בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית שונות כינים וגרד: עדכון בטיפולים בכינים, חלק ב`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  כינים וגרד: עדכון בטיפולים בכינים, חלק ב`.

  בריאות חלק ב` - כינים כינים הם חרקים טפילים מוצצי-דם מְחֻיָּבים שיכולים לבוא לביטוי באזורי-גוף שונים באדם: מוכרים בעיקר כינת הראש המציקה לילדים קטנים, כינת הגוף וכינת הבושת.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  טיפולים לא פרמקולוגיים בכינת השיער:
  סבון
  Cetaphil: הוכח כיעיל שכן מריחה של התכשיר על גבי כל השיער ועיסויו לשיער גורמים לדיכוי נשימה בכינה. 
  יש למרוח כמות עודפת של
  cetaphil על שיער יבש ולייבשו עם מייבש שיער. לאחר כיסוי השיער למשך 8 שעות לפחות או ללילה, יש לשטוף את השיער. מומלץ לבצע 3 טיפולים בהפרש של שבוע זה מזה.

  התכשיר הידוע כ-Lindane הוא כימיקל אורגנו-כלורידי ששימש בחקלאות להדברת חרקים, ובהמשך לטיפול בכינמת וב-scabies. חומר זה סונתז בשנת 1825 על ידי הכימאי הידוע Faraday, אך רק בשנת 1942 התגלתה פעילותו הפסטיצידית, ואז הוחל בייצור תעשייתי בבריטניה לחיטוי זרעים, לחיטוי קרקע, לחיטוי בקר וחיות בית, ובהמשך נכלל בשמפו או בתרסיס לטיפול בכינים וב-scabies.
  אך החל מנובמבר 2006, נאסר השימוש ב-
  lindane ב-52 מדינות, ושימושו הוגבל ב-33 מדינות נוספות. בשנת 2009 יושם איסור בינלאומי על שימוש ב-lindane בחקלאות תחת אמנת שטוקהולם.
  אך דווקא בארה"ב
  lindane ממשיכים לאפשר טיפול קו-שני בתכשיר זה נגד כינת הראש זאת למרות איסור גורף בארה"ב לשימוש בו בחקלאות. ההמלצה היא להפסיק לצרוך lindane כיוון שהוא נוירו-טוקסי לאדם, בכך שהוא פוגע בתפקוד הנירוטרנסמיטורי של GABA (γ-אמינו חומצה בוטירית), על ידי שהוא מגיב עם הקומפלקס של הקולטן של GABAA עם תעלת כלוריד, אכן, באדם lindane משפיע על מערכת העצבים, הכבד והכליות, ועלול אף להיות קרצינוגן.

  גישה מכנית להתמודד עם כינמת השיער, היא בסירוק שיער רטוב המטופל בשמפו רגיל, המורטב עם קונדישנר מסחרי הנותר על השיער לשעות אחדות וסירוק עם מסרק "לא צפוף" עד להתרת קשרי שיער.
  לאחר מכן סירוק סיסטמתי של השיער מן השורש אל הקצה עם מסרק צפוף המכונה "מסרק כינים". בשלב זה שוטפים את השיער להרחקת הקונדישנר, ומסרקים שוב את השיער עם מסרק צפוף. סירוק של שיער רטוב כשלעצמו אינו משפיע על הכינים, אם כי רבים מההורים מעדיפים אותו כדי להימנע משימוש בתכשירים כימיים.
  אלה המעדיפים סירוק של שיער רטוב כפעולה יחידה צריכים לחזור עליה אחת לשלושה ימים, עד שכל הכינים מורחקות, כאשר שיעורי הריפוי נעים בדיווחים שונים שאיכותם אינה גבוהה הם בין 47-75% (
  Tebruegge ו-Runnacles ב-Archives of Disease in Children משנת 2007, ו-Lapeere וחב' ב-Journal of Medical Entomology משנת 2014(.

  נוסו מספר חומרים, כולל חומץ, תמיסה של חומצה פורמית, ושמן שקדים, בניסיון להסיר את הכינים על ידי החלשת תאחיזתם את השערה.
  השימוש בתכשירים חלופיים מהצומח כגון שמן עץ התה, או שמן אקליפטוס, אינם מומלצים לטיפול בילדים שכן יעילותם בילדים לא הובררה ומוצתה על ידי ה-
  FDA. כאמור, הדרך השכיחה ביותר של העברת כינים מאדם לאדם, היא במגע ישיר בין ראשי אדם נגוע בכינים למי שאינו נגוע בהם.
  כיום, לדוגמה יש הערכה סבירה בימים אלה ממש, שחלק לא קטן מהעברת כינים בין אנשים, הוא מנהג חדש שבא למדינה בדמות צילומי סלפי, שהפך לריטואל חברתי פופולארי ומעלה חיוך, בו ראובן ושמעון או פועה ושפרה, מצמידים ראשיהם זה לזה כדי לזכות בתמונה משותפת חייכנית.
  פולחן הסלפי, בו שיער הנגוע בכינים מתחכך בשיער חף מכינים, מסייע לכינה לנתר בחדווה מראש לראש, להתנחל בו, להטיל ביצים ולעורר גרד בלתי נסבל במי שלא סבל מכך עד הנה. אך שיטת העברה יעילה אחרת, היא שיתוף בין-אישי של כלי מיטה כגון כרים, או של כובעים, ואפילו של פרטי לבוש כצעיפים וחולצות.
  כדי להימנע מדרך אחרונה זו של הידבקות בכינים, רצוי לא לשתף חברים או בני-משפחה בפריטי-לבוש כובעים או כלי מיטה לפני שפריטים אלה כובסו בטמפרטורה של 54º צלזיוס, או במייבש הכביסה, מה שאמור להשמיד את הכינים.
  דרך יעילה אחרת להשמדת כינים, היא באחסון פרטי הלבוש או סדינים וציפות בתוך שקית ניילון אטומה למשך שבועיים, מה שימנע מהכינים התאוות לדם את האפשרות לתחזק עצמן בחלל אטום.  

  הטיפול בכיני הגוף וכיני הבושת:
  הטיפול בכיני הבושת דומה לזה כנגד כיני השיער. המרכז לבקרה ומניעת מחלות (
  CDC) ממליץ על קרם permrthrin 1%, או על שמפו המכיל permethrin 0.3%/piperonyl butoxide 4%, כתכשירים של קו-ראשון, או קרם מלטיון 0.5% או נטילה פומית של ivermectin כחלופות.
  אם בעקבות קיום יחסי מין בלתי מוגנים מוצא אחד מבני הזוג כינים על שיער הערווה, ה-
  CDC ממליץ שבן-הזוג האחר שהוא לכאורה מקור ההדבקה (במידה ויש רק פרטנר יחיד לקיום יחסי מין) בחודש שחלף, ייבדק לכינמת ויטופל במקרה הצורך.
  ההנחיות של הגוף האירופי המקביל, הן שיש לבדוק ולטפל בפרטנר המיני משלושת החודשים האחרונים.

  גרדת (scabies):
  גרדת מהווה בעיית בריאות ציבורית המשפיעה מדי שנה בעולם על 100 מיליון בני-אדם (
  Romani וחב' ב-Lancet Infectious Diseases משנת 2015).
  גרדת נגרמת על ידי הקרציון
  Sarcoptes scabiei, וגודלה של נקבת הקרציון הוא 0.4 מ"מ. 

                    

  לאחר הזדווגות הקרציונים על פני העור, הזכר מת, ואילו הנקבה חודרת אל מתחת לעור על ידי חפירת מְחִלָּה (burrow) שם היא מטילה ביציה משך 4-6 שבועות (Chosidow ב-New England Journal of Medicine משנת 2006, ו-Hengge וחב' ב-Lancet Infectious Diseases מאותה שנה).
  יצירת הביצים מתרחשת בקצב של 1-3 ליום, והזחל (
  larva) בוקע מהביצה 2-3 ימים לאחר הטלתה. הזחלים מגיעים לבגרות לאחר בערך שבועיים, והקרציון הצעיר עושה דרכו דרך המחילה אל פני העור, שם הוא מזדווג ומתרבה.
  עם ההשרצה הראשונה, לא בהכרח מופיעים תסמינים אלא אם כן חלפו עד 6 שבועות, כיוון שיש עיכוב בריאקציה של רגישות היתר שהגוף מפתח לצואה של הקרציון, ובפרק זמן זה מגעים בין המתגוררים בצוותא עלולים לגרום להדבקה סמויה של פרטים אחרים במשפחה או בקהילה הקרובה. בהשרצה שנייה או כאלה שבאות לאחר מכן תגובת רגישות היתר, ותסמיני הגרד מופיעים מהר יותר.

  נקבות הקרציון יכולות לנוע במהירות של 2.5 ס"מ/דקה, אך הן אינן מנתרות או מתעופפות.
  לאחר החשיפה, קרציונים יכולים לחדור דרך האפידרמיס תוך 30 דקות. ההדבקה בין אנשים מתרחשת בדרך כלל על ידי מגע ישיר מעור לעור, אך יש ראיות לכך שקרציונים יכולים לשרוד למשך ימים לאחר עזיבתם את עור האדם ואף להיות מועברים דרך בגדים, סדינים ומגבות (
  Wolf ו-Davidovici ב-Clinical Dermartology משנת 2010).
  מחקר מצא שנדרשים 15 דקות, כדי להעביר קרציונים במגע עורי ישיר בין אנשים (
  Service ב-Medical Entomology for Students משנת 2008). גורמי סיכון להידבקות והשרצה של קרציונים כוללים תנאי מגורים צפופים, היגיינה ירודה, סטאטוס תזונתי נמוך, חסרות בית, שיטיון, מגע מיני מתירני ומגורים באזורים טרופיים.

  תסמינים קליניים: אנשים עם גרדת, לוקים באופן אופייני בגרד קשה באזורי גוף נרחבים, גרד שהופך כמעט בלתי נסבל בשעות הלילה. הפנים והצוואר אינם נפגעים.
  הנגעים העוריים העיקריים מופיעים בצורת פפולות (קשריות) שהן נגעים מגרדים סולידיים מוצקים הבולטים מעל לפני עור בגוון אדום, או בצורת פוסטולות, שלפוחיות (
  vesicles) שהם נגעים עם תוכן נוזלי בתוכם הנמצא בין שכבות האפידרמיס ומכיל נוזל סרוטי או דם, או nodules (קשרירים), שהם נגעים סולידיים המורמים מעל פני העור הנוצר עקב תסנין בדרמיס, וקוטרם גדול מ- 5 מ”מ. אחד הממצאים האופייניים הוא בהופעת מעין מחילות עור באזורי הגרד.   

  הנגעים מופיעים בעיקר על צידי כפות הידיים והאצבעות, וכן באזורי קפלים ושורשי כפות הידיים, אך גם על מרפקים, כפות רגליים (בעיקר בתינוקות), עכוזים, סביב הפטמות במבושים ובבתי השחי. ממצאי עור לא ספציפיים שניוניים יכולים לכלול נגעים דמויי-אקזמה, קילוף עור וכן pyoderma שהיא נגע דלקתי של העור, הנגרמת מזיהום חיצוני בדרך כלל חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס או סטפילוקוקוס.

  האבחון של גרדת יכול להילקח בחשבון בנבדקים עם היסטוריה של פריחה מגרדת-פפולרית, עם מיקום באזורי גוף טיפוסיים (Khalil וחב' ב-PLos Tropical Diseases משנת 2017, Page וחב' ב-Journal of Family Practice משנת 2007, ו-Salavastru וחב' ב-Journal of European Acad of Dermatology & Venerology משנת 2017).
  זיהוי של קרציונים או ביציהם על ידי מיקרוסקופיה מאשש את האבחון.
  הערכה של חומר המקולף מהעור הוא סטנדרט אבחוני לזיהוי קרציונים. חומר מגורד זה נטבל בשמן ומאפשר את הזיהוי המיקרוסקופי (
  Anderson ו-Strowd ב-Journal of the American Board of Family medicine משנת 2017).
  מחקר עדכני הראה שאבחון גרדת עלול להיות מוחמץ ב-45% מהמקרים, זאת בעיקר כאשר לא נעזרים במיקרוסקופיה.
  האבחנה המבדלת של גרדת צריכה להתבצע כאשר נגעי עור אחרים עלולים להיחשב בטעות כגרדת, נגעי עור כגון אקזמה, דרמטיטיס על ידי מגע, פוליקוליטיס, גזזת, עקיצות חרקים, ו-
  impetigo שהיא מחלה מדבקת שכיחה הנגרמת עקב חיידקים מסוג סטרפטוקוק וסטאפילוקוק, ומתבטאת בצורת גלדים דביקים בצבע דבש המופיעים לרוב על עור הפנים ובעיקר סביב פתחי הנחיריים והפה. 

  הטיפול בגרדת: קרם permethrin 5% (שם מותג Elimite) הוא טיפול קו-ראשון. לאחר מריחת קרם זה, יש להותיר אותו על העור למשך 8-14 שעות, ולשטפו לאחר מכן.
  יש לחזור הטיפול לאחר שבוע. שותפים ליחסי מין מהחודשיים האחרונים אמורים להיבדק ולהיות מטופלים בשעת הצורך.
  טיפול פומי עם
  ivermectin במינון 200 מיקרוגרם לק"ג משקל גוף, תוך חזרה על הטיפול לאחר 14 יום. יש לכבס וייבש בגדים וסדינים בטמפרטורה שמעל 50º, או לאחסן בגדים וסדינים בשקיות ניילון אטומות למשך שבוע.   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  08/06/2019
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כינים

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן