חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בולמיה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בולמיה

בולמיה מאופיינת הילולת זלילה שבסופה תבוא היטהרות ע”י הקאה או משלשלים. דבר זה מתרחש משום שיש סיבות פסיכולוגיות הגורמות להשתוקק למזון, אך זהו לא רעב אמיתי, זה נקרא רעב פסיכולוגי כאשר החולה אוכלת בהתאם להתרחשויות וארועים שקורים לה ללא קשר למידת הרעב האמיתית. יש לציין כי הבולמיה אינה מחלה של נשים בלבד למרות שהן רוב אוכלוסיית החולים, אך אין להתעלם מ- 10% הגברים הסובלים מבולמיה.

עובדות מוחשיות להבנת הבולמיה אני מעלה להלן:
אנה בת 44 החלימה מאלכוהוליזם שהתחילה כאשר היתה בבית הספר, בחלק מהזמן היא עבדה כמוכרת בחנות ספרים ורצה 5 ק”מ בכל יום. עבדה באגודת הצמחונים ופחדה לקחת חופשה ולהירגע, משום שהיא השתמשה בשעות הבילוי לקניית מזון לעצמה, אכילתו והקאתו מיד אחר כך. למרות שהיא אכלה כמות גדולה והקיאה במשך 27 שנים בעלה וארבעת ילדיה מעולם לא ידעו זאת, עד אשר החלה בטיפול.
ג`סי בת 36 מנהלת כספים בחברה ידועה, היא בולמית גם כן, אך משתמשת בדרך אחרת על מנת להיטהר מהאוכל, היא לוקחת 300 כדורים משלשלים בכל יום במשך 16 שנים. מתבגרת אחרת שסבלה מאנורקסיה ואחר כך מבולמיה השתמשה בהקאות, קנתה לעצמה מזון ולבסוף הקיאה לאחר שאכלה, כאשר קראה לעזרה זה היה מאוחר מדי – יום אחר כך, נפטרה מדום לב בבית השימוש.
לן בן 37 סטודנט בבוסטון משתמש בהקאה ע”י מקלות שהוא מכניס לגרונו מיד בתום הבולמוס, הוא עורך קניות ומיומיות וקונה שפע מזון שהוא צריך בשביל לאכול ולהקיא.
השמות הללו כמובן בדויים אך הסיפורים אמיתיים.

חולי בולמיה מסוגלים לקנות לעצמם מזון, במיוחד עם ערך קלורי גבוה אשר בדרך כלל נמנעים מלאוכלו ואחר כך מטהרים עצמם על ידי הקאה או משלשלים.
בולמיים מסוגלים להכניס 50 אלף קלוריות בהילולת זלילה ולהקיא 20 פעמים ביום ויותר. לרוב ההתקפים מתוכננים והם יודעים בפרוש שיקיאו לאחר שיסיימו לאכול.
המצב הופך לקריטי כאשר התקפי הבולמוס שולטים על חייהם, לאט לאט הדבר הופך להיות תלות ולהתמכרות בדיוק כמו כל התמכרות אחרת. כמחצית מחולות האנורקסיה הופכות בסופו של דבר לבולמיות. מחקרים הראו שישנם פי 6 מקרי בולמיה מאשר אנורקסיה. נמצא שבין הסטודנטים, זו מחלה פופולרית. לרוב מתחילים להקיא בהשפעת החברה או בהשפעת המשפחה ובעיקר כאשר הן נהנות מאוכל אך פוחדות להשמין. דיאטה אינה מספיקה עבורן משום שהן רוצות לאכול ואז אם הן מתחילות דיאטה הן כבר יודעות מה זו זלילה, כאשר הן נשברות, הן מתחילות לאכול ולהקיא.

בולמיה יכולה להתחיל גם על ידי דיאטה עצמית. כאשר מישהי רוצה להראות נהדר ורק להפחית מספר ק”גבולמיה בודדים, עושה דיאטה ומצליחה להפחית את אותם ק”ג בהצלחה, היא אוהבת את מידת הגוף שלה ואת המחמאות אבל לא יכולה לשלוט במשקל ואז היא מתחילה להקיא.

בולמיה מתחלה לפעמים גם כתוצאה של טראומה ולא תמיד כתוצאה של דיאטה, כמו בסיפורה של דנה בת ה32- שיחסה את המחלה שלה לניסיון לא נעים ומתארת זאת כך: “אני יצרתי קשר עם חבר שלי והיו לי המון רגשות כלפיו לפתע יום אחד, הוא שאל אותי אם אני רוצה לפגוש אותו במסעדה לאורחת צהרים, שם הוא התחיל לומר לי את כל הפגמים שלי, כשסיים עזב, אחריו עזבתי בוכה. תמיד היתה לי בעיית משקל ובדרך כלל נאבקתי עם אכילת יתר, אבל בזמן הזה רציתי רק לאכול, אחר כך הלכתי לשירותים והקאתי הכל בעזרת תחיבת האצבעות לגרון. ביום שלמחרת כבר קניתי כמות גדולה של סוגי מזון במיוחד בשביל לאכול ולהקיא…”
עבור דנה אוכל היה חלק מהניסיון לקשור קשר עם מישהו, הכאב שלה גרם לה לבולמיה.

בשנים האחרונות נוטים להתייחס לבולמיה כמחלה בפני עצמה למרות שבתחילה סברו כי זוהי מחלה שהיא חלק בלתי נפרד מאנורקסיה. שכיחותה של תסמונת זו הולכת וגדלה בעשר השנים האחרונות, הנתונים הסטטיסטים לגבי הבולמיה מדאיגים עד מאד, כיוון שהם מוכיחים על מספר רב של נשים ונערות החולות במחלה: אחת מכל 300 נשים סבלה או סובלת מתסמונת זו באופן כללי. לעומת זאת בסביבה אוניברסיטאית, אחת מכל 5 נשים סובלת מתסמונת זו. מרבית החולות מפתחות את הסימפטומים הראשונים של המחלה בגיל 20-16, אך נמשכת לאורך שנים ועשויה להמשיך גם עשרים שנה לאחר מכן אם כי הבולמיה עשויה להופיע בכל גיל למרות שבגיל צעיר הסבירות גבוהה יותר.

ניתן להחלים מבולמיה אך בתנאים מסוימים, החולים צריכים לדעת שהחזרה לחיים נורמלים הוא תהליך קשה ויש לדבוק במטרה ולהיות עקביים.
השאלה האם הבולמיה הפיכה, תלויה בחולה עצמה ובמצבה, ישנם שלבים מסוימים במחלה שאותם אי אפשר להחזיר אחורנית. ישנם פעמים שהקאות גורמות לדימום ופצעים קשים בקיבה עד לאולקוס ואז ההתגברות קשה יותר, לעתים החולות מבריאות אך הקושי לעכל מזון נשאר ברמות מסוימות.

בולמיה יכולה להיות מוסווית במשך מספר שנים מבלי שאיש ידע על כך משום שחולת בולמיה נראית באופן חיצוני נורמלית עקב משקלם וחזותם הנורמליים בדרך כלל. הקושי בריפוי הוא שהמחלה הופכת עם הזמן לחלק מחייהן של החולות, כפי שקורה בהתמכרויות אחרות ואז יש צורך בטיפול המשלב התנהגות וגמילה מבולמיה.
כדי להבריא הן זקוקות לעזרה של מטפלים המתמחים בסוג זה של הפרעה, בעלי כוח ועוצמה, כי אם יתנו לבולמית להוביל את הטיפול בדרכה שלה, היא תמשיך ותדרדר במקום להחלים. יחד עם זאת, הטיפול לא צריך להיות כרוך בכוח בשלבים איטיים תוך התחשבות מרבית בחולה.

אצל חלק מהמטופלות קיים לעתים גם פחד מהטיפול ואז נוצר קונפליקט, מצד אחד הן רוצות להבריא ולשנות את הרגלי האכילה שלהן ומצד שני הן אינן רוצות לוותר.
דוגמא לכך ניתן לראות בסיפורה של קרולין בת 26 אשר החלימה מבולמיה ומתארת: “הטיפול קשה מאד וזה נראה קל למי שאינו חולה, לקח לי ארבעה חודשים בהם עסקתי במספר בעיות פסיולוגיות עד שהודיתי שהן כתוצאה מהילולות הזלילה וההקאות. הייתי צריכה למצוא מישהו שידע לעזור לי מפני שאני הייתי צריכה תחליף להתנהגות זו. אני לא יכולתי להפסיק כי הרגשתי ריקנות בחיי אבל רציתי בחיים. במבט לאחור אני יכולה לראות איך פחדתי והבנתי איך נעשיתי חולה, כשמישהו עזר לי ויכולתי לעזור לעצמי התחלתי לצאת מהבעיה ואני יודעת שאת חיי אני חייבת למטפל.”

הרעיון להחליף ולשנות את הרגלי האכילה יכול לגרום לחולים חרדה ואז נוצר סיבוך נוסף, לכן דרוש איש מקצוע שידע לעשות זאת בדרך הגיונית. הטיפול בבולמיה חייב להכיל תוכנית גמילה מיוחדת מהקאות, הכל תחת טיפול התנהגותי.
בטיפול החולה לומדת להשיג גישה חדשה לאוכל ולמשקל תוך שמירת המשקל בטווח הנורמלי. אכילת 3 ארוחות מסודרות ביום, להימנע משיטות להפחתת משקל, לזהות מתי היא במצב רוח רע וללמוד לשנות זאת למצב רוח טוב לזהות התקף אכילה, לזהות התקף אכילה פתאומי וללמוד להשתלט עליו.

בטיפול מאזנים את מידת הלחץ ומידת המחשבות והרגשות השולטות. הטיפול ההתנהגותי חייב להיות מלווה בטיפול תזונתי המותאם באופן אישי למטופל.
הטיפול ההתנהגותי מטפל בסיבות להתקפי האכילה על ידי שינוי החשיבה והתת מודע בעזרת כתיבה, שיחה ומחשבה על מנת לשלוט ברגשות ובדחפים המובילים לאכילה כפייתית והקאה. חשוב לזכור שטיפול טוב לבולמיה חייב להיות משולב בטיפול תזונתי, התנהגותי ושינוי חשיבתי ותת מודע, בתהליך רצוף המותאם באופן אישי למטופלת, בדרך זו ניתן להחלים ולחזור לתפקוד נורמלי ויחד עם זאת לשמור על משקל תקין.

לסיכום: חשוב מאד לא להתייאש, מי שקורא מידע זה ומרגיש שזקוק לטיפול, מרגיש מזדהה עם הכתוב, לא להסס ולפנות לטיפול.
יש לזכור בעיה זו לא נפתרת מעצמה, ויש צורך בטיפול בשלב מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע הידרדרות של המחלה.

בברכה, ד”ר סיגל תמיר בנימין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים