חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

איכות חיים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

איכות חיים

בזמן שאתם חגגתם בצפיפות רצף של חגים, עליהם התייחסתי מן הפן החילוני בכתבות קודמות, אני הייתי בחופשה. באירלנד.
תשאלו למה אירלנד? פשוט כי לא הייתי שם.

יש עוד “כמה” מקומות בעולם שלא הייתי, אבל משום מה היה נדמה לי שאני צריכה להיות באירלנד. אולי כי העם האירי ידע מלחמות פנימיות וחיצוניות כמונו? מלחמה פנימית, הקטולים כנגד הפרוטסטנטים, ומלחמה חיצונית נגד האנגלים, אשר ניסו לספח אותם אליהם ולהפוך אותם לאנגלים סוג ב`. רציתי הוכחה שאנחנו לחוצים, עצבנים, לא מנומסים, לא סבלניים, לא סובלניים, כי הנסיבות חיים עשו אותנו לכאלה. האיום על עצם קיומנו עשה אותנו לכאלה! ובטוח ביום בו יבוא השלום, נהיה מה זה שונים!
במילים אחרות רציתי לגיטימציה להיותנו כמו שאנחנו בגלל…. ולא כי ככה אנחנו. אם אמצא את האיריים דומים בהתנהגותם לנו, או לפחות קצת דומים, כי אז סימן שהסברה נכונה, הנסיבות הם שעושות את האדם.

ומה מצאתי? עם שלוו, נעים, חייכן, נינוח, צועד אל תוך המאה ה- 121 בנחת ולא בהיסטריה, דבק במסורת ובמנהגים, גאים בהיותם מה שהם, לא זורקים דבר לפח לפני שבררו שאמנם אין בדבר עוד צורך. לא איכפת להם מאופנה חולפת ומתחלפת, לא אכפת להם ממותגים לא להם, ומטפחים ללא לאות את מה ששלהם. בהתחלה התעוררה בי תקווה. הנה, לא מזמן היו להם בעיות כואבות, ויצאו מזה. אחר כך התעוררה בי דאגה. כי ככל ששוחחתי אתם לא מצאתי אף סממן דומה לנו, גם לא כשחיו בלחץ המאורעות. הם פשוט שונים. מסקנה? אין מקום לתקווה.
כי בעקבותיה תבוא האכזבה.

אנחנו שונים במהותנו, לא בגלל הנסיבות אלא מאפיינים של עם. התודעה הקולקטיבית שלנו כעם שונה במרכיביה. אם אנחנו רוצים להיות אחרים, אנחנו צריכים לעבוד קשה על עצמנו על מנת לשנות דברים מן הבסיס. לא אצל השכן, לא אצל האחר, אלא כל אחד בעצמו. כי רק שם יש שליטה מוחלטת. אם נשנה כל אחד בתוך עצמו, הקולקטיב ישתנה בהכרח ואז יש לנו סיכוי לחיות פעם בשלווה, בשקט, בנחת, באהבה, ליהנות ממה שיש לנו ולא ממה שיש לאחר ולרצות גם.

אני אופטימית מטבעי ולכן אסיים בנימה אופטימית: האירים כאלה כי להם יש מרחבים ירוקים עד אין סוף, מים למכביר, פרחים בכל רחוב, כיכר ומרפסת ואצלם 9 מיליון זה לא כסף אלא מספר הכבשים והאויב נקרא אנגלי ולא ערבי.

קראתי לכתבה זו איכות חיים. ומה למה שכתבתי ולאיכות חיים?! יש ויש. כי מה זו איכות חיים, אם לא ה”איך” של כל הדברים הקטנים שעושים לנו את היום יום יותר סביל, יותר נעים, יותר חיים. אז אולי ננסה, להתמקד ולו במעט לשם התחלה בלעשות נעים, האחד לשני. על מנת שיהיה קל יותר להתמודד עם הדברים הגדולים.

שלכם
אניטה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים