חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

במה טובה אכילת אגוזים לבריאותנו: פיצוח מיתוסים ישנים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

במה טובה אכילת אגוזים לבריאותנו: פיצוח מיתוסים ישנים
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

אכילת אגוזים מצטיירת בדרך כלל כשיגרה צנועה של מאכל פיקנטי ממשפחת החטיפים, המונחים על צלחת בשבוע של פסח, או באירועים משמחים אחרים, בעיקר למטרות כיבוד לפני המאכלים-של-ממש. אך מסתבר שאגוזים צנועים-למראה-אלה מכילים מרכיבים תזונתיים רבים….באריזה קטנה יחסית. עיקר מרכיבי האגוז הם שומנים, אך בניגוד לשומנים מן החי, אגוזים אינם מכילים כולסטרול ומכילים אך כמויות זעירות של שומנים רוויים.
לעומת זאת, אגוזים מכילים שומנים חד ורב-בלתי רוויים, מסוג אלה שמוצאים בזיתים ובירקות אחרים המקובלים כמגנים על בריאות הלב. בנוסף מכילים אגוזים ויטמין E שהוא כידוע נוגד-חמצון, ויטמינים מקבוצת B, הם עשירים בחלבון ובמינרלים. יש כמובן מגוון רחב של אגוזים לסוגיהם, ואולי נציין כאן בחטף שאגוזי-ברזיל, שמקורם ביערות האמזונאס, עשירים במיוחד גם בסלניום, אותו מינרל חיוני הנקשר לאחרונה בעיקר לנושא הפחתת הסיכון של סרטן הערמונית. כמו כן אגוזים שונים הם מקור עשיר של סיבים, ואלה כידוע טובים אף הם להפחתת מחלות כלי-דם. על סגולותיהם הטובים לבריאות של אגוזים ניתן לעמוד מניתוח תוצאות מחקרים אוכלוסייתיים רחבי-היקף שנערכו בשני העשורים האחרונים בארה”ב.

חוקרים מבית הספר לרפואה של הרווארד, בחנו כיצד משפיעה אכילת אגוזים על בריאות כלי הדם והלב בגברים ונשים, במסגרת מחקר בריאות הרופאים המפורסם, בו נסקרו 21,545 אנשי רפואה, שהיו בני 40 עד 48 שנה בתחילת המחקר, ואשר איש מהם לא סבל ממחלת לב או מיתר לחץ-דם בתחילתו. חלק גדול מהמשתתפים במחקר זה, נבדקו לאורך 20 שנה. במסגרת מחקר זה, נסקרו משתתפי סקר זה משך 12 חודשים ונמצא שהגברים ביניהם שנהגו לאכול אגוזים פעמיים בשבוע או למעלה מכך, נהנו מהפחתה של 47% בסיכון למוות פתאומי מסיבה קרדיאלית, וכן מהפחתה של 30% בסיכון למוות ממחלת כלי-דם כליליים, כל זאת בהשוואה לגברים שלא צרכו אגוזים כלל. למסקנות מחקר זה שתי מגבלות:
א. תקופת המעקב של 12 חודשים בנושא הספציפי של השפעת אכילת אגוזים נחשבת לקצרה מדי ואינה משקפת בהכרח את מצב כלי הדם והלב כתום פרק זמן ממושך יותר.
ב. מסתבר שאנשי הרפואה שהרבו לאכול אגוזים, היו גם אלה שהקפידו יותר מאחרים על “אורח חיים בריא” (עישנו פחות, עשו יותר פעילות גופנית סדירה), ומסתבר שלחץ-דמם היה יותר תקין, למרות שהיו ביניהם בדיעבד יותר חולי סוכרת.
מסתבר שהממצאים בין רופאים גברים לגבי יתרונות אכילת אגוזים, התבררו כתקפים גם בקרב נשים. מחקר אחר נערך אף הוא באזור בוסטון על מדגם גדול של כ-86 אלף נשים שהיו בנות 34 עד 59 שנה בתחילתו, נטולות מחלה קרדיו-וסקולארית. נשים אלה נסקרו משך 14 שנה, ובפרק זמן זה אלה מהן שאכלו לפחות 5 אונקיות (כ-180 גר`) אגוזים במהלך שבוע אחד, נמצאו לוקות ב-35% פחות מהתקפי-לב בהשוואה לנשים שאכלו פחות מאונקיה אחת של אגוזים במהלך חודש ימים.
יתרה מכך, ניתוח זהיר של הממצאים הראה שההגנה על הלב שהקנתה אכילת אגוזים לא הייתה קשורה למנהגי אכילה מסוימים (שומנים, סיבים, ירקות, פירות), לאורח חיים בעל השפעה על הבריאות (עישון, שתיית אלכוהול ופעילות גופנית) או לגורמי-סיכון ייחודיים כלחץ-דם, רמת כולסטרול, סוכרת, השמנת-יתר או רקע משפחתי). מחקר “האחיות” (nurses) המפורסם הצביע על כך שנשים הצורכות אגוזים או חמאת אגוזי-אדמה (peanut buitter) הביא לסיכון מופחת לחלות בסוכרת.

אך אם יש ספק קל המתעורר לנוכח ניתוח תוצאות אוכלוסייה מאוד ייחודית של אנשי רפואה ואחיות המקפידים לכאורה יותר על מדדים של “חיים בריאים”, הבה נבחן האם אכילת אגוזים מפחיתה את מחלות האלה באוכלוסייה הכללית. חוקרים בקליפורניה העריכו מנהגי-אכילה ומחלות-לב בקרב 31,208 נוצרים השייכים לכת ה- Seventh-day Adventists דהיינו האדבנטיסטים המאמינים בהתגלוּת. לאחר שש שנות מעקב, התברר שאלה מתוך הנסקרים שאכלו אגוזים לפחות 4 פעמים בשבוע, סבלו מהתקפי-לב בשיעור מופחת של 51% בהשוואה לאלה הממעטים באכילת אגוזים.
אך האם אוכלי-אגוזים נהנו מהשפעות מגינות נוספות? המחקר בחן דיאטה, השמנת-יתר, מנהגי פעילות גופנית, עישון, לחץ-דם, רמות כולסטרול וגיל, ולא נמצאה שאיזה שהוא מדד מבין המוזכרים כאן, יכול היה להסביר הפחתה בתחלואת הלב דווקא באוכלי-אגוזים. למעשה, סוג המזון בעל ההשפעה הבריאותית חיובית האחרת המקובל יותר בקרב נוצרים אדבנטיסטים אלה הוא לחם העשוי מחיטה מלאה. אך מה השפעת אגוזים באוכלוסייה הנוצרית “הכללית”, שהרי ידוע שהאדבנטיסטים חיים באופן יחסי “חיים בריאים”? מחקר אחר בקרב 41,837 נשים אמריקניות טיפוסיות המתגוררות במדינת איובה, וגם כאן נמצא שאלה מהן המרבות יחסית בצריכת אגוזים, נהנות מהגנה יחסית בכל הקשור לבריאות ליבן.

אם אמנם אכילת אגוזים עשויה להפחית את הסיכון למחלת לב עתידית באנשים בריאים, כיצד הם עושים זאת? הסבירות הרבה ביותר היא שאגוזים עוזרים בהפחתת רמת הכולסטרול בדם, ואמנם מחקרים רבים החל משנות ה-30 של המאה הקודמת, הראו שדיאטה עתירת אגוזים אכן הפחיתה את רמת כולסטרול בדם.

במחקר אופייני משנת 1993 חלקו מתנדבים גברים בריאים ל-2 קבוצות: חציים אכלו דיאטה בה 30% מהקלוריות מגיעות משומן של סוגי המזון המקובלים, ואילו חציים אכלו מזון בו 2/3 ממכסת השומן של 30% הגיעה מאכילת אגוזי-המלך (walnuts).
כתום חודש של אכילה מבוקרת זו, נמדדה ירידה של 12% ברמת כולסטרול בקבוצת צורכי האגוזים, שהייתה עשויה-אם היו מתמידים בה-להפחית את מחלת הלב ב-20 עד 30%. אגוזים זהים, walnuts, שמשו בניסוי בשנת 2000 עם מציאת רמת כולסטרול מופחתת, ואילו שקדים (almonds) וכן אגוזי Macadamia הידועים אף כאגוזי-אוסטרליה, אף הם מפחיתים רמת כולסטרול בצריכה עקבית שלהם. מחקר קנדי הראה שאכילת 2.2 אונקיות אגוזים (כ-80 גר`) מדי יום הביאה להפחתת כולסטרול-LDL “הרע” ב-30%, תוצאה מאוד מרשימה, אם כי יש לזכור שלא רבים יתמידו באכילת 80 גר` אגוזים, טעימים לחך ככל שיהיו, מדי יום לאורך זמן.

מעניין לציין שאחדים מסוגי “האגוזים” היותר פופולאריים אינם כלל אגוזים על פי ההגדרה. אם נשאל את אנשי הבוטניקה, יספרו לנו שאגוזים הם למעשה פירות מגורענים עם גרעין בודד, שקליפתם יבשה ונוקשה, והם גדלים על עצים. אגוזי-אדמה או peanuts, אף הם מכילים קליפה נוקשה אך הם למעשה קטניות (legumes), ממשפחת השעועית והאפונה, הגדלים על הקרקע. אף-על-פי-כן אגוזי האדמה הם בעלי תכונות תזונתיות הדומות לאלה של אגוזים, אם כי אנשים האלרגיים לאגוזי-אדמה יכולים לאכול בבטחה אגוזי-עצים. בנוסף להפחתת כולסטרול, אגוזים עשירים כאמור בשומנים בלתי-רוויים שמשמעותם בהפחתת אי- סדירות קצב הלב, וכן פרפור חדרים, גורם מכריע במוות לבבי פתאומי.
בין האגוזים השונים דווקא אגוזי-המלך, Walnuts, מכילים כמויות משמעותיות של חומצות שומן מסוג אומגה-3, העשירים במיוחד בדגים, והם כה חיוניים לתפקוד הלב. אגוזים עשירים כמו-כן בחומצה האמינית ארגינין, שהיא המקור ליצירת חד תחמוצת החנקן, NO, החיונית לתפקוד שכבת האנדותל של כלי הדם. הבה נשווה בין סוגי האגוזים השונים מבחינת מרכיביהם התזונתיים (מחושב לאונקיה אחת של אגוזים). יצוין שכל הערכים בגרמים פרט לתכולת ויטמין E המבוטאת במיליגרמים.אך לפני שאנו מסתערים על צלחות גדושות באגוזים צריך לזכור שני פרטים חשובים: ראשית, כיון שהם עתירים בשומן (גם אם הוא “טוב”) הם עתירים בקלוריות. כל גרם של שומנים, בין אם הם רוויים או בלתי-רוויים, מכילים 9 קלוריות לכל גרם. לכן, אם ברצונכם לא להשמין, הוספת אגוזים לדיאטה באופן סדיר, חייבת להיות מלווה בהפחתה של צריכת קלוריות במקביל, לדוגמה אכילה מופחתת של עוגיות או טוגני תפוחי-אדמה (chips). כמו כן יש לזכור שאחדים מתוצרי האגוזים שעברו עיבוד כדי להפכם טעימים יותר לחך כגון תהליכי המלחה או טיגון בשמן, כאשר המלחה עלולה להעלות את לחץ הדם. ובכל מקרה, אין לשים את יהבנו באגוזים כפתרון יחיד למניעת מחלת לב עתידית. ניתן להוסיפם במידה מסוימת לדיאטה מאוזנת ובריאה של מוצרי מזון אחרים כפירות, ירקות, דגים ובשר במשורה. וכמובן, להקפיד על פעילות גופנית סדירה, להפסיק לעשן, ולחיות חיים רגועים-עד כמה שניתן.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים