חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אקנה קוסמטיקה וצרות נוספות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

“אקנה קוסמטיקה” וצרות נוספות..

“אקנה קוסמטיקה” הוא מושג רפואי וותיק המתאר הופעת פצעונים על הפנים אשר נראים כפצעי אקנה לכל דבר, פרט לעובדה אחת המבדילה אותם מפצעי בגרות רגילים- הגורם להופעתם. פצעי בגרות נגרמים בגלל נטייה גנטית, עליה בהפרשת שומן בעור, ליקוי בקרטיניזציה תקינה כמו גם זיהום חיידקי משני.
“אקנה קוסמטיקה” נגרמת ישירות משימוש מופרז בתכשירי טיפוח !

בשנים האחרונות אני רואה במרפאתי יותר ויותר נשים המגיעות אלי בשל הופעת פצעי אקנה על פניהן. מדובר בנשים אשר מזמן חצו את גילאי העשרים, השלושים ולעיתים גם הארבעים. בפיה כולן שגורה התלונה “לפתע החלו להופיע חצ`קונים..” חלקן לא סבלו מפצעי בגרות אפילו בנעוריהן וחלקן סיימו מזמן מסכת זו של “חצ`קונים” עם הפרידה מהתיכון. ואכן, הגעתן למרפאתי הן בהחלט סובלות מפצעי בגרות אופיינים, ממש כמו נערות מתבגרות. מאידך, רבות מהן יודעות לספר כי לאחרונה דווקא בזבזו “המון כסף” על מוצרי קוסמטיקה חדישים. ובכן, שימו לב, שימוש אינטנסיבי בתכשירי קוסמטיקה כמו גם בתכשירי איפור מסוימים, עלול בהחלט לגרום להופעת פצעונים, אפילו מוגלתיים ורציניים למדי.

ובכל זאת, השאלה הנשאלת תמיד, מהו טיפול “אינטנסיבי מדי” ומהו הטיפול הראוי לכל גיל ועור?
מסתבר כי נשים רבות בהתקרבן לגיל השלושים או סביבותיו, מתחילות להיות מודעות יותר לתהליך התבגרות עורן. עם התקדמות הגיל הביולוגי לקראת שנות השלושים ולאחר מכן, מופיע לו שינוי מזדחל בגוון העור. אחידותו נפגעת ואובד בהדרגה הברק האופייני כל כך לגילאי העשרה והעשרים המוקדמים (עד 24-25 בדרך כלל). שינוי זה המופיע בעור גורם לנשים רבות (וגם לגברים לעיתים..) לנסות בכל מחיר להשיב את אותו זוהר נעורים. דחף זה מתגבר עד לממדי אובססיה לעיתים, במיוחד לאור הפולחן העכשווי סביב נעורים, תיקונים פלסטיים מאיימים והמראה האופנתי הנוכחי “טבעי ובוהק”.

ניסיון זה מביא רבות לנסות כל תכשיר חדש המופיע בשוק. כל פעם בציפייה המחודשת שהנה, הנה, הקרם הבא הוא זה שיחולל את השינוי, את המהפך. נשים רבות גם סבורות כי אם יתחילו לטפל מוקדם בעורן בתכשירי קוסמטיקה המתהדרים במושג “קרם אנטיאג`ינג” הן תצלחנה להימנע מהתהליך הבלתי נמנע של הופעת סימני הגיל בפניהן בגילאים מבוגרים יותר, או שאולי תחזורנה אפילו למראה העשרה שלהן. ובכן, לידיעתכן וידיעתכם, זה פשוט לא עובד ככה..

קרמים אשר מיועדים – אפילו לדברי יצרניהם, לעורות מבוגרים (יבשים ומדולדלים) אינם מתאימים לעיכוב הזדקנות בעורות צעירים. הם עשירים מדי, פעילים מדי ומכילים חומרים רבים העלולים לפעול כמגרים בעורות צעירים. חלק מהחומרים הנפוצים בתכשירי קוסמטיקה לעור מבוגר, כמו למשל פרפינום ליקווידום, ביסווקס, פטרולטום, לנולין ועוד, משמשים כקומדוגנים (מחוללי פצעים) מובהקים. גם תכשירי קוסמטיקה המתהדרים בהבטחה “אינו גורם לקומדונים” אינם תמיד יכולים לעמוד בהבטחה זו במיוחד בארצות חמות כשלנו ובעורות מעורבים וצעירים.

בנוסף, חלק מהחומרים הפעילים האחרים עלולים לגרום לדלקות בעור אשר גורמות למעשה להאצה בהזדקנות העור (על ידי עליה בייצור הרדיקלים החופשיים) כמו גם גורמות לעיתים לדלדול בהתחדשותו הטבעית ופגיעה בייצור העצמי של חומרי סיכה ורקמת חיבור (חומצה היאלורונית, סבום ואפילו עיכוב השלת תאי קרן מתים).

גם שימוש ב”סרומים” קוסמטיים עלול לגרום לנפיחות בפנים (במנגנון של אגירת נוזלים), נפיחות אשר אולי מועילה לעור קמוט ומדולדל אך לפנים צעירות גורמת דווקא למראה מבוגר ותפוח יותר.

בעיה נפוצה אחרת היא שימוש שגוי בקרמים לעיניים, כמו למשל, מריחתם בלילה לפני השינה או מריחתם על פני עפעף תחתון עד לצינורית ניקוז הדמעות המהווה אחד הגורמים העיקריים (!) לתפיחות האופיינית מתחת לעיניים (שקיות), המריצה מטופלות כה רבות אלי.

שימו לב, לעיתים הטיפול היעיל ביותר בשקיות מתחת לעיניים אינו הג`ל היקר ביותר שיצא לאחרונה ומבטיח “הפחתת נפיחות” אלא פשוט להפסיק לשבוע מריחת כל קרם קוסמטי באזור! מאידך, אפשר ורצוי אפילו לדאוג לטיפוח העור בכל גיל, תשומת לב לעניין זה אכן יכולה להשפיע על אופן התבגרות פנינו, אולם יש לדעת לבחור את המוצר ולהקפיד על דרך השימוש בו.

המלצתי כיום היא להתחיל כבר מגילאי העשרים המאוחרים לטפל בעזרת תכשירים המבוססים על חומצות אלפא וביטא הידרוקסי (לי כיום יש העדפה ברורה דווקא לחומצות מסוג ביטא) ורצוי כאלה הניתנים במרשם רופא ומותאמים בהרכב החומצות שלהן באופן אישי למצב העור, גילו וצבעו.

מגילאי השלושים וחמש ואילך ואו בצעירים יותר הסובלים מעור שמן או מצלקות אקנה ישנות, אפשר כבר להתחיל בנוסף גם לשלב בתכשירים אלה ריכוזים מתאימים של חומצה רטינואית-חומצת וויטמין A. שילוב זה של חומצה רטינואית (שימו לב, לא מדובר על רטינול) יחד עם חומצות מסוג ביטא ואלפא הידרוקסי מחוללים תוך ימים שינוי מרחיק לכת בעור. חומרים אלה מחזירים את הברק הבריא לעור, ברק אשר אינו נובע משומניות אלא מעור “ממורק” ומתוח כמו גם מסייעים באופן דרמטי בהבהרת העור וכתמי פיגמנטציה. תכשירים אלה גם גורמים בנוסף לאיזון בהפרשת השומן בעור כמו גם מניעת היווצרות “ראשים שחורים” ופצעונים חדשים. לאורך זמן, חומרים אלה הם גם היחידים שהוכחו מעל לכל ספק כמזרזים בניית סיבי קולגן חדשים, גורמים לעליה בייצור החומצה ההיאלורונית, מחליקים צלקות, כמו גם מתקנים נזקי שמש ישנים.

עם זאת חשוב לציין, כי גם בתכשירים אלה, יש להקפיד מאוד על הוראות השימוש. שימוש מופרז בריכוזים גבוהים של תכשירים אלה ללא הכנה של העור בעזרת “תכשירי הכנה” בריכוזים נמוכים יותר, עלול לגרום לגירוי כמו גם להופעת קילוף תמידי בעור. תופעה זו של אודם וקילוף אינה תופעה תקינה בשום אופן ומעידה על שימוש באינטנסיביות רבה מדי בתכשירים בעלי ריכוז גבוה מדי. וגם במקרה זה הנזק עלול לעלות על התועלת! וכמובן, יש תמיד לזכור, כי עם תחילת השימוש בתכשירים משולבים אלה ( חומצות אלפא וביטא וחומצה רטינואית ) אין לשזף את עור הפנים.

ובכן לסיכום, כל אלה מבינכם, אשר החלו לאחרונה להיות מוטרדים מחצ`קונים המופיעים לפתע, או שאתם קמים כל בוקר עם פנים נפוחים ו”שקיות” מתחת לעיניים, חשבו לרגע, באיזה תכשיר טיפוח אתם משתמשים?
האם אתם באמת זקוקים לו, או שהאריזה, הריח וההבטחות על האריזה עשו את שלהם עליכם?
האם אתם יודעים מה אתם מניחים על פניכם?
האם תכשיר זה מתאים לכם בכלל?
האם אתם צריכים את זה?!

בברכה,
ד`ר אודי בר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים