Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אומיקרון – עדכונים על ווריאנט אומיקרון – פרק חדש בסאגה הלא נגמרת של COVID-19 – חלק ג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א' לחץ כאן     לקריאת חלק ב' לחץ כאן

 

המקרה הראשון של וריאנט אומיקרון שעבר ריצוף מלא התגלה ב-11 בנובמבר 2021 ב-Botswana, הרפובליקה הגובלת בדרום אפריקה מצפון.
מספר ימים לאחר מכן התגלה מקרה נוסף של אומיקרון מאושר על ידי ריצוף בהונג קונג באדם שהגיע בטיסה מדרום אפריקה.
במהלך השבוע האחרון של חודש נובמבר, בוצעו בדרום אפריקה מספר ריצופים נוספים לאחר שהתגלה בזיהוי ראשוני של וריאנט הכרוך בכשל בגן S שהתגלה ב-PCR ספציפי כתוצאה משמט ((deletion) של חומצות אמינו 69-70, בדומה לממצא בווריאנט אלפא (SARS-CoV-2 Lineage B.1.1.7) שהתגלה לראשונה בחודש ספטמבר 2021 בבריטניה (Volz וחב' ב-Nature מחודש אוקטובר האחרון).

 

המקרה הראשון הידוע של אומיקרון בדרום אפריקה גופא התגלה בגבר מאובחן עם COVID-19 ב-9 בנובמבר, אם כי סביר להניח שהיו עוד לפני תאריך זה מקרים לא מפוענחים של הווריאנט החדש ברחבי העולם.
בדרום אפריקה חלה עלייה ניכרת במספר מאובחני COVID-19 מממוצע של 280 מקרים ביום, בשבוע שלפני זיהוי אומיקרון, ל-800 מקרים ביום בשבוע שלאחר מכן, מה שיוחס בתחילה להקפדה יתרה במעקב אחר הדבקות חדשות עם הנגיף.
עלייה בולטת במיוחד של מקרים חדשים של COVID-19 נרשמה במחוז Gauteng שהיא אחת מתשע הפרובינציות בדרום אפריקה, הקטנה והצפופה שבהן. בירת הפרובינציה והעיר הגדולה ביותר בה היא יוהנסבורג. קצב העלייה במקרים אלה בגל ההדבקות הרביעי היה גבוה יותר מזה בשלושת גלי ההדבקה הקודמים.

 

הדאגה הראשונה במעלה בהקשר של אומיקרון מתייחסת לסוגיית החומרה של המחלה לה הוא גורם, שכן כבר ברור שווריאנט זה הוא בעל כושר הדבקה גדול יותר מאשר הווריאנטים המוכרים הקודמים.
שאלה אחרת היא מידת ההגנה שמקנים החיסונים וה-booster הקודמים כנגד האומיקרון. כיוון שאנו מצויים בימים אלה רק כ-5 שבועות מאז הפציע האומיקרון לחיינו, שאלות באשר לתכונותיו עדיין רבות מהתשובות לשאלות אלו.
יחד עם זאת, המידע שהתקבל לאחר ריצוף וריאנט זה לגבי המוטציות הרבות שלו, מאפשר לנו להתנבא על מידת ההדבקה שלו, חומרת המחלה וההימלטות שלו מתגובה חיסונית.
אומיקרון מתאפיין על ידי מספר שמטים, ויותר מכך על ידי למעלה מ-30 מוטציות נקודתיות, כאשר חלק ממוטציות אלו חופפות מוטציות של הווריאנטים אלפא, ביתא, גמה ודלתא וחלק ממוטציות אלה נפרט כאן: שמט של 69-70, ומוטציות נקודתיות בהן חומצת אמינו אחת מותמרת על ידי חומצה אחרת כגון T95I ,K417N ,P681H ,N679K ,N655Y ,N501Y ,T478K ו-G142D/143-145del.

 

שמטים ומוטציות אלה ידועים ככאלה המובילים להדבקה גבוהה יותר, זיקה טובה יותר של הנגיף לקולטנים שלו, ויכולת מוגברת להימלט מהנוגדנים כנגדו (Greaney וחב' ב-Cell Host Microbe משנת 2021, ו-Harvey וחב' ב-Nature Rev Microbiol משנת 2021).
ההשפעה של חלק גדול בין מוטציות אלו אינה ידועה, וקיימת אי-ודאות כיצד השילוב המלא של כל המוטציות והשמטים משפיע על התנהגות הנגיף, ובעיקר כיצד אלה משפיעים על עמידות הנגיף בפני החסינות הטבעית של הגוף או בפני החיסונים המיוצרים בעצם הימים האלה כלפיו.
כאמור, השפעת אומיקרון על ההדבקה באוכלוסייה מטרידה את החוקרים. אם המוטציות החופפות של אומיקרון שומרות על ההשפעות הידועות שלהן, יש לצפות לכושר הדבקה גדול יותר של הווריאנט החדש בעיקר בגלל המוטציות הסמוכות לנקודת הביקוע של אנזים furin אותו הסברנו בפרק הקודם של מאמר זה.

 

למרות שאומיקרון מצטייר כווריאנט מדבק מאוד, לא היה ברור בתחילה אם הוא מדבק יותר מווריאנט דלתא, למרות שיש אינדיקציות מוקדמות שאומיקרון מתפשט במהירות על רקע דעיכה בהדבקה של דלתא, ולמרות רמה גבוהה של חסינות טבעית כנגד דלתא.
אם מגמה זו נמשכת יש לצפות לכך שאומיקרון יתפוס בקרוב את מקומו של וריאנט דלתא כווריאנט הדומיננטי בדרום אפריקה.
כעת אנו מצפים למידע כיצד אומיקרון מתבטא קלינית.

 

בשלב זה המידע המגיע מקלינאים בדרום אפריקה הוא שאומיקרון תוקף יותר אנשים צעירים עם ממצאים קליניים דומים לאלה הווריאנטים בעבר.
למרות שנתונים אלה לא גרמו לדאגה יוצאת דופן עד כה, המידע חייב להיבחן בזהירות רבה, שהרי הניסיון עם COVID-19 הוא כזה שמחלה קשה מופיעה מספר שבועות לאחר התסמינים הראשונים שהם קלים יחסית.
נקודה מדאיגה נוספת היא בשאלה האם אומיקרון עלול להימלט מהחיסון כנגדו? בהיעדר נתונים על יעילות החיסונים כנגדו, נתון בולט אחד הוא שתועדו בדרום אפריקה מקרים לא מעטים של הדבקה חוזרת עם הווריאנט החדש באלה שנבדקו כבר עם וריאנטים אחרים במהלך השנתיים הקודמות.
יחד עם זאת, השימוש הגובר בסוגים שונים של בדיקות אנטיגן מהירות מקשה על האינטרפרטציה של שיעורי הבדיקות החיוביות שמספרן עלה פי-4 במהלך השבוע האחרון במדינה שבקצה הדרומי של היבשת השחורה.
נראה אם כן שהעלייה המרשימה בהדבקות חוזרות במדינה זו, מצביעה על כך שאומיקרון מסוגל להימלט מהחיסונים הקודמים, לפחות באופן חלקי.

 

ישנם גם דיווחים סותרים בשאלה האם החיסונים כנגד COCID-19 שמרו באופן עקבי על יעילות גבוהה בטיפול בארבעת הווריאנטים הקודמים של המחלה, כאשר ניסויים קליניים אחדים מדווחים על יעילות מופחתת של חלק מהחיסונים ביקר כנגד וריאנט דלתא.
אכן נמצאו בווריאנטים הקודמים מספר חיסונים עם יעילות מופחתת משמעותית, ולדוגמה החיסון ChAdOx1 שפותח באוניברסיטת אוקספורד, הראה רק יעילות של 70% בטיפול בווריאנט עם המוטציה D614G בבריטניה, אך אפילו יעילות לא מרשימה זו פחתה עד כדי 10% בטיפול בווריאנט ביתא בדרום אפריקה (Abdool-Karim וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2021).
לעומת זאת, יעילות החיסון BNT162b2 של חברת Pfizer במניעת הדבקות קליניות, הייתה גבוהה הן לגבי וריאנט ביתא כמו גם כנגד הווריאנט הנושא את המוטציה D614G. אל כל השיקולים המתייחסים ליעילות חיסונים כנגד וריאנטים קודמים, אינם רלוונטיים כשמדובר באומיקרון רב-המוטציות, שרק בעוד שבועות ספורים ניוודע על דרגת עמידותו בפני חיסונים שונים.

 

עד כה, רוב החיסונים כנגד COVID-19 נשארו יעילים במניעת אשפוזים עקב המחלה או אפילו תמותה בעטיה כאשר היה מדובר בווריאנטים הקודמים, כיוון שיעילות זו עשויה הייתה להיות תלויה יותר בתגובה החיסונית של תאי T, מאשר ביצירת נוגדנים כנגד הנגיף.

 

מחקרים תצפיתיים ((observational שתוצאותיהם הגיעו מקטאר והיו מבוססים על 231,826 מודבקים (Chemaitelly וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2021), ותוצאות מחקר של Kaiser Fermanente שהתבססו על 3,436,957 מודבקים (Tartof וחב' ב-Lancet משנת 20121), דווחו על למעלה מ-90% ביעילותם של החיסונים למניעת אשפוזים במהלך ההתפרצות של וריאנט דלתא, אפילו 6 חודשים לאחר החיסון.
נתונים תצפיתיים ממדינת ניו-יורק שהתבססו על 8,834,604 מודבקים, הצביעו על יעילות גבוהה של החיסונים במניעת מחלה חמורה יותר במבוגרים בני 65 שנה ומעלה בדרגות שונות של הגנה לגבי החיסונים השונים (95% הגנה על ידי החיסון עם BNT162b2, 97% הגנה על ידי החיסון עם mRNA-1273 ו-86% הגנה על ידי החיסון עם Ad26.COV2.5 עם דעיכה מינימלית של יעילות ההגנה 6 חודשים לאחר מתן החיסון (Rosenberg וחב' ב-New England Journal of Medicine מ-1 בדצמבר 2021).

 

במושגים של אבחון, וריאנט אומיקרון ניתן לזיהוי בפלטפורמות PCR הנפוצות בדרום אפריקה. אין כל סיבה להאמין שהפרוטוקולים הנוכחיים של טיפול ב-COVID-19, כולל הטיפולים התרופתיים, לא יהיו יעילים יותר, עם האפשרות של יוצאי הדופן בדמות הנוגדנים החד שבטיים, כאשר אין בידינו עדיין נתונים לגבי יעילות האחרונים בטיפול באומיקרון.
חשוב לציין שאמצעי המניעה המקובלים כיום בציבור כגון עטית מסיכות פנים, הימנעות מקרבה יתרה בין אנשים, הימנעות משהייה בחללים סגורים ולא מאווררים, העדפה של שהייה בחוץ, וגהות של הידיים, שהוכיחו עצמם כיעילים לגבי הווריאנטים הקודמים מומלצים כיום בניסיונות מניעת ההידברות עם אומיקרון.

 

וכדי להמחיש לכם את מהירות ההסתערות של אומיקרון על העולם כולו נא הפנו מבט לתרשים למטה: תוך שבועיים (בין ה-4 ו-18 בדצמבר )2021 הפך אומיקרון ממדביק שולי של פחות מ-1%, למדביק שליט בין כל הווריאנטים של קורונה, כשהוא מהווה 73.2% מכלל ההדבקות בעולם. לעומתו וריאנט דלתא יורד מגדולתו: משליטה של 99% מכלל ההדבקות ב-27 בנובמבר עד כדי 26.6% מכלל ההדבקות ב- 18בדצמבר.

בברכה, פרופ' בן- עמי סלע
09/01/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים