בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

דף הבית > סרטן > סרטן העור > Keytruda - קיטרודה : התרופה החדשה ומעוררת התקווה בתחום מלנומה ממאירה מתקדמת.
מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו

Keytruda - קיטרודה : התרופה החדשה ומעוררת התקווה בתחום מלנומה ממאירה מתקדמת.

Keytruda - קיטרודה : התרופה החדשה ומעוררת התקווה בתחום מלנומה ממאירה מתקדמת.
טבעלייף בריאות – האתר הגדול והמקיף בתחום הבריאות והרפואה, אלפי כתבות ומחקרים על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם, פורומים, אינדקסים ומחשבונים, רופאים עונים לשאלות הגולשים ועוד
שלח לחבר הדפס דף הבית כתבות נוספות באותו הנושא

פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.
מראה של שומה עורית

החשודה כמלנומה.

 

 

 
 
 
ב-4 בספטמבר 2014 אישר ה-FDA את השימוש בתרופה pembrolizumab

(שם מותג Keytruda / קיטרודה וידוע גם כ-MK-3475 ובעבר נקרא lambrolizumab) של חברת Merck, כטיפול של "פריצת דרך" בחולים עם מלנומה מתקדמת, שאינה ניתנת להסרה בניתוח ולאחר שלא צלח הטיפול ב-ipilimumab (שם מותג Yervoy) או בתכשיר מעכב BRAF באלה עם מוטציה V600E ב-BRAF שלא צלח בהם הטיפול עם מעכבי BRAF כגון התכשיר vemurafenib (שם מותגZelboraf  של Roche) או התכשיר dabrefenib (שם מותג Tafinlar של GlaxoSmithKline.

Keytruda / קיטרודה הוא נוגדן חד-שבטי מואנש (שהוכן בתאי אדם) החוסם את האינטראקציה בין PD-1, והליגנדים שלו PD-L2 ו-PD-L1 או programmed death ligand-1. האנטיגן PD-1 ממוקם על פני לימפוציטים מסוג T, אך כאשר אנטיגן זה נקשר על ידי אנטיגנים כמו PD-1L, הממוקם על פני התא הסרטני למעשה נחסמת התגובה הציטוטוקסית של תאי T האמורה להתקיף ולפגוע בתאי הסרטן, וממילא התהליך הסרטני מתקדם בהיעדר תגובה חיסונית נגדו.

על ידי ההתקשרות של Keytruda / קיטרודה ל-PD-1, נמנעת ההתקשרות של האחרון עם PD-L1, באופן שמתאפשרת התגובה החיסונית של תאי T לפגיעה בתאי הסרטן.

 ראו תרשים הממחיש את מנגנון הפעולה של  קיטרודה / Keytruda

 
Keytruda / קיטרודה הוא התכשיר החדש השישי במספר לטיפול במלנומה שאושר על ידי

ה-FDA מאז שנת 2011. התכשירים הקודמים שאושרו הם Yervoy, Zelboraf, Tafilar, Sylatron (peginterferon alfa-2b) ו-Mekinist (שם גנרי trametinib). Keytruda הוא התכשיר האנטי-סרטני הניסיוני הרביעי המוגדר כתכשיר של "פריצת דרך". שלושת התכשירים האחרים היו palbociclib של חברת Pfizer לטיפול בסרטן ריאות מפושט, ceritinib (שם מותג Zykadia) של חברת Novartis לטיפול בסרטן ריאות מסוג NSCLC החיובי לפגיעה בגן ALK, ו-ibrutinib של חברת Johnson & Johnson לטיפול בסוגי לימפומה ולויקמיה שונים.

עשרת אלפים איש בארה"ב מפתחים מלנומה ממאירה מדי שנה. במחצית המקרים לתאי הגידול יש מוטציה בגן BRAF, והסברה היא ששאת כזו תתכווץ בטיפול בתכשיר המכוון כנגד תאים אלה. לשם כך פיתחה חברת Roche את Zelboraf וכאשר טיפול זה כושל, פונים לחלופה של Yervoy. 

 האישור של FDA ניתן כמעט חודשיים לפני מועד האישור המתוכנן בסוף חודש אוקטובר, כ"אישור מואץ" לתרופה הראשונה המכוונת לחסימת כנגד הקולטן PD-1, הידוע
כ-programmed death receptor-1 וממילא על שיבוש המונע מתקפה של תאי חיסון כנגד תאי מלנומה.

האישור המואץ התבסס על ניסויים קליניים מוקדמים במטופלים עם סרטן מלנומה גרורתי מתקדם שאין לו פתרון טיפולי רפואי אחר. 

 בניסויים אלה שהראשון בהם החל בתחילת שנת 2011, השתתפו 173 חולי סרטן מלנומה בשלב מתקדם, כאשר במחציתם שטופלו אחת ל-3 שבועות ב-Keytruda במינון המומלץ של 2 מ"ג לק"ג משקל גוף נמצא כיווץ של השאת ב-24% מהמטופלים, כאשר השפעה זו נמשכה בין 1.4 ל-8.5 חודשים, ואף נמשכה מעבר לפרק זמן זה במרבית המטופלים.

Keytruda / קיטרודה הרשימה בניסויים בהם היא נוסתה בלמעלה מ-30 סוגי סרטן אם כטיפול יחידני (monotherapy) או כטיפול משולב, וצפוי שעד סוף שנת 2014 היקף הטיפולים יקיף 24 ניסויים קליניים בהם משתתפים כ-6,000 חולים. 

 בניסוי שהוצג ביוני 2013 בכינוס ASCO בהשתתפות 411 חולים, נמצא שטיפול

ב- Keytruda / קיטרודה גרם לכך ש-69% מהמטופלים שרדו לפחות שנה והממוצע של הישרדות ללא התקדמות המחלה היה 5.6 חודשים.

חברת Merck השלימה כעת גיוס של 510 חולי מלנומה מתקדמת למרות טיפולים קודמים לניסוי phase 2, בו תושווה יעילות Keytruda (בשני מינונים שונים) עם זו של כימותרפיה.

בניסוי phase 1B, 36% מהחולים טופלו קודם לכן עם Yervoy, 38% טופלו קודם בכימותרפיה, 10% טופלו עם מעכב BRAF, ו-27% באימונותרפיה אחרת. תגובה נרשמה ב-41% מהמטופלים עם Keytruda (כולל 9 מטופלים בהם נרשמה תגובה מלאה).    

 כעת הכול מצפים לאישורה הצפוי של התרופה nivolumab (שם מותג Opdivo) של חברת Bristol-Myers Sqibb, שאף היא פועלת במנגנון של אנטי-PD-1.

ביולי 2014 אושרה התרופה לשימוש ביפאן לחולי מלנומה מתקדמת וצפוי הליך דומה בארה"ב לקראת אמצע 2015. יש לציין שהאישור לגבי שימוש ב-Opdivo הוא שתכשיר זה יכול להינתן לפני שנכשל הטיפול ב-Yervoy או סימולטאנית עם הטיפול ב-Yervoy.

נתונים על הבטיחות והפעילות האנטי-סרטנית של nivolumab, הוצגו השנה בכינוס שנערך בפילדלפיה על ידי Stephen Hodi ממכון הסרטן Dana-Farber בבוסטון.

הוא תאר ניסוי בהשתתפות 104 חולי מלנומה מתקדמת, שרובם הגדול כבר טופלו קודם לכן בתכשירים אימונו-תרפיים.

בניסוי ניתנו מינונים של עד 10 מ"ג לק"ג משקל גוף, כאשר הטיפול נמשך בממוצע 15 שבועות. תוצאות הניסוי היו מעודדות, כאשר נרשמה תגובה ב-28% מהמטופלים, כאשר בשני שליש מהמגיבים התגובה נמשכה יותר משנה.

שיעור ההישרדות ללא התקדמות המחלה לפרק זמן קצוב של 24 שבועות היה 41%, ו-61% מתוך 50 המטופלים שניתן היה להעריך את מצבם שרדו לפחות שנה אחת.

 Yervoy של חברת Bristol-Myers Squibb מאפשר פעילות של תאי T בכך שהוא חוסם קולטן אחר של תאי T הידוע כ-CTLA-4  אוcytotoxic T lymphocyte antigen 4  שפעילותו דומה לזו של PD-1.

CTLA-4 הידוע גם כ- CD152 הוא קולטן ממשפחת החלבונים CD28, המבוטא על תאי T ציטוטוקיסיים משופעלים. כמו הקולטן CD28 גם CTLA-4 נקשר למולקולות קו-סטימולטוריות B7 (כגון  CD80 ו CD86) אך בזיקה גבוהה מ- CD28.

בניגוד ל- CD28 שקישורו ל- B7 משפעל תאי T ציטוטוקסיים, קישור CTLA-4 ל- B7 הופך תאים אלו להפוך לחסרי פעילות אפקטורית.

תפקידו של מנגנון ה CTLA-4 הוא למנוע תגובת יתר של המערכת החיסונית ובכך למנוע מחלות אוטואימוניות ואלרגיות, אך בחולי סרטן ביטוי CTLA-4 גורם לשיבוש פעילות מערכת החיסון נגד התאים הסרטניים וכתוצאה מכך להגברת קצב התקדמות המחלה. לכן, בשל המשמעות של החלבון CTLA-4 בוויסות התגובה החיסונית, ניסויים קליניים נערכים בחולי סרטן לבדיקת האפשרות לחסום אותו על ידי נוגדן ובכך למנוע את הפסקת פעילותם של תאי T ציטוטוקסיים.

 ניסויים מקדימים עם Yervoy נתנו תגובה חיובית בכ-10% מהמטופלים עם מחלת מלנומה מתקדמת, ובמקביל לשיעור תגובה נמוך יחסית, נרשמו גם תופעות הלוואי חמורות באחוז משמעותי של המטופלים.

למרות הדמיון בגישה של חסימת מסלולי CTLA-4 ו-PD-1, יש לציין שהנוגדן Yervoy, פחות ספציפי לתאי T בעלי פעילות אנטי סרטנית, בהשוואה ל-Keytruda / קיטרודה . 

 תופעות הלוואי משימוש ב-Keytruda / קיטרודה :

תופעות הלוואי השכיחות ביותר לטיפול ב-Keytruda / קיטרודה שדווחו בלמעלה מ-20% מהמטופלים, הם עייפות (ב-42% מהמטופלים), חולשה (ב-11%), שיעול (ב-30%), בחילה (ב-21%(, גרד (ב-28%), פריחה עורית (ב-26%), תיאבון מופחת (ב-26%), עצירות (ב-21%), שלשולים (ב-20%) וכאבי מפרקים (ב-18%), כאבי שרירים (ב-11%), כאבי ראש (ב-13%), בהקת (vitiligo) ב-14%, תפקודי כבד מוגברים בצורת עלייה ברמת AST (ב-5%).

היפותירואידיזם הופיעה ב-34 מתוך 411 המשתתפים בניסוי phase 2 שהם %8.3 מהמטופלים, ואילו היפרתירואידיזם הופיעה ב-5 מתוך 411 המטופלים המהווים 1.2%.

פנאומוניטיס (קוצר נשימה, כאבים בחזה) הופיעה ב-12 מתוך 411 המטופלים המהווים 2.9%), אם כי יש לציין ש-2 המטופלים היחידים שמתו בעקבות הטיפול ב-Keytruda / קיטרודה נפטרו מפנאומוניטיס.

אי-ספיקת כליות  הופיעה ב-0.8% מהמטופלים, ו-colitis בפחות מ-1%. הפאטיטיס נרשמה ב 2 מטופלים או 0.5% מהם ואחוז דומה מהמטופלים סבל מהיפופיזיטיס. . 

 הנה כי כן, נמשכת במרץ המפעילות המחקרית בחברות הפרמצבטיקה המובילות, במטרה להגיע לתרופות חדשניות בתחום המלנומה הממאירה. אך כמקובל עם תרופות ייחודיות אלו, גם אם התרופה אושרה לשימוש, זמינותה לציבור הרחב אינה דבר של מה בכך: עלות הטיפול החודשי ב-Keytruda  / קיטרודה היא 12,500 דולר, והעלות השנתית מסתכמת
ב-150,000 דולר.

 האם נוכל לעמוד בהוצאות כה גדולות, כאשר אין מדובר בריפוי אלא בהארכת חיים בחודשים אחדים ואולי אף בשנה נוספת? 

 בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.

לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

מלנומה ממאירה, קיטרודה,Keytruda

כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשרדיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
בריאותדיאטהרפואה
 מחלות
רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות