות הנוזלים האחרים המוכנסים לגוף ביום אחד).

זיהומים חוזרים ונשנים בדרכי השתן קשורים גם להרגליהן של נשים בתחום המין, ההגיינה וההשתנה. נשים הנוטות יותר לזיהומים חוזרים ונשנים בשלפוחית השתן נמצאו כמי שדחו את ההשתנה כ- 3 שעות אחרי קיום יחסי מין, בעוד שנשים שאינן לוקות בזיהומים אלו לעיתים קרובות משתחחרות כ- 10 דקות לאחר קיום יחסי המין שזה הצורך הטבעי בד”כ.

השמירה על רמת החומציות הנמוכה של השתן בשלפוחית יכול להיעשות ע”י מיץ חמוציות טבעי (קראנברי), וזאת משום שמיץ זה מכיל חומצה היפורית, המעכבת את גדילתם של החיידקים בשלפוחית. כמו כן ויטמין C עשוי לעזור לגירוי צורב וכואב בשופכה בעת ההשתנה הן אצל נשים והן אצל גברים הנגרם מהיווצרותם של גבישים פוספאטים עקב מיעוט בשתיית מים, ב-מגנזיום ו-6 B. ויטמין ה- C אינו מגביר את החומציות אך קוטל את החיידקים בשלפוחית השתן. נמצא כי עודפי הויטמין היוצאים מן הגוף דרך השתן הם דוקא אלו שמקלים ומבריאים את הצריבה בעת ההשתנה. חיידקים צואתיים שנמצאו בשלפוחית השתן אף הן הושמדו ע”י ויטמין C שנלקח בכמויות גדולות.

לסיכום, בראש ובראשונה, אם וכאשר לקיתם בדלקת זיהומית בדרכי השתן חייבים ליטול אנטיביוטיקה המתאימה לחיסול זיהומים בדרכי השתן, הימנעות מטיפול זה יסכן אתכם מאד קוראים יקרים!!! בהסתבכויות מיותרות של הכליות עד אפילו לאי ספיקתן. במצב של זיהום פעיל הטיפול הטבעי, ע”י תוספי מזון הינו תהליך איטי וממושך, ואילו חיידקים פעילים מתרבים ומזיקים לגוף באופן מידי, על כן קחו זאת בחשבון. הטיפול בתוספי מזון עשוי למנוע את הזיהום לפני שישנה דלקת פעילה, וזאת בתנאי שמערכת החיסון חזקה דיה. אם כן על מנת להימנע מבעיות וזיהומים בשלפוחית השתן והכליות רצוי מאד לסגל תוכנית מניעה שכרוכה בשינוי הרגלי ההשתנה, השתנה מיידית, גם במחיר של לצאת משיעור, ישיבה, וכו`, אך יותר מכך רצוי להתרוקן לפני כל הפעילויות המצריכות שהייה ארוכה בהן.
השתנה סדירה היא כל שעתיים, שלוש, בתנאי ששותים מים בצורה מספקת במשך היום כולו. שתיית מים מרוכזת תביא להשתנה אחרי שעתיים ואחר כך כל 10 דקות עד להתפטרות הגוף מהעודפים. שתיית בירה בכמות מתונה בריאה ללא ספק, היא מנקה את הכליות והשלפוחית בכך שמרכיביה יוצרים שתן. השמירה על ההגיינה חשובה מאד לנשים במיוחד!!! יש לנגב אחרי השתנה מלפנים אחורה ולא ההיפך.

ומה הנפש אומרת? אי רצון לשחרר את פסולת הגוף נעוצה לא פעם באי רצון להשתחרר מבעיות מסוימות בחיים כמו עיכוב פרידה מאדם קרוב, וכן החזקה בשליטה ופחד לשחרר שליטה זו. למדו עצמכם שלא כל הזמן צריך לשלוט במה שקורה לנו בחיים, ולעיתים הרפיית השליטה תגרום להרגשת שחרור גדולה וריווח נפשי, כמו ההרגשה שלאחר השתנה שלא התממשה זה זמן רב.

ההמשך בנושא זה בפעם הבאה….

בברכת חג פסח שמח וטעים
אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים