חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אלרגיה המגפה החדשה של המאה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אלרגיה : המגפה החדשה של המאה
מאת: ד”ר קובי שדה
לפני כחמשת אלפים שנה, בעת ששלטו כאן הפרעונים חדרה צרעה לארמונו של אחד הפרעונים,הוא נעקץ ותוך דקות ספורות הוא נפטר.
אירוע זה השאיר רושם עז על המצרים הקדמונים, הוא תועד והונצח לדורות ומהווה את התיאור הראשון לתגובות אלרגיות.
את המונח אלרגיה שפרושה ביונית “תגובה אחרת” טבע רופא ילדים אוסטרי בתחילת המאה הקודמת ששם לב לתגובות פתאומיות ולא צפויות בילדים שחוסנו כנגד אבעבועות הרוח.
כיום מהווה האלרגיה את אחת התופעות או המחלות הנפוצות ביותר ומעריכים שכשלושים אחוז מהאוכלוסייה המערבית סובלים מאלרגיה וששכיחותה רק עולה משנה לשנה והיא מוגדרת כמגפה החדשה של העולם המערבי.
מהי אלרגיה ?
ניתן להגדיר אלרגיה כתגובה מופרזת ומזיקה של הגוף הנגרמת מרגישות יתר של מערכת החיסון כלפי גורמים חיצוניים שונים.
מערכת החיסון בגופנו מורכבת מסוגים רבים של תאים וחומרים והיא המגנה על גופינו מפני גורמים מזיקים כגון חיידקים, וירוסים ורעלים.
כאשר חודר גורם זר לגופנו תפקידה של מערכת החיסון הוא לזהות את הפולש הזר ולהפעיל כנגדו תאים ונוגדנים המנטרלים ומשמידים אותו.
כאשר מערכת החיסון פועלת כנגד גורמים טבעיים שאינם מזיקים בדרך כלל והיא יוצרת תגובות מזיקות – זוהי האלרגיה.
עדיין אין תשובה ברורה מדוע עלתה בעולם שכיחות האלרגיה והאסטמה הנלוות לה. ולמרות שלאלרגיה בסיס משפחתי וגנטי נראה שהעלייה בשכיחות התופעה בשנים האחרונות קשורה בעיקר באורח החיים המודרני וההיגייני מדי שלנו.
מנגנון התגובה האלרגית
למערכת החיסון יש את היכולת לזהות את החומרים החודרים לגוף או הקיימים בגוף באמצעות תאים ובאמצעות נוגדנים. בחולה האלרגי מייצרת מערכת החיסון נוגדנים מיוחדים המכונים IGE המתפזרים ברקמות הגוף וממתינים לבואו של האלרגן.
האלרגנים הם בד”כ חלבונים הנמצאים בטבע כמו אבקני פרחים, פרוות בעלי חיים, מרכיבי האבק שבבית, עובש ומזונות שונים.
כאשר נחשף החולה לחומר אליו הוא אלרגי, החומר בא במגע עם הנוגדנים כלפיו והקישור ביניהם גורם לשיפעול מערכת החיסון ולשחרור פתאומי ומהיר של חומרים רבים הגורמים לביטויים השונים של האלרגיה.
אחד החומרים העיקריים המשתחרר מתאי מערכת החיסון המשתתפים בתגובה האלרגית הוא ההיסטמין. חומר זה גורם לתופעת הגרד, האודם, הפריחה , העיטושים הנזלת, הדמעת וקוצר הנשימה המאפיינים את התגובה האלרגית וכשריכוזו בגוף גבוה הוא אף יכול לגרום להתקף אסמטי קשה לחנק או לירידה פתאומית בלחץ הדם ולעילפון.
סוגי האלרגיה
סוג התגובה האלרגית ועצמתה תלוי בסוג האלרגן, בדרך כניסתו לגוף, בכמות שחדרה לגוף ובסוג הרגישות שפיתחה עבורו מערכת החיסון.
אסטמה היא דוגמא למחלה אלרגית שבה חדירת האלרגן לדרכי הנשימה גורמת לדלקת בדרכי הנשימה ולכווצם הפתאומי עד כדי קוצר נשימה ומחנק.
בנזלת אלרגית לעומת זאת פוגש האלרגן בנוגדנים כבר ברירית האף והתגובה אז היא של עיטושים מרובים, גרד ונזלת מרובה.
כאשר האלרגיה היא למזון עיקר התסמינים מתפתחים כבר בפה או במערכת העיכול והחולה יתלונן על גרד או צריבה בפה, כאב בטן, הקאה או שלשול. אך במידה והמזון האלרגי יחדור לזרם הדם עלולה להתפתח פריחה פתאומית הלם מחנק ואף מוות.
אלרגיה לחומרים נשאפים
רוב התגובות האלרגיות מתאפיינות בנזלת טורדנית ובאסטמה, תסמינים הנגרמים מחומרים שונים המרחפים באוויר וחודרים לדרכי הנשימה ולאף.
קרדית אבק הבית היא הדוגמא האופיינית לאחד מאותם יצורים תמימים האוהב חום ולחות והמשגשג באבק הבית, חשיפה לאותו ייצור היא אחד הגורמים העיקריים לנזלת האלרגית ולאסטמה. גורמים אופייניים אחרים הם המקקים שבבית, אבקני פרחים ופרוות בעלי חיים.
בכדי לסבול מאלרגיה לא חייב להיות חתול בבית ולא חייב לגדול לו עץ זית מול החלון, אבקני הצמחים ופרוות החתולים הם אווריריים מאד ועשויים לרחף מרחקים גדולים למדי ולגרום להתקף אלרגי גם באזורים מרוחקים.
אלרגיה לארס דבורים וצרעות:
אף אחד לא אוהב להיעקץ, במיוחד לא על ידי דבורה ולרוב האנשים תתפתח במקום העקיצה נפיחות ואודם כואבים, אלא שזו אינה אלרגיה.
אלרגיה לארס דבורים מתבטאת לא בתגובה מקומית אלא בתגובה כלל מערכתית כמו פריחה, קוצר נשימה, מחנק, איבוד הכרה ואפילו מוות פתאומי.
אלרגיה למזון היא אחת התופעות המטרידות ביותר אך קיימת בציבור הפרזה בכל הקשור בשכיחות התופעה. לא כל ילד ששונא עגבניות הוא אלרגי כלפיהן ולא כל טעם רע, בחילה כאב בטן או כאב ראש לאחר האוכל נגרמים מאלרגיה. למרות שהורים רבים משוכנעים שלילדיהם קיימת אלרגיה למזון מתברר שרק לאחוז קטן מהם באמת יש אלרגיה.
אלרגיה למזון עלולה להתפתח גם במבוגרים ולעיתים ללא כל אזהרה.
למרות שכל סוג מזון יכול לגרום לאלרגיה הרי שהמזונות העיקריים הגורמים לאלרגיה הם חלב הפרה, הביצים, הבטנים, מאכלי הים וחומרי שימור.
אלרגיה לתרופות היא גם תופעה ששכיחותה עלתה. למרות שתיאורטית כל תרופה עשויה לגרום לאלרגיה הרי שמספר תרופות הן הגורמות העיקריות לאלרגיה כמו האנטיביוטיקות, הפנצילין תרופות נוגדות דלקת, אספירין והאופטלגין. לא כל פריחה המופיעה בעת שימוש באנטיביוטיקה או בתרופה אחרת נובעת מאלרגיה וחשוב מאד לשלול או לאשר קיומה של אלרגיה לתרופה לפני שמונעים מהחולה שימוש בתרופה זו לכל חייו.
אלרגיה ממגע ואלרגיה תעסוקתית
גורם חשוב לאלרגיה הם חומרים כימיים ומתכות שונות המצויים בגומי, קוסמטיקה, צבעים, תכשיטים ואפילו במשחות רפואיות. מגע עם חומרים אלו בעבודה או בחיי היום יום עלול לגרום לאקזמה קשה וכרונית.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים