חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אינטואיציה – סייסמוגרף אישי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אינטואיציה – סייסמוגרף אישי

אינסטינקט ? רפלקס ? תגובה אוטומטית ? איזה בלבול!

אנשים מדברים על אינסטינקטים ועל רפלקסים ועל תגובות אוטומטיות בנשימה אחת עם אינטואיציה. חלק מהבעיה נובע מכך שעד לפני זמן לא רב לא הייתה הבנה ברורה של האינטואיציה כפעולת המוח האנושי. ההסבר המלא מופיע בספרי ולא אחזור עליו כאן. חלק אחר מהבעיה נובע מכך שאנשים מסוימים לוקחים לעצמם רשות “לנכס” לעצמם את האינטואיציה האנושית והטבעית, והם מציגים את עצמם כבעלי יכולת “על-טבעית” ויוצרים מיסטיקה שמשרתת את פרנסתם. מה חבל!
לימדו ולמדו את ילדיכם: אינטואיציה היא יכולת אנושית טבעית. בשנה האחרונה למדו אלפי אנשים לזהות את האינטואיציה הטבעית שלהם הן מקריאה בספר “פתאום הבנתי” והן מהשתתפות בקורס “להקשיב לאינטואיציה”. לעניות דעתי, יש מקום ללמד גם ילדים רכים להשתמש באינטואיציה שלהם. כי אינטואיציה היא הסייסמוגרף הפנימי של כל אדם להכוונת דרכו בעולם. אינטואיציה היא מתת-אל רק במובן זה שהיא יקרת-ערך. אולם היא יכולת אנושית טבעית לחלוטין, בדיוק כמו היכולת שלנו לחשוב מחשבות או לחשב חשבונות.

ננסה לעשות סדר:

האם אינטואיציה היא אינסטינקט? לא! אינסטינקט אינו שייך ליצור אחד ויחיד, אלא למין (species) של היצור. לדוגמה, לכל בני המין “חסידה” יש אותם אינסטינקטים. עם בוא החורף, יש לחסידות אינסטינקט לנדוד לארצות חמות. לעומת זאת, אנו יודעים כי אינטואיציה של כל אדם היא אישית בכל מובן אפשרי.

האם היא רפלקס? לא! רפלקס הוא תגובה בלתי-רצונית של מערכות העצבים. לדוגמה, רפלקס ההנקה מתעורר אצל נשים מיניקות כאשר התינוק שלהן בוכה. זאת תגובה פיסיולוגית בלתי-רצונית. אינטואיציה כלל איננה תגובה. היא מידע שאנו מקבלים והיא עשויה לכוון אותנו לתגובה כזאת או אחרת, אך היא-עצמה איננה תגובה.

ואולי אינטואיציה היא תגובה אוטומטית? לא! אינטואיציה איננה תגובה והיא גם איננה אוטומטית. תגובות שנראות “אוטומטיות” נובעות ממיומנות גבוהה, ובעצם, אצל בני-אדם אין אוטומטיות מלאה. כאשר מכונת-הכביסה שלי התקלקלה – המים המשיכו לזרום ולזרום והציפו את כל הבית, כי המכונה התנהגה באוטומטיות מלאה. לעומת זאת, אדם תמיד יכול לעצור, לשלוט בהתנהגותו ולכוון אותה. זה לא קל ללמוד להתנהג כך או אחרת – אבל, בניגוד למכונה אוטומטית חסרת-שכל, זה אפשרי!

אז מה היא אינטואיציה?
אינטואיציה היא פשוט תחושה שאנו חשים כתוצאה ממידע שמוחנו עיבד. פשוט תחושה שנושאת מידע! תחושה אינטואיטיבית גורמת לנו לדעת דברים ועובדות בלי שנחשוב על העניינים. אין תהליך חשיבתי רגיל. אנחנו מקבלים את המידע בבת-אחת, לפעמים גם בפתאומיות, ונדמה לנו כאילו יש לנו “ידע אוטומטי”. אתה פתאום יודע.

אינטואיציה היא תחושה שמביאה אתה מידע

אינטואיציה היא מאוד אישית ונשענת על הידע והניסיון האישיים שלך. ככל שהידע שלך בתחום מסוים טוב ורחב יותר כך האינטואיציה שלך יכולה לפעול בתחום זה טוב יותר. אם אתה מבשל הרבה אתה יכול לבשל גם בסיוע תחושותיך האינטואיטיביות. אני, לעומת זאת, זקוקה למתכונים מדויקים. האינטואיציה שלי בתחום הבישול שואפת לאפס. אם את מכירה היטב את תלמידייך את יכולה להפעיל אינטואיציה בכיתתך. כיצד זה קורה?

אנחנו רגילים “לדעת” באמצעות חשיבה. והנה, אינטואיציה מגישה לנו ידע על עניינים שלא ממש חשבנו עליהם. כיצד אם כן זה מגיע אלינו?

אם נסכים לראות את השכל שלנו כחלק אחד בלבד של המוח, נגלה כי מוחנו, גם בלי שכל, מסוגל להגיע לידע ולמסקנות. כן, מוחנו מסוגל לעשות זאת ! מוחנו יודע לשמור עלינו כאשר אנחנו ישנים והוא יודע לווסת את טמפרטורת הגוף בכל מקום בו אנו נמצאים על כדור הארץ. אם תיסע לקוטב או תנדוד לקו-המשווה, חום גופך יישאר קבוע. מוחך יודע לגרום זיעה כאשר חם וצמרמורת כאשר קר. הוא יודע לקלוט את נתוני הראייה מרשתית-העין ולפענח אותם למראות. מוחנו פשוט גאון. באמת. הוא יודע לעשות המון דברים חכמים ומסובכים, במהירות ובדייקנות מדהימים.

כאשר אנחנו לומדים – מוחנו לומד. לא השכל שלנו. השכל מאפשר לנו ללמוד אבל המידע “נחרט” במוח. במוחנו חרוט הרבה יותר ידע מזה שאנו זוכרים ברגע נתון. במוחנו נמצאים כל חוויות הילדות שלנו. כל הידע שרכשנו בימי חיינו. כל הניסיון שצברנו. השכל הוא יכולת אנושית להפעיל את הידע הזה, להפעיל את המוח בכיוונים שונים, אבל השכל והמוח הם שני דברים שונים.

השכל הוא רק יכולת אחת של מוחנו

המוח הוא שמביא אלינו מידע אינטואיטיבי. מוחנו, בלי סיוע פעיל מצדנו, יודע לקרוא את השטח. הוא יודע לזהות מה המצב, מה העניינים, מה כדאי לנו לעשות. הוא עושה זאת באמצעות החושים ועיבוד הנתונים החושיים. החושים שלנו (חוש הטעם, הריח, הראייה, השמיעה והחישה) מסייעים לנו להתמצא בשטח. אם אנו חשים ריח רע – אנחנו מתרחקים. אם אנו חשים שיש ארוחה טרייה וטעימה – אנחנו נמשכים אליה. אם אדם מסוים אינו נעים לנו – אנחנו מתרחקים ממנו. אם מישהו מאוד נעים לנו – אנחנו נמשכים אליו. ולא תמיד אנחנו יכולים להסביר את מקור הדחייה או המשיכה. מדוע? משום שאלה הן התרשמויות ומסקנות שמגיעות אלינו “מבושלות ומוכנות” מן המוח. ולא מחשיבה. דברים שחושבים עליהם – אפשר להסביר ולנמק. אבל מידע אינטואיטיבי לא תמיד אפשר להבין או להסביר. עם זאת, מי יכול להתווכח עם תחושותיו? כאשר לא טוב לי –לא טוב לי וזהו. אפילו ילד קטן לא קל לשכנע לאכול מזון שאינו טעים לו, או להירגע בזרועות אדם שאינו נעים לו.
אכן, אינטואיציה איננה בדיוק תחושה כמו ריח ואת ההסבר הזה נפרט במאמר אחר.
הנקודה החשובה היא להבין שאינטואיציה היא יכולת טבעית ומדויקת.

אינטואיציה היא יכולת מוחית טבעית

העובדה כי תחושותינו הן אמת מוחלטת עבורנו – היא סיבה מספקת לרצות להכיר את האינטואיציה שלך היטב וללמוד להפעיל אותה במיומנות. לאחר שמבינים את פעולת האינטואיציה אפשר ליהנות ממנה באופן מלא ובביטחון. אפשר אפילו ליזום אותה בכל רגע שרוצים.

אסתי פישר-היים – מנהלת המרכז לאינטליגנציה אינטואיטיבית
estee@my-intuition.com

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים