חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בעיות המעיים. אבחון באירידיולגיה ודרכי טיפול

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בעיות המעיים. אבחון ע”י אירידיולגיה ודרכי טיפול

הקיבה והתריסריון נמצאים בצמוד לאישון.
אזור המעיים, המעי הדק והמעי הגס נמצאים קרוב אך לא בצמוד לאישון, במרחק רדיאלי קטן.

שימו לב שאצל רוב האנשים כל האזור הצמוד לאישון יהיה תמיד בצבע מעט שונה מהקשתית (אזור הקיבה) ואילו האזור שלאחריו, הקרוב לאישון אך לא בצמוד לו, יהיה תמיד בצבע כהה יותר מצבע הקשתית.
היות וחלק זה של הקשתית מייצג את אזור המעי, האזור שנושא בתוכו את “פח הפסולת” של הגוף ע”י הדם לשאר הרקמות, אזור זה תמיד יהיה כהה יותר.

נמצא שמקורן של רוב המחלות מתגלות באזור המעי. כך ש”ניקוי” המעי (ע”י צום, דיאטת מיצים, דיאטת אלמינאציה), עשוי להחזיר את האיזון לשאר הרקמות. הסיבות להצטברותם של רעלים במעי תלויות בין השאר ברעלים כימיים (זיהום סביבתי, עישון, נטילת תרופות, סמים), בתזונה קלוקלת ובפרק הזמן מרגע הכנסת המזון למעי ועד לסילוקו.

פרק הזמן הממוצע להישארות הפסולת הוא 18 שעות. פסולת כזו המוחזקת יתר על מידה במעי תיצור גזים, נפיחות, עצירות, הידרדרות בתנוחת המעי הגס הרוחבי, כיסים במעי, פאראזיטים במעי ועוד.
כל חולשה או תופעה פתולוגית כזו שתתפתח תסתמן בקשתית ע”י סימנים, כשקו העטרה האוטונומית המסמנת את המעי הגס ישנה את צורתו בהתאם. “אם המחלות” היא תופעת העצירות. בגלל השארות פסולת במעי זמן ארוך יתר על המידה בקשתית ע”י סימן האטאכרומיה המרכזית.

עצירות מסוג זה שכיחה והיא תוצאה של תזונה לקויה. מומלץ על צום במשך יומיים, המבוסס על מי תפוחי אדמה מבושלים. לאחר בישול תפוח אדמה עם הקליפה בסיר מלא מים שתו רק את המים. אפשרות אחרת היא צום יומיים על בסיס אורז מלא ולאחר מכן דיאטה המבוססת על סיבים תזונתיים ומזון מלא: ארוחת בוקר על בסיס דגן כמו דייסת שיבולת שועל או פרוסת לחם מקמח מלא, ממרח גבינות צאן או ביו יוגורט, תפוחי עץ, גזר, בננות, סלק אדום.

צהרים חשוב להרבות בסלט חי עם ירקות ירוקים – אלו המכילים תאית ואשלגן ועוזרים לתקינותה של שרירי המעי ומכילים כלורופיל החשוב לניקוי המעי. מומלץ על חלבון מן הצומח, קטניות מונבטות בתוספת דגן כדוגמת אורז. ארוחת ערב, מרק ירקות או ירקות מבושלים. מומלץ להוסיף דגן למרק. להקפיד לשתות בבוקר על קיבה ריקה כפית שמן זית ומיץ לימון בכוס מים פושרים.

שתייה בעת הארוחות מזיקה. שתה שעה לפני הארוחות. השרה כוס וחצי שיבולת שועל בארבע כוסות מים, סנן אחרי 12 שעות ושתה במשך היום.
מומלץ לשתות במשך היום תערובת של תיונים מעלי דפנה, קמומיל או תערובת תה ירוק.

ערבוב של הצמחים הבאיםעשוי להועיל:
צמח הדודא, קליפת אשחר, שורש ריבס, שומר, שורש האקורס, שן הארי ואלוי בתוך כמוסות. מגנזיום ידוע כמינרל משלשל. טבליות אצידופילוס עוזרות להחזיר את החיידקים החיוניים לפעילות מעיים תקינה. גם מזון חמצמץ כמו ביו יוגורט וכרוב חמוץ מעניקים חומצה לקטית טבעית ושומרים על החיידקים הטובים של המעי.

תולעים במעי יסתמנו בקשתית בסימני ראדאי סולאריס (קרני שמש) באזור המעי. נבחין אצל ילדים בעיקר. במקביל נבחין באישון מתרחב. יש להימנע מכל דברי המתיקה והמזוקקים למיניהם. לשתות חלב מורחב עם שום. להקפיד לשתות מיץ רימונים. מומלץ על תה שומר ותה אניס.

בעיה שכיחה נוספת היא צניחה של המעי הגס הרוחבי, היוצרות לחץ באזור אגן הירכיים כלפי חוץ, אשר יתבטא אצל בצורת “כרס” בולטת ושמנה. צניחת המעי נגרמת כתוצאה מעייפות וחולשה של השריר שמחזיק את המעי הגס הרוחבי. בקשתית העין תהיה העטרה המייצגת את המעי הגס הרוחבי כלפי מטה. צניחה של שריר המעי הגס הרוחבי לא תוכל לחזור לקדמותה, אך תרגילי התעמלות בשילוב דיאטה נכונה, עשויה לגרום למעט שינוי במצב תנוחת המעי.

חולשה של התוספתן בשלב האקוטי תתבטא בקשתית באזור 1,2 (ראה כתבה קודמת – אבחון מידת חסינותו של האדם בפני מחלות) בצבע צהוב, ובשלב כרוני בצבע חום כהה כשקו העטרה האוטונומית יסומן בצבע כתום.

מארג הסיבים באזור התוספתן יהיה לבן בשלב האקוטי ובשלב הכרוני יתכהה.
כשאזור המעי בקשתית בולט בצבעים חזקים (צבעים שונים מלבן וכחול) זה סימן ללקיחת תרופות וכימיקליים. למשל, לקיחת סופלור מתבטאת בקשתית באזור מעי צהוב. נטילת ברזל שאינו אורגני תופיע בקשתית בצבעים מעורבים כהים. במקרה כזה יש לקחת צמחים מטהרי כבד – לדוגמא חליטה משן הארי.

בברכה, דר שלומית תמיר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים