חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בדיקתMTB/RIF מבדק ספציפי ומהיר ביותר לגילוי חיידק השחפת העמיד לתרופה rifampin

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


שחפת היא עדיין אחת הסיבות הנפוצות ביותר למוות בכל הגילאים ברחבי העולם, כאשר מספר המקרים החדשים בשנה בעולם הוא כ-8 מיליון, ומקרי המוות לשנה בעולם כולו משחפת מוערכים בכ-2.0 מיליון, המהווים 7% מכלל התמותה בעולם.


בשנת 2008 לדוגמה, היו בעולם 9.4 מיליוני מקרים חדשים של שחפת, מתוכם כ-440,000 אלף שנגרמו מחיידק שחפת שפיתח עמידות למגוון תרופות.


בשחפת באופן כה מובהק, טיפול מוקדם ויעיל הוא טיפול מציל חיים, כאשר ההתעוררות והשדרוג הגלובאלי בתחום השחפת מנעו בעולם כ-6 מיליון מקרי מוות ב-15 השנים משנת 1995. למרבה הצער, עד לנקודת הזמן בה הנגועים בשחפת טופלו באופן יעיל, הם כבר הספיקו להדביק רבים בסביבתם הקרובה.


 


למעלה ממאה שנים מנסה הרפואה להפיק מבדק יעיל ומדויק לגילוי הדבקה בחיידק השחפת, אך במרבית התקופה הזו לא היו חידושים פורצי דרך.


מבחן הקיים משנת 1880 שהוא לבטח הנפוץ ביותר גלובאלית הוא מבחן הבדיקה המיקרוסקופית של משטח כיח (ליחה), בה נעשה שימוש בנוגדנים פלואורסצנטיים או אחרים המכוונים כנגד החיידק מיקובקטריום טוברקולוזיס.


הערכה כמעט גורפת היא שמבחן זה הביא במהלך המאה הקודמת להחמצת כ-50% מהקרים החיוביים.


מבדק ה-tuberculin בעור לזיהוי חיידק שחפת סמוי פותח לפני למעלה מ-120 שנה על ידי Koch, והוא נחשב למבדק האבחוני הוותיק ביותר ברפואה.


למרות מגבלותיו הידועות של מבחן זה הידוע גם כ-Manteaux Test, לא הייתה לו עד כה חלופה אמינה. וכך משך למעלה ממאה שנים נשתמרה שיטת אבחון שרגישותה והספציפיות שלה לא היו מהגבוהות, וכך הוחמצו לבטח אינספור מקרים, או אף ניתנו טיפולים תרופתיים לכאלה שלא היו כלל זקוקים להם.


במבחן טוברקולין מזריקים אל תוך העור תמצית של חומר המופרש בתרבית גידולו של חיידק השחפת, ותמצית זו מכילה מעל-200 אנטיגנים האופייניים לחיידק זה. באנשים הרגישים לחיידק, תתפתח על פני העור באזור ההזרקה, תגובת רגישות-יתר אופיינית תוך הופעת נפיחות ואדמומיות תוך 2-3 ימים, כאשר נפיחות העור מעבר לממדים מסוימים נחשבת כתגובה “חיובית”.


אך מגבלות שיטה זו רבות: אנשים שהיו מודבקים בעבר בחיידקי Mycobacterium סביבתיים בלתי-אלימים, יגיבו אף הם באופן חיובי למבחן העור, ולעומתם אנשים המודבקים באופן סמוי עם חיידק השחפת ואינם מגיבים למבחן זה בגלל פגם או “חולשה” של מערכת החיסון בהם.


כך למשל אנשים החיוביים לנגיף HIV, וכן מושתלי איברים שונים המטופלים בציקלוספורין כדי להחליש בהם את מערכת החיסון למניעת דחיית השתל, אנשים חולי סרטן המקבלים טיפול כימי וקרינתי, או כאלה עם דלקת מפרקים שיגרונתית (rheumatoid arthritis) המטופלים בתרופות נוגדות TNF, כל אלה עלולים לתת תגובה שלילית בטסט טוברקולין.


למרבה הצער, דווקא כל אלה שצוינו, הם בדרגת סיכון גבוהה יותר להידבק החיידק השחפת, בגלל חולשת מערכת החיסון בהם. קשה מאוד גם להעריך באופן סטנדרטי את עוצמת תגובת העור. וכמובן אי הנוחיות הכרוכה בביקור מעבדה נוסף לאחר יומיים-שלושה, עם האפשרות להתפתחות שלפוחית מכאיבה, או אף צלקת קבועה.

מבחן מודרני יותר כינויו “”
Clinispot TB test: במבחן חדשני זה נספרים לימפוציטים T מדמו של הנבדק, המפרישים אינטרפרוןגאמא כאשר מביאים אותם במגע עם אנטיגנים ספציפיים ביותר לחיידק השחפת מיקובקטריום טוברקולוזיס.


נוכחות תאי T כאלה, מעידה על הדבקה בחיידק זה, גם אם אין עדות קלינית של מחלה פעילה. לביצוע המבדק נוטלים מעט דם ורידי, מפרידים את תאי הדם הלבנים מן הכדוריות האדומות, ומדגירים את התאים הלבנים עם אנטיגן חיידק השחפת, בתוך בארות של פלטות ELISA.


אם אמנם תאי T הם של אדם מודבק בחיידק, הם משופעלים על ידי אנטיגן השחפת ומפרישים בתגובה אינטרפרוןגאמא. חומר מופרש אחרון זה מזוהה על ידי נוגדנים ספציפיים לאינטרפרון-גאמא, ואת נוגדנים אלה ניתן להעריך באופן כמותי על ידי סמן כימי צבוע.


מבחן Clinispot-TB זה מראה רגישות גבוהה בהרבה בהשוואה למבחן הטוברקולין העורי, גם באנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, ואלה שמבחן הטוברקולין בהם פוענח כשלילי. האנטיגן החלבוני המאוד ספציפי ל-M. tuberculosis השחפתי מקודד על ידי אזור בגנום של חיידק זה הידוע כ-RD-1, שאינו מופיע בחיידקים אחרים ממשפחת המיקובקטריה, כמו למשל M. bovis או החיידק התוקף עופות M. avium.


 


במרוצת השנים נוסו עוד טסטים מעבדתיים לאישוש או שלילת הדבקה פעילה בחיידק השחפת, וזכור מאמר שהתפרסם בשנת 1992 בכתב העת Thorax העוסק במחלות בית החזה, שקבע שבנוזל פלאורלי (pleural) של חולים בשחפת פעילה ניתן למצוא פעילות מוגברת של האנזים adenosine deaminase, אם כי ניסיון של שנים אחדות במעבדה שלנו לא מצא סגוליות מובהקת של רמת אנזים מוגברת במקרי שחפת דווקא.


העדר מבדק מהיר מדויק וזמין לשחפת הפך לסוגיה נוקבת בדיונים בספרות הרפואית: רק אחוז קטן מקרב מחצית המיליון של מקרים חדשים מדי שנה של שחפת העמידה לטיפול תרופתי (MDR– או multi-drug resistant) ו-1.4 מיליון חולים הסובלים בעת ובעונה אחת מהדבקת שחפת ונשׂאוּת HIV, הם בעלי גישה למבדק רגיש לזיהוי נשאוּת החיידק ועובדת היותו MDR.   


 


אך בספטמבר 2010 התפרסם ב-New England Journal of Medicine על דבר המבדק החדש לזיהוי שחפת שנראה כבשורה של ממש. מדובר בניסוי קליני רב-מוסדי שהשתתפו בו גרמניה, דרום אפריקה, הודו, אזרבייג’אן, פרו וארה”ב, בו נכללו 1,730 מטופלים חשודים להיותם מודבקים בחיידק שחפת MDR.


מבדק זה הוא מבדק מולקולארי אוטומטי שבוחן בעת ובעונה אחת נוכחות החיידק Mycobacterium tuberculosis (MTB) וכן את האפשרות שחיידק זה עמיד לתרופת הקו הראשון לביעור חיידק זה-rifampin  (RIF).


המבדק מבוסס על מה שידוע כ-real time PCR או polymerase chain reaction, בה ניתן להעצים את התבטאותו של רצף DNA של הגן הידוע כ-rpoB הכרוך בעמידות החיידק לתרופה האמורה, באופן בו נוצרים מיליוני עותקים של פיסת DNA זו.


מבדק זה בניסוי הרב-מוסדי, רב-לאומי האמור, זיהה 98% מהנבדקים שנמצאו חיוביים לחיידק השחפת הן במבחן משטח הליחה, והן במבחן תרבית לזיהוי החיידק. נקודה קריטית היא שמבחן מולקולארי זה זיהה באופן חיובי מקרים רבים שנמצאו שליליים במבדק משטח הליחה, ואף זיהה 98% מהמקרים בהם החיידק היה עמיד ל-rifampin. המפתיע מכול היא המהירות הרבה של מבדק זה, באופן המאפשר קבלת תוצאה תוך 90 עד 120 דקות.


 


 תרון נוסף של המבדק החדש שהוא מצליח לגלות נוכחות חיידק שחפת ב-72% מהמקרים בהם הנבדק סובל בעת ובעונה אחת מהדבקה כפולה בשחפת ובנגיף HIV.


רק לשם השוואה השיטה המקובלת כיום של זיהוי החיידק במשטח ליחה, אינה מצליחה לגלות כלל את חיידק השחפת במקרים אלה, וידוע שבאזורים מסוימים באפריקה כ-60% מנשאיHIV  מודבקים גם בחיידק השחפת. אמנם מבדק התרבית של חיידק השחפת רגיש יותר ממבדק משטח הליחה המיקרוסקופי, אך הוא אטי באופן משווע ועלול לעבור פרק זמן של מספר שבועות עד שמצליחים לזהות את החיידק הזה הגדל באופן איטי במיוחד.


 


חסרונה הבולט המיידי של שיטת זיהוי חדישה זו הוא בהיותה יקרה במיוחד, כתוצאה מהציוד היקר הנדרש לביצועה. אכן, אם ציוד זה יקר במושגים של העולם המערבי, הוא כמעט לא בר השגה במונחים של אותן מדינות העולם השני והשלישי העניות בהן מכה השחפת בצורה הנמרצת ביותר.


אך אין כלל ספק, שארגון הבריאות העולמי (WHO) וגופים פילנטרופיים כגון “קרן מלינדה וביל גייטס” המשקיעה עשרות מיליארדי דולרים בניסיון ל”הבריא את אפריקה” יידעו כיצד לגייס משאבים לקידום מבדק חדש זה.


עולם הרפואה כבר הפנים את הדאגה מאותם זני חיידק שחפת העמידים לתרופות המקובלות (MDR), שכן זיהויי חיידקים עמידים אלה ייעל את הטיפול וימנע טיפול שווא ב-rifampin שאינו משפיע על החיידק.


רק לשם המחשה על גודל בעיית העמידות הזו לתרופות, נציין שאם בשנת 1994 לא היה ידוע כלל על עמידות לתרופות של חיידק השחפת, הרי בשנת 2009 נמצאו ש-28.3% מכלל חיידקי השחפת באלה שלא טופלו תרופתית קודם לכן נמצאו עמידים לתרופות, ואילו 61.6% (!!) מכלל חיידקי השחפת שנתגלו באלה שטופלו כבר בעבר בתרופות כנגד החיידק, נמצאו עמידים לתרופות.


 


ב-8 מדינות , שמתוכן 6 שייכות לגוש הסובייטי לשעבר, נכון להיום למעלה מ-10% מכלל מקרי השחפת נמצא חיידקים עמידים לתרופות.


במדינות אחדות קצב התרבות מקרי השחפת מתקרב לממדים מגפתיים, אך מדאיג עוד  יותר שבמדינות אלה כגון דרום אפריקה ובוטסואנה אחוז חיידקי השחפת העמידים לתרופות עולה בקצב מוגבר עוד יותר.


אך יש גם נקודות אור: במדינות כמו ארה”ב, הונג קונג ואסטוניה שיעור מקרי השחפת נמצע בדעיכה מתמדת, כתוצאה מהקפדה ושירותי רפואה המקדישים לנושא השחפת תשומת לב מיוחדת. האם הבדיקה המהירה, הרגישה והמדויקת עליה אנו מתבשרים עתה, תוכל לתרום לבלימת האיום השחפתי? ימים יגידו. 


 


 בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע    

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים