חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

בדיקות מוקדמות לאבחון מלנומה – מחשבה מחוץ לקופסה – חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א’ לחץ כאן

 

הראיות לתמיכה ב-screening אוכלוסייתי נרחב לאבחון מוקדם של מלנומה:

השאלה הקובעת בהקשר של screening לאבחון מוקדם של מלנומה, היא האם גישה זו תצמצם את התמותה מהמחלה. עובי הנגע בעור ופיזורו המיידי מאזור הגידול הראשוני בעת האבחון מקובלים כמנבאים החשובים ביותר של התמותה ממלנומה.

מספר ניסויים שבחנו את האבחון בבדיקת עור על ידי הקלינאי, מצאו שאבחון זה הוא בדרך כלל של נגעי מלנומה דקים יותר.
מחקר רחב-ממדים נערך בקליפורניה, ב-Lawrence Livermore National Lab בין השנים 1969 ו-1996, והוא התייחס לשלוש פאזות:
מודעות מוקדמת לנגע הסרטני, מבצע חינוכי להבנת מלנומה בקהילה, ותוכנית screening של העור (Schneider וחב’ ב-Journal of the American Academy of Dermatology משנת 2008).

 

נמצא שהופעת נגעי מלנומה בעובי שמעל 0.75 מ”מ, פחתה במהלך שלושת הפאזות האחרונות מ-22.1 מקרים לכל 100,000 שנות חיים לאחר הפאזה של המודעות למלנומה, פחתה ל-15.3 מקרים לכל 100,000 שנות חיים לאחר פאזת החינוך הקהילתי על הסכנות של מלנומה, ופחתה ל-4.62 מקרים לכל 100,000 שנות חיים לאחר פאזת ה-screening של העור (עם משמעות סטטיסטית מרשימהp=0.001) ) זאת בהשוואה לסטטיסטיקה של הפרמטר שנמדד (עובי הנגע) באזורים אחרים בקליפורניה שלא נכללו בפרויקט זה.
יצוין, שהירידות הגדולות ביותר בשלבי המחלה התגלו באוכלוסיית הרופאים שהשתתפו אף הם בסקר זה.

 

מחקר שנערך באוסטרליה בשנת 2010, מצא שבדיקת קלינאי של כל הגוף לאיתור נגעים חשודים, היה כרוך בירידה של 14% באבחון של נגעים של מלנומה שעוביים גדול מ-0.75 מ”מ, ובסיכון מופחת של 40% בסיכון של גילוי נגעי מלנומה הגדולים מ-3 מ”מ (Aitken וחב’ ב-International Journal of Cancer משנת 2010).
מחקר אחר, הראה שבחינת כל הגוף לגילוי נגעי מלנומה זיהה נגעים דקים יותר בעיקר בקרב גברים בני 60 שנה ומעלה (Swetter וחב’ ב-Cancer משנת 2012).
יחד עם זאת, השאלה האם תמותה ממלנומה פוחתת לאחר screening נותרה שאלה ללא תשובה. בשנת 2003 החל בצפון גרמניה מחקר בפרויקט SCREEN (או Skin Cancer Research to provide Evidence for Effectiveness of Screening in Northern Germany) (Breitbart וחב’ ב-Journal of the American Academy of Dermatology משנת 2012).
שלב הפיילוט של מחקר זה החל בתקופה של שנתיים של מבצע להעלאת מוּדעוּת הציבור למלנומה, המלווה ב-8 שעות של קורס הדרכה על ידי רופא.
במחקר זה השתתפו תושבי Schleswig-Holstein, המדינה הצפונית ביותר בגרמניה, עם 1.95 מיליון תושבים, מתוכם 360,288 עברו את סקירת עור כל-גופית על ידי דרמטולוג. הנתונים שנאספו 5 שנים לאחר תחילת המחקר מצאו ירידה של 8% בתמותה ממלנומה בקבוצה שעברה screening, בהשוואה לקבוצת ביקורת שלא עברה screening במדינה אחרת בגרמניה.

 

האבחון של מלנומה היה 90% לנגעים הקטנים מ-1 מ”מ. במחקר זה היה צריך לבדוק 50 איש כדי לזהות מקרה חיובי בגברים בני 20 עד 49 שנה, ובדיקה של 20 איש בלבד הספיקה כדי לזהות מקרה חיובי אחד בגברים בני 65 שנה ומעלה.
הזרוע השנייה של פרויקט SCREEN כללה סריקה של 28 מיליון נבדקים בני 35 שנה ומעלה בשאר רחבי גרמניה בין השנים 2008 ו-2013.
בניגוד לתוצאות שהושגו בפאזת הפיילוט, ב-screening המורחב ברחבי גרמניה היתרונות של screening זה מבחינת הפחתת התמותה היו נמוכים משמעותית (Katalinic וחב’ ב-Dtsch Arztebl Int משנת 2015), זאת לכאורה כיוון שבמדגם הגדול שכלל מדינות נוספות בגרמניה לא התקיים מסע פרסום להגברת המודעות לסרטן העור.
אך למרות ממצאים אלה, הוחלט בגרמניה על מבצע סריקה ארצי לאבחון מוקדם של סרטן עור שייערך אחת לשנתיים למבוגרים מעל גיל 35 שנה (Gershenwald ו-Guy ב-Journal of the National Cancer Institute משנת 2015).

 

אך לפני שפונים לתכנית כוללנית של screening רב-אוכלוסייתי, כדאי לשקול את הנזק הגלום בתכנית זו.
אמנם בדיקת עור כל-גופית אינה חודרנית ואינה דורשת הכנה מוקדמת, אך מחקר עדכני שנערך באוניברסיטת פיטסבורג מעלה תהיות על השלילה שבאבחון-יתר(overdiagnosis) , ממצאים חיוביים-כזובים, או אפילו נזק פסיכולוגי (Weinstock וחב’ ב-Cancer משנת 2016).
יחד עם זאת מחקר זה אינו נתמך על ידי מחקרים בעלי אופי דומה, אם אמנם כאלה מחקרים אי-פעם בוצעו (Swetter וחב’ ב-JAMA Dermatology משנת 2016).
כוח המשימה האמריקני למניעת מחלותUSPSTF) ) מעריך ששימוש ב-dermatoscope שהוא למעשה מיקרוסקופ קטן, אשר יכול גם להתחבר למצלמה, המעבירה את תמונת השומה nevus) ) למחשב, עשוי לשפר את דיוק האבחון, ולהפחית משמעותית את מספר הביופסיות של האזור החשוד לבדיקה פתולוגית (Koelink וחב’ ב-Journal of European Academy of Dermatology & Venereology משנת 2014).

 

ערכת דרמטוסקופ הכוללת בקבוקון של שמן אימרסיה שמטפטפים על השומה הנבדקת.

 

המשימה הכבדה של אבחון נגעי עור קדם-מלנומיים מוטלת על כתפי רופאי המשפחה. במינה כארה”ב ישנו דרמטולוג אחד ויחיד לכל 30,000 מטופלים.
רופאי משפחה במדינה זו חסרים ברובם הגדול הכשרה בתחום נגעי העור (Oliveria וחב’ ב-Archives Dermatology משנת 2011).
סקר משנת 2009 של ארבע תכניות התמחות בארה”ב, העלה ש-75.8% מהמתמחים לא התמחו מעולם בבחינת נגעי עור, 55.3% מתוכם לא ראו בתקופת ההתמחות נגע עור חשוד למלנומה, ורק 15.9% מהמתמחים אכן התבררו כמוסמכים להעריך נכונה נגעים כאלה (Wise וחב’ ב-Archives Dermatology משנת 2009).

 

האקדמיה האמריקנית לדרמטולוגיה פיתחה קוריקולום בסיסי בדרמטולוגיה המורכב מ-24 מודולים הזמינים באופן חופשי באתר שלהם במרשתת: http//www.aad.org/education/basic.derm.curriculum
יותר ספציפי לסרטן העור הוא אתר INFORMED (או Internet Curriculum for Melanoma Early Detection) משנת 2016, שהוא: http://www.aad.org/education/basic-derm-curriculum

תמיד יש לקחת בחשבון שגברים לבנים בני 50 שנה ומעלה מהווים את קבוצת הסיכון הגבוה ביותר. גברים בני 50 שנה ומעלה מבקרים אצל רופא המשפחה להתלונן על תרחישי בריאות שונים 3-4 פעמים בשנה, בממוצע. מה שיוצר אפשרות ל-screening של עורם פעם אחת בשנה, לפחות.
סריקת עור כזאת ראויה עוד יותר אם למטופל ישנם גורמי סיכון כגון פיגמנטציה של עור בהיר, כוויות מחשיפת יתר לשמש, חשיפה למכונות שיזוף על ידי הקרנתUV , היסטוריה אישית או משפחתית של מלנומה, היסטוריה אישית של סרטני עור שאינם מלנומה, ושומות עור מרובות.

 

בשנת 2016, החלה ביוזמת הנשיא ברק אובמה יוזמה לאומית שזכתה לכינוי.Cancer Moonshot Task Force תכנית זו פותחה ביוסטון טקסס במרכז הרפואי לסרטן ע”שM.D. Anderson .
תכנית זו תומכת בין השאר בהגברת המודעות הציבורית וחינוך הציבור על סרטן עור זה. אך לא פחות קריטי להצלחת יוזמה נשיאותית זו, נעוץ בהכללה של זיהוי נגע עורי סרטני במסגרת ההתמחות של רופאים צעירים, והגברת העניין שצריכים רופאי משפחה להפגין בתחום חשוב זה. בכל הקשור למלנומה ממאירה, זה הזמן לשינוי.

 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע
13/03/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים