חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בואו נשמור על איכות הסביבה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בואו נשמור על איכות הסביבה

מאת: ד”ר ליאנה סופר, MD, מוסמכת לטיפול בהיפנוזה.

נולדתי וגדלתי בגרוזיה, בארץ יפהיפיה. בגרוזיה היה נהוג לשמור על איכות הסביבה. בתחבורה ציבורית – אוטובוסים, טרוליבוסים וחשמליות היו מותקנים מכשירים לקניית כרטיסים בשירות עצמי. נוסעים היו מציגים את כרטיסיהם בפני נהג בירדם מאוטובוס. הורי לימדו אותי להקפיד על השלכת כרטיסים משומשים לפחי האשפה. היה לי קשה לעמוד בבקשתם. לעיתים קרובות הכרטיס היה נסחף עם הרוח והייתי צריכה לרדוף אחריו. בראותי אנשים משליכים את כרטיסיהם ארצה, הרגשתי בלבול. בעודי ילדה נסחפתי גם אני לא להקפיד על כללי נקיון. הרי הכרטיס כה קטן! בקושי ניתן להבחין בו! אבל, כשהסתכלתי על רצפת הרחוב בקרבת תחנות אוטובוס, הבחנתי בעשרות כרטיסים שריפדו את הריצפה. המראה עורר בי דחף לטאטא את הרחוב. ואז הבנתי, שאם כל אחד יקפיד לשמור על רחוב נקי, כולנו נצא מורווחים. כשעליתי לארץ, השתוממתי מהמראה של רחובות מלוכלכים בסופי שבוע. שאלתי, למה לא מנקים? התשובה, שבסופי שבוע כל המשק מושבת, כולל הנקיון, הפליאה אותי עד כמובן שהתרגלתי.

העברת מסר על נקיון הרחובות בארץ חשובה מאוד, אבל איך עושים זאת בארץ, שבה כל אחד הדואג לצרכיו האישיים, משבית שירותים חיוניים, כמו הספקת מים, פינוי אשפה? האם זה חלק מדמוקרטיה? אולי בכל
זאת ניתן לפתור בעיות בלי לזלזל בצרכי הציבור? רוב בני אדם חיים בכדור הארץ בלי מחשבות על עתידו האקולוגי. אנו רואים את עצם ההתיישבות כאן כמובן מאליו, לוקחים מכל טובו, אך מחזירים רק את הפסולת…רובנו הורסים את יופיה של הארץ באופן שיטתי בהיעדר רגשי אשם. בשנים אחרונות עלתה מודעות האנושות בעניין איכות הסביבה בצורה משמעותית, אך עדיין היא רחוקה מהרצוי. אם כל אחד מאתנו יקח חלק פעיל בשמירה על כוכב הלכת שלנו, יעביר את המסר גם לסובביו, נוכל להציל את כדור הארץ מהזנחה והתרוקנות. יחד נוכל להבטיח לנו ולדורות הבאים, מקום נפלא להיות בו. אני פונה לעם ישראל בקריאה להירתם לפרויקט השמירה על איכות הסביבה.

מספר המלצות פשוטות וקלות ליישום, נחוץ רק שינוי בתפיסה כדי לפרוץ את הדרך. כל אחד מאתנו מוזמן ליצור פרויקט קטן בסביבתו הקרובה:

1.בעודכם חונים, דוממו את המנוע. העשן, שנפלט מאגזוז הרכב, מזהם את האויר במרחק של מאות מטרים.
2.הימנעו מלצפצף במקום מגורים. הצפצוף מוצדק רק למניעת אסון. צאו מהרכב וקראו לקרוביכם באמצעות אינטרקום או טלפון נייד.
3.השליכו פסולת לפח אשפה בלבד. אמירה נפוצה “פסולת מתכלה” לא מצדיקה את עצמה. כל פסולת כדאי לפנות לפח המיועד לה!
4.הימנעו משימוש בכלים ומוצרים חד פעמיים. העדיפו כלים העשויים מנייר על פלסטיק. במקרה של שימוש בכוסות, למשל, הכניסו את הכוסות אחת בתוך שניה כדי לצמצם את נפח הפסולת.
5.בעודכם זורקים כלים חלולים, מלאו את חללם בפסולת אחרת כדי לצמצם את גודל האשפה.
6.הקפידו להשליך את מוצרי הנייר לפחי המחזור. הם נראים כמו גלילים ירוקים עם פתח מאוזן. אם בסביבתכם חסרים פחי המחזור, פנו לעירייה בבקשה להציבם.
7.הקפידו למחזר בקבוקי פלסטיק ופחיות.
8.העדיפו לרכוש מוצרים בבקבוקים, הניתנים למיחזור.
9.השתמשו במוצר עד שיתבלה במקום להחליפו בחדש (וילון בחדר אמבטיה, מוצרים מפלסטיק, ממתכת וכו´).כתוצאה מהשמדת פלסטיק נוצר עשן רעיל, שמזהם את האוויר. המעיטו בשימוש בשקיות ניילון. הקפידו לאספן, לקפלן ולהכניסם לפח אשפה.
10.קנו מוצרים באריזות קומפקטיות, השתמשו בשקי מילוי (אבקת כביסה, חומרי ניקוי וכו´).
11.השתמשו בחומרי ניקוי פחות רעילים, ואף טבעיים. כל מיכל פלסטיק ריק המכיל שאריות של חומר רעיל, מזהם את הסביבה, מרעיל את האדמה שבה נקבר ומזהם את מי התהום בסביבתו.
12.השתמשו בסוללות נטענות – רב פעמיות. העבירו סוללות חד פעמיות למוקדי איסוף. מיכלי האיסוף מוצבים בבתי ספר, גני עיריה, חנויות צילום, ובחנויות בהן נמכרות הסוללות. סוללות משומשות נקברות באתרים מיוחדים המיועדים לפסולת רעילה ברמת חובב.
13.מחזרו את ראשי הדיו וקבלו מ- 15 עד 30 ₪ על כל אחד.
14.הקפידו על אשנב פתוח במטבח בזמן דליקת תנור הגז. כתוצאה משריפת גז משתחררים חומרים רעילים.
15.לצורכי ניקיון השתמשו במטליות רב פעמית.
16.המעיטו בשימוש בטלפונים סולולרים. שימוש מורחב יוצר התפשטות של אנטנות משדרות, הפוגעות בסביבה.
17.חיסכו במים. הרכיבו “חסכמים” בכל ברז. הקפידו לרוקן חצי מיכל של הניאגרה בבתי השימוש.
18.השליכו אשפה רק במקומות המיועדים. הקפידו להשתמש בשקיות אשפה שנסגרות היטב.
19.השליכו פסולת בנייה ופסולת ירוקה רק במקומות המיועדים.
20.שמרו על הצמחייה. רוב הצמחים בארץ ישראל מוגנים ואסורים לקטיפה. שמרו על העצים, השקו וטפחו אותם. הם מקור לצל וחמצן בסביבתכם. צמחיה מטהרת את האוויר ע”י סיפוח גזי פליטה. עצים סופגים רעש ומקשטים את הארץ.
21.נטעו עצים בט”ו בשבט. הצטרפו לחוג הידידים של קרן קיימת לישראל והשתתפו בפעילויות מרתקות, המיועדות לכל המשפחה.
(למידע על פעילויות קק”ל: 800-350-550)
22.התייחסו בכבוד לבעלי חיים. הם חלק מהבריאה.
23.לטיוטה השתמשו בנייר משומש.

זכרו את המלצות הללו! הקפידו ליישמן! התוצאות תהינה נפלאות! במהרה תגלו ששמירה על איכות הסביבה היא מלאכה מהנה ומרתקת. התחילו ליישם והרגישו סיפוק והגשמה. בואו ביחד נשמור על הארץ ונטפחה! היא כל כך יפה!
בהצלחה!

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים