חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אפילפסיה ותזונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אפילפסיה ותזונה

חלק ג` – לחץ כאן לחלק א` – חלק ב` – לחץ כאן לחלק ב`

השימוש הקבוע בתרופות נוגדות עוויתות ופירכוסים ובשל החסרים התזונתיים הקורים בעקבות נטילתם, מחייבת תזונתם של חולי האפילפסיה, לכלול תפריט המכיל את רכיבי התזונה החסרים כגון: ויטמין D, ויטמיני ה- B כולם, אך במיוחד B12, חומצה פולית, B6 ו- B1 כולין וויטמין E. וכמו כן המינרלים: מגנזיום, מנגן.

ילדים הלוקים במחלת הנפילה בילדותם המוקדמת בגילאי שנתיים עד חמש שנים, טוב יעשה עבורם אם תפריטם יכלול דיאטה מעט שונה מהמקובל, אך נמצאה כמי שעזרה היכן שהתרופות לא עזרו להם,) אצל קבוצת ילדים בגילאים הנ”ל שהשתתפו במחקר) מצב המחלה אצל ילדים אלו היה קל והדיאטה הצליחה לגרום לכך שהתקפי העוויתות והפרכוסים יקרו לעיתים רחוקות יותר. על מנת להפיק תועלת מהדיאטה יש לשמור על יחס של 1:4 בין שומן פחמימות וחלבונים. כלומר שהתפריט יכלול כ- 80% שומנים הבאים מחמאה, שמנת, גבינות שמנות דברי מאפה עתירי שומנים וכו`. אם לילד התנגדות לאכול מאכלים עתירי שומן הרי שאפשר למהול בחלב, שמן ללא טעם הקרוי MCT המכיל שרשראות בינוניות של טריגליצרידים. דיאטה זו נקראת “דיאטה קטוגנית”, והיא אמורה לדבקים בה, לעזור במיתון ממשי של העוויתות והפרכוסים, בכך שרמת הקטונים הנוצרים מעיכול השומנים, עולה בגוף ובמח. תוצאות חיוביות של שליטה טובה יותר בהתקפים האפילפטים הושגה אצל משתתפי המחקר בתוך 10 ימים ל- 21 יום. במחקר אחר שנערך באוקספורד שבאנגליה, השתתפו כ- 22 ילדים אשר דרגת מחלתם הייתה קשה מאד ואשר קיבלו את “הדיאטה הקטוגנית”, תוצאות הדיאטה הראו,- שתוך פרק זמן של כשלושה שבועות חלה הטבה משמעותית של 90% בתכיפות ההתקפים.

סיבה נוספת להיווצרות התקפים של עוויתות ופרכוסים אצל חולי אפילפסיה היא תופעת ההבהובים וההבזקים בהחלפת ערוצים בטלוויזיה, משחקי מחשב שונים ופעלולי אורות חזקים ומהירים במסיבות, סרטים ומשחקי וידאו.

לא כל חולה אפילפסיה רגיש למשחקי האורות, אך רצוי שכל חולה כזה ידע שבמקום בו הוא נמצא עשויים להיות “משחקי אורות” בפעילות אותה הוא בא לבצע. כמו כן למחלת האפילפסיה דרגות חומרה שונות ואי אפשר בדרך כלל לאתר את המחלה ללא תסמינים חיצוניים כמו מצמוץ עיניים מהיר, רגישות יתר לאורות, בהייה (ממש היתקעות) ללא סיבה בנקודה מסוימת, נפילות ללא שליטה וכו` (לא כל תסמין כזה מעיד על מחלת הנפילה ויכול בהחלט לנבוע מסיבות אחרות לגמרי, אך יש לשים לב לשינויים בהתנהגות הילד/ה-נער/ה). בעת מחלות וירליות או חיידקיות אצל ילדים, רצוי תמיד להיבדק אצל רופא ולהיות במעקב, כמו כן תמיד לסיים את מנת האנטיביוטיקה אם וכאשר ניתנה כטיפול בדלקות גרון, אוזניים,סינוסים וכו` ובמיוחד בדלקת קרום המח.

גם למתח נפשי יש קשר בהופעת ההתקפים כאשר האדם כבר חולה במחלה. חרדת יתר ומתח נפשי גדול עשוי לעורר התהוותם של התקפים אפילפטיים, על כן על החולה לדאוג ל”פזר” מתחים נפשיים מיותרים ולדאוג לסילוקם. חיי נפש רגועים ושלווים בנוסף לדיאטה המכילה את כל מרכיבי המזון הדרושים עם דגש על שומנים נאותים לקיחת תרופות נגד עוויתות ופרכוסים (לפי המלצות הרופא המטפל) והשלמה אישית ונפשית עם נוכחות המחלה, יכולים לעזור לחולים אלו לחיות את חייהם כמה שיותר קרוב לחיים רגילים, פוריים ומהנים. אנשים רבים החולים במחלה זו הצליחו למצוא לעצמם תעסוקות הולמות לצרכיהם ולמצבם הפיזי וגם להתפרנס בכבוד. לבני המשפחה תפקיד חשוב ביותר ביכולת החולה לתפקד ולא לשקוע לתוך “בור שחור” של דיכאון ויאויש. עם עידוד תמיכה ואהבה יבחר החולה בחיים, ויגייס את כל משאבי נפשו על מנת לתת לחייו “טעם טוב” ולהצליח בהם.

בברכה,
אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים