חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אהבה ושנאה בתיקשורת הזוגית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מאת: ד”ר יגאל גליקסמן
פסיכוטרפיסט – מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך.
מומחה לביופידבק.
מנהל פורום הביופידבק .

אהבה ושנאה בתיקשורת הזוגית

בעקבות גלי האלימות במשפחה בכלל ובין זוגות נשואין בפרט המציפים אותנו בתקופה האחרונה ביקשנו מד”ר יגאל גליקסמן – יועץ זוגי ומטפל משפחתי מוסמך תשובות למספר שאלות.

איך יתכן שאהבה בין גבר לאישה מתחלפת ברגש של שנאה תהומית המוביל לאלימות המסתיימת לעיתים ברצח?

” ההיסטוריה האנושית מלאה אפיזודות של המשחק בין שני הצדדים – אהבה ושנאה הם למעשה שני רגשות הנמצאים על אותו קו רצף. יש מי שאומר כי ניתן להשוות נישואין כחיים בשדה הקרב כלומר היחסים בין בני הזוג הם משתנים הפועלים ממש כמו אסטרטגיות צבאיות.”

זה נשמע נורא, היכן הרומנטיקה, האהבה הרוך ???

” זה בדיוק חלק מענין. החיזור דומה לצייד – יש בו תכנון, פיתוי, תוקפנות וערמומיות. כשגבר ואישה נפגשים מתחיל התהליך של התקרבות והתרחקות לסירוגין, כאשר כל אחד בודק את גבולותיו של השני. המגמה היא ליצור את הקירבה הפיזית האינטימית מלאת הרגשות המובילים לצימצום המרחק באקט המיני המהווה דוגמה לחדירה לפרטיות עם אופי תוקפני.
לדעתי התקשורת הבינאישית בחברה המערבית ספוגה באלימות , אנשים מתיחסים אחד לשני לא על פי מה שהזולת אכן התכוון אלא לפי מה שהם חשבו ופרשו שהתכוון. כלומר מדובר כאן בתקשורת שיש בה הערכה,שיפוט ,ביקורת, השוואה וכד`. .

אצל בני זוג החיים ביחד תקופה מסויימת קיימת דעה לפיה יודע האחד מה חושב או מרגיש השני מבלי שהשני יואמר זאת. מצב כזה אינו “בריא” היות ואם חושב האחד שהוא אכן יודע מה שהשני חושב או מרגיש הרי שכבר מוכנה אצלו התגובה לתוכן . ברוב הפעמים מסתבר בדיעבד כי התגובה לא תואמה את התוכן המדויק. חבל מאד כי התגובה התרחשה.

זוגות רבים באים אלי ליעוץ על מנת ללמוד תקשורת שונה – תקשורת אמפטית שהיא עניינית ומאפשרת ביטוי רגשות וקביעת עובדות במקום האשמות.
בעל שצועק על אשתו ונתקל בתגובה: ” אל תצעק עלי” לא יפסיק לצעוק. אשה שתבטא את רגשותיה ותאמר: “כשאתה מדבר אלי כך, ישנה לי בעיה, זה גורם לי להרגיש רע , חשוב לי מאד להרגיש טוב איתך מה דעתך?? בצורה זו מציינת האישה עובדה המתיחסת לצעקות הבעל , לוקחת אחריות על רגשותיה ומוצאת ביטוי לצורך שלה. בדרך זו ניתן לנטרל כעסים ולתת לבן הזוג הזדמנות לתגובה שונה.

במציאות הישראלית חשופים זוגות ללחצים רבים בעוצמות שונות.

המצאות במצב כזה ללא כלים אפקטיביים להתמודדות, משנה את סף התגובה והגרוי אצל כל אחד במני הזוג. בדרך כלל נשלפות תגובות מן המותן ללא כל בקרה. הדבר גורם לתיסכול רב המביא בעקבותיו תחושות של רצון “לסגור חשבונות” קיימת התופעה של “שתיקה רועמת” המאיימת כהר געש העומד להתפרץ.

לסיכום: ” אהבה, שנאה, קנאה וידידות” הן למעשה מעיין תחנות בהן עובר ושוהה כל יצור אנושי במהלך נסיעתו המתמדת במסלול חייו. חשוב ביותר לצייד כל אדם בכלים טובים ומתאימים יותר לשיפור יכולתו בתחום התיקשורת הבינאישית.”

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים