חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אהבה – המצאה, מציאות או כח החיים?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אהבה – המצאה, מציאות או כח החיים?

למי שלא מאמין בה ולמי שכן – הכל משתוקקים לה

פרק א`

ממלכות קמו ונפלו, משפחות התפרקו או התאחדו, אנשים מוצאים את עצמם עושים דברים מוזרים ובלתי מתקבלים על הדעת כדי לזכות בדבר אחד – אהבה. האהבה היא אחד הנושאים המרתקים שניתן לדבר לנתח ולהתעמק עד אין סוף. אהבה נמצאת בכל קשר של האדם עם העולם, הכמיהה לאהבה יוצרת מציאויות שונות ומשונות, אהבה בין גבר לאשה, אהבת אם, אהבת אדם, אהבה ללא תנאי.

בחרתי להביא סיפור מקסים המגלה את אחד הצדדים של האהבה – אהבה בין גבר לאשה: “האיש שלא האמין באהבה”.

היה היה איש רגיל, כמוני וכמוכם אבל הוא חשב שהאהבה אינה קיימת. כמובן שהוא צבר חוויות רבות בעת שניסה למצוא אהבה, והוא התבונן באנשים הסובבים אותו.
חלק ניכר מחייו הוציא בחיפוש אחר האהבה, אך הוא נוכח שהאהבה לא קיימת.
באשר הלך האיש אמר לבריות כי האהבה אינה אלה המצאה של משורררים, המצאה של דתות שנועדה לתמרן את מוחם החלוש של בני האדם או לגרום להם להאמין.
הוא אמר שהאהבה אינה קיימת במציאות, ועל כן שום אדם לא יכול למצוא אותה, גם אם יחפש אותה. האיש הזה היה אינטליגנטי ביותר ודבריו היו משכנעים מאד. הוא קרא ספרים רבים, למד באוניברסיטאות המעולות ביותר, היה מלומד ומכובד, הוא יכול היה לעמוד בכל מקום ציבורי ולדבר לקהלים שונים, והטיעון היה הגיוני ומדויק מאד.
הוא אמר שהאהבה היא ממש כמו סם, היא גורמת לריגוש עז, אך היא יוצרת צורך עצום.

אתם יכולים להתמכר מאד לאהבה אבל מה קורה כשאינכם מקבלים את המינון היומי של האהבה שאתם זקוקים לו? ממש כמו מתמכרים לסמים. הוא נהג לומר כי מרבית הקשרים בין אהובים דומים לקשרים בין מתמכר לסם לבין הסוחר המספק לו את הסם. המתמכר לסמים, זה שיש לו הצורך הגדול ביותר, חי בפחד מתמיד שאולי לא יהיה מסוגל להשיג את המינון הבא של האהבה או של הסם. המתמכר לסמים חושב” מה אעשה אם היא תעזוב אותי?” הפחד גורם למתמכר לסמים להיעשות רכושני מאד “זה שלי”! המתמכר נעשה קנאי ותובעני בגלל הפחד שמה לא יקבל את המנה הבאה. הספק יכול לשלוט ולתמרן את זה שזקוק לסם על ידי העלאת מספרן של המנות, הקטנת מספרן או הפסקתן המוחלטת, זה שיש לו הצורך יכנע.

ואז יום אחד, כשהאיש טייל בפארק, ראה אישה יפיפייה יושבת על הספסל ובוכה. בכייה עורר את סקרנותו. הוא התיישב לצידה פנה אליה בשאלה אם הוא יכול לעזור לה. הוא שאל מדוע היא בוכה. להפתעתו היא ספרה לו שהיא בוכה מפני שהאהבה לא קיימת. הוא אמר “זה מדהים-אשה שמאמינה שהאהבה לא קיימת! מובן מאליו, הוא רצה לדעת עליה יותר ואז שאל אותה מדוע? היא ספרה לו על נישואיה בצעירותה לבעלה, על התמסרותה ונאמנותה לאהבה, הם הקימו משפחה, הבעל ניהל קריירה מצליחה והיא התמסרה למשפחתה, בשלב מסוים הוא חדל מלכבד אותה והיא גילתה שהיא אינה אוהבת אותו, אך נשארה איתו בגלל הילדים, כיום הילדים גדלו ועזבו את הבית ואין לה תירוצים להישאר איתו וגם לא כבוד, רוך או אהבה. ועוד טענה האשה, שגם אם היא תמצא משהו אחר זה עדין לא ישנה את המציאות שאין אהבה כך שאין טעם לחפש. הוא מיד הסכים איתה ואמר אנחנו מחפשים אהבה פותחים את ליבנו ונעשים פגיעים ומוצאים רק אנוכיות.

הם היו כה דומים והם הפכו לידידים טובים. זו היתה ידידות מופלאה הם כבדו אחד את השניה, לא היתה ביניהם קנאות, שטלתנות או רכושנות, הקשר המשיך וצמח. יום אחד כשהאיש שהה מחוץ לעיר עלתה במוחו מחשבה, אולי מה שאני חש כלפיה הוא אהבה, אבל זה שונה ממה שחשתי בעבר זה שונה ממה שהדת מספרת או המשוררים אומרים, מפני שאני אחראי עליה, אני לוקח ממנה דבר, אין לי צורך שתטפל בי ואני צריך להאשים אותה בקשיים שלי או להעביר אליה דרמות…”

הוא חיכה בקוצר רוח להגיע הביתה ולספר לה, והיא ענתה לו כן אני יודעת בדיוק על מה אתה מדבר.. אך לא רציתי לספר לך מפני שאני יודעת שאינך מאמין באהבה..

הם החליטו להיות אהובים ולחיות יחד ולמרבה תדהמתם הדברים לא השתנו. הם המשיכו לכבד ולתמוך זה בזה ואהבתם גדלה.

ליבו של האיש היה כה מלא באהבה ובלילה אחד התרחש נס גדול הוא צפה בכוכבים, ומצא את היפה ביותר ואהבתו היתה כה עצומה עד שהכוכב החל לרדת מהשמיים ועד מהרה הכוכב היה בידיו, הוא רץ לאשה שהכוכב בידיו וחיכה להניח אותו בידיה כדי להוכיח את אהבתו, ברגע שהניח את הכוכב היא חשה רגע של ספק, האהבה הזאת היתה מדהימה ובאותו רגע ממש נפל הכוכב מידיה ונשבר למיליון רסיסים זעירים..

וכעת סובב בעולם איש זקן הנשבע כי האהבה לא קיימת ואשה זקנה יפיפיה היושבת בבית ומחכה לאיש ומזילה דמעה על גן העדן שפעם היה בידיה ובגלל רגע של ספק שמטה אותו, וזהו הסיפור על האיש שלא האמין באהבה..( לקוח מתוך הספר דרך האהבה)

אהבה מתבטאת דרכנו כתחושת אושר מלאות וחיות ואנו ממהרים למסור אותה למי שאנו אוהבים, לתת לו את הכח, להחיות את האהבה שלו, לשמור על האושר שלנו מבלי לבדוק ולעיתים מבלי לדעת האם האדם העומד מולנו יכול להכיל את מה שאנו מניחים בידיו.

ולמה כוונתי?! אהבה היא תחושה כל כך עוצמתית ומורכבת שלא תמיד קל לנו להגדיר לעצמנו, אהבה אשר צומחת מתוכנו ללא תלות הדדית, ללא רכושנות, ללא בקשות או דרישות, אלא מתוך שימור והעצמת הרגש אצלנו, מהמקום המלא, לתת מתוך שמחה, לתת מתוך עוצמה, לתת מתוך החוויה שבנתינה ולא לתת כדי לקבל, לשמור לאחוז בכח.. והכי חשוב לקבל ולהכיל את האפשרות שהצד השני לא תמיד יכול לתת ולהכיל באותה העוצמה ולכן אומרים שהאהבה פנים רבות לה וזה כל היופי..

בברכה, חיה אליהו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים