חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אקנה – לא רק אצל מתבגרים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אקנה – לא רק אצל מתבגרים

חלק ראשון

ד”ר מיכל לזרוביץ N.D

רקע:
Acne vulgaris היא הפרעת העור השכיחה ביותר בארה”ב (17 מיליון אמריקאים), כ- 10% מכלל הביקורים אצל רופא ראשוני, ומעל 4.8 ביקורים אצל הרופאים פר שנה. מאופיינת בהופעת פצעים מוגלתיים, המלווים לעיתים קרובות בדלקת, בעיקר, באזור הפנים והגב.Prevalence (שכיחות) הקומדונים (זקיקים מוגדלים המלאים בחלב שומני ובבקטריות) בזמן גיל ההתבגרות מגיעה ל –100%, למעשה, 90% מהנערות ו – 100% מהנערים סובלים מצורה כלשהי של אקנה בזמן ההתבגרות.

אקנה יכול להשפיע בכל קבוצות הגיל, מתינוקות ועד לאנשים מבוגרים. יש עלייה במספר האנשים מעל גיל 25 (שסובלים מהתפרצות מאוחרת או אקנה עיקש). אקנה מופיע אצל כ – 8% מבני 25-34 ואצל 3% מבני 35 – 44 . לצערנו, נקבוביות מורחבות אינן נחלתם של הצעירים בלבד. הנקבוביות של אנשים בכל הגילאים יכולים להתרחב במידה והן נחסמות (למשל על ידי תאים מתים, איפור, לכלוך, הזעה, חשיפת יתר לשמש ועודף שומן). ובכלל, עם הגיל, הבלוטות הגורמות לזיעה ולשימון העור מתחילות לעבור תהליך אטרופיה (ניוון). העור נעשה יבש יותר אך במקביל גם נעשה חשוף יותר לאקנה במידה והנקבוביות נעשות עמוסות. חשוב כי מטפלים יתייחסו לבעיה זו כי יש לה השלכות פסיכולוגיות על האנשים (בושה, דימוי עצמי נמוך, חרדה ואפילו אפשרויות תעסוקה).

פתוגנזה:
מדובר במחלה על רקע מולטי פקטורילית. גורמים חיצוניים, מטבוליים, תורשתיים וכמובן הורמונליים.
מכל מקום נראה כי קיימים 5 פקטורים עיקריים:
• Hyperkeratosis – עודף ייצור של קרטין בתאי העור
• עלייה בייצור סבום
• נוכחות החיידק acnes Propionibacteriumבתוך הזקיקים
• דלקת
• רמת ההורמונים האנדרוגניים, בעיקר, רמת ההידרו-טסטוסטרון.

אקנה היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השערה. בעור תקין בלוטות החלב נפתחות לתוך זקיקי השערות ומפרישות חלב דרך הנקבוביות אל פני העור. החלב משמש כחומר סיכה לעור ולשיער דבר השומר על גמישותם. הבלוטות הגדולות ביותר נמצאות באזורי הפנים, חזה עליון, גב עליון ועל הקרקפת. לכן אקנה מופיעה בעיקר בפנים, בחזה ובגב אך יכולה להופיע גם בקרקפת, זרועות ואף בעכוז. אקנה נקרא גם “סוכרת של העור”. יש בעיה של עודף מטבוליזם של סוכר בעור. בנוסף, יש בעיה בחילוף החומרים של אבץ. בהיעדר אבץ יהיה מצבור של עודפי אנדרוגנים, שהעיקרי הוא הדהידרוטסטוסטרון המגביר פעילות בלוטת חלב. אבץ מעכב את האינזים אלפא רדוקטאז שהופך טסטוסטרון לדהידרוטסטוסטרון.

האקנה יכול להופיע בדרגות חומרה שונות, מפצעון קטן בודד ולעיתים רחוקות ועד לכמויות גדולות של מיגולים (פצעונים עם מוגלה) על המצח, הלחיים, הסנטר החזה והגב. ככל שמספר המיגולים גדול יותר קיים סיכון גבוה יותר לריפוי עם צלקות וכתמים.
הסיבה העיקרית לאקנה המופיעה מגיל ההתבגרות ואילך, היא פעילות יתר וחסימה של בלוטות החלב של העור. בגיל ההתבגרות עקב הפעילות המוגברת של הורמוני מין גבריים (קיימים גם בגברים וגם בנשים) המכונים אנדרוגניים (שהעיקרי הוא הדהידרוטסטרון) המגבירים פעילות של בלוטות החלב המייצרות כמות גדולה של החלב (sebum).

בשלבים הבאים יצוצו פצעים המתחילים להתהוות בגלל חסימה בחלק העליון של התעלה המפרישה סבום רב ובגלל ייצור קרטין עודף וסתימת פתח התעלה. במצב כזה קיים שגשוג של החיידקים המזיקים ונוצר תהליך דלקתי, הנראה כראש לבן מלא מוגלה. כאשר החלק העליון של הקומודון חשוף לאוויר הוא מתחמצן ומשחיר ויוצר “נקודה שחורה”. דלקת שאינה מטופלת, עלולה לגרום לנזק בתאים מסביבה ולגרום לצלקות שנשארות למשך שנים רבות על פני העור ופוגעות במראה האסטטי שלו.

דלקת של בלוטות חלב יכולה להופיע בצורות שונות:
דרגה ראשונה: קומודון סגור/ראש לבן, קומודון פתוח/ראש שחור.
דרגה שני: פצעון או פצעון המכיל מוגלה ונקבוביות חסומות. הפצעון הופך למוגלתי בגלל חיידקים הנמצאים על פני העור ומזהמים את הפצע.
דרגה שלישית: דלקת נרחבת בעור המתבטאת בהרבה פצעונים מוגלתיים והמשך התפתחות קומודונים שחורים ולבנים.
דרגה רביעית: ציסטות (בליטות גדולות ואדומות הנמצאות מתחת לפני העור וגורמת לכאב). במצב בו הנקבובית נסתמת לחלוטין וחלב שנוצר בבלוטה אינו יכול להשתחרר החוצה נוצרת הציסטה. החלב המצטבר נשפך לרקמות מסביב וגורם לדלקת עמוקה, אשר יכולה להותיר צלקת לאחר הריפוי.

הגורמים המביאים להחמרת האקנה
* רמה גבוהה של טוקסינים (רעלנים) בדם שנספגו ממערכת העיכול יכול להחמיר מצב שלאקנה.

* זיעה: אין הוכחות כי היגיינה לקויה מובילה לאקנה אם כי ברור כי היגיינה טובה עוזרת בשמירה של עור בריא. אחד הגורמים העיקריים להתפתחות פצעי אקנה, היא הזיעה המצטברת על פני העור ומחמירה את החסימה של הנקבוביות מהן מפרישות בלוטות החלב. קצב ייצור החלב בנקבוביות העור גדל בחום ולכן אצל ספורטאים או העוסקים בפעילות גופנית ניתן לראות את הנגעים בעיקר בגב, בחזה, בעכוז ובירכיים ופחות בפנים.

* תזונה: רוב הרופאים אינם מקשרים בין אקנה לתזונה. יש להדגיש, כי התגובה למוצרי מזון שונה מאדם לאדם. ההנחה הרווחת, כי מאכלים כגון שוקולד, אגוזים, גבינה צהובה, מטוגנים וכד` עלולים להחמיר אקנה, לא הוכחה, אך עדיין מומלץ לשמור על תפריט מאוזן.

* גלולות למניעת הריון: תלוי בסוג הגלולה. גלולות שהמרכיב הדומיננטי שלהם אסטרוגן יכולות לשפר מצב של אקנה. פרוגסטין עם פעילות אנדרוגנית יכול להחמיר מצב של אקנה.

* תרופות: כגון סטרואידים, תרופות אנטי שחפתיות, אנטי דיכאוניות (ליטיום), תרופות אנטי אפילפטיות

* קוסמטיקה: להימנע ממוצרים שומניים מידי המכילים לנולין ווזלין. להימנע ממוצרי קוסמטיקה באיזורים המועדים לאקנה. אם משתמשים במייק-אפ מומלץ בהיפואלרגני וללא ריח.

* מתח נפשי: מתח נפשי יכול להחריף את האקנה בעיקר בקרב נשים צעירות.

* צבירת נוזלים: צבירת נוזלים לקראת המחזור החודשי עלולה להחריף אקנה.

* שפשוף מוגזם של הפנים עלול לגרום לפתיחה של זקיק השערה החסום ולהתפשטות הדלקת לאזורים חדשים. מומלץ לכן לרחוץ את הפנים בעדינות פעמיים או שלוש ביום בסבון נאוטרלי ובעל פעילות אנטי דלקתית. (סבון אנטי ספטי).

* עישון – מעשנים נוטים לפתח יותר מיקרים חמורים של המחלה.

אפשר לטפל באקנה בשיטות קונבנציונליות וכמובן שימוש ברפואה המשלימה כגון צמחי מרפא, שמנים אתרים, הדרכה לתזונה נכונה, תוספי מזון ומוצרים קוסמטיים טבעיים מותאמים. ללא טיפול תתכן התפתחות דלקת קבועה, תוך כדי גרימת נזק בלתי הפיך לעור, המתבטאת בחריצים, סדקים וקמטים.

שיטות הריפוי הקונבנציונלי מבוססות על :

סוג הטיפול נקבע על פי חומרת האקנה.
באקנה קלה ובינונית הטיפול המקובל הוא בעזרת תכשירים לשימוש חיצוני. בתכשירים לטיפול מקומי (חיצוני) המרכיב החשוב הוא המרכיב האנטיביוטי. יש המשלבים טיפולים ע”י תכשירים למריחה מקומית כמו ה- oxy ודומיהם שפותחים את פתחי בלוטות החלב ומפחיתים את כמות החיידקים בתוכם.

בשנים האחרונות קיים שימוש המבוסס על נגזרת של ויטמין A. ויטמין A משפיע על צמיחה תקינה של תאי העור, מונע היווצרות של פקק בתוך הצינורית של בלוטת השומן ובכך מקטין את הדלקת. ויטמין A גורם גם לקילוף קל של שיכבת העור העליונה, מסייע לריכוך ולהסרת ראשים שחורים ולבנים וליצירת עור חלק ואחיד יותר.
באקנה קשה, יהיו רופאים שיוסיפו Roaccutane. תרופה זו שמקורה בוויטמין A גורמת להקטנת בלוטות החלב המורחבות אצל הסובלים מאקנה קשה ועל ידי כך מביאה לשיפור משמעותי ביותר גם במצבים הקשים ביותר. תופעות הלוואי השכיחות של הטיפול ברואקוטן הוא יובש ומעט קילוף עור סביב השפתיים והציפורניים שחולפים עם גמר הטיפול. מומלץ לבדוק את רמת השומנים בדם ואת תפקודי הכבד כל חודש בזמן נטילת התרופה. אם פצעי בגרות הם בדרגה בינונית או קשה ואינם מגיבים לטיפול המקומי כדאי לשקול טיפול בתרופות הנלקחות דרך הפה (אנטיביוטיקה בעיקר ממשפחת הטטראציקלינים הניתנת דרך הפה).

טיפול חיצוני באקנה:
*לשטוף את המקום הנגוע פעמיים ביום עם סבון ניטראלי (או סבון שמכיל בנזואיל פראוקסיד כגון אוקסי 5). אין צורך לשפשף.
*להקפיד לחפוף את הראש באופן סדיר על מנת שלא יזהם את הפנים ולהימנע ממגע בפנים ובצוואר.

*להימנע מגילוח באיזור הפצעונים.
*לא לחטט בפצעים על מנת לא לגרום לצלקות

ובשבוע הבא על שיטות טיפול טבעיות באקנה.

להת`
ד”ר מיכל לזרוביץ N.D

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים