חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ארבעים אחוז מאלה הנושאים בגופם את נגיף הקורונה הם א-תסמיניים: האם הם המפתח להפסקת המגיפה?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

כאשר החוקרת Monica Gandhi מומחית למחלות זיהומיות מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, החלה לחקור את מוקדי התפרצות הנגיף החדש, היא הופתעה ממספר האנשים המודבקים בנגיף ללא כל תסמינים. בין השאר התמקדה במעון למחוסרי-בית בבוסטון, בו אותרו 147 נשאי הנגיף, כאשר 88 מתוכם היו בריאים לחלוטין.

 

מקרה בולט עוד יותר התגלה בחוות Tyson לגידול עופות למאכל בספרינגדייל, ארקנסו, בה 481 איש נדבקו בנגיף, מתוכם 95% היו ללא כל תסמינים.
ממצא מפתיע אף יותר התגלה בבתי כלא בארקנסו, צפון קרוליינה, אוהיו ווירג’יניה, בהם אותרו במשותף 3,277 אסירים ואנשי סגל מתוכם 96% היו ללא תסמינים.
במשך 7 חודשים נגיף הקורונה מטיל אימה על העולם כולו, עם למעלה מ 700 אלף מתים במחלה, אך Gandhi החלה לתמוה על המסתורין הגדולים יותר של עשרות מיליוני איש שנדבקו בנגיף מבלי דעת.
מה גורם לכך שרבים כל כך הגרים או עובדים בסמיכות לאנשים שלקו במחלה בצורה קשה, נותרו ללא תסמינים? האם מינון נמוך של נגיף שתקף את האחרונים, מבדיל אותם מאלה שחלו? האם זו גנטיקה המפלה בין 2 קבוצות הנדבקים? או שמא חלק מהנבדקים היו מראש עמידים לנגיף ולפעילותו, בניגוד להבנתנו?

 

מאמצים להבנת הרבגוניות של קורונה מתחילים להניב תוצאות, אם בהחשת הפיתוח של חיסון או תרופות כנגד הנגיף, או אפילו ביצירת מסלול של “חיסון עדר” בו מספר גדול של אנשים באוכלוסייה
ייפתחו גרסה מתונה של הדבקה בנגיף וכך יחסמו את התפשטותו ואת הפנדמיה לה הוא גורם.
לפי Gandhi, האחוז הגבוה של נדבקים ללא תסמינים מהווה פתח לתקווה במלחמה בנגיף. נגיף קורונה מתאפיין בפיזור לא שווה באזורי עולם שונים, וכן בהשפעה מועטה יחסית בילדים, אך בעיקר באחוז גבוה של אנשים מודבקים ללא תסמינים שעל פי ה-CDC המוערך ב-40%.
החוקרים ברחבי העולם בוחנים את תפקידם של תאי קולטן, דרכם חודר הנגיף לגוף, וכן לומדים את תפקיד הגיל והגנטיקה בתהליך ההדבקה.

 

חוקרים אחרים בוחנים את תפקיד מסיכות הפנים בהגנה מהדבקה בנגיף. התיאוריה שהניבה התלהבות גדולה ביותר בשבועות האחרונים היא האפשרות שחלק מהאנשים המסתובבים ביננו מחוסנים כבר באופן חלקי.
כאשר SARS-CoV-2 זוהה לראשונה ב- 31 בדצמבר 2019, אנשי הרפואה הגדירו אותו כנגיף “חדש “כיוון שזו הייתה הפעם הראשונה שסוג נגיף זה התגלה באנשים שלכאורה לא היו מחוסנים כנגדו קודם לכן.

אך כיום יש כבר ראיות מוקדמות וטנטטיביות שיתכן שהשערה זו לא הייתה נכונה לחלוטין.
היפותזה אחת הניזונה ממחקרים עדכניים רבים, היא שחלק מאוכלוסיית העולם מכיל כנראה הגנה חלקית מפני הנגיף, הודות לתאי זיכרון מסוג T המהווים חלק במערכת החיסון שלנו שחונכה לזהות פולשים ספציפיים. הגנה זו עשויה לנבוע מחסונים סטנדרטיים בילדות, או כמו שמציע מחקר שהתפרסם ב- Science בראשית אוגוסט השנה, הגנה זו יכולה להירכש ממפגשים קודמים עם נגיפי קורונה אחרים, כגון אלה הגורמים לשפעת רגילה.
השערה אחרונה זו עשויה להסביר באופן פוטנציאלי מדוע חלק מהאנשים מצליחים להתחמק מפגיעתו של הנגיף, ואינם מגיעים כלל לשלב של תחלואה משמעותית, זאת על פי דעתו של ,Francis Collins המנהל הרפואי של מכוני הבריאות הלאומיים (NIH) במרילנד, בבלוג שהוא פרסם ב-8 באוגוסט.

 

גם Hans-Gustaf Ljunggren ממכון קרוליסקה היוקרתי בשוודיה, ועוד חוקרים אחדים בעיקר מאירופה, הציעו שחסינות הציבור לנגיף קורונה, יכולה אף להיות רחבה יותר ממה שהוסק ממחקרים סרולוגיים. בקהילות המתגוררות בברצלונה, בוסטון ובעיר Wuhan הזכורה לרע וערים גדולות אחרות, כמות האנשים הנושאים בדמם נוגדנים כנגד הנגיף ולפיכך הם מחוסנים כנגדו, קטן מ 10% מהאוכלוסייה הכללית. אך אם האחרים באוכלוסייה זו נהנים מהגנה חלקית על ידי תאיT הדבר יעלה את החסינות של אוכלוסייה זו באופן ניכר.
אחדים מהמומחים מתייחסים למגמות מפתיעות באפידמיולוגיה של הנגיף, כגון ירידה ניכרת שהייתה בשעתו, אם כל לא כל כך נכונה היום( בהדבקה בנגיף בשוודיה, בה לא הונהג סגר או חובת עטית מסיכות, לעומת זאת שיעורים ניכרים ביותר של הדבקה בשכונות העוני של Mumbai, אך עם שיעורי תחלואה רצינית נמוכים, ותמהים האם מדובר בחסינות קודמת לנגיף.

 

אך Anthony Fauci המומחה האמריקאי מספר 1 של מחלות מדבקות, טוען שכל התיאוריות הללו אינן בשלות, אם כי גם הוא מסכים לכך שלפחות חסינות חלקית הקיימת מראש במספר אנשים היא אפשרות שלא ניתן לשלול.
Fauci מסכים שכמות הנגיף (inoculum) שאנשים שונים נחשפים לה, היא הגורם המהותי ביותר הקובע את השוני ברמת התחלואה לה גורם הנגיף, אך הוא מוסיף שגיל, חוסן גופני וסטאטוס הבריאות של פרטים שונים, הם גורמים הקובעים אם המודבק יהיה ללא תסמינים או שמא ימות במחלה.
Fauci גם אינו שולל שיהיו כאלה עם מחלה קלה בטווח הקרוב, שיסבלו בהמשך הזמן מתחלואות שונות שאותם לא חוו עד כה. הדבר מחייב על פי Fauci להמשיך לנהוג בשמירת מרחק בין-אישי, עטית מסיכות ללא פשרות גהות מוקפדת, עוד אמצעי זהירות.

 

מכונת הזיכרון החיסוני:

כותרות חדשותיות מנסות לקדם את הרעיון המבוסס על בדיקות-דם ש- 20% של קהילות אחדות בניו-יורק עשויות להיות מחוסנות כנגד הנגיף, 7.3% מהציבור בשטוקהולם מחוסנים כנגדו, בדומה ל 7.1% בברצלונה. נתונים אלה מגיעים מכּימוּת של נוגדנים בדם כנגד נגיף הקורונה, אך חוקרים מאמינים שדווקא תאי T הם בעלי חשיבות גדולה יותר במאבק כנגד הנגיף.

 

מחקרים עדכניים מצביעים על אפשרות שנוגדנים כנגד קורונה עלולים לשרוד בחלק מהנדבקים בנגיף רק למשך תקופה של 2-3 חודשים ,בעוד שתאי T והזיכרון החיסוני שהם נושאים אתם,עשויים לשרוד מספר שנים.
אחד המחקרים הראשונים על נגיף קורונה ותאי T פורסם במחצית חודש מאי בכתב העת Cell על ידי Sette וחב’ במכון La Jolla לאימונולוגיה בסן דייגו. חוקרים אלה בחנו דם שנלקח מאנשים שהתאוששו מהדבקה בנגיף קורונה, והשוו אותו לדגימות דם מקבוצת ביקורת של אנשים שלא נדבקו בנגיף, אשר תרמו מדמם לבנק הדם בשנים 2015-8. החוקרים הופתעו למצוא שב 40-60% מדגימות הדם שנתרמו טרם הגעת הקורונה, נמצאו תאי T שכבר זיהו את הנגיף.SARS-CoV-2 קבוצות מחקר ממוסדות אחרים, אף הם מדווחים על ממצאים דומים.
מחקר מהולנד מצא שתאי T הגיבו לנגיף ב 20% מהדגימות שנבדקו בגרמניה, 34% מתאי T הגיבו בצורה דומה, ואילו בסינגפור ממצא זה נמצא בלא פחות מ- 50% מהדגימות. קבוצות החוקרים השונות, העלו את ההשערה שהממצא האחרון נובע מחשיפה קודמת לפתוגנים דומים.

 

יתכן שבאופן מקרי SARS-CoV-2 הוא חלק מקבוצת נגיפים גדולה, ששני נגיפים מתוכה SARS ו-MERS, גרמו בשני העשורים האחרונים להתפרצויות קצרות יחסית מוגבלות בהיקפן, והמיתו מספר קטן יחסית של נדבקים.
ארבעה וריאנטים נוספים של נגיפי קורונה הגורמים לשפעת “רגילה” מבקרים אותנו מדי שנה, עם תסמינים קלים, וריאנטים המכונים על ידי Sette כ-“בני דודים פחות מנוולים מאשר SARS-CoV-2″.
ב- 11 באוגוסט, פרסמו Sette וחב’מחקר נוסף ב- Science  בו הם מספקים ראיות לכך שתגובות תאי T יכולות לנבוע מה”זיכרון” שהותירו בהם נגיפי קורונה הגורמים לשפעת. לדבריו של Sette מערכת החיסון היא בייסודה “מכונת זיכרון” הזוכרת ומשיבה מלחמה באופן יעיל .חוקרים אלה מציינים במאמרם האחרון שהתגובה החיסונית החזקה ביותר היא כנגד חלבוני ה-spike, אותם זיזים דרכם הנגיף עושה דרכו לתאים, מה שמדגיש את החלשת ההדבקה על יד הנגיף.

 

חיסונים בילדות:

החוקר Andrew Badley איש Mayo Clinic במינסוטה, מקדיש את מחקריו להשפעות האפשריות של חיסונים המספקים הגנה מפני הנגיף, במעקב אחר 137,037 מטופלים שחוסנו כנגד פתוגנים שונים וההדבקה האפשרית בקורונה.
היה מידע רב-שנים שחיסון כנגד smallpox (אֲבַעְבּוּעוֹת שְחורוֹת) כדוגמה, סיפק הגנה בפני חצבת ושעלת.
כיום, מספר חיסונים שגרתיים נלמדים שמא הם יכולים לספק הגנה צולבת (cross protection) כנגד SARS-CoV-2. התוצאות היו מפתיעות: שבעה סוגי חיסונים שניתנו שנה, שנתיים או אף 5 שנים בעבר, הביאו להפחתה בשיעורי ההדבקה עם נגיף קורונה החדש. שני חיסונים סיפקו השפעה חזקה במיוחד: אנשים שחוסנו כנגד דלקת ריאות (pneumonia) בעבר הקרוב היו בסיכון מופחת ב- 28% מהדבקה בנגיף הקורונה, ואילו אלה שחוסנו כנגד נגיף polio היו בסיכון מופחת ב 43% – להידבק בנגיף הקורונה.
אנשי חברת nference לייצור חיסונים בחנו אפשריות רבות נוספות להסבר ההפחתה בסיכון להידבק בקורונה על סמך חיסונים קודמים, ולא מצאו כל קשר להבדלים גאוגרפיים, אתניים, דמוגרפיים, ותחלואות אחרות.

 

גנטיקה וביולוגיה:

Alkis Togias איש NIH מתמקד במחקריו באוכלוסיית הילדים והצעירים הנפגעים יחסית קלות מהדבקת קורונה. הוא בוחן דווקא את הקולטן ACE2 דרכו עושה הנגיף את דרכו אל תוך הגוף, ושואל האם יש משהו המייחד קולטן זה בילדים, באנשים בריאים. קולטני ACE2 מתפקדים בשמירה על לחץ-דם תקין ויציב.
נגיף קורונה החדש נצמד לקולטן זה, חודר לתא ומתחיל להתרבות.
חברות פרמצבטיות מנסות להפחית את מספר הקולטנים הללו, או מנסות לשכנע את הנגיף החדש להיקשר לתכשירים שהן מייצרות, במקום להיקשר לקולטן עצמו.
Togias העלה את השאלה האם ילדים מבטאים באופן טבעי את הקולטן ACE2 באופן שמונע או מפחית את קישור הנגיף אליו .
חוקר זה מצא שלפחות בקבוצת ילדים אחת, אלה הסובלים מאסתמה או אלרגיות אחרות, ישנם ממצאים רלוונטיים. בילדים האחרונים, מספר קולטני CE2A נמוך יותר, ונראה שלמרות המצופה לגבי נגיף הגורם להפרעות נשימה, דווקא ילדים עם אסתמה נראו פחות חשופים למצוקות שגורם נגיף הקורונה.
Togias עוקב כעת אחר 2,000 משפחות בארה”ב בהמשך למאמציו להבין מדוע גיל צעיר ואסתמה הם פרמטרים המפחיתים את מוראות הקורונה.

 

מסיכות פנים:

החוקרת Gandhi מקליפורניה, הבחינה בממצא ההתנהגותי המעניין, לפיו אלה המקפידים לעטות מסיכות פנים, שייכים לקבוצה עם האחוז הגבוה ביותר של מחלה א-תסמינית. מעניינים במיוחד הנתונים משתי הספינות ששמם עלה בהקשר למגיפת הקורונה. בספינת ה cruize האמריקנית Diamond Princess בה לא נעשה שימוש במסיכות פנים והנגיף “הסתובב חופשי” 47%  מהנבדקים היו א-תסמיניים.
לעומת זאת, בספינת ה- cruise הארגנטינאית שהובילה מטיילים לאנטרקטיקה, בה היכה נגיף במחצית חודש מרס ואשר בה ניתנו מסיכות ניתוח לכל המפליגים, ומסיכות N95 לאנשי הצוות 81% היו א-תסמיניים.
באופן דומה, שיעורים גבוהים של הדבקה א-תסמינית, תועדו ביחידות דיאליזה בילדים במדינות אינדיאנה, אורגון ומיסורי, בהן הייתה הקפדה גדולה על עטית מסיכות. גם בארצות כסינגפור, צ’כיה וויאטנאם, בהם הייתה הקפדה גבוהה יחסית בעטיה של מסיכות פנים, אחוז ה מקרים הא-תסמיניים נמצא גבוה יחסית.

 

הספרות המדעית על מינון הנגיף המדביק החלה כבר בשנת 1938, כאשר חוקרים החלו מוצאים ראיות שמספר חלקיקי הנגיף התוקפים אותנו קריטי לשאלה בדבר הסיכון לחלות במחלה. במחקר שהתפרסם באוגוסט השנה ב- Journal of General & Internal Medicine ציינה Gandhi שבמספר התפרצויות בראשית הפנדמיה הנוכחית כאשר רוב האנשים עדיין לא עטו מסיכות 15%, מהנדבקים היו א-תסמיניים, אך מאוחר יותר, כאשר אנשים החלו לעטות מסיכות, שיעור המקרים ה-א-תסמיניים הגיע ל- 40-45%. מסקנתה היא שמסיכות פנים אינן רק מספקות הגנה לאחרים, אלא אף מגינות על עוטי המסכות עצמם.

 

לסיכום, קורונה אינה עומדת להיפרד מאתנו במהלך 2020, והלוואי שניוושע ממנה בשנת 2021. ועצות “הסבתא” על שמירת מרחק, מסיכות פנים וגהות טובה, תמשכנה להיות בתוקף עד שהנגיף SARS CoV-2 יניף דגל לבן.

 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.

 

16/08/2020
   לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים