חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אלימות ותוקפנות תוצאות ישירות לחסרים תזונתיים ורגשיים. חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אלימות ותוקפנות תוצאות ישירות לחסרים תזונתיים ורגשיים

חלק ב` לחץ כאן לקריאת חלק א`

לאחר שהבנו בחלק א` של כתבה זו, כיצד נבנים רגשות שליליים, דימוי עצמי נמוך,רגשי נחיתות ורגשי אשמה והיוצרים אצל ילד/ה , נער/נערה ומבוגרים כאחד,נפש אנטי חברתית עם נטיה מוגברת לאלימות ותוקפנות, המסכנת אותם עצמם ואת החברה סביבם, גם לחסרונם, של רכיבי התזונה הטבעית, אחריות לא מבוטלת, באשר לתרומה, לנפש מעורערת אצל התוקפניים והאלימים שבתוכינו.
הלחץ הגדול אותו חווים ילדים ובני נוער וכמובן מבוגרים, גורם להם לרגישות יתר ורצון עז לפרוק אותו, כשרמת הסוכר בדמם אינה מאוזנת ונוטה להיות נמוכה עקב המתח הרב, על כן יש צורך עז בסוכר זמין. “משחק הסוכר”, גורם לעצבנות ולגרית יתר של מערכת העצבים המרכזית, חוסר ריכוז, אי יכולת להקשיב ולתוקפנות בלתי מרוסנת. הפיתרון המידי, הינו “האוכל הקל”.

חטיפים משוקלדים עתירי סוכר מזוקק, ומטוגנים המכילים מלבד שומן מוקשה (טרנס), גם רמה גבוהה של מלח נתרן. מינרל זה גורם לעליה בגריה של מערכת העצבים ומכאן לאי שקט. משקאות קלים המכילים קפאין וסוכרים רבים מעוררים את מערכת העצבים, וגורמים לשעות ערות רבות, אי שקט והפרעת ריכוז. אכילה לא מבוקרת של פחמימות ריקות כמו עוגות, דברי מאפה שונים, גלידות, וממתקים שונים וכן חלבונים מן החי כמו הרבה נקניקים, נקניקיות בשר וכו`,הופכים בדם למזון חומצי, מה שגורם לאנשים אלו להיות מתוחים, אלרגניים, עצבניים ובעלי “פתיל קצר”, אשר תגובותיהם אינם מחושבות.
דין זה חל גם על צבעי המאכל הצהובים המצפים סוכריות רבות, ארטיקים, מסטיקים וכו` והנקרא טרטזין, חומר זה גורם לאי שקט ומפר ריכוז וקשב, וכן למערכת העצבים להיות רגישה לגרויים חיצוניים.

תזונה אשר תטיב עם ילדינו, נערינו ומבוגרינו חייבת להיות כזאת שתיצור בדמינו מצב של בסיסיות יותר מאשר חומציות. ילד, נער, ו-מבוגר שדמו בסיסי יותר, ירגיש רגוע יותר ומאוזן יותר, ופחות מגורה מבחינת מערכת העצבים. על כן יש צורך לשנות את הרגלי האכילה כבר בילדות המוקדמת, כשהדגש יושם על יותר ירקות ופירות, דגנים מלאים, קטניות, זרעים ואגוזים שומן חד בלתי רווי, ושומן רב בלתי רווי, כשהשומן הרווי נצרך, אך אם כי במידה פחותה יותר. חובה על ילדים ובני נוער לאכול ארוחת בוקר לפני הליכתם לגן ולבית הספר. ארוחת בוקר נאותה אשר תכלול את כל רכיבי התזונה מ3 אבות המזון. ולהימנע ממזון מסוכר כמו שוקולד למריחה וריבות בלבד.
קערית של גראנולה או דגני בוקר עם דבש או סוכר חום וכוס חלב מלא, יהוו ארוחה טובה לילד/ה, נער/ה, כשהכריך לביה”ס, יהיה משתי פרוסות לחם מקמח שיפון/חיטה מלאה,שעור, או פיתה מקמח מלא, או לחמניה מקמח מלא, כשהמילוי יהיה חלבוני כמו ביצה בכל צורה שהיא, גבינה צהובה לייט, גבינה לבנה עד 9% (לילדים אין לתת פחות מכך), זיתים, לבנה עם שמן זית, פסטרמה וירק כלשהו, כשלכך נלווים פירות העונה ומים.

המשך התפריט ליום חייב לכלול חלבונים נוספים, פחמימות מורכבות שמנים, ירקות מבושלים וחיים ופירות. על מנת להתגבר על הדחף למתוק ונשנושים חייבים כולם לאכול מספיק קלוריות בתפריט היומי, מה שימנע התקפי בולמוס, ורצון לנשנש. דיאטות קאסח אסורות בתכלית האיסור ובמיוחד אלו בעלות ערך קלורי הנמוך מ-1200 ק”ל ליום. רצוי לילדים ולנוער להימנע משתית קפה, חייבים להימנע משימוש באלכוהול “וסמים קלים” הגורמים לאיבוד גבול האיזון, בכך שהעכבויות הטבעיות של אדם עם מח בריא מופרות והדרך לאלימות קצרה מאד. שימת דגש על שעות שינה סבירות הכרחית לשמירה על רוגע ונינוחות.

ילד/ה, נער/נערה ששנתם אינה מספקת, והמודרת מעיניהם “יהיו הפוכים כל היום”, מה שיתבטא בחוסר ריכוז, עצבנות, ורגישות יתר. כל מילה עשויה להתפרש שלא כהלכה. החשוב ביותר בתזונה למניעת מתח ואלימות, היא שימת דגש על רכיבי התזונה מקבוצת ה-B כמו חומצה פנטוטונית(B5 ),B1,B2, B3,B 6B12 וחומצה פולית. כמו כן ויטמין C, ויטמין A-E , והמינרלים סידן,מגנזיום,ברזל,אבץ,נחושת וכרום. כל אלו יעזרו לגוף ולמח להתמודד עם מתח, ולבלוטות יותרת הכליה לייצר את הורמוני המתח כיאות. בהעדר ניאצין (B3 ) חומצה פולית, וB 12,ויטמין C ואף ברזל, לא יתקיים איזון מוחי מה שבהכרח ידגיש שינויי אישיות ואף אי שפיות כמו תחושות נירדפות, הזיות ותחושת נחיתות וערך נמוך, על כן יש לכלול אותם בכמויות נאותות בתפריט היומי.
המינרל מגנזניום חשוב ביותר לשמירת מערכת עצבים רגועה אצל ילדים ובני נוער. העדרותו מן התפריט מניח לחסרים בו להיות נוחים לריב, יגרם עצבנות יתר ואלימות ותוקפנות קיצוניים.חסר בשמני ירקות יהווה פתח לעצבי המח להיות רגישים לגרויים חיצוניים ולאיבוד שליטה מהיר. כל אלו יסופקו בתפריט מגוון אשר יכלול לפחות 2000 ק”ל מגוונות.

הצטברות של מתכות רעילות, עקב זיהום אויר ומזון המכיל אותם כמו תאנים מיובשות,(מיובאות) נס קפה (עלול להכיל), דגים החיים במים רוויי כספית ועוד,מצטברים במח וברקמות השומן, ומהווים טריגר רב לשינויי אישיות, עצבנות ואי שקט, על כן הורים חייבים לשים לב לעובדות אלו, ולהפנות את ילדם מיד לבדיקות לצורך איתור מתכות רעילות בגוף.

לסיכום- הכל טוב ויפה אך אין כוונתי למנוע מילדינו ומתבגרינו להנות משוקולד טוב, חטיף מידי פעם וכו`, אך יש בכוונתי לערער על הרגלי האכילה הלא נאותים שלהם והגורמים להם להיות חרדים ומתוחים מידי, והתורמים לחוסר היכולת להפעיל שיקול דעת ומחשבה טרם מעשה. שילוב של תזונה נאותה והמאמץ לפתור בעיות רגשיות, יניבו לבסוף ילד /ה, נער/ה רגועים ונוחים יותר להקשיב לנעשה סביבם, מה שעשוי בהחלט למנוע תוקפנות ואלימות מיותרות.
על ההורים לעשות מאמצים גדולים, על מנת להסב לילדיהם, יחסים טובים ואוירה חיובית בתוך הבית. לשם כך חייבים הם לקבל את ילדם – מתבגרם כמות שהוא, ולהתייחס אליו בצורה האנושית ביותר, תוך שימת דגש על מציאת זמן איכות להקשיב להם ולהיות יחד, כשלכך מתווספת מוטיבציה כללית, להבנת חשיבותה של התזונה הטבעית לגופינו ונפשינו, ובמיוחד למצב רוחינו המשתנה, בשל היותינו בני אדם מורכבים ועל אחת כמה וכמה בשל העובדה, שאצל ילדים ונוער חסר את עיצוב האישיות והביטחון העצמי להתמודד מול קשיי החיים המאיימים עליהם והיוצר על גופם ונפשם מתח רב וכל השלכותיו.

בברכה ובציפיה לחברה רגועה יותר…….

אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים