חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אומנות הדיקור הסיני – אקופונקטורה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אומנות הדיקור הסיני – אקופונקטורה, בכל זאת יש בה משהו.

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר, החוג לביוכימיה קלינית, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

על פי עקרונות הרפואה הסינית המסורתית, בריאותנו נקבעת על פי שיווי המשקל בין חמשת היסודות: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. בנוסף היא תלויה באיזון בין ישויות yang ו-yin שהם בבחינת דבר והיפוכו. אנרגיית החיים בתוכנו על פי הפילוסופיה הסינית הידועה כ-qi, זורמת דרך מרידיאנים, וישנם כ- 670 צמתות על פני העור דרכן ניתן לפגוש בה. וכך יכול מדקר מנוסה לתקן את האיזון העדין של אנרגיות הגוף על ידי דיקור באותן מאות נקודות בלתי נראות, במיומנות מופלאה שראשיתה באלף ה- 3 לפני הספירה, והמועברת באופן מסורתי במרוצת הדורות. בימינו אלה על פי הערכה כמיליון עוסקים במלאכת הדיקור בסין ובמזרח אסיה, ומספרים קטנים בהרבה בארה”ב ומספר מדינות מערביות.

יש משהו נשגב מבינתו של איש תרבות המערב, ומי שחונך על פי עקרונות הרפואה הקונבנציונלית, המתקשה לרדת אל שורשי חוכמת הדיקור הסיני, מה גם שאלה כלל לא עמוקים לכאורה, …כעומק החדירה של מחט דקיקה אל מעבה העור. וכשאתה רואה במו עיניך פרוצדורה כירורגית המתבצעת במטופל במרכז רפואי בסין, כאשר האלחוש של המנותח נעשה בעזרת דיקור בנקודות צומת נבחרות, ולא בעזרת הרדמה כמקובל, אתה משתכנע שיש כנראה דרכים נוספות של ממש לשלוט בגוף.

להמחשה של עוצמת הדיקור הסיני והשפעתו על הגוף והנפש, נביא כאן שתי דוגמאות מתחומים שונים בתכלית. האחת בתחום מניעת זיהומים חוזרים של שלפוחית השתן בנשים מבוגרות, דהינו השפעה ביולוגית-סומָטית, האחרת בתחום הגמילה מעישון, המגלמת השפעה מתחום הפסיכו.

דלקת חריפה של דרכי השתן התחתונות (UTI) שכיחה בקרב כ- 6% מכלל הנשים המבוגרות, לעתים עד כדי שלוש אפיזודות מדי שנה. בארה”ב על פי הערכה, מדי שנה כ- 12 מיליוני נשים מטופלות לפחות פעם אחת בשנה באנטיביוטיקה בהתקף של UTI, כאשר העלות השנתית הכוללת היא כ- 2 מיליארד דולר. זאת ועוד, נשים עם אירועים שכיחים של דלקת השלפוחית (cystitis), נזקקות במסגרת טיפול מניעתי לטיפול אנטיביוטי תכוף, והחיידקים הרלבנטיים עלולים לפתח עמידות לטיפול האנטי-בקטריאלי.

מחקר שפורסם בנורווגיה בשנת 1998 הראה ששכיחות המקרים של דלקת השלפוחית בנשים מועדות-לפורענות, שטופלו בדיקור סיני ירד לשליש בהשוואה לנשים לא מטופלות. במחקר הנורווגי השתתפו 2 קבוצות נשים גילאי 18 עד 60 שנה, כולן עם רקע של UTI בשכיחות גבוהה: קבוצת המדגם טופלה משך 4 שבועות בשני טיפולי דיקור שבועיים כאשר נקודות הדיקור היו מרוכזות באזור הגב או הבטן התחתונים, וכן בגפיים התחתונות. קבוצת הבקרה הייתה ללא טיפולי דיקור.

משך 6 חודשים לאחר הפסקת טיפולי הדיקור נסקרו הנשים בשתי הקבוצות לגבי אירועים חוזרים של ציסטיטיס, וכן בוצעה בהן אחת לחודשיים מדידת על-שמע (Ultrasound) של כמות השתן השארי (residual) בשלפוחית, בנוסף לתרבית בה נבחנה כמות החיידקים מסוג סטפילוקוקוס בשתן. אירוע של UTI הוגדר כחיובי במדידה של למעלה ממאה אלף חיידקים במיליליטר שתן.
התוצאות של השפעת דיקור סיני על דלקת שלפוחית השתן היו בהחלט מרשימות.

בתקופת המעקב לאחר תקופת טיפולי הדיקור, ירד מספר אירועי UTI במטופלות בדיקור ל- 45% בהשוואה לנשים שלא טופלו.
גם בפרמטר האחר, כמות השתן השארי הנותר בשלפוחית לאחר ההתרוקנות, נמצא יתרון מובהק בקבוצת הנשים שטופלו בדיקור.

ידוע ששתן שארי בשלפוחית הוא גורם סיכון בפתוגנזה של דלקת דרכי השתן התחתונות בנשים מבוגרות בגיל שחדל-אורחן. באופן נורמאלי, רק ב- 10% מבין הנשים הבריאות ללא תסמינים של דרכי השתן, נמצא שתן שארי בנפח של מעל 10 מ”ל. ואמנם בנשים שבמדגם הניסוי המתואר, הדיקור הועיל בהפחתה של כ- 50% בנפח השתן השארי כתום 6 חודשים מטיפולי הדיקור. בעוד שבתחילת הניסוי, נפח השתן השארי היה בממוצע 35.5 מ”ל, הרי שבקבוצת הנשים שעברו דיקור ירד נפח השתן השארי לממוצע של 18.2 מ”ל.

לעומתן הנשים בקבוצת הבקרה שלא דוקרו נמדדו עם כמות של שתן שארי שאף עלתה כתום 6 חודשים לממוצע של 38.8 מ”ל. נראה שטיפול בדיקור סיני סייע להתרוקנות יעילה יותר של השלפוחית, להפחתת השתן השארי, וממילא לירידה משמעותית במקרי UTI. מה המנגנון המכאני-פיסיולוגי שבבסיס שיפור תפקוד מערכת דרכי השתן התחתונות בנשים בעקבות הדיקור הסיני, כמובן איש אינו יודע. ולבטח לא אוכל לגייס את בורותי בתחום הפילוסופיה הסינית בת 5000 שנה, על פיה אנרגיות זורמות בגופנו משליטות סדר והגיון, וניתן לשלוט עליהן בעזרת דקירה-לא-עד-זוב-דם בנקודות צומת מן הקודקוד ועד כף הרגל. אך לנוכח עובדות המוצגות במחקר שלמעלה לא ניתן אלא להניד ראש בהסכמה ובשמץ של השתאות.

וכאן נעבור לתחום היותר מוכר ורווֵח שיש לו משמעות טיפולית מוכרת-יחסית, והכוונה לגמילה מעישון בעזרת דיקור סיני. ואמנם יש גידול מתמיד בשימוש בדיקור לטיפול במצבי התמכרות, וכבר ב- 1973 תארו שני חוקרים סיניים Wen ו-Cheung לראשונה את ההשפעה המקלה של אקופונקטורה על תסמיני הגמילה בצרכני סמים (Opiates). משנות ה- 80 הייתה זו כבר מסקנתם של חוקרים מערביים שאכן דיקור בתנוך האוזן יכולה לסייע מאוד בגמילה במגוון של גורמי התמכרות כגון אלכוהול, קוקאין, הרואין וטבק.

הממצאים של סקר רב-משתתפים שנערך לאחרונה באריזונה והתפרסם ב-American Journal Of Public Health מדברים בעד עצמם:
מעשנים ותיקים בדרגות עישון שונות (המבוטאות במושג “שנות חפיסה”-pack years), טופלו על ידי דיקור דו-צדדי בתנוכי האוזניים כמקובל על פי הניסיון המצטבר בגמילה על ידי דיקור במצבי תלות (dependency) והתמכרות.
מדובר ב- 5 נקודות דיקור בתנוך האוזן (auricular) המוכרות כ: Shen Men, הנקודה הסימפטֶתִית, ונקודות הריאה, הכליה והכבד. בנוסף, בוצע דיקור בשורש כף היד בנקודה הידועה כ-Hegu שסימונה LI-4.

טיפולי הדיקור כללו 20 טיפולים (5 דיקורים שבועיים למשך 4 שבועות).
קבוצת מדגם אחת כללה טיפול בדיקור וכן קיבלה תמיכת “חינוך ויעוץ” המורכבת משתי פגישות שבועיות בנות 1.5 שעה כל אחת למשך 5 שבועות. קבוצה אחרת זכתה לדיקורים בלבד ללא תוספת התמיכה הפסיכולוגית, וקבוצת בקרה נוספת בה בוצע דיקור “לכאורה” (sham) שהוא דיקור שטחי ביותר המתבצע בנקודות אקראיות ולא בנקודות היעד.

מסקנות מחקר זה משמעותיות בהחלט. התברר שההשפעה של דיקור תנוכי האוזן במנסים להיגמל מעישון הייתה רבה יותר ככל שמספר “שנות החפיסה” היה גדול יותר, ובכל מקרה במעשנים עם פחות מ- 20 שנות חפיסה יעילות הטיפול הייתה גבולית. אך המסקנה היותר חשובה היא שהשילוב בין דיקור סיני ומספר פגישות של תמיכה הסברתית-פסיכולוגית היה היעיל ביותר והביא להפחתה ממוצעת בכמות העישון של 52% כאשר המטופלים היו במעקב עד 18 חודשים לאחר הטיפול, כאשר 40% נגמלו באופן מוחלט. בקבוצת המטופלים בדיקור סיני ללא פגישות יעוץ ותמיכה נקבע לאחר 18 חודשי מעקב שהייתה הפחתה ממוצעת של 20% בלבד בשיעורי העישון כאשר 20% חדלו לעשן סופית. בקבוצת הבקרה שעברו דיקור מדומה בנוסף לפגישות יעוץ ותמיכה נמצא לאחר 18 חודש שהעישון פחת ב- 31% עם 22% של גמילה מוחלטת.

חשוב לציין שאחוז ההצלחה של נגמלים מעישון ללא כל שיטות גמילה פרמאקולוגיות או בעזרת טיפולים פסיכולוגיים או אחרים אינו עולה על 5%, ההצלחה בגמילה על ידי טיפול בתחליפי ניקוטין (“ניקורט” או “ניקוטינל”) עומדת על כ- 25% והאחוז של נוטשי העישון בטיפולי גמילה בחומר נוגד הדיכאון Zyban מתקרב ל- 30%.
נראה על פניו, ש- 40% אחוזי גמילה המושגים בטיפול משולב של דיקור סיני ומפגשי תמיכה אחדים, הם מרשימים בהחלט. מספר מחקרי גמילה מעישון בעזרת דיקור סיני הצביעו על הפחתה בתחושת הטעם או הארומה של הטבק הנשאף לפה, כסיבה מרכזית עליה הצביעו הנגמלים בעזרת דיקור כעילה להפסקת העישון. קשה לקבוע באמות מידה אובייקטיביות אם זו אמנם השפעתו של הדיקור, ואם כן איך נעיצת מחט דקיקה בתנוך האוזן דווקא, משפיעה כפי שהיא משפיעה.

אקופונקטורה נותרת אומנות סינית עתיקה, שהשפעותיה אולי פיסיולוגיות ואולי פסיכולוגיות, והיא מעוררת הרבה סקרנות ותהיות.

בברכה, פרופ` בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים