חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ארטמיסיה אנואה- צמח מרפא והקשר בין מלריה לסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ארטמיסיה אנואה- צמח מרפא והקשר בין מלריה לסרטן

ד”ר יוסף ברנר, מנהל המכון האונקולוגי בבי”ח וולפסון, מנהל מרכז רפואי “ניו-הופ” לטיפולים ברפואה אלטרנטיבית משלימה והיפרתרמיה בסרטן.

ארטמיסיה אנואה (artemesia annua) הוא צמח הגודל בדרום מזרח אסיה. הוא ידוע כטיפול בטוח במלריה.
החומר האקטיבי בארטמיסיה, הארטמיסינין, הוא sesquiterpene lactone אשר בודד מצמח הארטמיסיה ב- 1970 ע”י ד”ר Zhenxing Wei

לאחרונה נמצא כי לצמח זה יש אפקט בטיפול בסרטן. דרך הפעולה היא דרך הקשר הדו חמצני בתוך המולקולה האקטיבית בצמח, הארטמיסינין.
מולקלת הארטמיסינין מכילה קשר אנדו פראוקסידי הפועל עם ברזל בצורת ה- ferrous שלו כדי לייצור רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים אלה גורמים לנזקים מקרומולקולריים ולמות התא.

לכל הפראוקסידים יש תכונה משותפת והיא שבנוכחות ברזל חופשי, הם נשברים כיד לייצור רדיקלים חופשיים מאד ראקטיביים על בסיס חמצן. ארטמיסינין כאשר פוגש ברזל חופשי, הוא יוצר מעין להבה ההורסת את התא המכיל ברזל חופשי.
הברזל בגוף בד”כ בא בצורה קשורה ומוגנת (אנזימים, המוגלובין) ולא בצורת ברזל חופשי. פרזיט המלריה כאשר נכנס לתאי הדם האדומים, גורם לצבירה של ברזל חופשי בתוך התא האדום. כאשר התא האדום המכיל את פרזיט המלריה והברזל החופשי פוגש בארטמיסינין נוצרת בעירה חזקה של רדיקלים חופשיים ו”מפוצצת” את התא.

טרנספרין נושא בדם ברזל בצורה הפרית שלו Fe3+ עד ממברנת התא שם הוא הופך לברזל פרוס Fe2+ הנכנס לתא. ה- Fe2+ הוא זה שעושה את ריאקציה עם ארטמיסינין.
ידוע שתאי סרטן מכילים כמות גדולה של ברזל חופשי. מדענים מאוניברסיטת וושינגטון, סינג ולאי מצאו שבתרבית תאי סרטן שד, הוספה של ארטמיסינין גרמה למות 100% מתאי הסרטן ללא פגיעה בתאי השד הנורמליים ובכדוריות הלבנות.
בעבודה אשר פורסמה לפני כשנה, נמצא כי ארטמיסינין גורם להרס סוגים רבים של תאים סרטן כולל סוגים שנמצאו עמידים בפני כל סוגי הכימותרפיה.
אין להשתמש בארטמיסינין בזמן או מיד לאחר הקרנות. תאים נורמליים בזמן הקרנות מייצרים רצפטורים לטרנספרין דבר המאפשר ליותר ברזל להיכנס לתאים הנורמליים ולהפוך אותם רגישים לארטמיסינין. יש לחכות לפחות שבועיים לאחר ההקרנות.
אין לתת ארטמיסינין לחולים המעשנים ויש לחכות כחודשיים לאחר הפסקת העישון כדי לטפל בחומר זה. החומר בנזופירן הנמצא בסיגריות גורם להכנסה גדולה מהרגיל של ברזל לתאים הנורמליים והופך אותם רגישים לארטמיסינין.

רצוי לקחת במקביל ויטמין C מאחר והוא גורם לספיגה מוגברת של ברזל מהקיבה וגורם לריכוז גבוה יותר של ברזל בתאים הסרטניים.
לארטמיסינין אין כמעט כל תופעות לוואי.

בברכה, דר` יוסי ברנר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים