חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אינסומניה (בעיות שינה)

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אינסומניה (בעיות שינה)

כללי:

אינסומניה – מצב המתאר קושי בהרדמות, חוסר יכולת לישון, התעוררות במהלך הלילה, התעוררות מוקדם בבוקר, שינה חסרת מנוחה, שינה מרובת חלומות וכד`.

בעיות שינה כאלו ואחרות מלוות כל אדם מדי פעם ואין לייחס זאת לאינסומניה שהנה מחלה כרונית ממנה סובל החולה לאורך זמן.

הרפואה המערבית מחלקת את בעיות השינה למספר סוגים. כמו כן, וזאת בשונה ממקרים אחרים, הרפואה המערבית מכירה בסיטואציות רגשיות מסוימות כחלק מהגורמים לתופעה זו.

לעיתים אינסומניה מזוהה עם דיכאון, מצב של חוסר מנוחה ועייפות תמידית, בעיות פסיכוטיות שונות, כאבים שונים, צריכת אלכוהול, סמים וכד`.

הרפואה המערבית מזהה גם בעיות נשימה כגורמים לאינסומניה כגון התקפי אסטמה תוך כדי שינה, הפסקות נשימה רגעיות ועוד.

לרפואה המערבית תרופות שינה רבות, שחלקן לצערינו אף נמכרות ODC (ללא מרשם רופא), כך שאנשים רבים מביאים את עצמם לתלות מוחלטת בתרופות אלה עד כדי כך שאינם יכולים להרדם בכל לילה ללא נטילת תרופות שינה.

הגורמים לאינסומניה לפי הרפואה הסינית:

1. עומס יתר ודאגנות רבה: עודף מחשבות ודאגות ולעיתים עיסוק אובססיבי בעבודה לחוצה או במחשבות מטרידות עלולים להחליש את אנרגיית הטחול בגוף, כמו גם את אנרגיית הריאות והלב.

החלשת אנרגיית הטחול, עלולה להשפיע על הפרעה בייצור הדם הגוף, בעייה שתשפיע על כל הגוף, אך בעיקר על הלב.

החלשות אנרגיית הלב עלולה להשפיע לרעה על ה – SHEN , הנפש ע”פ הרפואה הסינית.

במקרה זה נראה בדר”כ חולה עם קושי להרדם אך לאחר מכן השינה תהיה טובה בדר”כ פרט לאי שקט. יתכן שיסבול מירידה בזיכרון ובריכוז תיאבון ירוד, פלפיטציות (תחושה של דפיקות לב) ועייפות.

2. עבודה מרובה: שעות עבודה רבות ללא מנוחה , עבודה תחת לחץ נפשי ו/או פיזי רב לזמן ארוך ועבודה שדורשת ריכוז רב לשעות ארוכות, (מצב המתאפיין בדר”כ גם בתזונה שאינה סדירה – “כי אין זמן לאכול”), עלולה לפגוע באנרגיית ה- YIN של הכליות, החיונית כל כך לתפקוד תקין והחסרה בדר”כ בגילאים מבוגרים.

כליות החסרות ב – YIN יתקשו להזין את אנרגיית ה – YIN של הלב ויגרם חוסר איזון בפעילות שני איברים אלו. חוסר האיזון עלול לגרום לפגיעה באחד מהצירים המשמעותיים על פי הרפואה הסינית, ציר מים – אש, יגרם חוסר הרמוניה בגוף והאינסומניה תלך ותחריף.

במקרה זה התלונה בדר”כ תהיה על קימה מוקדמת וכן קושי להרדם המלווה בהתעוררויות רבות במהלך הלילה.
פרט לכך יתכנו אי שקט, הזעות לילה, יובש בפה ובגרון, כאבי גב ופלפיטציות.

3. תזונה לקויה: אכילת כמויות רבות מדי, צריכה מוגזמת של מזונות בעלי אנרגיה חמה על פי הרפואה הסינית (מזון חריף, בשר בקר, תבלון יתר) וצריכת מזון שמן ומטוגן, עלולים לפגוע באנרגיית הקיבה שעלולה להביא גם היא לפגיעה וערפול
ה – SHEN.

כאשר ה – SHEN אינה מאוזנת, ומעוגנת כהלכה – מתקשה האדם לישון.
המתלונן יסבול במקרה זה בדר”כ מקושי להרדם ומשינה לא שקטה המלווה בחלומות לא נעימים. תתכן מלאות ומועקה בחזה, תחושת כובד, סחרחורות, בחילות, תאבון ירוד וייתכן טעם מעט דביק בפה המלווה בריח לא נעים מהפה.

4. כעס: אדם שנוטה לכעוס לאורך זמן, יתכן ותפגע אנרגיית הכבד שלו. אם תפגע אנרגית ה-YIN של הכבד, נראה אדם שמתעורר הרבה בלילה, נוטה לחלימה מרובה, לעיתים מדבר או אף מתהלך מתוך שינה.

ארבעת הגורמים דלעיל הנם הגורמים העיקרייים לאינסומניה על פי הרפואה הסינית, למרות שיתכנו גורמים נוספים.

הרפואה הסינית מבחינה כאמור בין הגורמים ומטפלת בתופעת האינסומניה בהתאם לגורם שהביא להתפרצות התופעה, לכל מטופל מותאם הטיפול המתאים בהתאם לגורם.

לרפואה המשלימה בכלל ולרפואה הסינית בפרט, הצלחות נפלאות בתחום זה, בו הרפואה המערבית מציעה בדר”כ מתן תרופות אשר לעיתים מקבעות ואף מחמירות את הבעייה.
הצלחת הרפואה המשלימה במקרה זה, כמו באחרים, נובעת מהאבחנה המדוקדקת הנדרשת מהמטפל כדי למצוא את הגורם לבעייה אצל כל מטופל ולטפל בגורם עצמו.

חלק מהטיפול על פי הרפואה המשלימה יכלול אמצעים להרגעה עצמית כגון – מדיטציות שונות, יוגה, צ`י-גונג ולימוד ותרגול נשימה נכונה.

קרוב לשליש מחיי כל אחד מאיתנו עובר עלינו בשינה. מעבר לחשיבות הרבה שיש לשינה עבור התפקוד היומיומי, עלינו להביא את עצמינו לכך שנוכל ליהנות מהשינה, שנוכל לתת לגוף ולנפש את המנוחה לה הם זקוקים וכדי שנאפשר לתמציות החיים להתחדש.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים