חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אבעבועות הקוף – עדכונים על התפרצות מגיפת אבעבועות הקוף

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

 

 

 

 

למגיפות הנגרמות על ידי מיקרו-אורגניזמים פתוגניים יש תכונה מגונה: הן מתחילות דרכן בצנעה ממש בקטנה….אך עד מהרה הופכות למגפות חובקות עולם.

כך היה בשנת 1976 כאשר ותיקי צבא (לגיונרים) ארה”ב התכנסו בקיץ לכינוסם השנתי, הפעם במלון Bellevue-Stratford בפילדלפיה, וחיידק סורר שנקרא בהמשך לגיונלה פנאומופילה שהסתתר במצנני המזגנים במלון הרג 34 מתוכם, ועד היום מתים מדי שנה מחיידק זה בארה”ב בלבד כ-15,000 איש; ומה בדבר נגיף ה-HIV שהחל דרכו בשנת 1981במחשכים בקרב הומוסקסואלים בניו-יורק, ו-40 שנה אחרי הוא כבר זוקף ל”זכותו” למעלה מ-36 מיליוני מתים במחלה בעולם, אם כי בגלל אבחונים ודיווחים לקויים מהיבשת השחורה, הערכה היא שספר המתים מאיידס עבר בהרבה את סף ה-40 מיליון; ומה בדבר הנגיף הגורם ל-COVID-19 שהחל דרכו בהכחשות ובשו-שו במעבדה נידחת ואולי בשוק הדגים של העיר הסינית יוהאן בשלהי 2019, ולאחר 30 חודש ועד עצם כתיבת דברים אללה חלו בקורונה בעולם כולו למעלה מחצי מיליארד אנשים (ולמדייקים ביניכם 594,336,949 חולים), מתוכם נפטרו 6,452,451 איש ואישה.

 

 

כעת אנו מגיעים למגיפה האחרונה ברשימה זו, ומדובר ב-.monkeypox
התפרצות אחרונה זו הוכרזה ב-23 ביולי 2022 על ידי ה-WHO כ-PHEIC או כ-Public Health Emergency of International Concern. אך כבר ב-9 באוגוסט השנה דווח על 32,000 מקרים ודאיים במדינות לא-אנדמיות, ואם נתייחס לקצב ההתפשטות המהירה של מחלה זו, מערכות הבריאות בעולם חייבות לנקוט בצעדים דחופים לבלימתה (Nuzzo וחב’ ב-JAMA מה-27 ביולי 2022). בישראל הגיע מספר הנדבקים עד ה-19 ביולי ל-102.
המקרה הראשון של monkeypox בארה”ב, דווח ב-7 במאי, ועד ה-9 באוגוסט הגיע מספר הנדבקים שם ל-9,500. ב-4 באוגוסט הכריז ממשל ביידן ש-monkeypox הוא מפגע חירום ציבורי, מה שהעניק לסוכנויות פדרליות את היכולת להקדיש במהירות תקציבים ליצירת חיסונים כנגד הנגיף, כמו גם תכשירי תרופות ואמצעים מיידיים נוספים.

 

כיצד מתפשט monkeypox?

הנגיף מועבר בעיקר על ידי מגע וחיכוך בין עור הנשא והנגעים מכילי הנגיף, והנדבק. בהתפרצות הנוכחית רוב מקרי ההדבקה התרחשו בין גברים הומוסקסואלים במגע מיני ביניהם. מגע עם חומרים בשימושו של נדבק בנגיף, כולל לבוש, כלי מיטה,או אביזרי מין עלולים לגרום להדבקה (Guarner וחב’ ב-JAMA משנת 2022).
הנגיף יכול להיות מועבר במהלך מגע מיני, אך אינו נחשב כמועבר רק ביחסי מין, כיוון שהוא יכול להיות מועבר ללא מגע מיני. יחד עם זאת, למרות שהנגיף התגלה גם בנוזל זרע, לא ברור עדיין אם הוא מועבר בנוזל הזרע, בהפרשות מהנרתיק, בשתן או בצואה (Lapa וחב’ ב-Lancet Infectious Disease מה-2 באוגוסט 2022).
העברת הנגיף יכולה להתרחש דרך השלייה לעובר בנשים הרות. לא ברור אם הנגיף יכול להיות מועבר על ידי אנשים ללא נגעי-עור, או האם הוא עלול להיות מועבר על ידי הפרשות נשימתיות.

 

מאפיינים קליניים:

ב-25 ביולי 2022 הודיע המרכז לבקרה ומניעת מחלות (CDC) ש-99.1% מהמקרים של monkeypox בארה”ב נמצאו בגברים בגיל הממוצע של 35 שנה.
רוב המקרים הופיעו בקרב גברים הומוסקסואלים, אם כי 13 מקרים התגלו בנשים, אחת מתוכן בהריון, ובשני ילדים. תקופת ההדגרה הממוצעת בין החשיפה לנגיף להופעת התסמינים הראשונים מוערכת בין 6-7 ימים כאשר ב- 95% מהמקרים התפתחות התסמינית נמשכת עד 17.1 ימים.
התסמינים ההתחלתיים דמויי-שפעת עם הופעת חום, חולשה, כאבי ראש, ועייפות לרוב מלווים על ידי לימפאדנופתיה. זמן קצר לאחר מכן מופיעה פריחה על העור המופיעה ככתם macule) ) המתפתח לפצעון (papule) המתפתח לשלפוחית ((vesicle ולאחר מכן למורסה pustule)) לפני ההגלדה.

בהתפרצות הנוכחית, תסמינים שכיחים כללו גם כאבים באזור החלחולת (פי הטבעת), דלקת החלחולת ((proctitis עם דימום, בצקת של הפין עם דלקת בעטרת הפין (balanitis) והיצרות העורלה phimosis)),כאבי גרון, כאבים בבליעת מזון (odynophagia), דלקת מכסה הגרון ((epiglottitis וכן דלקת שקדים (tonsillitis) דווחו אף הם.
כאמור, ב-98% מהמקרים היו מעורבים גברים הומו- או ביסקסואלים, כאשר ב-41% מהמקרים הנדבקים היו נשאי HIV. המיקומים השכיחים ביותר היו באזור האנו-גניטלי (73%), בחזה, בזרועות, או ברגליים (55%), בפנים (25%), ובכפות הידיים והרגליים (10%). ברוב הנדבקים נמצאו פחות מ-10 נגעים, ובערך ב-10% מתוכם הופיע נגע גניטלי בודד (Thornhill וחב’ ב-New England Journal of Medicine מ-21 ביולי 2022).
ברוב הנדבקים monkeypox אינו מהווה סכנת חיים, אך מדובר במפגע מטלטל ומכאיב, שיכול ליצור סטיגמה חברתית.
סיבוכים מוכרים של monkeypox עלולים לכלול דלקת ריאות, אנצפליטיס, ודלקות עיניים, המתרחשים בעיקר בקרב ילדים מתחת לגיל 8, או במבוגרים עם מערכת חיסונית מוחלשת או בנשים הרות. אשפוז אינו שכיח והסיבה העיקרית להגעה לבית החולים הם כאבים בלתי נסבלים באזור הגניטלי, או כאבי פה וגרון.

 

הנדבקים עם הנגיף חייבים להישאר בבידוד למשך תקופת המחלה הנמשכת לרוב בין 2-4 שבועות. תמותה מהמחלה נדירה, ועד סוף יולי היו רק 4 מקרי מוות בנדבקים במדינות לא-אנדמיות (Soucheray ב-CIDRAP News מה-1 באוגוסט 2022).
אבחון monkeypox:
נגע בלתי רגיל, בעיקר באזור האנוגניטלי, חייב להיבדק. בדיקת CDC הידועה כ-nonvariola orthopoxvirus PCR t (אושרה על ידי ה-,FDA , היא הבדיקה המקובלת כיום, אם כי תוצאות הבדיקה יכולות להתקבל רק אחרי יומיים-שלושה במקומות רבים. אין נתונים התומכים בשימוש בסוגי דגימות אחרות כגון דם, שתן, רוק או הפרשות גניטליות לצורך הבדיקה.
הטיפול: ברוב המקרים הטיפול בעיקרו קשור לשיכוך כאבים. Monkeypox הוא חבר בגנוס Orthopoxvirus השייך למשפחת ה-Poxviridae, שנגיף אחר בה הוא נגיף variola הגורם לאבעבועות שחורות. לפיכך, אין כיום טיפולים אנטי-נגיפיים המאושרים ל-monkeypox.
התכשיר האנטי-נגיפי tecovirimat המאושר לטיפול באבעבועות שחורות בהתבסס על נתונים בחיות, אושר לטיפול במקרי monkeypox. תכשיר זה זמין ככמוסה הנלקחת פומית, אך גם בהזרקה תוך-ורידית.
הטיפול כיום מומלץ למקרים חמורים של monkeypox, או לאלה עם מערכת חיסון מוחלשת וגם באלה עם atopic dermatitis. ה-CDC וה-FDA פישטו כעת את הפרוטוקול למעקב אחר תוצאות הטיפול.
בנוסף, מספר ניסויים קליניים (,PALM-007, PLATINUM WHO/ARNS ו-(ACTG5418 נמצאים בימים אלה בעיצומם או בתכנון על מנת לספק נתונים חיוניים על היעילות והבטיחות של tecovirimat בטיפול במחלה.
כדי לאפשר ספיגה פומית מיטבית יש צורך במקביל לאכול מזון עתיר-שומן (אידיאלית ארוחה של 600 קלוריות ו-25 גרם שומן).

 

חיסונים:

נכון להיום 2 חיסונים יכולים לשמש למניעת:monkeypox חיסון אחד הידוע כ-Bavarian Nordic JYNNEOS, אושר על ידי ה-FDA ל-smallpox ול-monkeypox , והחיסון השני תחת הכותרת ACAM2000 , זכה לאישור ה-FDA רק עבור smallpox, אך בהמשך קיבל אף הוא אישור לטיפול ב- .monkeypoxחיסון ה-JYNNEOS עושה שימוש בנגיף vaccinia חי אך מוחלש, שאינו מסוגל להתרבות, והוא מוזרק בשתי סדרות. שיא תגובת מערכת החיסון ביצירת נוגדנים מתרחש כשבועיים לאחר החיסון של שני מינונים של JYNNEOS.
החיסון ACAM2000 עושה אף הוא שימוש בנגיף vaccinia חי, אלא שבמקרה זה הנגיף מסוגל להתרבות והוא מוזרק במינון יחיד במספר נקודות בעור. שני החיסונים בעלי יעילות של לפחות 85% במניעת monkeypox . חיסון ה-ACAM2000 אימונוגני באופן שווה לחיסון Dryvax שהיה החיסון המאושר הקודם למניעת smallpox, ומגבלתו נעוצה בתופעת הלוואי הגבוהה יחסית של myocarditis ו- pericarditis(Nalca ו-Zumbrun ב-Drug Des Devel Ther משנת 2010). תכונה חיובית של שני החיסונים, שהם יכולים להינתן באופן פרופילקטי אפילו לאחר החשיפה לנגיף: כאשר החיסון ניתן עד 4 ימים לאחר ההדבקה, המחלה יכולה להימנע אך אפילו אם החיסון ניתן שבועיים לאחר החשיפה לנגיף, חומרת התסמינים מופחתת.

ממשל ביידן פועל להגביר את הזמינות של חיסון ה-JYNNEOS, אך אספקת ערכות החיסון עדיין מוגבלת באופן חמור כאשר בארה”ב יש כרגע רק בערך מיליון מנות חיסון. לעומת זאת, יש זמינות של למעלה מ-100 מיליון מנות חיסון ACAM2000 במאגר החיסונים הלאומי שם. מתוך הערכת הדחיפות של המצב, יש המצדדים במתן חיסון ACAM2000, אך הסיכון הגבוה של תופעות לוואי במיוחד באלה עם מערכת חיסון מוחלשת, או עם תופעות עור כאקזמה, הופכים את חיסון JYNNEOS לבחירה טובה יותר.
בשל מגבלת החיסונים, רוב המרפאות מסתפקות במנת חיסון בודדת של .JYNNEOS ב-9 באוגוסט 2022, נתן ה-FDA אישור חירום המאפשר לרופאים להזריק חיסון זה לתוך העור לבני 18 שנה ומעלה הנמצאים בסיכון גבוה להידבק ב-monkeypox שזו הגדרה מכובסת של גברים הומוסקסואלים (Frey ב-Vaccine משנת 2015).

 

מניעת התפשטות המחלה:

נקיטת אמצעי הגנה עשויה להפחית במידה מסוימת את ההדבקה הבין-אישית עם הנגיף. רופאים ואנשי סיעוד אחרים חייבים להקפיד על גלימות הגנה, כפפות, משקפיים מגינות, ומסיכות פנים מסוג N95.
גם המטופלים המאובחנים עם monkeypox, או אלה החשודים כנדבקים, חייבים לעטות מסיכת פנים, כאשר נגעי העור שלהם מכוסים עם יריעות בד או ניילון, ונמצאים בבידוד מוחלט בחדר פרטי לחלוטין, תוך הימנעות מוחלטת מקרבת אנשים עד לשלב הריפוי המלא של נגעי העור, מה שעלול להימשך מספר שבועות. לא ברור האם החלמה מאירוע של monkeypox מספקת הגנה מפני הדבקה נוספת בהמשך.
מה נלמד מבחינת בריאות הציבור?
למרות ש-monkeypox אנדמי באפריקה עשרות שנים, הקהילה הרפואית בעולם שמחוץ לאפריקה, לא הקדישה מאמץ מחקרי קליני או ענין בהכנת חיסונים. כעת, כ-3 חודשים לאחר פלישת המחלה למדינות לא אנדמיות, מתברר לפתע המחדל המתמשך באי ההתייחסות למחלה שהטרידה אפריקאים ותו לא.
לפתע אנו נוכחים לדעת שזמינות החיסונים אינה מתקרבת לקצה קצהה של הדרישה לחיסונים אלה.

הלקח של הדבקות HIV שהחלו לכאורה בגאבון שבאפריקה, אך חיש מהר עברה לעולם הנאור על ידי הומוסקסואלים שעשו דרכם מאפריקה לרחבי העולם, פשוט לא נלמד.
העולם הפך לכפר קטן, ופתוגנים הגורמים למחלות ולמגיפות, עוברים מקצה הגלובוס ועד קצהו תוך שעות טיסה בודדות. והומוסקסואלים שחלקם הגדול ביסקסואלים, “ידאגו” לכל השאר.

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
04/09/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים