חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

אבות המזון – פחמימות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אבות המזון – פחמימות

חלק ג` – לחץ כאן לחלק א`לחץ כאן לחלק ב`

הפחמימות הופכות לסוכר בתהליך העיכול, מספקות את האנרגיה והחום לגוף ולאבריו. המח זקוק להכי הרבה אנרגיה על מנת שיוכל לתפקד כראוי, כ- 600-400 קלוריות מסה”כ האנרגיה היומית הנצרכת בתפריט. חלק קטן מהפחמימות מאוכסנות בכבד לשימוש עתידי. הכבד משחרר לדם כ-1500 – 2000 קלוריות כאשר הגוף נמצא במצב של רעב, מתח, פעילות גופנית וכן בעת השינה וזאת ע”מ לשמור על רמת סוכר תקינה בדם שתאפשר לגוף להמשיך ולתפקד. עודפי פחמימות מאוחסנים בגוף בצורה של שומן. 1 גרם של פחמימות מכיל 4 קלוריות. ההורמון אינסולין אחראי לניצולן. פחמימות נקראים עמילנים, סוכרים, גליקוגן, ליגנין ותאית.

התאית הינה פחמימה המצויה בסיבי הפירות והירקות ויש ביניהם כמה סוגים כשתפקידה העיקרי הוא לדאוג לפעולתם התקינה של המעיים. כל הפחמימות מלבד התאית (היוצאת מהגוף דרך הצואה מבלי להתעכל), הופכות לסוכר בתהליך העיכול עליו אחראי האנזים עמילזה המיוצר הן ע”י הרוק כבר בפה והן ע”י הלבלב. כמות עודפת של פחמימות הנצרכת בתפריט ובמיוחד פחמימות מזוקקות כמו ממתקים, דברי מאפה שונים, שתיה קלה, קמח לבן ועוד הינה הסיבה העיקרית לעודף משקל, אם כי לא רק. הגלוקוזה המיוצרת מהפחמימות עוברת באמצעות הדם לכל רקמות הגוף, ומספקת אנרגיה לשרירי הגוף.

ההמלצה לאכילת פחמימות היא לא פחות מ- 55%-65% מסה”כ כל הקלוריות ליום לאדם בריא. חסר פחמימות בתפריט יגרום לאדם להרגיש עייפות, הכבד אשר בעזרת האינסולין משחרר את הסוכר הרזרבי האגור בו אכן מוגבל וכאשר מלאי זה נגמר, יש בכך סכנת תשישות הלבלב מן המאמץ ליצר אינסולין לצורך הפיכת הסוכר מהכבד לסוכר שמיש ומידי. מכאן שמצב זה עלול לגרום לסכרת.

בהעדר פחמימות ישתבש חילוף החומרים של מזונות אחרים, ועקב כך מצב של עודף חומציות. כמו כן חומצות השומן עלולות להתחמצן לגמרי ובכך להפוך רעילות לגוף. לחומצות השומן יותר קשה להתחמצן מאשר לסוכרים ולכן נוכחותן של הפחמימות בגוף הכרחית להתחמצנות תקינה של השומנים. נשים יולדות אשר חסרות פחמימות בתפריטן מסכנות את יכולת בלוטות השד שלהן ליצר את סוכר החלב וזוהי אחת הסיבות לאי ייצור חלב אצל אשה יולדת, אשר לא מודעת לעובדה זו וממהרת להזין את תינוקה בתחליפי חלב, כאשר הבעיה יכולה להיפתר עם הגדלת כמות הפחמימות בתפריטן.

מקורות לפחמימות
בכמות הגדולה ביותר נמצאות הפחמימות בממתקים, תפוחי אדמה מתוקים ומבושלים, עוגיות, גלידה, לחמים לחמניות, בננות, אפונה, שעועית על כל סוגיה,עדשים, תפוחי אדמה, חיטה, גזר לבן, סלק, קני סוכר, ענבים וחלק מפירות הקיץ ופירות טרופיים.

לסיום
יש להמנע מאכילת פחמימות מזוקקות מלבד בהזדמנויות מיוחדות, כמו אירוע חגיגי המחייב אותנו לאכול מהן. יש להימנע משתיית משקאות ממותקים ושימוש בסוכר הלבן הביתי, במזונות ובמשקאות. רצוי וצריך לכלול בתפריט היומי פחמימות מורכבות ולא מזוקקות המצויות בדגנים מלאים בצורת דברי מאפה שונים ובתוספות למנות עיקריות כגון-בורגול, חיטה מלאה, דוחן, שעועית יבשה, אפונה עדשים,חומוס, כוסמת, אורז מלא על כל סוגיו וכו`.

פירות מתוקים מכילים הרבה סוכר, רצוי להגביל צריכתם בתפריט היומי לכדי פרי אחד מתוק והשאר חצי מתוקים. להגביל את אכילת האבטיח, מלון, מנגו, אנונה, ענבים, משמשים, תמרים לחים ופירות יבשים. רצוי לחלק את אכילת הפחמימות לכמה ארוחות קטנות ביום. מנה עיקרית של פחמימות רצוי לאכול לקראת ערב, כך שתשמר תחושת השובע לאורך הערב והלילה מה שימנע מכם לאכול פחמימות ריקות בלילה. הדבר הכי חשוב הוא לעסוק בפעילות גופנית אירובית על מנת לשרוף עודפי סוכרים שנצברו במשך היום. אנרגיה זו שלא מנוצלת תהפוך במהרה לשומן שתגרום לעליה במשקל. ולאלו המצויים בתהליך הרזייה, יש להימנע מצריכת פחמימות ריקות ומזוקקות ויותר להשתמש בפחמימות מורכבות ומלאות על מנת לשמור על תחושת השובע שגם גורמת לאכול פחות. כמו כן אסור בשום פנים ואופן להוריד את הפחמימות לגמרי מהתפריט ולהמנע מלאכול לחם, אורז, תפוחי אדמה וכו`. מה שבאמת משמין זה התיבול של הפחמימות וצריכת יתר מהן.

בברכה,
שלכם אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים