Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אומיקרון – עדכונים על ווריאנט אומיקרון – פרק חדש בסאגה הלא נגמרת של COVID-19 – חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

סימנים ותסמינים:

שום תסמינים יוצאי-דופן נכרכו עם אומיקרון עד תאריך 26 בנובמבר, ובדומה לווריאנטים האחרים חלק מהנדבקים באומיקרון נותרו א-תסמיניים.
Angelique Coetzee, מהאיגוד הרפואי הדרום-אפריקני, מתארת שהיא גילתה לראשונה את הווריאנט הזה במטופלים שסבלו מעייפות, כאבים באזורי גוף שונים, אך ללא שיעול או איבוד חוש הטעם או הריח.
Gregory Andrews כתב ב-29 בנובמבר ב-The Guardian הבריטי ש"דרום אפריקה היא בעלת אוכלוסייה צעירה ולכן יש עידוד בעובדה שהדיווחים על אומיקרון שם אינם גורמים לאשפוזים. אך נצטרך להמתין כדי לבחון מה קורה למבוגרים יותר או אף לקשישים בדרום אפריקה שנדבקו בווריאנט".

אך Linda Gezzes כתבה במאמר מערכת באותו עיתון מאותו תאריך, ש"ארגון הבריאות העולמי קבע מנתונים ראשוניים שיש שיעור עולה של אשפוזים בדרום אפריקה, אם כי לא ברור האם נתון זה קשור לעלייה בהדבקה באומיקרון.
רבות מהמוטציות ב-spike בווריאנטים אחרים קשורות לכושר ההדבקה המוגבר של הנגיף המתחמק מפעילות נוגדנים כנגדו. מודלים ממוחשבים מצביעים על כך שאומיקרון עשוי אף להתחמק מחסינות על ידי תאי חיסון (Cookson וחב' ב-Financial Times מ-26 בנובמבר), ולמעשה, נכון לנובמבר 2021 לא היה כלל ברור כיצד אומיקרון מתפשט בגופם של אנשים עם רמת מערכת חיסון גבוהה.
על פי החברות הפרמצבטיות, חיסונים כנגד אומיקרון יהיו מוכנים לחיסון רב-אוכלוסייתי תוך 3 חודשים.

 

בתאריך ה-4 בדצמבר המועצה למחקר קליני בדרום אפריקה דיווחה שבין ה-14 ל-29 בנובמבר 2021, אושפזו בבתי החולים במחוז Tshwane יותר צעירים מאשר בגלי המגפה הקודמים, אם כי האשפוזים ביחידות טיפול נמרץ או כאלה בהם היה צורך בהנשמה עם חמצן, היו נמוכים יותר מאשר בגלי המגפה הקודמים.
אך נתונים אלה הם מאוד פרלימינריים, ויהיה צורך להמתין חודש נוסף על מנת להיווכח מהי חומרת המחלה האמתי שגורם אמיקרון. אמנם בשבוע של ה-28 בנובמבר נרשמה עלייה של כמעט פי-2 במקרי המוות אם כי מספר זה היה נמוך בהרבה ממספר מקרי המוות בגל התחלואה השני של ראשית ינואר 2021.
באשר לטיפולים עם נוגדנים חד-שבטיים כנגד אפיטופים שמורים ב-spike, נראה באופן פרלימינרי שאכן נוגדנים אלה שומרים על יכולת שלהם בנטרול הנגיף. באשר לחסינות הטבעית (innate immunity)) הנרכשת, האימונולוגית הדרום אפריקאית Anna von Gottberg סבורה שחסינות שנוצרה על ידי חשיפה לווריאנטים הקודמים לא תגן מפני אומיקרון.

 

האבחון של אומיקרון:

בדיקות אנטיגן מהירות כמו PCR יכולות להתבצע לצורך אבחון הווריאנט האמור, שיכול להיות מאובחן גם על ידי ריצןף ו-genotyping.
תת הסוג BA.1 אך לא BA.2 של אומיקרון, יכול להיות מזוהה על ידי S gene target failure (או SGTF שהוסבר בפרוטרוט בחלק א' של מאמר זה), תכונה המשותפת לאומיקרון ולווריאנט אלפא של SARS-CoV-2 (Sample ב-Guardian מ-11 בדצמבר).

 

מניעה:

כמו עם הווריאנטים הקודמים, WHO ממליץ על אוורור של חללים סגורים, הימנעות מהתקהלויות ומגע קרוב עם אנשים, עטיית מסכות פנים שטיפה תכופה של כפות הידיים והתחסנות (Abdullah ב-South African Medical Research Council מ-4 בדצמבר).
ב-26 בנובמבר, חברת BioNTech הודיעה שתוך שבועיים האם החסון הנוכחי יעיל כנגד אומיקרון, ובכל מקרה חיסון חדש וספציפי כנגדו יהיה מוכן תוך 100 ימים.
חברות Moderna, AstraZeneca ו-Johnson & Johnson, לומדות את השפעת חיסוניהם הנוכחיים על אומיקרון. גם חברת Novavax הודיעה שהיא כבר בשלבי הכנה של חיסון ספציפי לווריאנט זהשיהיה מוכן להזרקה כפולה תוך מספר שבועות (Cathcart וחב' ב-BioRxiv מתחילת דצמבר).

 

ב-29 בנובמבר הודיע מכון Gamaleya ברוסיה, שחיסון Sputnik Light אמור להגן מפני אומיקרון, אך היא מעדכנת עםSputnik V שיהיה מוכן לייצור המוני תוך 45 יום.
חברת Sinovac מכינה חיסון מעודכן שיהיה מוכן תוך 45 יום (Nebehay ו-Winning בהודעה של סוכנות Reuters מ-26 בנובמבר. ב-29 בנובמבר הודיע WHO שהחיסונים שניתנו עד כה, כולל ה-booster, יסקו רק הגנה חלקית מפני אומיקרון.
ב-7 בדצמבר, תוצאות מוקדמות של מכון המחקר ב-Durban (דרום אפריקה) על 12 מחוסנים עם תכשיר Pfizer, הראו ירידה פי-41 בפעילות של הנוגדן המנטרל כנגד אומיקרון בחלק מ-12 הדגימות שנבדקו. זו אמנם ירידה גדולה ביעילות החיסונים הקודמים, אך אין פירושה שאומיקרון יכול להתחמק לחלוטין מתכשירי החיסון הקודמים.
אך מסקנות המחקר האמור התבססו על מדגם קטן ביותר ונצטרך להמתין להגדלת המדגם (Maddipatla וחב' בהודעה של סוכנות (Reuters. מאמר שהוגש לפרסום מקבוצת מחקר בגרמניה מדווח שרבים מאלה שחוסנו 3 פעמים עם תכשיריmRNA יוצרים נוגדנים כנגד אומיקרון.

 

טיפול כנגד אומיקרון:

קורטיקו-סטרואידים כדוגמת דקסמתאזון, וחוסמי הקולטן IL6 כדוגמת ' tocilizumab, ידועים ביעילותם בהתנהלות עם מטופלים עם זנים קודמים של COVID-19.
ב-29 בנובמבר הודיע ל-FDA אלברט בורלא מנכ"ל Pfizer, על פיתוח תכשיר חדש בשם Paxlovid שעל פיו יהיה יעיל בטיפול בהדבקות אומיקרון. חוקרים בחברת Vir Biotechnology יוצאים בהודעה מוקדמת על כך שהנוגדן החד-שבטי sotrovimab עשוי להיות יעיל כנגד אומיקרון.

 

אפידמיולוגיה:

ב-26 בנובמבר הודיע המכון הלאומי למחלות מדבקות של דרום אפריקה על כך ש-30,904 בדיקות שבוצעו ביום אחד גילו 2,828 הדבקות חדשות ב- COVID-19 (9.2%). שבוע לאחר מכן, ב-3 בדצמבר, הודיע מכון זה שב-65,990 בדיקות לנגיף התגלו 16,055 הדבקות חדשות (שהן פי-5.7 ותר מאשר מספר ההדבקות 7 ימים קודם לכן), כאשר 72% מתוכן נמצאו במחוז Gauteng שבירתו יוהניסבורג עם 15 מיליון תושבים וצפיפות אוכלוסין של 850 איש לקילומטר מרובע.
נתוני ריצוף העלו שאומיקרון הפך לווריאנט הדומיננטי בדרום אפריקה בנובמבר 2021, באותו זמן בו הוא זוהה לראשונה במדינה זו. מחקר הראה שאומיקרון רכש את אחת מהמוטציות שלו הידועה כ-ins214EPE מנגיף קורונה השכיח הגורם להצטננות והידוע כ-HCoV-229E שהרצף שלו קיים גם בגנום האנושי. נתון זה אמור לסייע לנגיף להתחמק ממערכת החיסון באדם.

 

בבריטניה, שיעור הצמיחה הלוגריתמית של SGTF, מעל המקרים של S gene target positive (SGTP), הוערך ב-35% ביום שהוא גבוה במיוחד. יתרה מכך, הערכה היא שבמחצית חודש דצמבר (ממש יום כתיבת מאמר זה) וריאנט אומיקרון יעלה לראשונה מעל קצב ההדבקה עם וריאנט דלתא.
ללא שינוי התנהגותי כלפי אומיקרון, צפויים ב-24 בדצמבר מיליון הדבקות מדי יום עם אומיקרון, כאשר כל יומיים וחצי מספר הדבקות זה יוכפל. דנמרק, בה הגידול הלוגיסטי דומה (בערך 33% ביום), נמצאת במקום הראשון באירופה, כאשר במחצית דצמבר ישלוט במדינה זו וריאנט אומיקרון.
שוויץ וגרמניה נמצאות הרחק מאחור בהשוואה לדנמרק בקצב ההדבקה עם אומיקרון.
בסקוטלנד, כבר ב-11 בדצמבר אומיקרון טיפס למקום הראשון בין הווריאנטים שם.
באונטריו-קנדה, אומיקרון הוא הווריאנט המוביל החל מ-12 בדצמבר. בדרום אפריקה, מדינת החטא הקדמון באשר לזן אומיקרון, כבר ב-10 בנובמבר הפך זן זה למוביל בשיעור ההדבקות שלו.
הנתונים העדכנים ביותר מיום ה-16 בדצמבר מצביעים על בריטניה בראש רשימת ההדבקות עם 10,017 מקרים, כאשר אחריה ברשימה זו דנמרק עם 6,047 ההדבקות, נורבגיה עם 1,176 מקרים, ודרום אפרקה עם 499 מקרים (כיוון שבמדינה זו מתבצע מספר קטן של בדיקות ביחס למדינות האירופיות).

אחרי 4 מדינות אלו, מזדנבות שאר מדינות העולם, כאשר בישראל נרשמו כרגע 67 מקרים חיוביים.

 

ההופעה החריפה של זן אומיקרון על במת הווריאנטים האחרים בדרום אפריקה

 

נמשיך ונדון באומיקרון במאמר ההמשך.

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע
02/01/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים