בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות פורפיריות: סקירת-על, חלק א`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  פורפיריות: סקירת-על, חלק א`.

  בריאות הפורפירינים הם קודמנים (precursors) של heme, שהוא המרכיב הגרעיני של מולקולת המוגלובין. ה-heme נוצר בתהליך רב-שלבי, כאשר פגמים באנזימים הנחוצים בשלבי הסינתזה שלו גורמים לתסמינים קליניים ייחודיים, הידועים כפורפיריות.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; 
  החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה (בדימוס), הפאקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב. 

  השם פורפיריה לקוח מהמילה היוונית פורפורה שפירושה ארגמן. הפורפירינים הם קודמנים (precursors) של heme, שהוא המרכיב הגרעיני של מולקולת המוגלובין. ה-heme נוצר בתהליך רב-שלבי, כאשר פגמים באנזימים הנחוצים בשלבי הסינתזה שלו גורמים לתסמינים קליניים ייחודיים, הידועים כפורפיריות (Bissell וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2017).


  שלבי הביוסינתזה של מולקולת Heme

  תסמינים אלה יכולים להיות מחולקים מבחינה קלינית לכאלה הקשורים לעור, לאלה עם מפגעים של הכבד ומערכת העצבים, ולאלה בהם יש שילוב של העור, הכבד ומערכת העצבים:

                                                                         

  שלושת הישויות הקליניות של פורפיריה:
  הפורפיריות יכולות לעבור בהורשה או להיות נרכשות (באופן נדיר).
  מלבד התסמונת
   congeniatal erythropoietic purpura(להלן CEP) הנבדלת מהאחרים בהיותה מועברת בהורשה אוטוזומלית רצסיבית, יתר הפורפיריות עוברות בהורשה אוטוזומלית-דומיננטית.
  בתסמינים אלה יש הצטברות והפרשה מרובה של פורפירינים והקודמנים שלהם. בחלק מהפורפיריות המופע הוא חריף (כמו ב-
  acute intermittent וב-variegate וכן ב-hereditary coproporphyria) בה בשעה שהתסמינים האחרים הם בעלי מהלך כרוני ומופע יציב יחסית (congenital erythropoietic).

  פורפיריה התפרסמה בעיקר בכך שלקה בה מלך אנגליה ג'ורג' השלישי, שסבל מכאבי בטן, פריחות עוריות, שתן בגוון ורדרד, ואפיזודות פסיכוטיות, כאשר כל אלה אופייניים לפורפיריה (Cooper משנת 2018).
  במהלך השנים 1955-1959 פיתחו פורפיריה כ-4,000 טורקים מאזור דרום-מזרח אנטוליה, בעקבות אכילת זרעי חיטה שרוססה עם התכשיר האנטי-פטרייתי
  HCB או hexachlorobenzene  (Gocmen וחב' ב-Biomedical & Environmental Science משנת 1989).

  הפתו-פיזיולוגיה של פורפיריה:
  במספר משפחות של חולי פורפיריה, האבחון יכול לגלות ממצאים סימולטניים התואמים שתי צורות של פורפיריות שונות, תופעה המוכרת כ-
  dual porphyria (Poblete-Gutierrez וחב' ב-Experimental Dermatology משנת 2006).
  כאמור, פורפיריות יכול להתבטא כתסמינים חריפים או כרוניים.

  פורפיריות חריפות:
  מתאפיינות על ידי התקפים מחזוריים של תסמינים נוירו-ויסצרליים שעלולים להיות סמויים למשך פרק זמן ארוך. ארבעה מפגעים עיקריים בקטגורים הם כדלקמן: א
  ( Doss Porphyria; ב) Acute intermittent porphyria ; ג)Hereditary coproporphyria ; ד) Variegate porphyria . ארבעת צורות פורפיריה אלו מאופיינות על ידי כאבי בטן, חסכים נוירולוגיים, תסמינים פסיכיאטריים ושתן ורדרד.

  פורפיריות כרוניות:
  אלה תסמינים דרמטולוגיים שיכולים לערב או לא לערב את הכבד ואת מערכת העצבים, אך אינם מאופיינים על ידי התקפים חריפים. מפגעים אלה כוללים את
  congenital erythropoietic porphyria וכן את congenital erythropoietic porphyria.

  התבטאות קלינית:
  הממצאים הקליניים תלויים בשלב הסינתזה של
  heme, בו בא לביטוי הפגם האנזימטי. אם פגמים אלה מופיעים בשלבי הביוסינתזה ההתחלתיים, יצטבר תוצר הביניים המטבולי שאינו יכול להתקדם לשלב הבא (לדוגמה, aminolevulinic acid (להלן (ALA, ו-porphobilinogen (להלן PBG), שהצטברותם גורמת להתקפים של אי-תפקוד נוירולוגי.
  יצירת-יתר של הקודמן
  D-ALA, היא הסיבה לכאבים בפורפיריות חריפות. לעומת זאת עיכוב של האנזים הכבדי delta-aminolevulinic acid synthase-1, אנזים המקטלז את יצירת D-ALA, הוא הגורם ליעילות התרפויטית של עירוי hemin  (נגזר כלוריד של heme) (Bissell וחב' ב-American Journal of Medicine משנת 2015).
  לעומת זאת, אם הפגמים האנזימטיים הם בשלבי הביוסינתזה המאוחרים של ה-
  heme, יש תופעות עוריות המושרות על די חשיפה לקרני השמש, כתוצאה מהצטברות של פורפירין בעור (Canavese וחב' ב-Giornale Italiano di Nefrologia משנת 2002).


  שלבי הביוסינתזה של heme

  Doss Porphyria המוכר גם כ-Plumbo Porphyria: מפגע זה הנובע ממוטציה של האנזים ALA dehydratase, נחשב נדיר ביותר (Doss וחב' ב-Journal of Metabolic Inherited Diseases משנת 2004).
  הוא מתבטא בכאבי בטן ופולי-נוירופתיה כאשר בשתן יש הפרשה גדולה של
  ALA ושל coproporphyrin. בחלק מהלוקים בתסמונת זו, הופעת פורפיריה חריפה באה לביטוי כאשר המטופל קיבל מינונים פרמקולוגיים של אריתרופויאטין, והתסמינים התפוגגו עם הפסקת הטיפול הזה.
  ממצא זה מצביע על כך שעל ידי עידוד הסינתזה של
  heme, אריתרופויאטין יכול לחשוף חסר אנזימטי של ALA dehydratase ואת הפורפיריה הנובעת מכך (Hedger וחב' ב-Comprehensive Therapy משנת 2006). לעתים, חשיפה לעופרת עלולה לחשוף plumboporphyria  סמויה (Dyer וחב' ב-British Journal of Industrial Medicine משנת 1993).

  Acute intermittent porphyria:
  התקפים של פורפיריה נגרמים על ידי יצירה מופרזת ובלתי נשלטת של האנזים
  ALA synthase. מצב זה עלול להיווצר על ידי צריכת מספר תרופות ליפופיליות, על ידי היפוגליקמיה (Taira וחב' ב-Toxicology משנת 2004), או חסר ב-heme שהוא התוצר הסופי של מסלול יצירת heme, שיכול לפעול כמשוב שלילי בתנאים נורמליים (Kuo וחב' ב-European Neurology משנת 2011, ו-Gásquez-Sisteré וחב' ב-Gastroenterlogy & Hepatology משנת 2010).

  Hereditary coproporphyria
  תרחיש זה נגרם ברוב המקרים ממחצית הפעילות הנורמלית של האנזים Lee) coproporphyrin oxidase  וחב' ב-Proceeding of National Academy of Sciences USA משנת 2005). המחלה היא acute hepatic porphyria המתאפיינת על ידי כאבי בטן, תסמינים נוירופסיכיאטריים, ורגישות עורית לאור ( Elderuוחב' ב-Lancet משנת 1997). במקרים הומוזיגוטיים נדירים הפעילות האנזימטית פוחתת לרמת פעילות של פחות מ-10% מצב הקרוי haderoporphyria (Nordmann וחב' ב-Journal of Clinical Investigation משנת 1983.       

  :Variegate porphyria
  זהו תרחיש המורש באופן אוטוזומלי דומיננטי הנובע מירידה בפעילות
  protoporphyrinogen oxidase. התרחיש מאופיין קלינית על ידי מחלת עור רגישה לאור, ונטייה למשברים חריפים נוירו-ויסצרליים.
  בתרחיש מוצאים נגעי עור שלפוחתיים שהם פחות שכיחים באזורים גיאוגרפיים קרים יותר, או אצל אנשים כהי-עור (
  Singal ו-Anderson ב-Gene Reviews ב-2013). לתרחיש זה יש שכיחות גבוהה במיוחד בדרום אפריקה (Singal וחב' ב-Seminars in Liver Disease משנת 2013).  

  Erythropoietic protoporphyria:
  תרחיש זה (להלן
  EPP) נגרם כתוצאה ממוטציות loss-of-function בגן FECH המקודד לאנזים ferrochelatase (Weiss וחב' ב-Molecular Genetics & Metabolism משנת 2018).
  ב-
  EPP מולקולת protoporphyrin מצטברת ויכולה להתגרות תוך ספיגת אנרגית אור. כך נגרמת יצירה של רדיקלים חופשיים ורגישות לאור של הטוקסיות ברקמות כל הרקמות הנחשפות לאור.
  מנגנוני הטוקסיות ברקמות שאנן נחשפות לאור כוללים את המנגנונים הבאים: שקיעה של גבישי פרוטו-פורפירינים בהפטוציטים ובצינוריות המרה, התערבות פוגעת במערכות
  redox, ויצירה של מיץ מרה ציטו-טוקסי.
  המאפיינים הקליניים של
  EPP הם רגישות לאור, אי-סדירות המטולוגית חסרת משמעות, ומחלת כבד. ההתבטאות הכבדית של המחלות יכולה לנוע בין פגיעה קלה בפעילות אנזימי כבד ב-20% מהמטופלים , לבין כשל כבד קטלני בפחות מ-5% מהמטופלים (Meerman ב-Scandinavian Journal of Gastroenterology (2000).

  :Porphyria cutanea tarda
  תרחיש זה (להלן
  PCT) מאופיין על ידי פגם באנזים uroporphyrinogen III decarboxylase. ישנם 3 סוגים של PCT עם התבטאות אופיינת בעור חשוף לשמש שיכול להיות סדוק, תסחיפי או מתבלה, מכיל בועיות, מכיל bullae שהן תפיחות בקוטר של 1-2 מ"מ בגוון לבנבן, ו-milia שהם אזורי עור מוגבהים המכילים נוזל. לעתים, יש נוכחות של היפר-פיגמנטציה מנומרת סביב לעיניים, שעירות יתר (hypertrichosis), שינויים סקלרודרמיים, והצטלקויות עור (Van Meter וחב' ב-Cutis משנת 2011).
  מוטציות בגן
  HFE הגורמות להמוכרומטוזיס, הן גורם סיכון להופעת PCT.
  במדגם בצרפת של חולי
  PCT עם מוטציות C282Y ו-H63D שכיחות PCT הייתה משמעותית גבוהה יותר.
  עד 65% מחולי
  PCT בסקסוניה נושאים את המוטציות הקלאסיות C282Y ו-H63D. יצוין ש-PCT כרוך גם במציאות נוגדנים להפאטיטיס C.
  במדגם של חולי
  PCT בשוודיה, ל-38% מהגברים החולים יש היסטוריה של אלכוהוליזם (Rossmann-Ringdahl ו-Olsson ב-Acta Dermatologica Venereologia משנת 2005).

  נמשיך ונדון בפורפיריות במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  25/01/2020
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  פורפיריות

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן