חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אי נוחיות בהריון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אי נוחיות בהריון

מדוע אני עלולה להתעלף במהלך ההריון?

ההתעלפות עלולה לנבוע מירידת מתח השרירים שבדופן כלי הדם החיוני לשמירה על לחץ הדם, כאשר משתנה תנוחת הגוף. מתח שרירים זה יורד כתוצאה מהשפעתו של הורמון הפרוגסטרון, העולה במהלך ההריון. אם תנועי באיטיות, גופך יתאים את עצמו לשינוי התנוחה וסיכוייך להתעלף קטנים. אל תקומי בפתאומיות ממצב שכיבה. הסתובבי על צדך והתרוממי לאט. אם את מרגישה שאת עומדת להתעלף, שבי, והניחי ראשך בין ברכייך, או שכבי כשראשך נמוך משאר גופך. בקשי ממישהו להגביה את רגלייך והרגשתך תשתפר מיד.

האם הראייה שלי השתנתה?

קרוב לוודאי שאת צודקת. בהריון מתרחשים כמה שינויים בקרנית ובעדשת העין, החלפת משקפייך לא תפתור את הבעיה. לאחר הלידה תשוב ראייתך לקדמותה.

מדוע יש לי צרבת ומה הסיבה להרגשת הנפיחות והגאזים?

בזמן ההריון קיימת תופעה של עליית חומצות קיבה אל הוושט, הנובעת כנראה מהתרחבות הרחם. כתוצאה מכך את עלולה לחוש מלאות וצריבה בגרון. תוכלי לנסות לקחת כפית סודה לשתייה לאחר כל ארוחה או לאכול שמנת חצי שעה לפני הארוחה כדי להקל על אי-הנוחות אולם כדאי שתתייעצי עם רופאך על כך.

בהשפעת הורמוני ההריון, מאבדים השרירים שבדפנות המעיים מן המתח שלהם והופכים עצלים ומדולדלים. בעקבות כך מואטת פעולת העיכול והתוצאה – נפיחות, לגאזים, ולעתים קרובות גם עצירות.

מדוע אני צריכה להטיל שתן לעיתים קרובות? והאם העצירות היא תופעה טבעית בהריון?

השינויים ההורמונליים בגוף במהלך ההריון גורמים להשתנת יתר. הרחם המתרחב וגדל לוחץ על שלפוחית השתן הנלחץ ומקטין את נפחה. כתוצאה מכך חשה האשה בצורך להשתנה גם כאשר כמות השתן בשלפוחית קטנה.

בחודש הרביעי לערך הרחם מתרומם והלחץ על השלפוחית קטן. הרגשת הלחץ חוזרת כאשר העובר יורד אל האגן בשלבים האחרונים של ההריון, ושוב לוחץ על השלפוחית.

כדי שלא תאלצי לקום כמה פעמים במרוצת הלילה, כדאי שתימנעי משתיית כמויות גדולות של משקה בשעות אחר-הצהרים.

· גם יעילות תפקודו של המעי הדק פוחתת בזמן ההריון והוא אינו מצליח לתפקד כהלכה, אם את סובלת מעצירות, נסי את הפתרונות הבאים : הימנעי מנטילת משלשלים, אלא לפי מרשם הרופא; הרבי בשתיית נוזלים ובעיקר מיצי פירות; הקפידי על הליכה לשירותים בצורה מסודרת; כדאי שתתייעצי עם רופאך איזה מרככי צואה מומלץ לך לקחת. פירות יבשים יכולים לסייע.

מדוע אני בוכה בקלות וזקוקה ליותר שינה מכרגיל?

השינויים ההורמונליים המתחוללים בגוף יוצרים מצבי -רוח, דיכאונות ועצב. במהלך ההריון תגלי שרגשותיך התעדנו והתחדדו. לאחר הלידה תחזור השליטה ברגשות להיות כבעבר.

בתקופת ההריון, תמצאי גם שאת עייפה יותר מכרגיל. הדבר עשוי לנבוע מירידה של מתח השרירים בגוף וזוהי אולי דרכו של הטבע לגרום לך להאט מעט. מקובל לחשוב שרמת הפרוגסטרון הגבוהה בגוף, בזמן ההריון, היא האשמה בעייפות. העייפות תיעלם לאחר הלידה. בינתיים נוחי ככל יכולתך.

מדוע הרופא עושה לי בדיקת שתן בכל ביקור אצלו?

בדיקת השתן מאפשרת לרופאך אתר סוכר בשתן ולוודא שאינך חולה בסוכרת. בדיקת השתן מאפשרת לאתר חלבון בשתן, ולוודא שהכליות פועלות כשורה. גם דלקות בדרכי השתן אפשר לוודא באמצעות בדיקה זו.

ומה לגבי כאבי בטן בהריון?

גם כאשר את בהריון את עלולה ללקות בהתקף כיס המרה בדלקת המעי העיוור (אפנדיציטיס), ובבעיות אחרות שאינן קשורות בהריון. אם את מודאגת בקשר לכאב, התייעצי עם רופאך. אם בטנך הופכת נוקשה או אם יש לך כאב בלתי רגיל. ייתכן שאלה הם צירים, וכדאי שתדווחי לרופאך.

מה עלי לעשות כדי להקל על כאבי הגב בהריון?

נסי לעמוד בגו זקוף, וחלקי את משקל גופך מחולק באופן שווה בין שתי הרגליים. כיפוף קל של הברכיים בעת העמידה יכול גם הוא לעזור. העדיפי כסאות עם משענת זקופה והניחי כרית קטנה בתחתית גבך. אם ברכייך נמוכות מירכייך בזמן הישיבה, הניחי את הרגליים על שרפרף קטן או על כמה ספרים. כשאת שוכבת על גבך הניחי כרית או שמיכה מקופלת מתחת לברכייך, מתחת לבטנך או לאורך גבך. אם עלייך להרים דבר מה מהרצפה, כרעי בגו זקוף. בכך את מטילה את המעמסה על רגלייך, ולא על גבך.

תרגילי התעמלות עשויים אף הם להקל על כאבי הגב, אולם עלייך להתייעץ עם רופאך לפני שתתחילי בהתעמלות כלשהי. מזרון נוקשה, בקבוק חם או כרית חימום ועיסוי גב עשויים גם הם לעזור.

איך להקל על ההתכווצויות ברגליים?

עוויתות הלילה ברגליים יכולות להיגרם ממתיחת אצבעות הרגליים לאחר תזוזה או סיבוב. השתמשי בתרגיל “הפוך”, כדי להשתחרר מהעוויתות: הרימי את אצבעות רגלייך לכיוון פנייך והפני החוצה את עקבייך. אפשר לעשות אמבטיה חמה, אך לא לוהטת, לפני המנוחה. גם תרופות הרגעה עדינות – עשויות לעזור, במיוחד כאשר העוויתות פוקדות אותך בלילה.

בברכה, ד”ר שרגא וקסלר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים