Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אמא, הילד שמן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אמא, הילד שמן

אחד הקורבנות הגדולים של מגיפת ההשמנה, עליה דיברנו בחודש הקודם, הם ילדים.
מתוך מחקרים עולה כי כרבע מהילדים בארה"ב מוגדרים "שמנים", עליה ניכרת של כ – 20% בעשור האחרון בלבד.

ממחקר שנערך בבריטניה אנו למדים על עלייה של 60% בשכיחות עודף משקל בקרב ילדים בני 4 – 3 בעשור האחרון. אין נתונים מדויקים של שכיחות ההשמנה אצל ילדים בארץ אך מומחים מעריכים כי 17% מהילדים בגילאי 18 – 11 ו- 14% מהילדים בגילאים 10 – 6 סובלים מעודף משקל.

החברה המערבית וקצב החיים המודרני גורר אחריו ירידה של ממש בפעילות הגופנית של ילדים ומתבגרים. ילדים מבלים זמן רב בבית מול המחשב והטלויזיה, וכמעט שלא יוצאים לשחק בחוץ. נוסיף לזה את תהליכי העיור המואצים, היציאה המופחתת לטבע, בילוי במרכזי קניות סגורים, הפחד מפשע ואלימות, סכנות הטרור וכו` ונגיע למסקנה שהיום כולנו ילדים ומבוגרים כאחד, בתת פעילות גופנית.

בשל השעות המרובות שהילד נימצא בבית, מודל החיקוי בנושא תרבות האכילה הוא ההורים. במשפחות בהם תרבות האכילה מושתתת על מזון עתיר שומנים וסוכר, חטיפים מרובים, אכילה מחוץ לבית, אכילה בשעות הערב המאוחרות מול הטלוויזיה, חוסר בהרגלי אכילה נכונים, לא נתפלא למצוא ילדים שמנים או ילדים העתידים לפתח השמנה בעתיד. כדי לסבר את האוזן הסיכון של ילד להורים שמנים לפתח השמנה גבוה פי 3 – 2 לעומת ילד שהוריו אינם שמנים.
השפעות ההשמנה אצל ילדים עשויות להיות הרסניות לדימוי העצמי, מצב הרוח והיכולת לפתח קשרים חברתיים. כמו כן תיפגע ההתפתחות המינית, יופיעו קשיים בנשימה, הכושר הגופני ירד ועלולה להתפתח עמידות לאינסולין המגבירה את הסיכון לחלות בסוכרת ויתר לחץ דם בעתיד.

קיימת חשיבות רבה לטיפול מניעתי בגיל צעיר, לטפל בזיהום כל עוד הוא לא נהפך לדלקת, לעשות שינוי תרבותי. חשוב לא ליצור אצל הילדים פחד מפני אוכל העלול לגרום, פעמים רבות, תגובה הפוכה, כמו במקרי אנורקסיה בהם אוכל נתפס כמפחיד ומסוכן. כמו כן הפרחת סיסמאות בנוסח "זה משמין", "זה לא בריא", לא תעשינה את העבודה. ילד לא יתאמץ כי הוא צריך, הוא יתאמץ כי הוא רוצה או כי הוא נהנה.

אפשר להתחיל לפעול עם ילדים בדרכים הבאות:
* לספק לילד הסבר אינטליגנטי על השפעת המזון על גופו ובריאותו. כאשר הילד ידע
כיצד לשלוט באוכל הוא לא יפחד ממנו.
* לימוד כלים אופרטיבים – לאכול בישיבה מול שולחן ולא מול הטלוויזיה או אגב קריאת ספר או שיחת טלפון המפריעים להתרכז באכילה. לאכול לאט ובנחת וללעוס היטב את המזון.
* לסווג את המזונות למזונות המועילים לגדילה ולהתפתחות ומזונות לא מועילים.
לחדד את הקשר בין עלות ותועלת.
* ללמד עקרונות פיזיולוגיה ואנטומיה פשוטים, בשפה מטפורית המתאימה לילדים.
לנסות להבדיל בין תחושת שובע, צמא ורעב.

המפתח להקניית עקרונות תזונה נכונה ואכילה מודעת טמון בשינוי אורחות החיים של המשפחה כולה, הורים וילדים, רזים ושמנים כאחד. הטלת איסורים ומגבלות על הילד בלבד, מבודדת אותו והופכת את התמודדותו לבלתי אפשרית.
רצוי להקדיש זמן לפעילות גופנית משפחתית משותפת – טיולי אופניים, שחיה, גלגליות, הליכה וכו`. אפשר לערוך גם פיקניקים שמשלבים סיורים רגליים ומשחקי כדור ולא רק ישיבה סביב המנגל.
חווית טעמים אחרים מלבד הטעם בפה, ע"י כל המשפחה, תתרום לתחושת ה"ביחד"
ולרצון של כל בני המשפחה לפעול לשינוי.

באדיבות: מכון איידלין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים