חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אבץ: עלייתו התלולה של יסוד-קורט זה לתודעה הרפואית, ומשמעות החסר בו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בשנת 1990 בצענו במעבדה שלנו בתל-השומר מדי חודש כ-15 מדידות של רמת אבץ בדם או בשתן. כיום, 20 שנה אחרי, אנו מבצעים מדידת רמת אבץ  בכ-250 דגימות מדי חודש, קצב עלייה שאין מקביל לו בשום מדד מעבדתי אחר שאנו מודדים.


העניין שמתגלה בימים אלה באבץ, עבר שינוי מהותי בזמן קצר יחסית: ממולקולה  בעלת משמעות מסופקת מבחינת בריאות האדם, למולקולה בעלת חשיבות מוכחת לצרכי הגוף.


אבץ, הוא יסוד הקורט (micronutrient  או trace element) השני השכיח ביותר בגופנו, כאשר ברזל נמצא בראש.


האבץ חיוני לקטליזה של אנזימים חיוניים, הוא תורם למבנה התלת-ממדי של חלבונים, והוא משתתף בוויסות של ביטוי גנים. ניתן למצוא אבץ במגוון של סוגי מזון כגון בשר בקר, עוף פירות-ים ודגנים. דו”ח של המכון הלאומי לסקרים רפואיים בארה”ב, העלה ש-2.5% מהנשאלים שם דיווחו על היותם נוטלים תוספי אבץ באופן סדיר, בעיקר לצורך השלמת רמת-חסר של יסוד זה, כדי לטפול בשלשולים, לטיפול במצבי ניוון המָקוּלָה ( Age-related macular degeneration), לטיפול במקרים של זיהומים בדרכי הנשימה העליונים, וכן לטיפול בהגלדת פצעי עור.


ההשפעות הקליניות המיוחסות לאבץ במצבים האמורים הן מגוונות: אבץ הוא קו-פקטור של אנזימים כגון polymerases וגם של proteases, החיוניים לתפקודים תאיים רבים כמו ריפוי פצעים והתחדשות של תאי חיפוי אפיתליאליים במעי. אבץ הוא גם קו-פקטור של ההורמון thymulin המופרש מבלוטת התימוס וחיוני להבשלה של תאי T. לאבץ יש גם סגולות של נוגד חמצון, ובכך לכאורה יכול להגן מפני ניוון המקוּלה.


 


מצבי חסר באבץ : דו”ח שפרסם ארגון הבריאות העולמי בג’נבה בשנת 2002, הצביע על כך שחסר באבץ הנגרם על ידי תזונה לקויה,  הוא גורם הסיכון ה-11 במעלה בתחלואה העולמית, והוא אחראי ישירות ל-1.8 מיליון מקרי מוות בעולם מדי שנה. הנתון האחרון בהחלט מרשים, וההדגשה היא על העובדה שמדידת רמת אבץ בדם אינה יכולה לשמש תמיד מדד אמין לחסר אמיתי של אבץ ברקמות הגוף, שיש לו מספר הֶקשרים קליניים מובהקים.


 


1. תסמינים של חסר באבץ- פיגור בגידול, עיכוב בהופעת בשלות מינית, הפרעות בזקפה, שלשולים, התקרחות, חלקלקות הלשון (glossitits), ניוון ציפורניים, חסר בהורמוני המין (hypogonadism) בגברים, פגיעה במערכת החיסון.


2. מחלות כרוכות בחסר אבץ- מחלת Crohn, מחלת צליאק, אלכוהוליזם כרוני, שחמת הכבד, ועוד מחלה יחסית נדירה הידועה כ-acrodermatitis enteropathica.


3. מצבים העלולים להיות כרוכים בחוסר אבץ- הריון, הנקה, הזנה תוך ורידית ממושכת, תזונה צמחונית, תסמונת המעי הקצר (short bowel syndrome), היסטוריה של ניתוחי מעי או קיבה משמעותיים כגון ניתח מעקף קיבה לצורך הרזייה.


 


בשנת 2002 התפרסמה ב-American Journal of Clinical Nutrition מטה-אנליזה של 33 ניסויים קליניים על ידי חוקרי המחלקה לתזונה באוניברסיטת קליפורניה , שעקבו ובחנו נתוני בריאות של צעירים בגיל שלפני הבגרות המינית ב-4 יבשות (פרט לאוסטרליה) שהיו בסכנה של חסר אבץ, ומצא אכן שנטילת תוספי אבץ שיפרה באופן מתון את התפתחותם הגופנית, ועלייתם במשקל. מטבע הדברים מחקרים מסוג האחרון מתבצעים במדינות מתפתחות שאינן “מצטיינות” בתזונה סבירה, ולעתים הרעב הוא בן-בית קבוע. ואמנם, מטה-אנליזה של 22 ניסויים קליניים מבוקרים, בהם ילדים ממדינות מתפתחות טופלו עם אבץ כנגד אלה שטופלו בפלצבו, הראתה ירידה של 18% בשלשולים שהם אירוע תכוף בילדים אלה.    


 


 


הראיות התומכות בכך שאבץ עשוי להאט את התקדמות מחלת ניוון המקולה הגורמת לעיוורון בדרך כלל בגיל המתקדם, באות בעיקר ממחקר AREDS או Age Related Eye Disease Study, שהתפרסם ב שנת 2001 ב-Archives of Ophthalmology. מחקר זה עסק ב-3,640 מבוגרים בגיל שבין 55 ל-80 שנה, שרמת תזונתם בדרך כלל סבירה, ואשר אובחנו עם מחלת עיניים זו.


כל משתתפי הניסוי חולקו ל-4 קבוצות: חלק קיבלו רק אבץ אוקסיד בנטילה פומית, חלק קבלו טיפול בנטילת ויטמינים נוגדי-חמצון כוויטמין C, ויטמין E וביתא קרוטן, חלק טופלו טיפול משולב באבץ ובוויטמינים נוגדי החמצון, וחלק טופלו בפלצבו.


התברר שהמטופלים באבץ בתוספת ויטמינים נוגדי-חמצון הגיבו באופן החיובי ביותר עם האטה של 27% בקצב החמרת המפגע. ומה לגבי גישה פרוספקטיבית של טיפול באבץ בגישה פרופילקטית למניעה עתידית של מחלת המקולה?  מטה-אנליזה שבחנה 4 מחקרים בנושא זה הראתה הפחתה מתונה של 9% בהופעת מחלת ניוון המקולה במטופלים באבץ, כאשר מחקר שנערך באוסטרליה והתפרסם ב-2008, הראה ירידה מרשימה של 44% בסיכון למחלת ניוון המקולה, במטופלים באבץ.


 


מה לגבי השפעת אבץ במניעת הידבקויות זיהומים בדרכי הנשימה העליונים? בשנת 2007 התפרסם מחקר ב-Pediatrics שבחן במטה-אנליזה 12 ניסויים קליניים שנערכו בסך הכול ב-2,551 ילדים בארצות מתפתחות, ומצא שטיפול באבץ הפחית מקרי דלקת אלה ב-8% לעומת המטופלים בפלצבו, השפעה קטנה מדי בכדי להפיק ממנה מסקנות. בדומה, ניתוח תוצאות מחקרים קליניים לא העלה יעילות משמעותית של טיפול באבץ למניעת פצעי עור. לעומת זאת, במפתיע נמצא שטיפול באבץ אצטט עשוי דווקא לסייע אצל חולי מחלת Wilson, שכן אבץ מתחרה עם נחושת על מקומות הקישור של המתכת האחרונה, שעודף שלה הוא כידוע הגורם למחלה זו.


ה-FDA אמנם אישר טיפול ארוך-טווח באבץ אצטט, לחולי Wilson. יש להימנע מטיפולים עם אבץ בנשים הרות, ובכל מקרה נטילת תוספי אבץ היא בסדרי גודל של 5 עד 25 מיליגרם ליום לטיפול בשלשולים, ו-80 מיליגרם ליום במקרי מחלת ניוון המקולה, בתוספת 500 מיליגרם ויטמין C מדי יום, 400 יחידות ויטמין E ו-15 מיליגרם ביתא קרוטן. 


 


אך כדאי להבין את הביולוגיה של האבץ, או באיזה מערכות חיוניות למטבוליזם התקין בגוף מעורב יסוד זה. כמו שכבר צוין, אבץ הוא היסוד השני בשכיחותו בגוף אחרי ברזל, וגופו של אדם מבוגר מכיל בסך הכול כ-2 גרם אבץ.


בניגוד לברזל, אבץ מפוזר באופן יחסי באופן שווה בכל רקמות הגוף, בעיקר כחלק מאלפי חלבונים בגוף שמתכות הן חלק מהמבנה שלהם (metalloproteins). אכן יש שפע של חלבונים נושאי-אבץ, ואבץ קשור גם לחומצות גרעין. דווקא בגלל פיזורו הרב בגוף, אבץ אינו ניתן לגילוי פשוט יחסית, והדבר יוצר אתגר של ממש לגילוי ואבחון של חסר אבץ, על ידי מדידת ריכוזו בפלזמה או בנסיוב או ברקמות אחרות.


יודגש שבניגוד לברזל או לנחושת, האבץ מופיע בגוף במצבו האטומי, ואין לו תכונות מחמצנות, והוא מתקיים בגוף לחלוטין כאבץ דו-ערכי, Zn++ , ולא כאבץ תלת-ערכי, מה שמקל על הטרנספורט שלו לתאים, או יציאתו מהם.


התפקיד הביולוגי של אבץ, זוכה כעת להכרה בהקשר של מבנה ותפקוד חלבונים בגוף, כולל אנזימים, גורמי שעתוק (transcription factor), קולטנים של הורמונים שונים, וממברנות של תאי הגוף. לאבץ תפקידים במטבוליזם של DNA ו-RNA וממילא בחלוקת והתרבות תאים, והוא קשור להעברת אותות (signals) בינתאיים, ביטוי של גנים, התמיינות (דיפרנציאציה) של תאים, ואף במוות המתוכנת של תאים, apoptosis.


 


גורמי שעתוק הם חלבונים הנקשרים לרצף ספציפי של DNA, הנמצא לפני החלק המקודד של הגן, ובכך הם משפיעים על שעתוק הגן ל-mRNA. למרות שידועים אלפי גורמי שעתוק, ביצורים עילאיים ישנם ארבעה מבנים בסיסיים לחלבונים המשמשים כגורמי שעתוק, כאשר אחד מארבעת מבנים אלה ידוע כמוטיב אצבעות האבץ (Zinc fingers): מתפקד כפלטפורמה מבנית לקישור DNA. מוטיבי אבץ אלה מכילים אטומי אבץ הקשורים לשיירים קבועים של חומצות האמינו ציסטאין והיסטידין.


קיימים מאות מוטיבים של אצבעות אבץ שכבר זוהו, כאשר למעלה מ-3% מכלל 22,500 הגנים המזוהים של האדם מכילים מוטיב של אצבעות אבץ, מה שמוכיח את תפקידו החיוני של אבץ בביטוי הגנים שלנו.


 


למעשה, התפקיד של אבץ באפופטוזיס הוא מווסת, כאשר תפקיד האבץ דווקא להגן על התא, ולדכא מסלולים עיקריים המובילים לאפופטוזיס. החלק של אבץ בשליחת אותות והכרה בינתאית, בא לביטוי בהשפעתו על אנזימים כמו protein kinase ו-protein phosphatase, האחראים לזרחוּן של הקולטנים דרכם נקלטים אותות אלה, או להסרת הזרחן המיותר.


במוח, נמצא אבץ בבועיות (vesicles) קדם-סינפטיוֹת, והוא משתחרר למרווח שבין קצות הנוירונים, תוך שהוא משחק תפקיד בגירוי העצבי (excitability). יש אזורים במוח, כמו ההיפוקמפוס, העשירים במיוחד בבועיות נושאות אבץ אלה, ולכן כאשר הגוף נמצא בחסר חריף של אבץ, ההיפוקמפוס יהיה במיוחד רגיש למצב חסר זה.     


 


המשמעות הרפואית הציבורית של מצבי חסר באבץ: למעשה, עד אמצע שנות ה-60 לא היה כל עניין בנושא של חסר באבץ, ובשנים 1963-5 החלו מופיעים דיווחים דווקא ממצרים ומאירן על מקרים של ננסות בילדים, שיוחסה אז גם לחסר אבץ, וכן במחלת Kwashiorkor שזו מחלת פיגור התפתחותי חמור על רקע רעב ממושך ותזונה לקויה. אך כיון שהדיווחים הללו הגיעו מאזורי המזרח התיכון, לא התעורר עניין רפואי מחקרי בנושא, למעשה עד שנת 1989, כאשר הופיע מאמר ב-Pediatrics, שהתייחס לטיפול באבץ בילדים עם פיגור שגשוג וגדילה.


אך מתחילת שנות ה-90, מתרבים המחקרים והפרסומים על המשמעות של החסר באבץ, בעיקר בקרב תינוקות וילדים הנתונים לתנאי תזונה לקויה. תינוק בגיל של 6-8 חודשים, נמצא בשלב קריטי של תזונה, במעבר מהזנה על ידי הנקה, לשלב של אכילת מזון מוכן. חלב האם, מספק די אבץ ב 4 עד 6 חודשי החיים הראשונים. אך ככל שההנקה מתארכת, חלה דעיכה פיזיולוגית בריכוז האבץ בחלב האם, עד כי 7 חודשים לאחר הלידה ריכוז האבץ בחלב האם הוא פחות מ-1 מיליגרם לליטר, ותינוק הממשיך להיות מוזן באופן בלעדי מחלב אימו מפיק בגיל 7 חודשים עלול להיקלע בהכרח למצב של חסר באבץ, כאשר האבץ שהוא מקבל בחלב אימו אינו עולה על 0.5-0.6 מיליגרם ליום.


 


הבעיה בארצות מתפתחות, שתינוקות או ילדים בגיל הרך הנגמלים מהנקה, מקבלים מזון המוגבל כמעט במלואו למזון מהצומח. בנוסף לעובדה שרמת האבץ במקורות הצמחיים נמוכה בהרבה מזו שבמאכלים מהחי, מזון צמחי עשיר בחומצה פיטית או phytate, שהיא נגזרת 6 זרחתית של הסוכר אינוזיטול, וחומר זה נמצא בריכוז גבוה בחיטה, אורז, שיפון ושעורה.


אחת מתכונות ה-phytate היא יכולתו לקשור מינרלים חשובים כגון סידן, מגנזיום, ברזל ואבץ, וממילא להביא לחסר במינרלים. זו סיבה נוספת לכך שצריך לכלול במזונו של הילד הרך מזון מהחי במידה מספקת כדי שרמת האבץ הזמין בדיאטה שלו תהיה נאותה. ארגון הבריאות העולמי ממליץ שתינוק הנגמל מהנקה, יקבל מדי יום במזונו 0.7 מיליגרם אבץ לכל 100 קילוקלוריות של אנרגיה המופקת מהמזון, או כ-3 מיליגרם אבץ ליום, כאשר אונקיה אחת (כ-30 גרם) של בשר בקר (beef) מספקת בערך 1.6 מיליגרם אבץ. לכן, ההמלצה להתחיל לכלול מזון בשרי החל מהחודש ה-7 לחיי התינוק חיונית גם בהקשר של רמת האבץ במזון.  


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים