חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ארוחה זוגית עם תוספות. תזונה בריאה חשובה במיוחד בתקופת טרום ההריון, ההריון וההנקה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה בריאה חשובה במיוחד בתקופת טרום ההריון, ההריון וההנקה. היא עשויה להיטיב את מצבו של העובר, להשפיע על יכולת האם להיניק ואף לקבוע את עתידו הבריאותי של התינוק. מחקרים מוכיחים כי נטילת תוספי-תזונה בתקופת טרום ההריון וההריון גורמת להריון להיות רגוע יותר ואף שומרת על בריאות תקינה של האם והעובר. אם את  מתכוונת להרות, כתבה זו מיועדת בשבילך.


 אביטל הראל –  נטורופתית, תזונאית, חברת “סולגאר”


 תקופת ההריון מיוחדת מאוד בחייהן של נשים. זוהי תקופה מאושרת בעיקרה, אך גם מלווה בחרדה לא מעטה. התפתחותם של חיים חדשים ברחם האישה אומנם גורמת הרבה שמחה, אולם לעיתים חוסר הוודאות הנובעת בדרך כלל משאלות הנוגעות להתפתחותו של העובר, עלול לעורר חשש ומתח נפשי. עם זאת, יש עובדה אחת הנתמכת במחקרים שעשויה להעניק תחושת ביטחון לנשים הרות או לאלה המתכוונות להרות. תזונה נכונה ובריאה יכולה להוביל לא רק לתקופת הריון נעימה יותר, אלא אף לחזק באופן משמעותי את הסיכוי להריון בטוח ולתינוק בריא.  


בריאות האם והעובר תלויים במספר גורמים גנטיים, תזונתיים וסביבתיים. מחקר מעמיק של הגורמים הללו, המשפיעים על האישה (ואף על הגבר) לפני ובמהלך ההריון ואף בשלב ההנקה, מוכיח כי הם ישפיעו באופן מכריע לא רק על מצב בריאותו של העובר (כמו הפחתת ההסתברות למומים מולדים על ידי נטילת חומצה פולית), או על בריאות האישה במשך ההריון, אלא אף על התפתחות התינוק, גדילתו, התבגרותו ואולי גם על תוחלת חייו. נשמע מוגזם? בהחלט לא!


מידת ההנאה מתקופת ההריון כמו גם בריאותם בעתיד של האם ותינוקה מחייבים התייחסות מעמיקה למונח “תזונה נכונה”. התייחסות כזו מחייבת תהליך שיש להתחיל בו מוקדם ככל האפשר. ככל שמקדימים לפעול על פיו ולטפחו כך גדלים הסיכויים ללדת תינוק בריא ומפותח בשלבים מאוחרים יותר של חייו.   


שלב טרום ההריון


הריון אינו דומה לשום התרחשות אחרת במהלך חיינו. רבים סבורים כי זהו האירוע המשמעותי והחשוב ביותר. עם זאת, כמה נשים באמת מכינות את נפשן וגופן לקראתו. מחקרים על הריון מעלים כי אחד השלבים המשמעותיים ביותר לקביעת תקינותו של הריון הוא טרום ההריון, אולם זהו גם השלב שזוכה בתשומת הלב הפחותה ביותר.


בתקופת הטרום הריון מומלץ להפסיק להשתמש בתרופות, להימנע מצריכת אלכוהול ולמזער גורמי סיכון נוספים כגון עישון,  שהשפעתם נמשכת זמן רב. רצוי גם לחדול מנטילת השלמות תזונתיות המכילות מינון העולה על 10,000 יחב”ל של ויטמין A. מומלץ להתחיל בהקדם להקפיד על משמעת תזונתית נכונה: שלוש ארוחות עיקריות, ושתיים עד שלוש ארוחות ביניים. יש להרבות בשתייה: 8-12 כוסות נוזלים ליום. אולם יש  להימנע משתיית משקאות ממותקים ‏בממתיקים מלאכותיים מסוג סכרין, ציקלמאט ואצסולפם ‏K‏. כמו כן, מומלץ לא לשתות יותר משלוש ‏כוסות קפה ביום.‏ משקאות אלו מכילים קפאין .


תזונה נכונה מאפשרת לך לאכול מכל קבוצות המזון: העדיפי ירקות ופירות טריים בקליפתם; הקפידי לבחור במזונות עתירי שומן מן הצומח, זיתים, טחינה, שקדים ואגוזים; הימנעי ככל האפשר ממזון מעובד או ממאכלים המכילים שומן מן החי או רווי כולסטרול; העדיפי לאכול פחמימות מורכבות (לחם, ‏דגנים, פסטות, אורז, תפוחי אדמה) על פני פחמימות פשוטות ‏(סוכר, דבש, ריבה, עוגות, עוגיות, שוקולד, שתייה ממותקת);‏ ‏ הגבילי גם את צריכת כמות המלח.


  


תוסף -תזונה הוא הרבה יותר מתוספת 


התשתית הראויה לתזונה טובה ובריאה, לך ולעוברך, היא כאמור אכילה ‏מגוונת מכל אבות המזון. אולם לנשים הרות יש צרכים תזונתיים מיוחדים, הנובעים לא רק מן השינויים הפיזיולוגיים המתחוללים בגופן במהלך ההריון, אלא גם מן העובדה שבעצם מדובר כבר בשתי ישויות (לפחות).


 חומצה פולית


חומצה פולית  מקבוצת ויטמינים B עשויה להפחית באופן משמעותי הופעת מומים חמורים בעובר. חומצה פולית אפשר למצוא במזונות, אך תהליכי האחסון והבישול מדללים את המרכיבים החיוניים המצויים בהם בכמעט 90 אחוז. לאמיתו של דבר, המזון מספק לגופנו רק כ-50 אחוז מן הכמות הנדרשתמן המרכיבים החיוניים. לפיכך יש להתחיל לצרוך חומצה פולית כתוסף תזונה שלושה חודשים לפני ההריון ולהמשיך בכך בשבועות הראשונים של ההריון. המינון המומלץ הוא  0.8-0.4 מ”ג ליום. ככלל, רצוי ליטול חומצה זו באופן קבוע בכל תקופת פוריות, שכן נודעת לה השפעה רבה על בריאות האישה והעובר. חשוב גם לדעת כי החומצה הפולית משפיעה במיוחד כשהיא מהווה חלק בלתי נפרד ממולטי –  ויטמין.


 ברזל
אחד השינויים הפיזיולוגיים בזמן ההריון ‏מתבטא בעלייה של נפח וכמות הדם הכוללת. עלייה זו מחייבת את גופה של האם בייצור אינטנסיבי יותר של כדוריות דם ‏אדומות ורכיבי דם נוספים. הברזל הוא מינרל חשוב בתהליך זה. אצל נשים שמאגרי הברזל בגופן אינם מספיקים, עלולה ‏להתפתח אנמיה (חוסר דם), הגורמת לחולשה ולעייפות יתר. לכן מומלץ לכל הנשים ההרות ליטול תוספי –  תזונה המכילים ברזל.


 סידן
סידן הינו בעל חשיבות רבה במאזן המינרלים. אישה הרה ‏צריכה להקפיד על אספקת סידן נאותה, וזאת משני טעמים: ראשית, העובר ‏המתפתח ברחמה חייב בין השאר לבנות עצמות וסחוסים. שנית, דילול ‏מאגרי הסידן של האישה (העובר הרי ייקח את שלו בכל מקרה) ‏עלול להחיש את תהליך בריחת הסידן (אוסטיאופורוזיס), כפי ‏שקורה לנשים עם הריונות תכופים.‏ משום כך יש להקפיד לא רק על אכילת מזון עשיר בסידן, ירקות ירוקים, טחינה, אגוזים, סרדינים עם עצמות, אלא גם על נטילת תוספים או מולטי –  ויטמינים  המכילים סידן.


שלב ההריון


שלושת החודשים הראשונים של ההריון או “הטרימסטר הראשון” הינם קריטיים  להתפתחות תקינה של התינוק. מכיוון שבמהלך תקופה זו מערכת העיכול של האישה רגישה יותר וקיימת האטה בהפרשת חומצות הקיבה ומיצי העיכול החשובים לספיגה יעילה של רכיבי מזון, עלולה תזונה לקויה או בלתי מספקת להשפיע על עיצוב איברי התינוק ועל התפתחות מערכות גופו – ואפילו לגרום למשקלו הנמוך בעת הלידה.


בתקופת ההפריה קיימת חשיבות רבה לתזונת האישה, ובמיוחד לצריכת ויטמינים ומינרלים מסוימים בעלי חשיבות מיוחדת. זאת מאחר שבתקופה זו כבר חלו התפתחויות חשובות בעובר. בסוף השבוע ה-12, למשל, מעוצב התינוק כמעט לחלוטין – כל המערכות והאיברים ובכללם גפיים, שרירים ועצמות, נמצאים במקומם.


 מחקר שפורסם בירחון  American Journal of Epidemiology מעלה כי שימוש במולטי – ויטמינים קרוב למועד ההתעברות יכול להפחית משמעותית את הסיכון לחלות ברעלת הריון – בעיקר בקרב נשים שלא סבלו מעודף משקל לפני ההריון. ממצאי המחקר הראו כי נשים שאינן סובלות מעודף משקל לפני ההריון ונוהגות ליטול מולטי –  ויטמינים בתדירות של לפחות פעם בשבוע לפני ההתעברות ומשך שלושת החודשים הראשונים של ההריון, מפחיתות את סיכוייהן לסבול מרעלת הריון ב-71 אחוז לעומת נשים שאינן נוטלות מולטי –  ויטמינים בתקופה זו. במסגרת המחקר Pregnancy Exposures and Preeclampsia Prevention, שנערך בין השנים 1997-2001, ראיינו החוקרים  1,835 נשים המצויות עד השבוע ה-16 להריונן. אחת השאלות שהוצגו נקשרה במידת השימוש במולטי – ויטמינים  או בוויטמינים פרה נטליים בששת החודשים שקדמו לראיון.


 מחקר נוסף שהתפרסם בירחון   Pedlatrics   הצביע בבירור על הקשר בין נטילת מולטי –  ויטמינים לפני ובמהלך ההריון לבין בריאות הילוד. המחקר העלה כי הסיכון לטרנספוזיציה (לב הממוקם בצדו הימני של החזה) אצל הילודים פחת ב-64 אחוז בקרב אמהות שנטלו מולטי ויטמינים במהלך תקופת הריונן. החוקרים ציינו במסקנותיהם כי נטילת תוספת ויטמינים ומינרלים עשויה למנוע מומים מולדים נוספים.


 


מסתבר שנטילת תוספי – תזונה לפני ובמהלך ההריון אף מובילה להפחתת הסיכון להתפתחות גידולים מוחיים. מחקר חדש שפורסם בגיליון ספטמבר האחרון של Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention, עולה כי אמהות הנוטלות תוספי – תזונה נחשפו פחות לסיכון של התפתחות גידולים מוחיים מסוג Medulloblastoma או PNET (Primitive NeuroEctodermal Tumor) בילדיהן. על פי ממצאי המחקר, נטילת תוספי – תזונה משלב מוקדם מאוד של ההריון – עוד לפני שמרבית הנשים ידעו כי הן הרות – מנעה התפתחות מומים מסוג Spina Bifida ומומים אחרים מסוג Neural Tube Defects . בסיום המאמר צוין כי לאור ההשפעה המגנה של המולטי – ויטמינים מפני מומי Neural Tube Defects, מייעצים מוסדות הבריאות האמריקניים לכל הנשים הפוריות לצרוך תוספי – תזונה הכוללים חומצה פולית. זאת גם אם אין בכוונתן להרות.


 השלמות תזונתיות בתקופת ההריון


 


פרנטל לנשים הרות ומניקות –  Multi Vitamin Prenatal


 


פרנטל הינו  מולטי ויטמין שפותח במיוחד על ידי חברת “סולגאר” כדי לספק לנשים הרות ומניקות את הפתרון המקיף והאולטימטיבי לחסרים  הנוצרים בגוף במהלך ההריון. בתהליך פיתוחו של מולטי -ויטמין זה, המבוסס על טהרת המרכיבים הטבעיים, יישמו מדעני החברה את ממצאי המחקרים תוך התחשבות בצורכיהן המיוחדים של האמהות לעתיד. זאת הן מבחינת המינונים הדרושים מכל רכיב והן מבחינת הצורה הביוכימית שלו.להלן מרכיבי הפרנטל :


Gentle Iron


צורה פטנטית של ברזל, המאפשרת ספיגה יעילה במיוחד של פי 4 מברזל רגיל. זאת ללא תופעות הלוואי האופייניות לתכשירי ברזל רגילים, כגון  אי-נוחות במערכת העיכול, כאבי בטן, שלשולים ועצירות. הברזל דרוש ליצירת תאי דם אדומים ולהובלת חמצן לרקמות. הוא גם חיוני למניעת אנמיה, העלולה לגרום פיגור שכלי אצל התינוק. לכן נטילת תוספת ברזל הינה בעלת חשיבות מיוחדת כשמדובר בנשים הרות ומניקות. 

Calcium & Magnesium Citrate

מחקרים שבדקו את נושא צריכת הסידן בקרב נשים בגיל הפריון, הראו שרמת הסידן הנצרכת על ידי נשים אלה אינה גבוה די הצורך כדי לאפשר מהלך הריון תקין. החוקרים המליצו לאותן נשים ליטול תוספת של סידן בתקופה זו. מחקרים אחרים שבדקו את השפעת הסידן והמגנזיום על נשים בהריון, הראו כי תוספת מינרלים לתזונה מסוגלת להפחית תופעות של רעלת הריון בשיעור של  בין 60 ל-70 אחוז ואף למנוע יתר לחץ דם הריוני. מחקר נוסף שבדק את תופעת ההתכווצות ברגליים, הנוטה להחמיר במהלך ההריון, הצביע על חשיבותו הרבה של מגנזיום למניעתה.


 


עבודות מחקר שנעשו בנושא ספיגת הסידן והמגנזיום בתקופת ההריון הדגישו את העובדה שנשים הרות כמעט שאינן סופגות מינרלים אלו בצורתם האי-אורגנית – צורת המלח של  קרבונט או אוקסיד. המחקרים מעלים כי בשל כמות הסידן קרבונט הנמוכה, הנספגת על ידי אישה ההרה (5 אחוזים בלבד), קיימת סכנה ממשית להתפתחות יתר לחץ דם הריוני.


ייחודו של פרנטל בכך שהוא מכיל מינון גבוה של סידן ומגנזיום ציטראט (הצורה האורגנית). זוהי התצורה בעלת הזמינות הביולוגית הטובה ביותר.


 


Folic Acid   – חומצה פולית במינון גבוה של 800 מק”ג המתאים לתקופת ההריון.


 


Zinc Chelate /Gluconate   – מחקר שהתפרסם בירחון   Jama נמצא שנשים שלא נטלו תוספת אבץ בתקופת ההריון, ילדו תינוקות בעלי משקל נמוך והיקף ראש קטן. החוקרים הדגישו במסקנותיהם את החשיבות הרבה הנודעת למתן תוספת אבץ במהלך תקופת ההריון. הפטנט הייחודי של חברת “סולגאר” המצוי בפורמולת פרנטל – קשירת אבץ לחומצות אמינו – מאפשרת ספיגה והטמעה יעילות במיוחד של חומרים אלו בגוף האישה בתקופת ההריון. 


 


Chromium – כרום חיוני לניצול סוכר בגוף כאשר מחסור בו עלול לגרום להופעת סוכרת. במקרים רבים של סוכרת הריונית נמצא כי רמות הכרום אצל האם היו נמוכות, בעוד שהעובר הצליח לשמר רמות כרום נורמליות.Selenium (Selenomethionine) – נוגד חמצון חשוב, החיוני לבניית המערכת החיסונית של העובר ולקיומו של הריון תקין ובטוח.


 


תוצאות אופטימליות תושגנה על ידי נטילת 3-4 טבליות פרנטל ביום. חלוקה זו מאפשרת ספיגה והטמעה אופטימליים של הרכיבים בגוף. ההרכב הייחודי של ויטמינים ומינרלים, ובמיוחד השילוב של סידן ומגנזיום ציטראט בפרנטל, מעניקים את התוספת הרצויה של מרכיבים אלו לנשים בהריון בכלל ובעיקר לנשים הסובלות מהקאות מרובות במהלך השליש הראשון להריונן הנחשב לתקופה קריטית.


 


תקופת השליש האחרון של ההריון כוללת את הכנת הגוף לקראת לידה, ובמהלכה נחוצים מזונות עתירים בברזל. בשלב זה גם מואצת העלייה במשקל, ויש לאגור שומן כהכנה לייצור החלב.


ככלל, לצריכת שומנים רוויים במהלך הריון יש חשיבות מיוחדת. בטרימסטר השלישי מוחו של העובר גדל במהירות רבה ביותר, ו-70 אחוז מהקלוריות שהעובר צורך בשלב זה מופנות לגדילת המוח. למען גדילה טובה זקוק המוח לחומצות שומן חיונית מסוג אומגה-3, והמקור היחיד לכך הינו גוף האם העושה זאת באמצעות חבל הטבור בזמן ההריון ועל ידי חלב – אם  לאחר הלידה. מכיוון שהעובר שואב את כל צרכיו מאמו, חייב גופה של האם לקבל אספקה כפולה של חומצות שומן.


ישנם מחקרים המלמדים כי ילדים שקיבלו כמות מוגברת יחסית של אומגה-3 דרך נוזל הטבור, ובהמשך דרך חלב אם, נהנים מהתפתחות בריאה (פחות אלרגיות ומחלות חיסוניות) ומאינטליגנציה גבוהה יותר יחסית לתינוקות שסבלו ממחסור באומגה-3. 


שלב ההנקה


חלב אם הינו הדבר הטוב ביותר עבור התינוק. ההנקה היא חוליה בלתי נפרדת מבניית הקשר הראשוני בינך לבין תינוקך, ומהווה המשך ישיר וטבעי להריון. מרבית המומחים ממליצים על התחלת ההנקה מוקדם ככל האפשר לאחר הלידה.


החלב הראשוני החשוב נקרא קולסטרום. הוא מזין, מגן מפני זיהומים, מסייע למניעת מחלות זיהומיות כגון צהבת ומחלות אחרות כגון סוכרת נעורים, מונע אלרגיות ואף משפר את התפתחות הילד הן ברמה הגופנית והן ברמה הקוגניטיבית. מומלץ כבר בימים הראשונים לתת לתינוק לינוק כמה שירצה, מאחר שהקולסטרום מיוצר בכמויות קטנות כל הזמן. כעבור מספר ימים החלב נוצר בנפח גדול יותר ויש תחושת מלאות בשד. חלב האם משנה את הרכבו בזמן הארוחה, ולכן יש לאפשר לתינוק לסיים בעצמו את היניקה משד אחד ואז להציע לו גם את השד השני. בארוחה הבאה כדאי להתחיל להיניק בשד שבו סיים את הארוחה הקודמת, או שלא ינק ממנו כלל. חשוב לדעת כי על התינוק לאכול לפחות שמונה פעמים ביממה, ויש להציע לו לינוק בכל פעם שיראה סימני רעב.  בכי הינו סימן מאוחר לרעב. אך אל לך לחשוש, ככל שהתינוק ישהה זמן רב יותר במחיצתך כך תלמדי להכירו ולהיענות לצרכיו טוב יותר ומהר יותר.


 


לסיכום


חווית ההריון והלידה היא מהחוויות הגדולות, המעצימות והמעשירות בחיינו.


זוהי תקופה של סערות רגשיות ושינויים פיזיולוגיים, אך גם של מרחבי אושר ושלווה. זוהי תקופה של חיבור, אהבה ועוצמות רגשיות שספק אם ניתן לחוות אותן בתקופות אחרות בחיים.


בין אם מדובר בהריון הראשון או הרביעי, חשוב מאד לאם – ומכאן גם לעובר – שתדע ליהנות מתקופה זו ולהפיק ממנה את המירב והמיטב.


 


תוספי – תזונה לתקופת ההריון וההנקה


שלב טרום-ההריון, ההריון עצמו ותקופת ההנקה, נחשבים לתקופות בהן ניכרת חשיבות מכרעת לתזונתה של האישה ולאורח חייה על בריאות הוולד.


מטבע הדברים, קיימת רגישות רבה לגבי תוספי התזונה וצמחי-מרפא והמינונים המותרים לנשים במהלך ההריון והנקה. במקרים רבים, נרתעות נשים הרות ומניקות מנטילת תוספי-תזונה להם הן זקוקות, עקב חוסר במידע. בטבלה זו ריכזנו את תוספי התזונה, צמחי-מרפא והמינונים המותרים לצריכה לנשים הרות ומניקות על-פי הספרות.


 מצב


רכיב /
צמחי מרפא


שלב


המלצה


הערות


העלאת רמות המוגלובין.


ברזל


היריון וחודשיים לאחר הלידה


פרנטל: 4 טבליות ביום, עם הארוחה, ובנוסף,


ברזל עדין: כמוסה ביום, עם הארוחה.


במצבים של רמות נמוכות במיוחד של המוגלובין, 2 כמוסות ביום עם הארוחה לתקופה מוגבלת. עם העלייה ברמות ההמוגלובין ניתן לחזור לכמוסה אחת.


 


מניעת מומים מולדים.


חומצה פולית


3 חודשים טרום ההריון, הריון והנקה.


חומצה פולית 800 מק”ג: טבלית אחת ביום עם הארוחה או פרנטל: 4 טבליות מכילות 800 מק”ג.


 


תת-תזונה של חלבון.


חלבון


הריון והנקה


Whey To Go אבקה או טבלית


0.8 גר’ חלבון לכל ק”ג משקל גוף, בהתאמה אישית במסגרת ייעוץ


חיזוק מערכת חיסון.


תמצית שורש אסטרגלוס


הריון והנקה


תמצית שורש אסטרגלוס: כמוסה אחת ליום,עם הארוחה


פרנטל: 4-2 טבליות ביום,עם הארוחה


 


חיזוק מערכת חיסון .


נשים הרות מעשנות.


ויטמין C


הריון והנקה


אסטרולה 500: כמוסה אחת ביום, עם הארוחה, או


ויטמין C-500: טבלית אחת  ביום ,עם הארוחה. ובנוסף פרנטל: 4-2 טבליות ביום, עם הארוחה.


אין ליטול ויטמין C לפני שינה- מעורר.


מניעת רעלת הריון.


לסובלות מבעיה במשק הסידן


סידן וויטמיןD


הריון והנקה


פרנטל: 4 טבליות מספקות 1,300 מ”ג סידן. או


 סידן ציטראט + ויטמין D:


 4 טבליות, מספקות 1,000 מ”ג סידן ו-400 יחב”ל  ויטמין D.


 


מניעת רעלת הריון.


מניעת התכווצויות שרירים.


מגנזיום


הריון והנקה


פרנטל: 4 טבליות מספקות 450 מ”ג מגנזיום. במקרים ספציפיים יש להוסיף טבלית  מגנזיום ציטראט: המספקת 200 מ”ג


 


מניעת סוכרת הריון ושומנים בדם.


כרום


הריון והנקה


כרום פיקולינאט 200 מק”ג: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחה


 


חיזוק מערכת החיסון.


פעילות נוגדת חמצון.


ויטמין E


הריון והנקה


ויטמין E טבעי 200 יחב”ל: כמוסה ביום , עם הארוחה


פרנטל: 4-2 טבליות ביום,עם הארוחה


 


התפתחות העובר והפעוט.


חיזוק מערכת חיסון .


 


לנשים הרות מעשנות.


אבץ


הריון והנקה


פרנטל:4-2 טבליות ביום, עם הארוחה. במקרים ספציפיים להוסיף אבץ פיקולינאט 22 מ”ג: טבלית ביום עם הארוחה


 


התפתחות תקינה של


המוח והעיניים אצל עוברים ותינוקות.


מניעת דיכאון לאחר לידה.


חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה- 3


הריון בעיקר טרימסטר שלישי חיוני בתקופת הנקה


DHA -100: 2-1 כמוסות ביום ,עם הארוחה, או


אומגה-3 700: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחה


 


מניעת סימני מתיחה בבטן.


למריחה על הפטמות.


ויטמין E נוזלי


הריון והנקה


ויטמין E נוזלי למריחה על-פני העור


שימוש חיצוני


פעילות תקינה של מערכת העיכול.


חיזוק מערכת החיסון .


אנטי-פטריתי.


פרוביוטיקה


הריון והנקה


כל תכשירי הפרוביוטיקה של סולגאר: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחה


אין לבצע שטיפות וגינאליות בזמן הריון!


חסר בויטמין B-12


ויטמין B-12


הריון והנקה


ויטמין B-12 1,000 מק”ג למציצה תחת הלשון: במצבי חסר, טבלית ביום למשך 3 חודשים ומעבר למינון תחזוקתי


 


בחילות


ג’ינג’ר


 (זנגביל).


P-5-P (ויטמין B6).


הריון


שורש ג’ינג’ר: 3-1 כמוסות ביום, עם הארוחה


P-5-P( ויטמין B6 ): טבלית אחת ביום,עם הארוחה


פרנטל: 4-2 טבליות, ביום עם הארוחה


 


טיפול ומניעת דלקות בדרכי השתן.


*חמוציות+


ויטמין .C


פרוביוטיקה.


הריון והנקה


חמוציות +C: 4-2 כמוסות ביום, עם הארוחה.


פרוביוטיקה כל התכשירים: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחה


אין לבצע שטיפות וגינאליות בזמן הריון!


עצירות.


פסיליום


טרימסטר שני ואילך


פסיליום :4-2 כמוסות ביום עם הארוחה. ניתן ליטול גם אבקת פסיליום.


יש להרחיק מנטילת תוספי-תזונה או תרופות ולהקפיד על צריכת נוזלים מספקת.


עיכול תקין.


אנזימי עיכול


הריון והנקה


Vegetarian Di Aid/


Di Aid: 3-1 טבליות ביום, עם הארוחה


 


הגברת ייצור חלב.


אספסת


הנקה


אספסת: 3-1 ביום עם הארוחה


 


הגברת ייצור חלב.


מניעת דימומים לאחר לידה.


סרפד


הנקה


תמצית סרפד תקנית SFP:


 2-1 ביום עם הארוחה


יש להקפיד על צריכת נוזלים מרובה


הגברת ייצור חלב


חילבה


הנקה


חילבה: 2-1 ביום, עם הארוחה


 


טיפול בדליות, ורידים, בצקות, קופרוז, טחורים.


ביופלבנואידים


הריון והנקה


ביופלבנואיד הדרים/קוורצטין קומפלקס: 2-1 ביום עם הארוחה. תמצית זרעי ענבים: 2-1 כמוסות ביום עם הארוחה. פיקנוגנול 30 מ”ג: כמוסה אחת ביום ,עם הארוחה


קוורצטין מכיל 500 מ”ג ויטמין C לא חומצי


טיפול באי-סבילות לחלב


לקטאז


הריון והנקה


לקטאז 3500: 2-1 טבליות למציצה לפני ארוחה המכילה מוצרי חלב.


 


פעוטות: חיזוק מערכת חיסון. פעילות תקינה של מערכת העיכול.


 מניעת שילשולים וגזים.


פרוביוטיקה לפעוטות


החל מגיל חודש


ABC Dophilus ללא לקטובצילוס: רבע כפית ליום


ללא לקטובצילוס


 


בברכה, אביטל הראל –  נטורופתית, תזונאית, חברת “סולגאר”


 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים