Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ארוחת בוקר מאוחרת מעלה את הסיכון לסוכרת – ארוחת ערב מאוחרת מעלה את הסיכון לשבץ

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מתוך מחקרים

אנשים שאוכלים ארוחת בוקר מאוחר יותר נוטים יותר לפתח סוכרת מסוג 2, בעוד שאלו שאוכלים ארוחת ערב מאוחר יותר נוטים יותר לשבץ.

עירוניים מודרניים הם לעתים קרובות כל כך עסוקים בעבודה שהם מתרגלים להישאר ערים עד מאוחר ולהתעורר מאוחר. כתוצאה מכך, הם אוכלים ארוחת ערב מאוחרת, לפעמים מדלגים על ארוחת הבוקר לחלוטין בגלל אילוצי זמן. עם זאת, מחקר שנערך לאחרונה מצא כי אנשים שאוכלים ארוחת בוקר מאוחר יותר נוטים יותר לפתח סוכרת מסוג 2, בעוד אלה שיש להם ארוחת ערב מאוחר יותר נוטים יותר שבץ.

כתב העת International Journal of Epidemiology פרסם מחקר פרוספקטיבי רחב היקף בשנת 2023, שהקיף כ-103,000 מבוגרים, עם זמן מעקב חציוני של 7.3 שנים. החוקרים העריכו את הקשר בין תזמון הארוחות לבין היארעות סוכרת מסוג 2. התוצאות הראו כי בהשוואה לאלה שנהגו לאכול ארוחת בוקר לפני 8 בבוקר, אלה שאכלו ארוחת בוקר אחרי 9 בבוקר היו בסיכון גבוה ב -59% לפתח סוכרת מסוג 2.
ממצאים אלה עשויים להפתיע מתרגלים של צום לסירוגין. לדוגמה, עבור שיטת צום פופולרית אחת של 16:8, רבים מדלגים על ארוחת הבוקר או דוחים אותה כדי להאריך את תקופת הצום בלילה. עם זאת, מחקר זה לא מצא קשר ברור בין משך צום הלילה לבין היארעות סוכרת מסוג 2. עם זאת, שמירה על תקופת צום של מעל 13 שעות בלילה בזמן אכילת ארוחת בוקר לפני 8 בבוקר נקשרה לירידה של 53% בסיכון לסוכרת מסוג 2 בהשוואה לאלו שצמו פחות מ -12 שעות בלילה.

 

כיצד תזמון ארוחת הבוקר משפיע על התפתחות סוכרת מסוג 2? החוקרים ציינו כי יכולתו של הגוף לעבד סוכר נמצאת בשיאה בבוקר, והוא רגיש יותר לאינסולין. בנוסף, דילוג על ארוחת בוקר יכול להשפיע גם על גורמי סיכון אחרים לסוכרת מסוג 2, כגון העלאת הכולסטרול הרע והורדת הכולסטרול הטוב.

 

מחקר מוקדם יותר בקנה מידה גדול מבוסס אוכלוסייה הצביע על כך שאנשים שדילגו על ארוחת הבוקר נטו להיות בעלי פרופיל גרוע יותר של סוכר ושומנים בדם ונטו יותר להשמנת יתר תוך דילוג על ארוחת צהריים או ערב לא השפיעו באופן משמעותי על חילוף החומרים.
ארוחת ערב מאוחרת מעלה את הסיכון למחלות כלי דם במוח
בנוסף למציאת הקשר לסוכרת מסוג 2, מחקר שפורסם על ידי אותו צוות מחקר בדצמבר 2023 מצא כי הסיכון הכולל למחלות לב וכלי דם עלה ב -6% עבור כל שעה נוספת של דחיית ארוחת הבוקר. יתר על כן, אנשים שאכלו ארוחת ערב אחרי השעה 21:00 חוו סיכון כללי גבוה ב -13% למחלות לב וכלי דם בהשוואה לאלה שאכלו לפני השעה 20:00.
המחקר מצא גם כי אכילת ארוחת ערב מאוחר מדי עלולה להגביר את הסיכון למחלות כלי דם במוח, כולל פקקת מוחית ודימום מוחי. בהשוואה לאכילת ארוחת ערב לפני השעה 20:00, אכילת ארוחת ערב לאחר השעה 21:00 הייתה קשורה לעלייה של 28% בסיכון למחלות כלי דם במוח. יתר על כן, עבור כל שעה נוספת של עיכוב בזמן ארוחת הערב, הסיכון למחלות כלי דם במוח עלה ב -8 אחוזים.
דילוג על ארוחת הבוקר מגביר את הסיכון למוות
מחקרים רבים אישרו את חשיבותה של ארוחת הבוקר לבריאות. מחקר שפורסם בשנת 2019 מצא כי בהשוואה לאלו שאוכלים ארוחת בוקר באופן קבוע, אלו שמדלגים עליה באופן קבוע היו בסיכון גבוה ב -21% לאירועים של מחלות לב וכלי דם או מוות, עם סיכון גבוה ב -32% למוות מכל הסיבות.

 

מחקר אחר גילה כי לאחר התאמה לגורמים כמו גיל, מין וגזע, בהשוואה לאלו שאוכלים ארוחת בוקר כל יום, אלו שמעולם לא אכלו ארוחת בוקר היו בסיכון גבוה ב-75% לתמותה מכל הסיבות, בסיכון גבוה ב-158% לתמותה קרדיווסקולרית, בסיכון גבוה ב-134% לתמותה ספציפית ממחלות לב ובסיכון גבוה ב-253% לתמותה ספציפית משבץ.
החוקרים מאמינים כי הסיבה לדילוג על ארוחת הבוקר עלולה להוביל להפרעות קרדיומטבוליות ואף למוות ניתן לייחס למספר מנגנונים:
ראשית, דילוג על ארוחת הבוקר משפיע על התיאבון והשובע, מה שעלול לגרום לאכילה מופרזת בהמשך היום ולפגיעה ברגישות לאינסולין. לעומת זאת, אכילת ארוחת בוקר מועילה לוויסות התיאבון ויכולה לשפר את התגובה הגליקמית בארוחה הבאה.
שנית, דילוג על ארוחת הבוקר מתורגם לתקופת צום ארוכה יותר, מה שעלול להוביל לפעילות יתר בציר ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה (HPA). זה, בתורו, גורם ללחץ דם גבוה בבוקר. אכילת ארוחת בוקר, לעומת זאת, מסייעת בהורדת לחץ הדם, ובכך מונעת סתימת כלי דם, דימום ואירועים של מחלות לב וכלי דם.
שלישית, דילוג על ארוחת הבוקר משפיע לרעה על רמות השומנים, מה שמוביל לכולסטרול כללי גבוה יותר ולריכוזי כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה, שהם גורמי סיכון עצמאיים לטרשת עורקים.
רביעית, דילוג על ארוחת הבוקר עשוי להיות סימן להרגלי חיים לא בריאים.

 

4 טיפים לארוחת בוקר בריאה

בית הספר לרפואה של הרווארד פירט ארבעה טיפים לארוחת בוקר באתר האינטרנט שלו כדי לעזור לאנשים להתחיל את היום שלהם עם אנרגיה:

בחרו בדגנים מלאים:

דגנים מלאים עשירים בסיבים תזונתיים ולחם עוזרים לשמור על איזון רמות הסוכר בדם. מאות מוצרי ארוחת בוקר דגנים נמצאים בשוק, כאשר דגני בוקר עתירי סיבים ושיבולת שועל חתוכה מפלדה הם לעתים קרובות הבחירות הבריאות ביותר. בעת בחירת דגני בוקר, חיוני לקרוא את תווית התזונה. באופן אידיאלי, כל מנה צריכה להכיל מעל 0.18 אונקיות (5 גרם) סיבים, תכולת הנתרן צריכה להיות פחות מ-0.01 אונקיות (300 מיליגרם), ותכולת הסוכר צריכה להיות פחות מ-0.18 אונקיות (5 גרם).

כלול חלבון:

יוגורט הוא אפשרות טובה, במיוחד יוגורט יווני, אשר יש תוכן חלבון גבוה יותר. ביצים עשירות גם בחלבון, ואנשים בריאים יכולים לאכול אחת ביום מבלי לדאוג לבעיות כולסטרול. אתה יכול גם לבחור מזונות עשירים בשומנים בריאים, כגון אגוזים או סלמון.

נסו לאכול ארוחת בוקר בבית:

ברשתות המזון המהיר יש מעט אפשרויות לארוחת בוקר בריאה, כאשר שיבולת שועל היא אחת החריגות הבודדות. כמו רוב המזונות המעובדים, ארוחות הבוקר ברשתות המזון המהיר מכילות בדרך כלל עודף פחמימות מזוקקות, שומנים רוויים ומלח ודלות בסיבים תזונתיים.

ערבבו הכל בשייק:

המתכון הפשוט ביותר לארוחת בוקר הוא לערבב פירות, יוגורט, מיץ, נבט חיטה וטופו, ואז לערבב אותם בבלנדר להכנת שייק. ניתן גם להוסיף מעט קרח כדי ליצור קערת שייקים לארוחת בוקר מרעננת ומזינה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  דילוג לתוכן