חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אתה לא הולך למות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אתה לא הולך למות

מאת: ד”ר סדובסקי

לא מעטים הם האנשים החוששים כל העת. במספרים מדהימים הבלתי ניתנים לשיעור, מסתובבים בינינו אנשים החוששים ללא הפסק, ללא סיבה בעצם, ממחלות קשות ושאר מרעין בישין שעלולים לתקוף חלילה ולפגוע בבריאותם. על כל סימן קל שבקלים מתעורר בליבם ספק שמא מדובר במחלה קשה כלשהי, כל בעיה בריאותית זניחה הופכת למחלה סופנית כזו או אחרת.

כאבי ראש הופכים לגידול במוח או שבץ מוחי, כאבי בטן הופכים לסרטן קיבה, מיחושים אקראיים שנובעים מעצבים או שרירים המצויים בחזה הופכים להתקף לב, דקירה כלשהי בבטן התחתונה הופכת מיד לדלקת תוספתן, טחורים הופכים לסרטן המעי הגס, צרבת מקרית מהווה סימן לכאורה לסרטן הוושט, שפעת הופכת למחלה הכרוכה בקריסת מערכת החיסון ועוד כהנה וכהנה בעיות של מה בכך שהופכות למחלות קשות לכאורה הבלתי ניתנות לריפוי.

ולא רק אלה. גם מי שאיננו חושש בדרך כלל, עלול לטעות ולהבין לא נכון את מה שעובר עליו, לטוב ולרע. כמו שטועים לצד אחד אפשר לטעות גם לכיוון אחר ולשגות בחוסר טיפול חיוני. לא תמיד ניתן לדעת אם מדובר בדבר מה פעוט או משהו שעלול לסכן את החיים ר”ל. לפיכך יש בכתבה זו ובזו שאחריה, טעם לבחון את ההבדלים בין התסמינים השונים הקשורים לבעיות רפואיות מדאיגות במיוחד כדי לדעת מתי אפשר להירגע ומתי רצוי וכדאי לפנות לטיפול רפואי. מתי יש להתעלם מכיוון שעוד לא נסתיימה שליחותך בעולם הזה ומתי חלילה יש לדאוג לצוואה.

בעיה בריאותית נפוצה מאוד היא תופעת כאבי הראש. מיגרנות וכאבי ראש מצויים בין התלונות השכיחות ביותר שעליהן מתלוננים תושבי העולם המערבי. השכיחות הרבה של הבעיה וריבוי הסובלים ממנה גורמים לאנשים רבים לחשוש שמא מדובר ח”ו במחלת מוח קשה כגידול במוח או שבץ מוחי.

ובכן, קל למדי להבחין בין הבעיות השונות. מיגרנות מאופיינות בדרך כלל בהתקפי כאבי ראש הולמים במחצית אחת של הראש. לא פעם מקדימה את המיגרנה תופעת “אאורה” מעין אור בוהק או הבזקי אור. כאבי ראש אחרים מאופיינים בכאבים מציקים המקיפים את כל הראש או איזור מסוים. כאבים אלה עשויים להקיף את הראש כולו או רק איזור מסוים. הם עשויים להיות חדים או עמומים, הולמים או קבועים, חזקים או סתם מצויים ברקע. לכל סוגי כאבי הראש אין מתלוות בדרך כלל בעיות בריאות נוספות והם חולפים מאליהם, או בעזרת תרופות בתוך זמן מה.

גידול במוח לעומת זאת כרוך בכאבי ראש עזים שאינם פוסקים ואינם מרפים, אשר נובעים מהלחץ התוך גולגלתי כשהם הולכים ומחמירים במהלך הזמן שעלול להתמשך לשבועות וחודשים עד קבלת טיפול. כאבי ראש כאלה עלולים להעיר אדם משנתו, מחמירים בעת מאמץ, עזים במיוחד בבוקר ואי אפשר לטעות בינם לבין כאבי ראש סתם משום שהם מלווים לא פעם בטשטוש ראיה, בפרכוסים, בהקאות, בהפרעות ביציבות, ובעיות תחושה בצד גוף אחד בדרך כלל.

שבץ מוחי, גם הוא אינו עונה לתיאור של כאבי ראש “רגילים”. מלבד כאבי ראש בלתי רגילים, פתאומיים ועזים, יהיו בין סימני האזהרה המקדימים אירועים מוחיים, גם חלק מהסימנים הבאים: קשיים בדיבור, בלבול, קשיי הבנת הנאמר, סחרחורת או חולשה פתאומית, ראיה מטושטשת או איבוד ראיה באחת מהעיניים או בשתיהן, חולשה או שיתוק איברים בצד אחד של הגוף. במקרים כאלה שבהם מופיעים חלק מהסימנים שלעיל, אכן יש למהר ולקבל טיפול רפואי.

אולם בכל מקרה כדאי לדעת שלמרות שתלונות על כאבי ראש מצויות בין התלונות השכיחות ביותר, הנה מתברר מהניסיון שהסיכוי שכאבי ראש של אדם מבשרים על גידול או שבץ מוחי נמוך מהסיכוי לזכות בלוטו. רק לעיתים נדירות מתגלה מי שמתלונן על כאבי ראש וסובל בעצם ממחלה קשה אחרת.

גם הסיכוי של זה המתלונן על כאבים בחזה, שיתברר לו שמדובר בהתקף לב, נמוך למדי. מבין המאות ואולי האלפים אשר מגיעים מידי חודש לבתי החולים ברחבי ישראל עם תלונות על מיחושים בחזה, רק בודדים יאובחנו כמי שמצוי בעיצומו של התקף לב. המקור של מרבית הלחצים או הכאבים באיזור הלב, נובע מבעיות גופניות שונות אשר אינן מעידות על התקף לב אלא על תופעות אחרות כמו כיב קיבה או תריסריון, ובדרך כלל מדובר בכיווץ בשרירים באיזור החזה, בצרבת או בקשיי עיכול אשר מוצאים את פתרונם בתוך זמן קצר.

כדי לשמור על החיים מחד גיסא וכדי שלא לדאוג ללא סיבה מאידך גיסא, כדאי לדעת שהסימנים להתקף לב אינם דומים לתופעות שהוזכרו לעיל. יש אמנם התקפי לב שמופיעים באופן פתאומי ואי אפשר לטעות בהם. אולם בדרך כלל מתחיל התקף הלב לאט והוא איננו מאופיין בלחץ ממוקד אלא בכאבים מפושטים או תחושת “אי נוחות” במרכז החזה, מעין לחץ שנמשך כמה דקות או שחוזר ונשנה, כאבים שעשויים להקרין אל הגפיים ובעיקר לזרוע שמאלית וכן אל הגב, הבטן, הצוואר והלסתות. לא פעם מתלווים ללחץ בחזה הקשור להתקף לב, גם תחושת קוצר נשימה, זיעה קרה, סחרחורת או בחילה. במידה שיחוש אדם בכל אלה מוטב לו לפנות ולהשיג עזרה רפואית. אולם אם לא אלה הסימנים שיחוש יחד עם הלחץ או הכאב בחזה, אין לו סיבה להיכנס ללחץ והוא יכול להירגע.

החלק השני יוצג שבוע הבא..

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים