חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אם השיניים יכלו לדבר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

“אם השיניים היו יודעות לדבר – מה הן היו מספרות ?”

והן אכן מדברות! ע”פ הרפואה הסינית קיימת אפשרות לאבחן גם דרך השיניים ובכך נעסוק בכתבה זו. אבחון זה מתואר בפרוט בספרו של אוהאשי ולהלן עיקרי הדברים:

הרבה סודות חיים קשורים לשיניים, לדוגמא – דרך השיניים ניתן לראות מה האם אכלה בהריון. השיניים מראות על הקשר בין האמא והילד לא רק מבחינת ההנקה, דרכן ניתן ללמוד על התזונה וכן קשורות השיניים לפי הפילוסופיה הסינית לעמוד השדרה, ולכליות.

התחלת הווצרות האדם היא מפגש בין זרע וביצית, הזרע והביצית מהווים שני תאים שמתחילים להתחלק במהירות, בסופו של התהליך שני התאים הופכים לתא לאחד גדול – העובר.
ההוכחה ששני התאים הם שהתחילו את התהליך מתבטאת בדואליות של חיינו. אחד מהאספקטים של דואליות זו הוא היווצרות השיניים מצד אחד ועמוד השדרה מצד שני, אשר מורכבים מעצמות קטנות.
ישנן 32 שיניים ו- 32 חוליות. במהלך ההריון מערכת עצמות קטנה נעה למעלה אל הפה ויוצרת את השיניים; מערכת עצמות אחרת נעה למטה ליצור את עמוד השדרה. הקשר בין עמוד השדרה והשיניים מתחיל כבר בהתחלה, וממשיך במהלך החיים.

היכולת שלנו ללעוס, למשל, תלויה בחוזק עמוד השדרה. אם יש הפרעה ב – Spine יש הפרעה בלעיסה; אנחנו יכולים לפתח את יכולת הלעיסה ומספר הנגיסות כך שנעשה שימוש בלסת ע”פ חוזקה וחוזק ואיכות השיניים. ייתכן והלסת תהיה בחוסר איזון כלפי אחד הצדדים בעקבות הפרעה בעמוד השדרה וכך צד אחד נוגס לפני הצד השני של הפה.
כמו כן – מתח בגב לעיתים מתבטא ע”י סגירה חזקה של הלסת; הלסת לעיתים מנסה לשחרר את המתח שמצטבר בעמוד השדרה ע”י הלחיצה החזקה בעת סגירת הפה.

כל השיניים נוצרות במהלך ההריון כולל השיניים ה”מבוגרות” שאמורות לצאת בשלב מאוחר יותר. הן כולן נמצאות בחניכיים העליונים כשאנחנו נולדים.
שיניים נוצרות מסידן וממינרלים וחוזקן תלוי בתזונת האם. אם שאכלה הרבה פירות, מתוקים למיניהם, שתתה אלכוהול והשתמשה בתרופות– השיניים תהיינה חלשות. התזונה הלקויה גורמת בין היתר גם לסטגנציה של צ`י הכבד ואין זרימת צ`י חלקה שמגיעה לכל חלקי גוף האם ולגוף העובר. רצוי לבדוק גם אם במהלך ההריון היו כעסים אצל האמא או שהיה הריון בלתי רצוי, סיבות שעלולות להוסיף לסטגנציה של הכבד.

שיניים חלשות או כאלה שסובלות מעששת קשורות גם הן לתזונת האם בהריון. מזון מזוקק, בעיקר סוכר, גורם לפה ולדם להיות עשירים בחומצה שגורמת לפגיעה בשיניים.

שיניים מעוקלות בילדות – מראה על קושי מסוים אצל האם במהלך ההריון. האנרגיה שגורמת לשיניים להסתדר בצורה טובה לא היתה באיזון ודבר זה יוצר קונפליקט בסדר השיניים אח”כ.

שיניים בולטות החוצה – תזונת האם כללה הרבה פירות, ירקות, סוכר ומיצי פירות.

שיניים שנוטות אחורה – תזונת האם היה יותר יאנגית – כגון חלבון מהחי והצומח.

שיניים טובות וחזקות בילדות ובבגרות קשורות גם ליכולת המשפחתית להתמקד בשמירה על הילד כולל על בריאות שיניו. יחד עם זאת –בצד השמירה על בריאות השיניים יש לשמור על מודעות לתזונה בריאה ונכונה, כדי להביא לשיניים בריאות.

השיניים קשורות להתפתחות האבולוציונית של האדם. הן מעידות על תזונת האדם במהלך האבולוציה.

32 השינים מתחלקות כך:
– 4 ניבים
– 8 חותכות – קדמיות
– 20 טוחנות

הניבים נועדו לקרוע בשר. לחיות שניזונות מטרף יש פה מלא שיניים ניביות (נמר, חתול, כלב). לחיות אלה יש גם צינור עיכול מאד קצר (כדי לסלק מהר את הפסולת מכיוון שהשארות מזון זמן רב במעיים גורמת למחלות).
לפרות אין ניבים אלא רק חותכות וטוחנות מה שמוכיח שהן ניזונות מהצומח. שיניים כאלו מתאימות לפירות וירקות.
החלוקה של שיני האדם הנה כזו שמתאימה לחלוקה הנכונה של סוגי המזון בצלחת המזון של בני האדם.

סדר צמיחת השיניים אצל תינוקות מראה את ההתפתחות בעיכול. השינים הראשונות שיוצאות הן החותכות – מראה שהתינוק מוכן לנזיד ירקות. התפתחות מערכת העיכול עדיין מוגבלת. אי אפשר עדיין לצרוך את כל קשת המזונות מכיוון שאין עדיין טוחנות כדי לטחון את המזון. רק בשלבים מאוחרים יותר מוכן התינוק לסוגי מזון נוספים ושיניו הטוחנות והניבים, יוצאים אף הם.

לפי הרפואה הסינית נחשבות השיניים כהמשך של העצמות ומושפעות כאמור, מאנרגיית הכליות.
שיניים מבריקות ולחות מעידות על מצב טוב של נוזלי הגוף ושל אנרגיית הכליות, בעוד ששיניים יבשות עלולות להצביע על חוסר איזון באנרגיה זו.

יש נטיה לעיתים לבלבל בין הדברים לגביהם ניתן ללמוד מהשיניים לבין אלה הנלמדים ע”פ מצב החניכיים. עלינו לזכור כי בניגוד לשיניים, מושפעות החניכיים ע”י אנרגיית הקיבה.
חניכיים נפוחות, כואבות ולעיתים אף מדממות, מצביעות על חום בקיבה. אם נפוחות ומדממות, ללא כאב – מצביע על חום ריק (חוסר YIN) בקיבה.

סיכום:
לפי מצב השיניים ניתן ללמוד דברים רבים לגבי האיזון הפיזי והנפשי. אבחנה ע”פ השיניים עוזרת בדר”כ למטפלים להגיע לשורש הבעיה ולמהלך המחלה אצל המטופל.
יש לזכור כי בנוסף לניקוי החשוב והתדיר להן זוכות שינינו, יש לשמור על אורח חיים בריא ותזונה נכונה, גם כדי לשמור על בריאות השיניים.

במסגרת הכתבות הבאות נעסוק גם באבחנות ע”פ מבנה אוזן, תווי פנים, מבנה גוף ועוד.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים