בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית בריאות האישה גיל המעבר נשים גיל המעבר בנשים - תרפיה הורמונלית לנשים בגיל המעבר, חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  גיל המעבר בנשים - תרפיה הורמונלית לנשים בגיל המעבר, חלק א`

  גיל המעבר בנשים - תרפיה הורמונלית לנשים בגיל המעבר, חלק א`
  בריאות כאשר נשים מתבגרות ורמת האסטרוגן בגופן דועכת, גדל הסיכון של אוסטאופורוזיס, אירועים קרדיו-וסקולריים, וירידה קוגניטיבית. למרות ש-70-80% מהנשים בגיל חידלון הווסת חוות גלי-חום והזעות ליליות (שהם תסמינים וזו-מוטוריים), וכן תחושות חולפות של חום גוף מוגבר, הזעה, הסמקה, דאגנות או לעתים צמרמורות הנמשכות 1-5 דקות, רק 25% מתוכן פונות לקבלת סיוע.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולרית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

  כאשר נשים מתבגרות ורמת האסטרוגן בגופן דועכת, גדל הסיכון של אוסטאופורוזיס, אירועים קרדיו-וסקולריים, וירידה קוגניטיבית.
  למרות ש-70-80% מהנשים בגיל חידלון הווסת חוות גלי-חום והזעות ליליות (שהם תסמינים וזו-מוטוריים), וכן תחושות חולפות של חום גוף מוגבר, הזעה, הסמקה, דאגנות או לעתים צמרמורות הנמשכות 1-5 דקות, רק 25% מתוכן פונות לקבלת סיוע.

  עם רמות מתדלדלות של אסטרוגן, יש היצרות במרווח הרגולציה של טמפרטורת הגוף, מה שמוביל להופעת גלי-חום (Freedman ב-Journal of Steroid Biochemistry & Molecular Biology משנת 2014).
  הסיכון לגלי-חום גדול יותר בנשים עם הופעה מוקדמת יחסית של המנופאוזה, בנשים ממוצא היספני, בנשים עם מסת גוף (
  BMI) גבוהה, בנשים עם אורח חיים רבצני, במעשנות, בנשים מודאגות או דיכאוניות תמידית, במצבים של עקה לאחר טראומה, בנשים מוכות על ידי בני זוגן, או לאחר תקיפה מינית ( Gibsonוחב' ב-JAMA Internal Medicine משנת 2019, ו-Avis וחב' באותו כתב עת משנת 2015).
  כמו השכיחות של גלי חום גדלה בנשים הצורכות תכשירים הנקשרים לקולטני אסטרוגן (כגון
  tamoxifen, toremifene, raloxifene, ospemifene ו-bazedoxifene), או שהן צורכות תכשירים המעכבים את האנזים aromatase כגון exemestane  (שם מותג    .(Aromasin

  תסמינים וזו-מוטוריים שכיחים בעיקר בנשים שזה עתה נכנסו לגיל המעבר שלהן, כרוכים באיכות שינה ירודה, בקושי להתרכז, בנטייה להתרגז, באיכות חיים ובריאות פחותים, ובאיבוד רקמת עצם, ומאידך גיסא בהגברת הסיכון לתחלואה קרדיו-וסקולרית ולשינויים קוגניטיביים (Thurston ב-Climacteric משנת 2018). 

  נתונים ממחקר גדול שנערך בארה"ב מראים שגלי-חום נמשכים תקופה ארוכה יחסית (7.4 שנים בממוצע), והם תלויים במוצא האתני של האישה: 5 שנים בממוצע בנשים אסייתיות, 7 שנים בקרב נשים לבנות, 9 שנים בנשים היספניות, ו-10 שנים בנשים שחורות.
  תסמינים של איברי המין ומערכת השתן, עם שינויים בשלפוחית השתן, בפּוֹת ובנרתיק, משפיעים על כמעט 50% מהנשים בגיל המעבר, והם כוללים יובש בנרתיק, תחושת בערה, גירוי וחסר בסיכה. אלה גורמים לכאבים בקיום יחסי מין, בתכיפות מתן שתן, ובריבוי זיהומים בדרכי השתן (
  Portman ו-Gass ב-Menopause משנת 2014). אבחון לקוי של תסמינים אלה או טיפול לקוי או חסר פוגעים באיכות החיים (Manson ו-Kaunitz ב-New England Journal of medicine משנת 2016).

  טיפול הורמונלי של גיל המעבר מספק הקלה בתחום גלי החום, וההזעה הלילית, מפחית את אובדן רקמת העצם ואת שברי העצם, וכאשר הטיפול ניתן באופן מקומי, הוא מסייע להתמודדות עם התסמינים באיברי מערכת השתן והמין. 

  מחקרים תצפיתיים מרמזים לכך שיש הפחתה בתחלואה קרדיו-וסקולרית ובשיטיון (Lobo ב-Nature Review in Endocrinilogy משנת 2017). אך המפנה בתחום טיפולים הורמונליים אלה, התרחש בשנת 2002, בהתפרסם הממצאים של המחקר האקראי והמבוקר שנודע כמחקר בריאות הנשים (WHI) שנערך על ידי המכון הלאומי של הלב, הריאות והדם בארה"ב, שדיווח על עלייה בסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית, בפקקת תסחיפית ורידית (  (VTEואף בסיכון מוגבר לסרטן השד (Rossouw וחב' ב-JAMA משנת 2002).

  המחקר האמור גרם לסערה של ממש בקרב מיליוני נשים והרופאים המטפלים בהם, שגבלה בפאניקה של ממש. מיליוני נשים הפסיקו את הטיפול ההורמונלי, מה שהביא את ה-FDA לפרסם חוות דעת על הטיפול ההורמונלי הזה, שניתן לתמצת במשפט אחד: "ניתן לרשום טיפול באסטרוגנים עם או בלי פרוגסטין במינונים האפקטיביים הנמוכים ביותר, לפרקי זמן הקצרים ביותר האפשריים". כדאי לרענן את הזיכרון של הקוראות הנאמנות של מאמרי הח"מ, בתיאור קצר של ממצאי WHI שהתפרסמו בשנת 2002.  

  ב-31 במאי 2002, ולאחר תקופת מעקב ממוצעת שנמשכה 5.2 שנים, הומלץ על ידי ועדת ניטור ובטיחות להפסיק טרם-עת את הניסוי שבחן טיפול באסטרוגן פלוס פרוגסטין לעומת פלצבו, שכן ניתוח סטטיסטי של נתוני המחקר שהצטברו באותה נקודת זמן הצביעה על כך שסיכוני הטיפול העפילו על יתרונותיו לבריאות המטופלות. 

  יחס הסיכון המחושב (HR) היה כדלקמן: הסיכון בטיפול האמור להתרחשות מחלת לב כלילית עלה  ב-29%, הסיכון להופעת סרטן השד עלה ב-26%, הסיכון לשבץ מוחי עלה ב-41%, הסיכון לתסחיף ריאות עלה ב-113%, הסיכון לסרטן המעי הגס והחלחולת פחת ב-37%,  הסיכון לסרטן רירית הרחם (אנדומטריום) פחת ב-17%, הסיכון לשבר צוואר הירך (hip) פחת ב-34%, ומקרי מוות מסיבות אחרות פחתו ב-8%. בסך הכול, ה-HR הממוצע לכלל תחלואת הלב הצביע על עליה של 22% באירועים לבביים, על עלייה של 3% של כלל מקרי הסרטן, על ירידה של 24% בשברי שלד, ועל ירידה של 2% בתמותה מכל סיבה.

  מטה-אנליזה של 24 מחקרים אקראיים ומבוקרים באיכות גבוהה, הראתה שטיפול באסטרוגן בלבד, או בשילוב עם progestogen (פרוג'סטרון או פרוגסטין סינתטי), אליו נתייחס להלן כ"טיפול משולב", הפחית את התדירות השבועית של גלי חום ב-75%, ואת חומרת גלי החום ב-87% (Maclennan וחב' ב-Cochrane Database Systemic Review משנת 2004), בלי הבדלים ברורים בהשפעת הטיפול אם הוא ניתן באופן פומי או בהזרקה לתוך העור (Santoro וחב' ב-Menopause משנת 2017).

  ניתוח הסיכון של מחלה קרדיו-וסקולרית בניסוי WHI

  הטיפול ההורמונלי בניסוי WHI הופסק טרם-עת כדי למנוע נזק אפשרי.
  מתן טיפול משולב (0.625 מיליגרם של אסטרוגן המופק מנאקות הרות פלוס 2.5 מיליגרם של פרוגסטין דוגמת
  medroxyprogesterone acetate) לנשים שלא עברו כריתת רחם, הופסק לאחר 5.6 שנים בגלל החשש לנזק קליני אפשרי. בהשוואה לפלצבו, הטיפול המשולב הגביר את אירועי מחלת הלב הכלילית ב-0.6 מקרים לכל 1,000 נשים, וב-0.9 מקרים של שבץ מוחי או של סרטן שד לכל 1,000 נשים (
  Manson וחב' ב-JAMA משנת 2013).
  מתן של אסטרוגן בלבד (0.625 מיליגרם לנשים שעברו כריתת רחם) הופסק בממוצע לאחר 7.2 שנים, בגלל עליה שנתית של הסיכון לשבץ מוחי של 1.1 מקרים לכל 1,000 נשים, בהשוואה לפלצבו, ללא יתרונות קרדיו-וסקולריים (
  Anderson וחב' ב-JAMA משנת 2004).
  אך כאשר התבצעה אנליזה תוך התבססות על גיל המטופלות ועל פרק הזמן שחלף מאז החל גיל המעבר (כאשר הגדרת גיל המעבר מבוססת על 12 חודשים שחלפו מהפסקת הווסת), נמצא שהסיכון המוגבר למחלת לב כלילית ולשבץ מוחי בקרב משתתפות מחקר
  WHI, נמדד באלו שהחלו בטיפול ההורמונלי לאחר גיל 60 שנה, כאשר הסיכון אף גבר לאחר גיל 70 שנה, בעוד שסיכונים אלה היו אף פחותים בהשוואה לפלצבו בנשים שהחלו בטיפול הורמונלי לפני שהגיעו לגיל 60 שנה, או באלו שהחלו בטיפול תוך 10 שנים מאז התחלת גיל המעבר.

  ממצאים אחרונים אלה תומכים במה שקרוי "ההיפותזה של עיתוי הטיפול" דהיינו ההשפעה של מועד התחלת הטיפול ההורמונלי לשיפור קרדיו-וסקולרי ככל שמועד התחלת הטיפול סמוך יותר לתחילת גיל המעבר והופעת תסמיני גיל זה, או להחמרת התמונה הקרדיו-וסקולרית כאשר הטיפול החל בנשים בנות למעלה מ-60 שנה. ואמנם, ניתוח ממצאי מחקר WHI מראה שנשים בנות 50-59 שנה שהחלו בטיפול המדובר נהנו מיתרונותיו עם סיכונים מועטים יותר.

  הסיכון למחלה לא קרדיו-וסקולרית בניסוי WHI

  הסיכון לפקקת ורידית תסחיפית נמצא גדול פי-2 במטופלות פומית על ידי נטילה משולבת של ההורמונים, בהשוואה לנשים מטופלות פלצבו בניסוי WHI.
  תוצאות דומות דווחו גם במחקרים תצפיתיים, בהם נטלו חלק נשים שבלו אסטרוגן באופן פומי, אם כי לא נרשמה עליה בסיכון אם האסטרוגן ניתן בהזרקה תת-עורית (
  Canonico.וחב' ב-Menopause משנת 2016, ו-Vinogradova וחב' ב-British Medical Journal משנת 2019).
  נרשם מספר קטן יותר של מקרים של סוכרת שהופיעה בתקופת הטיפולים ההורמונליים בניסוי
  WHI, בקרב נשים מטופלות עם אסטרוגן בלבד או עם שילוב של אסטרוגן ופרוגסטין, וזאת בהשוואה לפלצבו.

  נשים בניסוי WHI שקיבלו במשך 4-5 שנים טיפול הורמונלי משולב, היו בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד, בהשוואה למופלות פלצבו. 

  תמיכה מסוימת בממצאי ניסוי WHI ניתן למצוא בניסויים תצפיתיים פרוספקטיביים אחרים, שמצאו סיכון מוגבר לסרטן השד 4 שנים לאחר נטילת אסטרוגנים על ידי נשים בגיל המעבר, פרט לאלו מהן בהם הטיפול באסטרוגנים ניתן במריחה מקומית בנרתיק (מחקר של מספר קבוצות חוקרים שהתפרסם ב-Lancet בשנת 2019).
  בשנת 2014 פרסמו
  Brinton ו-Felix ב-Journal of Steroid Biochemistry & Molecular Biology משנת 2014, שהסיכון של סרטן רירית הרחם גובר אף הוא על ידי טיפול יחידני באסטרוגן, ושסיכון זה גדל בהתאמה למשך הטיפול ולמינון הסטרואיד.
  למרות שנתונים תצפיתיים הצביעו על סיכון מופחת לאי-תפקוד קוגניטיבי בטיפול הורמונלי (
  Imtiaz וחב' ב-Neurology משנת 2017). בניסוי WHI דווח שהטיפול ההורמונלי הגביר את הסיכון לדעיכה קוגניטיבית ולזיכרון מוחלש בנשים מעל גיל 65 שנה (על פי Shumaker וחב' ב-JAMA משנת 2004).
  לעומת זאת מחקרים אחרים לא מצאו ירידה קוגניטיבית בנשים מטופלות בהורמונים בגיל שבין 50-59 שנה (
  Espeland וחב' ב-Journal of Gerontology משנת 2017). 

  נמשיך ונדון בטיפול הורמונלי לנשים בגיל המעבר במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  25/04/2020
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  גיל המעבר בנשים

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן