Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בדיקות מוקדמות לאבחון מלנומה: מחשבה מחוץ לקופסה – חלק א

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

מלנומה ממאירה הופכת להיות גורם לדאגה ציבורית הולכת וגדלה, במדינות רבות ברחבי העולם: ההתרחשות של מלנומה גדלה במרוצת 50 השנים האחרונות בארה"ב ובחלק נכבד מהמדינות עם אוכלוסייה בהירת עור (Garbe ו-Leiter ב-Clinical Dermatology משנת 2009).

 

רוב המקרים של מלנומה מתרכזים במדינות מפותחות, בהן מלנומה מדורגת מבחינת שכיחותה במקום השישי בין סוגי הסרטן השונים (דו"ח של ה-NCI על שכיחות המחלה בין השנים 1975 ו-2013).
באופן פרדוקסלי, מלנומה המהווה בארה"ב אחוז קטן בלבד בין כל סוגי סרטן העור, היא הגורם מספר 1 שם לתמותה בין כלל סרטני העור.
העלייה המתמשכת בתמותה ממלנומה בארה"ב מדאיגה בהתחשב בירידה בשיעורי התמותה ברוב סוגי הסרטן הסולידי באותו פרק זמן. השיעור של מקרי מלנומה באוכלוסייה הלבנה בארה"ב בגילים שבין 0 ל-74 שנה, הוא השלישי לאחר שתי המדינות שטופות השמש, אוסטרליה וניו-זילנד (Erdmann וחב' ב-International Journal of Cancer משנת 2013).

ההנחיות ברחבי העולם המבוססות על ראיות, אינן ממליצות על בדיקות סקר לאבחון הסוגים השונים של סרטן העור לכלל האוכלוסייה. האם המלצות אלו אינן ראויות למחשבה שנייה?

תרשים עליון: מגמת עלייה בתחלואה עם מלנומה במהלך 30 שנה; תרשים תחתון: אבחון מלנומה בגילים שונים.

 

כיום נהוגה בדיקה ויזואלית של כל הגוף כשיטה המקובלת לאבחון סרטן עור, והיא מתבצעת בדרך כלל על ידי רופא המשפחה או על ידי רופא עור מיומנים.
יחד עם זאת ראיות באיכות גבוהה אינן תומכות בבדיקת עור שגרתית לגילוי סרטן עור באוכלוסייה הכללית.
עדכון של כוח המשימה האמריקני למניעת מחלות (USPSTF) משנת 2016, פסק שהראיות הנוכחיות אינן מספיקות להמליץ על יתרונות לעומת נזקים בבחינה כל-גופית לאיתור סרטן עור במבוגרים ללא תסמינים.

נשאלת אפוא השאלה האם ישנם דרכים אחרות לשיפור הזיהוי המוקדם ולהפחתת תמותה ממלנומה ממאירה? למרות היות קנדה מדינה "מעוטת שמש", ושיעורי מלנומה בה נמוכים יחסית, דווקא קנדה אימצה לאחרונה את ההנחיות לגבי זיהוי מוקדם של מלנומה המקובלות באוסטרליה ובניו-זילנד שטופות השמש.
הנחיות אלו מכילות את ההמלצות לזיהוי והתנהלות עם מטופלים המצויים בסיכון מוגבר למלנומה בעתיד על ידי הערכה קלינית.
סיכונים אלה כוללים את גיל המטופל, המגדר, היסטוריה של אבחון מלנומה או של נגע סרטני בעור שאינו מלנומה בעברו, היסטוריה משפחתית של מלנומה, מספר השוּמוֹת (nevi שהיא צורת הרבים של nevus) הא-טיפיות, הפיגמנט של העור והשיער, תגובת השיזוף בחשיפה לשמש, וראיות לנזק של עור אקטיני, מה שידוע כ-actinic keratosis (או קרנת עור אקטינית), הידועה גם כקרטוזה סולרית.
זהו נגע עורי טרום-סרטני שכיח, אשר הימצאותו מהווה עדות לנזק מצטבר מחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה מהשמש. נגע זה מזהיר מפני סיכון ללקות בסרטן עור מסוג קרצינומת תאי קשקש (squamous cell) אם כי מדובר רק ב-5-10% מהמקרים. מיקום הנגעים יהיה באזורי הגוף החשופים לשמש: פנים, מחשוף החזה, הידיים, שפתים, אוזניים, כתפיים, והקרקפת.

 

Actinic keratosis

נראה שבדיקות סקר מוקדמות לגילוי סרטן השד, סרטן פי הרחם, סרטן האנדומטריום וסרטן המעי הגס והחלחולת, מקובלים פי כמה מבדיקות מוקדמות לאבחון מלנומה. שיעורי התמותה ממלנומה משתווים בקירוב לאלה של השילוב של סרטני פי הרחם ורירית הרחם.
השיעור השנתי של התרחשות מלנומה בשני המגזרים ובכל המגזרים האתניים, נמוך רק ב-20% מזה של סרטן המעי הגס והחלחולת.
השוואות אלו מדגישים ביתר שאת את החשיבות של מלנומה כמפגע ציבורי בהיקף נכבד. יחד עם זאת, פחות מ-25% מכלל האמריקאים עוברים כיום בדיקות עור, כפי שהדבר בא לביטוי במספר מחקרים (Lakhani וחב' ב-Prevention Medicine משנת 2014), כאשר בכל המחקרים הללו הובעה דאגה לצד תקווה ששיעור הבדיקות הללו יעלה בהרבה עם הזמן.

ההתנהלות עם מלנומה ממאירה משמעותה נתח גדול בתקציב הציבורי. מחלה זו מייצגת את אחד מסוגי הסרטן "הבזבזניים" ביותר בהיבט של הוצאות הבריאות הלאומיים בארה"ב, עם עלייה של 288% משנת 2002 עד שנת 2011, שנה בה הוצאות הטיפול בתחלואת מלנומה הגיעו שם ל-3.35 מיליארד דולר (Guy וחב'
ב-American Journal of Preventive Medicine משנת 2015).
במהלך פרק זמן זה ההוצאה השנתית הממוצעת על התנהלות עם סוגי סרטן אחרים עלתה רק ב-25%.

 

עלייה זו בעלויות הטיפול במלנומה, היא מעט גבוהה יותר מהגידול של פי-1.88 במספר המבוגרים המטופלים מדי שנה בפרק הזמן האמור.
טיפולים חדשים, שהביאו לשיפור בשיעורי ההישרדות אפילו במטופלים עם שלבי מחלה מתקדמים יותר, הם הסיבה העיקרית לעלייה הניכרת בהוצאות השנתיות של טיפול במלנומה.
נראה אם כן שחלק ניכר בהוצאות הטיפול הגדלות במלנומה, "מפוצה" על ידי שיפור של ממש בהישרדות של מאובחנים עם מחלה זו, אכן, גם אלה "המודאגים" מהוצאות כספיות המעיקות על הקופה הציבורית, צריכים להירגע לנוכח הנתונים המעודדים של עלות-יעילות (cost effectiveness) של הוצאות אלה בארה"ב.

 

Losina וחב' במחקר מרתק משנת 2007 ב-Archives in Dermatology, מצאו עלות-יעילות מעודדת כבר בבדיקת סקרscreening) ) חד-פעמית בנבדקים מעל גיל 50 שנה, או בבדיקת סקר של העור אחת לשנתיים באחאים של אלה שאובחנו עם מלנומה. נתונים אלה הם ברי-השוואה עם תוכניות screening של סוגי סרטן אחרים בארה"ב, נמצא כמו כן שגם מניעה של מלנומה ראשונית היא בעלת עלות-יעילות טובה.
מעניין לציין, שהערכה כלכלית שנערכה באוסטרליה במסגרת היוזמה למניעת סרטן עור תחת הכותרתSunSmart , העלתה שכל דולר אוסטרלי שהושקע בתוכניות ה-screening החזיר לקופת המדינה 2.3 דולר אוסטרלי (Shih וחב' ב-Preventive Medicine משנת 2009).
בניגוד לעלות-יעילות חיובית בהשקעה המוקדמת באבחון מלנומה, קובעים החוקרים באוסטרליה, שה"רווחים" הקליניים מ-screening לאבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם, סרטן המעי הגס, וסרטן השד, היו בעלי עלות-יעילות נמוכה יותר.

נמשיך ונדון בנושא האבחון המוקדם של מלנומה במאמר ההמשך.

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
06/03/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים